Youth swimming

Bluefish realize tremendous pool success in state YMCA championships

Marriner, Littlefield, Smith, Payson earn individual water titles
By Staff | Mar 13, 2017

Orono — The Waldo County YMCA Bluefish experienced lofty pool success — including diving off the blocks en route to four individual titles — during the state championship meet Friday through Sunday, March 3-5 at the University of Maine.

Bluefish of all ages earned top finishes in their age groups, led by Fletcher Marriner, first in the boys 13-14 200 freestyle; Maeve Littlefield, first in the girls 9-10 50 free; Kerrigan Smith, first in the girls 13-14 200 free; and Kayla Payson, first in the girls 13-14 100 butterfly.

Combined for boys and girls, the Bluefish finished 10th. There were 16 YMCAs represented.

The overall combined team scores were: Long Reach Swim Club of Bath 3,059, Bangor 2,508.5, Mount Desert Island 1,990, Down East 1,882.5, Kennebec Valley 1,791.5, Penobscot Valley 1,607, Twin Cities 1,551.5, Northern York 1,542, Canoe City 1,407, Waldo County 1,318.5, Mid-Maine 1,062, Casco Bay 714, Portland 611.5, Sanford 401.5, Boothbay Region 130.5 and Piscataquis 62.

The swimmers competed in freestyle, breaststroke, butterfly and backstroke, along with individual medley, and freestyle and medley relays.

The individual Bluefish results were:

Girls 11-12

200 MR — 10, Waldo County (Mia Winslow, Taylor Hamilton, Abigail Donnelly, Abby Kormann), 2:28.72; and 16, Waldo County (Laney Sheafe, Iris Carpenter, Kara Richards, Ada Potter), 2:40.59.

100 IM — 8, Abigail Donnelly, 1:13.15; 22, Finley Marriner, 1:24.49; 24, Abby Kormann, 1:25.54; 28, Mia Winslow 1:27.54; 31, Laney Sheafe, 1:28.23; 36, Ada Potter, 1:31.23; and 46, Greta Ahlefeld, 1:36.93.

50 free — 13, Romy Lafage, 31.02; 23, Talor Lemon, 31.52; 26, Reagan Seekins, 31.79; 42, Iris Carpenter, 33.91; 43, Kara Richards, 33.8; 82, Jazmine Garnier, 39.01; 83, Sophia Jacobson, 39.27; and 109, Anna Zlotkowski, 47.34.

50 fly — 8, Abigail Donnelly, 32.23; 27, Taylor Hamilton, 40.69; 32, Laney Sheafe, 43.12; and 33, Kara Richards, 43.71.

100 free — 13, Reagan Seekins, 1:08.15; 18, Romy Lafage, 1:12.34; 23, Taylor Lemon, 1:12.88; and 60, Jazmine Garnier, 1:32.21.

50 back — 19, Finley Marriner, 38.30; 21, Abby Kormann, 38.41; 39, Mia Winslow, 41.59; and 61, Sophia Jacobson, 45.88.

50 breast — 27, Ada Potter, 43.23; 31, Iris Carpenter, 43.72; 39, Taylor Hamilton, 45.18; 48, Greta Ahlefeld, 47.11; and 59, Anna Zlotkowski, 56.27.

200 FR — 9, Waldo County (Romy Lafage, Finley Marriner, Taylor Lemon, Reagan Seekins), 2:08.13; and 23, Waldo County (Sophia Jackson, Jazmine Garnier, Greta Ahlefeld, Anna Zlotkowski), 2:55.48.

Girls 8-and-under

100 MR — 8, Waldo County (Oralee Woodbury, Kate Lemon, Greta Graf, Rilee Hamilton), 1:42.07.

25 free — 8, Greta Graf, 18.16; 49, Lily Martinelli, 25.44; 65, Emelia Moitoso, 27.95; and 76, Sienna Sommer, 35.36.

25 breast — 11, Kate Lemon, 27.69.

25 fly — 24, Oralee Woodbury, 31.32.

50 free — 17, Rilee Hamilton, 46.95.

25 back — 7, Greta Graf, 21.90; 23, Lily Martinelli, 26.02; 46, Emelia Moitoso, 29.55; and 71, Sienna Sommer, 36.73.

100 IM — 11, Kate Lemon, 2:04.68.

100 FR — 10, Waldo County (Rilee Hamilton, Emelia Moitoso, Lily Martinelli, Oralee Woodbury), 1:38.35.

Boys 8-and-under

25 free — 15, Owen Mailloux, 21.20.

25 breast — 14, Cole Mailloux, 40.37.

25 fly — 7, Ryan Curtis, 28.75.

50 free — 13, Owen Mailloux, 48.79.

Boys 13-14 and seniors

Senior 200 MR — 9, Waldo County (William Bradley, Isaias Therio, Luke Hamlin, David Crabiel, 2:04.62.

13-14 200 MR — 4, Lincoln Graf, Isais Therio, Sawyer Carson, Ronin Deschamps), 2:05.81.

Senior 200 free — 7, Adrian Santofimia Cuesta, 1:56.70.

13-14 200 free — 1, Fletcher Marriner, 1:57.78; and 10, Ronin Deschamps, 2:17.65.

Senior 200 IM — 8, Rudi Schnetzer, 2:08.77.

13-14 200 IM — 5, Lincoln Graf, 2:27.91.

Senior 100 fly — 10, Adrian Santofimia Cuesta, 57.77; 20, Luke Hamlin, 1:01.52; and 29, David Crabiel, 1:19.73.

13-14 100 fly — 5, Sawyer Carson, 1:03.49.

13-14 100 free — 4, Fletcher Marriner, 54.62; and 15, Isaias Therio, 1:04.67.

Senior 100 back — 6, Rudi Schnetzer, 57.45; 26, William Bradley, 1:12.81; and 32, David Crabiel, 1:17.36.

13-14 200 FR — 7, Waldo County (Sawyer Carson, Ronin Deschamps, Lincoln Graf, Fletcher Marriner), 1:48.56.

Girls 9-10

200 MR — 9, Waldo County (Bella Lantigua, Eliza Barrett, Danielle Hicock, Ada Curry), 2:52.00; and 15, Waldo County (Jane Irish, Marley Kormann, Avaline Fairhayden, Morgan Curtis), 3:08.61.

100 IM — 20, Danielle Hicock, 1:35.14; 23, Eliza Barrett, 1:35.42; ad 39, Marley Kormann, 1:43.74.

50 free — 1, Maeve Littlefield, 28.68; 16, Dana Anderson, 37.52; 22, Avaline Fairhayden, 38.05; 28, Bella Lantigua, 38.79; 38, Jocelyn Valleau, 39.87; 49, Morgan Curtis, 41.46; 51, Amelia Lepow, 41.58; 68, Allison Friel, 42.56; 70, Kiara Krumbholz, 42.58; 81, Jane Irish, 44.05; 83, Skye Lindelof, 44.09; 106, Grace Woods, 46.66; 111, Alora Lenane, 47.05; 133, Lily Neville, 52.83; and 140, Gaby Zlotkowski, 54.79.

50 fly — 2, Maeve Littlefield, 33.08; 17, Avery Emerson, 41.65; 19, Danielle Hicock, 42.44; and 23, Ada Curry, 43.70.

100 free — 18, Lilly Hughes, 1:20.04; 19, Ada Curry, 1:20.15; 34, Morgan Curtis, 1:31.28; and 39, Dana Anderson, 1:32.78.

50 back — 27, Avery Emerson, 43.49; 38, Bella Lantigua, 45.32; 59, Jane Irish, 49.58; 73, Grace Woods, 51.15; 92, Allison Friel, 55.16; 115, Lily Neville, 1:01.91; and 128, Gaby Zlotkowski, 1:11.25.

50 breast — 3, Maeve Littlefield, 40.59; 17, Eliza Barrett, 48.76; 10, Marley Kormann, 48.98; 30, Skye Lindelof, 51.88; 33, Lilly Hughes, 52.77; 35, Avaline Fairhayden, 52.26; 37, Amelia Lepow, 55.03; and 39, Jocelyn Valleau, 56.67.

200 free relay — 9, Waldo County (Kiara Krumbholz, Dana Anderson, Lilly Hughes, Avery Emerson), 2:39.72; and 19, Waldo County (Jocelyn Valleau, Amelia Lepow, Skye Lindelof, Alora Lenane), 2:59.47.

Boys 9-10

200 MR — 4, Waldo County (Cole Castro, Adam Tomalty, Tanner Carson, Joseph Lemon), 2:46.40.

100 IM — 8, Joseph Lemon, 1:31.73; 9, Adam Tomalty, 1:32.36; 14, Victor Ahlefeld, 1:38.50; and 19, Benjamin Ricard Jr., 1:45.21.

50 free — 7, Cole Castro, 34.90; 12, Tanner Carson, 36.19; 14, Josiah Howard, 37.32; 44, Matthew Levesque, 43.80; and 63, Sam Potter, 48.24.

50 fly — 3, Tanner Carson, 39.16; and 13, Dakota Harriman, 52.90.

100 free — 7, Joseph Lemon, 1:18.56; 11, Cole Castro, 1:19.78; and 17, Josiah Howard, 1:25.67.

50 back — 33, Sam Potter, 53.74.

50 breast — 6, Adam Tomalty, 45.85; 14, Benjamin Ricard Jr., 51.24; and 27, Dakota Harriman, 59.02.

200 free relay — 6, Waldo County (Josiah Howard, Benjamin Ricard Jr., Victor Ahlefeld, Matthew Levesque), 2:48.26.

Boys 11-12

200 MR — 13, Waldo County (Matthew Levesque, Jett Lindelof, Dakota Harriman, Sebastian Krumbholz), 2:58.29.

100 IM — 6, Thomas Bradley, 1:16.05.

50 free — 18, Sebastian Krumbholz, 33.31.

50 fly — 2, Brigham Graf, 30.78.

100 free — 3, Brigham Graf, 1:02.73.

50 breast — 6, Thomas Bradley, 37.79; and 18, Jett Lindelof, 44.88.

200 free relay — 3, Waldo County (Thomas Bradley, Jet Lindelof, Sebastian Krumbholz, Brigham Graf), 2:05.28.

Girls 13-14 and seniors

Senior 200 MR — 14, Waldo County (Summer Deans, Pia Gibson, Maddie Coates, Magnolia Vinci), 2:28.03.

13-14 200 MR — 14, Waldo County (Sarah Fuller, Jasmine Cunningham, Maddie Coates, Samantha Perkins), 2:25.94.

Senior 200 free — 9, Jessica Clapp, 2:06.62; 13, Kaylen Ottman, 2:09.52; and 17, Jillian Clapp, 2:11.25.

13-14 200 free — 1, Kerrigan Smith, 2:07.24; 23, Sarah Fuller, 2:32.92; 26, Summer Deans, 2:41.79; and 29, Emma Gaecklein, 2:48.84.

Senior 200 IM — 3, Morgan Fernald, 2:18.58.

13-14 200 IM — 7, Kayla Payson, 2:28.77; 17, Olivia Smith, 2:41.68.

Senior 50 free — 46, Brittany Steele, 34.64; and 48, Merrill Caron, 37.13.

13-14 50 free — 17, Sadie Wheeler, 29.59; 24, Pia Gibson, 30.71; 32, Samantha Perkins, 31.75; 36, Emily Hills, 32.11; 39, Maddie Coates, 32.48; 42, Magnolia Vinci, 32.62; 43, Jasmine Cunningham, 32.68; 52, Grace Littlefield, 34.68; 54, Amelia Jacobson, 36.44; and 58, Liana Gobin, 38.22.

13-14 100 fly — 1, Kayla Payson, 1:04.07; and 12, Olivia Smith, 1:12.94.

13-14 100 free — 5, Kerrigan Smith, 59.25; 21, Sadie Wheeler, 1:05.66; 34, Samantha Perkins, 1:11.69; 40, Emily Hills, 1:12.95; 50, Grace Littlefield, 1:16.96; and 56, Amelia Jacobson, 1:19.43.

500 free — 4, Kaylen Ottman, 5:41.41; and 10, Jillian Clapp, 6:01.72.

13-14 100 back — 14, Sarah Fuller, 1:15.13.

Senior 100 back — 36, Brittany Steele, 1:31.24.

13-14 100 breast — 28, Jasmine Cunningham, 1:28.91; 33, Magnolia Vinci, 1:30.86; 35, Summer Deans, 1:32.80; 36, Pia Gibson, 1:33.50; and 37, Summer Gaecklein, 1:35.99.

Senior 100 breast — 6, Jessica Clapp, 1:14.99.

13-14 200 free relay — 3, Waldo County (Kayla Payson, Sadie Wheeler, Olivia Smith), 1:52.

Senior 200 FR — 6, Waldo County (Morgan Fernald, Jillian Clapp, Jessica Clapp, Kaylen Ottman), 1:49.16.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.