Middle school sports

Busline League regular seasons wind down

By Staff | Oct 04, 2012
Photo by: Mark Haskell Oceanside Middle School's Madelyn Young hits the ball out on a penalty corner during a Busline League middle school field hockey game with visiting Troy Howard Middle School of Belfast on Oct. 1. The teams played to a scoreless tie.

Busline League middle school teams and athletes have the regular-season finish line in sight as those participating in soccer, field hockey, cross-country and golf are moving quickly toward the end of the campaign with only a few games, matches and races to go.

The Busline League boys and girls soccer playoffs will begin on Thursday, Oct. 11, while coed soccer begins Tuesday, Oct. 9. The championships are slated for Saturday, Oct. 20 at Point Lookout in Northport, with the coed game at 10 a.m., the boys game at noon and the girls game at 2 p.m.

The Busline League field hockey playoffs will begin on Thursday, Oct. 11, with the championship slated for Thursday, Oct. 18 at the Oceanside East High School in Rockland, time to be determined.

The Busline League golf championships are slated for Tuesday, Oct. 16 at the Megunticook Golf Club. Tee time is 3:15 p.m.

The Busline League cross-country championships are slated for Thursday, Oct. 18 at Camden Hills Regional High School in Rockport, with the girls race at 3:45 p.m., followed by the boys and junior varsity race.

Coaches can report results from soccer, field hockey, cross country, golf and football by emailing sports@villagesoup.com or calling 594-4401, extension 116.

The following is a recap of recently reported results:

Field hockey

Oceanside 0, Troy Howard 0 (OT)

At Rockland Oct. 1, the Mariners and Lions battled to a scoreless tie after two 25-minute halves and one five-minute overtime.

According to Mariner coach Ann Garver, goalie Lauren Hoppe "made several key saves and clears to the sidelines to keep her team in the game." The coach also credited several of her individual players for their efforts, including Taylor Hamlin, Haley Montgomery, Mariah Rackliff, Alexis Mazurek, Kimmy Roman, Jordan Mini, Madelyn Young, Erin Dugan, Amelia Campbell, Leila Chammas and Payten Simmons.

Additional information for Troy Howard of Belfast was unavailable.

Click for photos from this game.

Boys soccer

Camden-Rockport 3, Oceanside 1

At Rockport Oct. 3, the Schooners sailed to a three-goal lead and picked up the win over the visiting Mariners.

Marshall Merriam, Colby Arau and Devin Vangel scored for the winners, while Simon Morin and Keagan Farrell had assists for CRMS. Sam Townsend scored the lone goal for Oceanside.

Connor Davis made two saves for the Schooners, while Oceanside's goalie, whose name unavailable, made eight saves.

Click for photos from this game.

Camden-Rockport 3, Searsport 0

At Searsport Oct. 2, the Schooners blanked the host Vikings as they continude to surge toward the postseason.

Maddison Jordan, Lucas Boetsch and Marshall Merriam scored for the winners, while Simon Morin and Matt Morse added assists. Jordan made seven saves for CRMS, while Searsport's keeper, whose name was unavailable, made 10 saves.

Medomak 3, Searsport 1

At Waldoboro Oct. 3, the Riverhawks prevailed by two goals over the Vikings.

Cameron Leach, Wyatt Post and Zidane McMurrin scored for MMS. Medomak outshot Searsport 30-6, while keeper Riverhawk Nick Grover made five saves.

Medomak 4, Troy Howard 0

At Belfast Oct. 1, the Riverhawks blanked the host Lions, prevailing by four goals.

Zidane McMurrin and Maty Moore tallied two goals apiece for the winners, while Cameron Leach added an assist.

Camden-Rockport 2, Troy Howard 0

At Camden Sept. 28, the Schooners shut out the visiting Lions by two goals.

Colby Arau and Zach Collins scored goals for CRMS, while Matt Morse added an assist in the win.

Maddison Jordan and Connor Davis combined to make five saves in goal for the Schooners, while Rudy Schnetzer made 14 saves in net for the Lions.

Girls soccer

Oceanside 5, Troy Howard 0

At Thomaston Oct. 6, the Mariners continued to surge toward the postseason with a shutout win over the Lions.

Kaylee McCorrison had a hat trick to lead Oceanside, while Lily McVetty and Sydney Hall each tallied goals.

We controlled the middle of the field with nice play by Olivia Staples, Julia Barbour and Emma Lee, which limited Troy Howard to only a few shots," said Mariner coach Peter Mitchell.

Cassie Butler posted a shutout in net for Oceanside.

Oceanside 7, Searsport 1

At Searsport Oct. 5, the Mariners made quick work of the host Vikings, prevailing by six goals.

Jenna Conant scored two goals for Oceanside, while Lauren Hatch, Brianna Miller, Kaylee McCorrsion, Haylie Witham and Sierra Beal each added on goal in the win.

Troy Howard 4, Medomak 1

At Belfast Oct. 1, the Lions roared to a three-goal victory over the Riverhawks.

Maggie Ryan scored the lone goal of the game for MMS. Information on Troy Howard was unavailable.

Coed soccer

Lincolnville 6, Camden-Rockport 0

At Lincolnville Oct. 3, the Lynx dominated from start to finish en route to a shutout win over the Schooners.

Colt Magri, Morgan Mercier, Kieran Lydon, Jacson Mooers and Dan Lydon scored for the winners, while Mooers, Sam Novak and Matt Czuchra combined for the shutout in net for the Lynx.

Cross country

At Rockport Oct. 4, both the Camden-Rockport boys and girls teams defended their home course, each posting victories in their respective races in the four-team meet.

Girls team scores were: Camden-Rockport, 19; Searsport, 54; Lincolnville, 66; and Great Salt Bay, 115.

Boys team scores were: Camden-Rockport, 28; Lincolnville, 42; Searsport, 53; and Great Salt Bay, 104.

Schooner Caleb Love-Webb won the boys race with a time of 13 minutes, 52 seconds; while Schooner Augusta Stockman won the girls race with a time of 14:30.

The individual results from the girls race were: 1, Stockman, CRMS, 14:30; 2, Kristina Kelly, LCS, 15:00; 3, Sarah Spizzuoco, CRMS, 15:25; 4, Katie Morse, CRMS, 15:32; 5, Emily Kessel, CRMS, 15:37; 6, Eve Gutheinz, CRMS 15:50; 7, Alli Wells, CRMS, 15:57; 8, Paige Ireland, SDMS, 15:59; 9, Maddie Holt, CRMS, 16:01; 10, Hope Bifulco, CRMS, 16:03; 11, Kerry Ettinger, CRMS, 16:04; 12, Olivia Ellis, SDMS, 16:52; 13, Brianna Brown, SDMS, 16:53; 14, Mary Cactius, SDMS, 16:56; 15, Alexis Rozsahegyi, CRMS, 17:10; 16, Audrey Clement, CRMS, 17:14; 17, Audrey Walton, SDMS, 17:29; 18, Eliza Brown, CRMS, 17:30; 19, Kasey Wood, LCS, 17:34; 20, Katie Heavey, CRMS, 17:37; 21, Grace Olsen, CRMS, 17:38; 22, Clara McGurren, LCS, 17:42; 23, Haley Brown, SDMS, 17:50; 24, Lindsey Holte, CRMS, 17:54; 25, Rose O'Brien, LCS, 17:57; 26, Myia Hanson, LCS, 17:57; 27, Sadie Allen, CRMS, 17:58; 28, Amelia Tausek, CRMS, 18:40; 29, Sarah Brennan, CRMS, 18:40; 30, Alley Johnson, LCS, 18:41; 31, Alley Johnson, LCS, 18:41; 32, Lily Gaul, CRMS, 18:45; 33, Cassie Donald, SDMS, 18:46; 34, Mikayla Smith, CRMS, 18:57; 35, Miranda Marsh, CRMS, 18:59; 36, Emily Long, CRMS, 19:00; 37, Thalia Eddybluin, GSB, 20:39; 38, Esther Martin, GSB, 21:07; 39, Mary Reid, GSB, 21:13; 40, Haley Simmons, CRMS, 24:31; 41, Maya Bailey, GSB, 25:11; and 42, Ann Teele, GSB, 26:48.

The individual results from the boys race were: 1, Love-Webb, CRMS, 13:52; 2, Cooper Russell, CRMS, 14:01; 3, Kyle Wood, LCS, 14:15; 4, Devin Fairbrother, SDMS, 14:44; 5, Mike Kremin, LCS, 14:52; 6, Liam Haining, CRMS, 15:09; 7, Nate Von Lonkhuysen, CRMS, 15:14; 8, Miles Martin, SDMS, 15:19; 9, Holden Clapp, SDMS, 15:26; 10, Hayden Thibault, LCS, 15:30; 11, Eric Andrews, LCS, 15:31; 12, Tyler Bilodeau, CRMS, 15:36; 13, Drew Kelley, LCS, 15:41; 14, Maxwell Webster, SDMS, 15:42; 15, Theo Penney, CRMS, 15:47; 16, Sam Russ, GSB, 15:49; 17, Cedar Andrus, CRMS, 15:55; 18,  Desmond Cayouette, CRMS, 15:55; 19, Andrew Lavin, SDMS, 16:13; 20, Noah Erskine, CRMS, 16:13; 21, Trevor Iltis, CRMS 16:14; 22, Thomas Wriggins, GSB, 16:16; 23, Seth Yates, CRMS, 16:21; 24, Ben Jacobs, GSB, 16:50; 25, Gal Gilat, CRMS, 17:04;  26, Nick LeClerc, CRMS, 17:05; 27, Ian Moriarty, CRMS, 17:06; 28, Cyrus Staples, SDMS, 17:36; 29, Sam Moody, LCS, 17:37; 30, Josiah Martin, GSB, 17:40; 31, Tristan Black, LCS, 17:43; 32, Riley Colby, SDMS, 18:39; 33, Jack Orestis, CRMS, 19:50; 34, Billy Murrietta, LCS, 20:49; 35, Jonah Daiute, GSB, 21:03; and 36, Devon Lammert, CRMS, 21:05.

At Islesboro Sept. 28, Oceanside and Medomak made the jaunt to the island for a three-team meet, with the Mariner boys and girls prevailing in both races.

The Mariner boys bested the Riverhawks 26 to 29, while the Mariner girls prevailed 22 to 33 over Medomak. Both Islesboro teams did not have enough runners to score as a team.

Oceanside's Brianna White-Ortiz placed first in the girls race with a time of 14 minutes and 52 seconds, while Oceanside's Anthony Moore finished first in the boys race, clocking in at 14:42.

The individual results from the girls race were: 1, White-Ortiz, Ocean, 14:52; 2, Annika Rogers, Isl, 15:00; 3, Bea Weinand, Ocean, 15:53; 4, Naomi Kihn, Med, 16:27; 5, Danielle Ladd, Ocean, 16:53; 6, Sumir Mahonen, Ocean, 17:34; 7, Raina McPhee, Med, 18:19; 8, Acadia Calderwood, Med, 18:34; 9, Alaina Bissett, Med, 18:38; 10, Alyssa Blackler, Med, 18:44; 11, Sadie Thompson, Ocean, 18:55; 12, Sophie Lau, Isl, 19:17; 13, Sierra King, Ocean, 21:11; 14, Emily Lay, Isl, 21:14; and 15, Shay Runnion-Bareford, Isl, 25:08.

The individual results for the boys race were: 1, Moore, Ocean, 14:42; 2, Josh Goldrup, Med, 15:18; 3, Trent Glover, 15:58; 4, Patrick Corcoran, Ocean, 16:06; 5, Alex Mahar, Ocean, 16:12; 6, Jacob O'Connor, Ocean, 16:42; 7, Logan Wheeler, Med, 18:12; 8, Adrian Phaenephon, Med, 18:31; 9, Tyler Bowman, Med, 18:52; 10, Jonathan Runnion-Bareford, Isl, 18:56; and 11, Emmanuel Tung, Ocean, 21:01.

Courier Publications sports staff can be reached by phone at 207-594-4401 or by email at sports@courierpublicationsllc.com.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.