Updated with photos

CRMS sweeps to Busline League track-and-field championships

Schooners, Riverhawks, Mariners/Eagles, Lions earn first places
By Staff | Jun 06, 2012
Photo by: Bryan Gess Medomak Middle School's Chris Shelmerdine prepares to heave the discus during the Busline League middle school track-and-field championships May 26 at Camden Hills Regional High School in Rockport.

Rockport — It turned out to be a perfect day, with perfect weather for young Midcoast student-athletes to strut their impressive skills in jumping, running, throwing, walking and hurdling May 26 at Camden Hills Regional High School.

And when the final event was complete, the Camden-Rockport Middle School squads proved the best, with a bundle of local individuals turning in first-place performances, during the Busline League middle school track-and-field championships.

The boys team scores were: Camden-Rockport 165, Troy Howard Middle School of Belfast 143, Medomak Middle School of Waldoboro 129, Rockland District Middle School/Oceanside Middle School 11, Wiscasset Middle School 9 and Great Salt Bay of Damariscotta 8.

The girls team scores were: Camden-Rockport 179.66, Troy Howard 102, Rockland/Ocean 72, Jefferson Village School 41, Medomak 36.33, Great Salt Bay 19 and Wiscasset 15.

A bundle of Midcoast athletes secured first places, but there were only eight multi-winners in individual events, led by triple-event firsts from Eli Smith of Camden-Rockport (shot put, 1,600 meters, triple jump) and Troy Howard's Cassidy Hill (100 and 200 meters, triple jump) and Drew Nealey (800 meters, discus, turbo javelin).

Troy Howard's Zach Darres (55-meter hurdles, high jump), Camden-Rockport's Emma Trapani (800 and 1,600 meters), Melissa Kessell (55-meter hurdles, 400 meters) and Brynne Wrona (shot put, turbo javelin) and Medomak's Zach Starr (long jump, 200 meters) were double-event winners.

The individual girls results were:

1,600-meter racewalk — 1, Emma Vannorsdall, CRMS, 10:07.98; 2, Alia Wallace, THMS, 10:26.00; 3, Amanda Johnson, Wis, 10:30.18; 4, Gwenyvere Sewall, CRMS, 10:32.77; 5, Mirayls Duperry, THMS, 10:33.37; 6, Amanda Poland, Med, 10:43.31; 7, Leila Chammas, Rock, 10:54.96; 8, Sam Zwecker, CRMS, 10:59.91; 9, Emma McGurren, CRMS, 11:03.71; 10, Rebecca Westbrook, CRMS, 11:13.69; 11, Antyna Gould, Med, 11:14.60; 12, Hannah Davis, GSB, 11:19.11; 13, Olivia Berez, CRMS, 11:36.66; 14, Suzannah Gray, CRMS, 11:38.64; 15, Olivia Andrew, THMS, 11:42.21; 16, Rose Flanagan, CRMS, 11:46.83; 17, Elizabeth Cummons, CRMS, 11:47.00; 18, Maya Bailey, GSB, 11:48.18; 19, Jenna Stearns, CRMS, 11:49.28; 20, Olivia LaRoche, THMS, 11:50.14; 21, Amber Johnston, Rock, 11:54.56; 22, Kate Hodgson, CRMS, 11:54.90; 23, McKenna Sullivan, THMS, 11:57.86; 24, Sunny Conlan, CRMS, 12:06.27; 25, Jill Freitag Camden-Rockport 12:06.65; 26, Hannah Walker Camden-Rockport 12:06.74; 27, Sophie Moore Camden-Rockport 12:38.06; and 28, Irene Rice THMS 13:34.23.

55-meter hurdles — 1, Melissa Kessel, CRMS, 9.75; 2, Lillian Bisset, Jeff, 10.27; 3, Hannah Richards, THMS, 10.29; 4, Cassie Dever, Med, 10.51; 5, Meghan McGonagle, Rock, 10.76; 6, Lydia Violette, THMS, 10.81; 7, Audrey Clement, CRMS, 10.85; 8, Fran Woodworth, CRMS, 10.88; 9, Paige Ireland, THMS, 10.92; 10, Madeline Wight, CRMS, 11.03; 11, Jasmine Ramos, Med, 11.06; 12, Emma Vannorsdall, CRMS, 11.07; 13, Lizzie Ogle, CRMS, 11.09; 14, Mackenzie Murray, Rock, 11.20; 15, Sydney Hall, Rock, 11.45; 16, Brianna White-Ortiz, Rock, 11.64; 17, Jenna Stine, Rock, 11.66; 18, Keara Hunter, Wis, 11.69; 19, Gabby Chapman, Wis, 11.80; 20, Olivia Richmond, Jeff, 11.84; 21, Katie Heavey, CRMS, 11.92; 22, Darrian Leonardi, Rock, 11.96; 23, Julia Raymond, Rock, 11.97; 24, Olivia Orff, Rock, 11.97; 25, Justice Barrows, Med, 12.04; 26, Makita Merando, THMS, 12.33; 27, Emma McGurren, CRMS, 12.42; 28, Emma Allen, Jeff, 12.65; 29, Clara McGurren, CRMS, 12.88; and 30, Sophie Moore, CRMS, 12.97.

100 meters — 1, Cassidy Hill, THMS, 13.74; 2, Faith Beaulieu, THMS, 14.10; 3, Melissa Kessel, CRMS, 14.20; 4, Lara Cazemajou, CRMS, 14.40; 5, Molly Tobin, Rock, 14.47; 6, Cassie Dever, Med, 14.52; 7, Lillian Bisset, Jeff, 14.55; 8, Meghan McGonagle, Rock, 14.71; 9, Julia Raymond, Rock, 14.75; 10, Alexis Rozsahegyi, CRMS, 14.86; 11, Sydney Hall, Rock, 14.87; 12, Fran Woodworth, CRMS, 14.89; 13, Audrey Clement, CRMS, 14.91; 14, Sara Grenier, Wis, 15.02; 15, Lexie Dalton, GSB, 15.04; 16, Brianna White-Ortiz, Rock, 15.06; 17, Elizabeth Cummons, CRMS, 15.15; 18, Mackenzie Murray, Rock, 15.24; 19, Emily Blackwell, CRMS, 15.26; 20, Sadie Thompson, Rock, 15.29; 21, Audrey Lane, CRMS, 15.36; 22, Isabel Carlson, GSB, 15.86; 23, Sara Peavey, GSB, 16.00; and 24, Annie Gastaldo, GSB, 16.15.

1,600 meters — 1, Emma Trapani, CRMS, 5:41.50; 2, Maggie Nevens, GSB, 6:02.58; 3, Brianna White-Ortiz, Rock, 6:22.26; 4, Emily Kessel, CRMS, 6:27.15; 5, Rayanne Leach, Med, 6:34.61; 6, Marta Denny, CRMS, 6:49.28; 7, Megan Gordon, CRMS, 6:51.70; 8, Olivia Lovejoy, THMS, 7:04.60; 9, Sophie Moore, CRMS, 7:22.91; 10, Emily Davis, Rock, 7:32.67; and 11, Clara McGurren, CRMS, 7:35.84.

4x100-meter relay — 1, Troy Howard (Faith Beaulieu, Cassidy Hall, Hannah Richards, Lydia Violette), 57.06 10; 2, Rockland District (Meghan McGonagle, Sydney Hall, Molly Tobin, Brianna White-Ortiz), 57.19; 3, Camden-Rockport (Lara Casemajou, Elizabeth Cummons, Melissa Kessel, Alexis Rozsahegyi), 57.51; 4 Wiscasset (Gabby Chapman, Ollie Martins, Sara Grenier, Grace Webber), 1:00.62; 5, Medomak (Cassie Dever, Brooke Creamer, Taylor Smith, Jasmine Ramos), 1:01.68; and 6, Great Salt Bay (Lexie Dalton, Isabel Carlson, Jenny Arter, Sara Peavey), 1:02.29.

400 meters — 1, Melissa Kessel, CRMS, 1:07.04; 2, Molly Tobin, Rock, 1:09.09; 3, Lara Cazemajou, CRMS, 1:09.12; 4, Maggie Nevens, GSB, 1:10.67; 5, Alexis Rozsahegyi, CRMS, 1:11.49; 6, Lydia Violette, THMS, 1:12.55; 7, Audrey Lane, CRMS, 1:13.22; 8, Rayanne Leach, Med, 1:14.27; 9, Sara Peavey, GSB, 1:14.38; 10, Sydney Hall, Rock, 1:14.62; 11, Annie Gastaldo, GSB, 1:15.43; 12, Lindsey Holte, CRMS, 1:15.55; 13, Karrah York, CRMS, 1:15.90; 14, Halsey Yattaw, CRMS, 1:16.03; 15, Victoria Curtis, THMS, 1:16.25; 16, Emily Kessel, CRMS, 1:16.27; 17, Sammy Ober, GSB, 1:16.32; 18, Mallory Caron, CRMS, 1:17.48; 19, Madeline Wight, CRMS, 1:17.54; 20, Emily Morse, CRMS, 1:17.67; 21, Isabel Carlson, GSB 1:17.77; 22, Danielle Ladd, Rock, 1:18.19; 23, Emma McGurren, CRMS, 1:18.24; 24, Myia Hanson, CRMS, 1:19.30; 25, Marta Denny, CRMS, 1:20.20; 26, Fran Woodworth, CRMS, 1:20.55; 27, Kasandra Mank, Med, 1:20.97; 28, Katie Heavey, CRMS, 1:21.20; 29, Mariah Harris, Rock, 1:21.71; 30, Brianna Farrin, GSB, 1:22.98; 31, Arie Mills, Wis, 1:23.76; 32, Esme Powers, CRMS, 1:24.38; 33, Makita Merando, THMS, 1:27.71; 34, Elise Dumont, GSB, 1:28.67; and 35, Maya Bailey, GSB, 1:32.21.

800 meters — 1, Emma Trapani, CRMS, 2:41.87; 2, Katie Vannorsdall, CRMS, 2:43.28; 3, Kelsey Mehruen, THMS, 2:43.96; 4, Maggie Nevens, GSB, 2:48.51; 5, Paige Ireland, THMS, 2:52.58; 6, Amber Beaulieu, THMS, 2:52.93; 7, Emily Kessel, CRMS, 3:02.18; 8, Malea Russell, CRMS, 3:05.67; 9, Emma Allen, Jeff, 3:08.75; 10, Amanda Poland, Med, 3:12.26; 11, Halsey Yattaw, CRMS, 3:12.71; 12, Olivia Richmond, Jeff, 3:24.65; 13, Annie Gastaldo, GSB, 3:25.24; 14, Sammy Ober, GSB, 3:34.49; 15, Esme Powers, CRMS, 3:35.95; 16, Sophie Moore, CRMS, 3:40.69; and 17, Elise Dumont, GSB, 3:46.14.

200 meters — 1, Cassidy Hill, THMS, 28.89; 2, Faith Beaulieu, THMS, 29.39; 3, Julia Raymond, Rock, 30.13; 4, Lizzie Ogle, CRMS, 30.40; 5, Lara Cazemajou, CRMS, 30.61; 6, Audrey Clement, CRMS, 30.75; 7, Molly Tobin, Rock, 31.13; 8, Audrey Lane, CRMS, 31.27; 9, Sara Grenier, Wis, 31.46; 10, Alexis Rozsahegyi, CRMS, 31.58; 11, Emily Daggett, CRMS, 31.60; 12, Ollie Martins, Wis, 32.84; 13, Rebekah Schade, CRMS, 32.91; 14, Lexie Dalton, GSB, 33.72; 15, Elizabeth Cummons, CRMS, 33.75; 16, Keara Hunter, Wis, 34.17; 17, Gabrielle Ruano, Med, 34.41; 18, Emily Morse, CRMS, 34.72; and 19, Grace Webber, Wis, 34.78.

4x400-meter relay — 1, Camden-Rockport (Melissa Kessel, Jacqueline Russell, Emma Trapani, Katie Vannorsdall), 4:51.66; 2, Troy Howard (Alia Wallace, Amber Beaulieu, Kelsey Mehruen, Lydia Violette), 4:59.75; 3. Rockland District (Julia Raymon, Sydney Hall, Danielle Ladd, Molly Tobin), 5:06.18; 4, Wiscasset (Gabby Chapman, Ollie Martins, Sara Genier, Grace Webber), 5:32.21; 5, Great Salt Bay (Maggie Nevens, Annie Gastaldo, Brianna Farrin, Sammy Ober), 5:33.48; and 6, Medomak (Rayanne Leach, Taylor Smith, Gabrielle Ruano, Kasandra Mank), 5:41.56.

Shot put — 1, Brynne Wrona, CRMS, 30-2; 2, Kaylee Abbott, Jeff, 28-8; 3, Kelsea Boynton, Rock, 27-2; 4, Emily Brown, Jeff, 27-2; 5, Samantha Fowles, Med, 26-1; 6, Rebekah Schade, CRMS, 26-0; 7, Emylee Leary, Med, 24-7; 8, Jordan Mini, Rock, 23-8; 9, Jashelle Hall, THMS, 22-8; 10, Darrian Leonardi, Rock, 22-6; 11, Jessica Clapp, THMS, 21-9; 12, Dejaleen Charbonnier, THMS, 21-1; 13, Annabelle Bouchard, Jeff, 21-0; 14, Michaela Wright, Rock, 18-7; and 15, Colleen Hendricks, Wis, 18-6.

Discus — 1, Jordan Mini, Rock, 74-10; 2, Kate Kelley, Rock, 66-3; 3, Rebekah Schade, CRMS, 65-10; 4, Kaylee Abbott, Jeff, 64-7; 5, Annabelle Bouchard, Jeff, 63-0; 6, Emily Brown, Jeff, 59-3; 7, Jashelle Hall, THMS, 56-4; 8, Samantha Fowles, Med, 51-8; 9, Gabrielle Ruano, Med, 49-0; 10, Lydia Hill, CRMS, 48-8; 11, Jenny Arter, GSB, 48-2; 12, Karrah York, CRMS, and Erin Kelly, GSB, 47-11; 14, Keara Hunter, Wis, 47-5; 15, Colleen Hendricks, Wis, 45-8; 16, Kelsea Boynton, Rock, 43-7; 17, Harley Leino, THMS, 43-3; 18, Darrian Leonardi, Rock, 43-2; 19, Halsey Yattaw, CRMS, 39-6; 20, Emylee Leary, Med, 38-9; 21, Rebecca Westbrook, CRMS, 36-10; 22, Nichole Thibeault, Wis, 36-5; 23, Michaela Wright, Rock, 35-7; 24, Anna Walker, Rock, 35-5; 25, Leila Chammas, Rock, 34-01; 26, Suzannah Gray, CRMS, 32-6; and 27, Kate Hodgson, CRMS, 26-7.

Turbo javelin — 1, Brynne Wrona, CRMS, 63-2; 2, Emma Vannorsdall, CRMS, 58-5; 3, Jordan Mini, Rock, 57-11; 4, Karrah York, CRMS, 56-3; 5, Kaylee Abbott, Jeff, 54-9; 6, Samantha Fowles, Med, 53-9; 7, Malea Russell, CRMS, 53-1; 8, Emily Daggett, and Emily Morse, CRMS, 51-3; 10, Jenny Arter, GSB, 49-1; 11, Colleen Hendricks, Wis, 47-10; 12, Jacqueline Russell, CRMS, 43-11; 13, Elliot Ripley, THMS, 43-0; 14, Sara Grenier, Wis, 41-11; 15, Myia Hanson, CRMS, 40-8; 16, Sammy Ober, GSB, 39-8; 17, Alexia Sweet, THMS, 38-7; 18, Emylee Leary, Med, 37-4; 19, Erin Kelly, GSB, 36-5; and 20, Katie Vannorsdall, CRMS, 33-11.

Long jump — 1, Lara Cazemajou, CRMS, 12-6; 2, Alexis Rozsahegyi, CRMS, 12-5; 3, Lillian Bisset, Jeff, 12-3; 4, Lizzie Ogle, CRMS, 12-3; 5, Hannah Richards, THMS, 12-1; 6, Gabby Chapman, Wis, 11-11; 7, Cassidy Hill, THMS, 11-6.5; 8, Faith Beaulieu, THMS, 11-5.5; 9, Emma Vannorsdall, CRMS, 11-4; 10, Katie Heavey, CRMS, 11-3.5; 11, Madeline Wight, CRMS, 11-2; 12, Grace Webber, Wis, 10-11.5; 13, Olivia Berez, CRMS, 10-11; 14, Hunter Merchant, THMS, 10-10; 15, Emma Allen, Jeff, 10-9; 16, Justice Barrows, Med, 10-7.5; 17, Elizabeth Cummons, CRMS, 10-6.5; 18, Keara Hunter, Wis, 10-4.5; 19, Olivia Richmond, Jeff, 10-3.5; 20, Jenny Arter, GSB, 9-6; and 21, Fran Woodworth, CRMS, 9-1.

Triple jump — 1, Cassidy Hill, THMS, 29-0.25; 2, Hannah Richards, THMS, 26-7.75; 3, Lydia Hill, CRMS, 26-3.5; 4, Lizzie Ogle, CRMS, 26-2.5; 5, Justice Barrows, Med, 26-1.5; 6, Kylie Nelson, THMS, 25-03.5; 7, Leila Chammas, Rock, 22-4; 8, Hunter Merchant, THMS, 22-2.50; 9, Emma Allen, Jeff, 22-0; 10, Myia Hanson, CRMS, 21-11.75; 11, Madeline Knause, Med, 21-8.75; 12, Starr Warner, THMS, 21-7; 13, Jordan Mini, Rock, 21-00.25; 14, Elliot Ripley, THMS, 19-06.50; 15, Jenny Arter, GSB, 18-11; 16, Suzannah Gray, CRMS, 18-8.25; and 17, Jessica Clapp, THMS, 18-0.5.

High jump — 1, Justice Barrows, Med, 4-6; 2, Cassie Dever, Med, 4-6; 3, Lillian Bisset, Jeff, 4-2; 4, Meghan McGonagle, Rock, 4-0; 5, Rayanne Leach, Med, 4-0; 6, Megan Gordon, Emma Vannorsdall, CRMS, and Amanda Poland, Med, 3-10; 9, Audrey Lane, and Jessica Clapp, CRMS, 3-10; 11, Kelsea Boynton, Rock, 3-10; and 12, Marta Denny, CRMS, Kelsey Mehruen, THMS, Isabel Carlson, GSB, Emily Davis, Rock, and Gabby Chapman, Wis, 3-8.

The individual boys results were:

1,600-meter racewalk — 1, Devan Hooper, Med, 9:19.18; 2, Jordan Bickford, THMS, 9:19.66; 3, Matt Morse, CRMS, 10:05.71; 4, Nate Raye, CRMS, 10:22.73; 5, Levi McAtee, Wis, 10:26.15; 6, Ryan Shields, CRMS, 10:35.30; 7, Trevor Iltis, CRMS, 10:39.66; 8, Eric Arbour, Jeff, 11:12.71; 9, Christian Hoch, Med, 11:34.96; 10, Shane Alley, THMS, 11:43.45; 11, Joe Dunbar, THMS, 12:08.44; 12, Tylor Curtis, THMS, 12:39.58; and 13, Jacob Cormier, Rock, 13:17.36.

55-meter hurdles — 1, Zach Darres, THMS, 10.17; 2, Cooper Russell, CRMS, 10.23; 3, David Flint, CRMS, 10.86; 4, Dylan Reese, Rock, 11.05; 5, Deagan Poland, Med, 11.74; and 6, Benjamin Benson, CRMS, 11.77.

100 meters — 1, Wolfgang Heintz, THMS, 12.70; 2, Zach Starr, Med, 12.79; 3, Isaiah Backiel, CRMS, 13.26; 4, Francisco Johnson, Med, 13.33; 5, David Herron, Med, 13.44; 6, Cadden Lavoie, Rock, 13.68; 7, Alex Morsey, THMS, 13.87; 8, Deagan Poland Med, 14.14; 9, Shawn Greene, Jeff, 14.27; 10, Eric Arbour, Jeff, 14.28; 11, Sheldon Lavway, Med, 14.28; 12, Zac Collins, CRMS, 14.47; 13, Cooper Russell, CRMS, 14.61; 14, Dylan Reese, Rock, 14.75; 15, Elliott Matlack, CRMS, 14.79; 16, Max Sampson, Wis, 14.88; 17, Maddison Jordan, CRMS, 15.03; 18, Lauren Pusey-Nazzaro, GSB, 15.25; 19, Colin Viele, Wis, 15.29; and 20, Ben Milliken, GSB, 15.88.

1,600 meters — 1, Eli Smith, CRMS, 5:16.16; 2, Jonathan Allard, Med, 5:16.34; 3, Caleb Love-Webb, CRMS, 5:39.72; 4, Will Cole, CRMS, 5:42.93; 5, Daniel Bubar, Med, 5:51.41; 6, William Tunn, GSB, 5:52.34; 7, Colby Arau, CRMS, 5:55.77; 8, Austin Merando, THMS, 5:57.80; 9, Riley Cushing, GSB, 6:12.10; 10, Aiden Manahan, GSB, 6:13.24; 11, Julian Abaldo, Rock, 6:19.00; 12, Liam Haining, CRMS, 6:19.06; 13, Rudi Schnetzer, THMS, 6:21.80; 14, Ricky Smith, THMS, 6:25.35; 15, Desmond Cayouette, CRMS, 6:29.55; 16, Leander Andrews, THMS, 6:29.84; 17, Theo Penney, CRMS, 6:31.58; 18, Abdou Dean, GSB, 6:36.72; 19, Daly Winterich, Rock, 6:38.74; and 20, Jackson Winslow, THMS, 6:48.08.

4x100-meter relay — 1, Medomak Zach Starr, Sheldon Lavway, David Herron, Fancisco Johnson), 51.57; 2, Troy Howard (Wolfgang Heintz, Alex Morsey, Skyler Perkins, Ben Robinson), 52.75; 3, Camden Rockport (Isaiah Backiel, Zac Collins, David Flint, Jack Gallagher), 53.86; 4, Wiscasset (Colin Viele, Max Sampson, Ryan Medina, Tyler Martins), 1:01.18; 5, Great Salt Bay (Abdou Dean, Ben Milliken, Ian Stapp, Lauren Pusey-Nazzaro), 1:02.84; and 6, Rockland (Julian Abaldo, Elliott Spear, Dylan Reese, Kyle Waters), 1:04.83.

400 meters — 1, Jonathan Allard, Med, 1:03.00; 2, Simon Morin, CRMS, 1:03.98; 3, David Flint, CRMS, 1:04.26; 4, Cooper Russell, CRMS, 1:05.52; 5, Robert Cole, Med, 1:07.00; 6, Riley Cushing, GSB, 1:08.17; 7, Matt Morse, CRMS, 1:09.74; 8, Marco D'Amato, CRMS, 1:09.93; 9, Zac Collins, CRMS, 1:09.94; 10, Maddison Jordan, CRMS, 1:10.62; 11, Elliott Matlack, CRMS, 1:10.83; 12, Ian Stapp, GSB, 1:13.67; 13, Abdou Dean, GSB, 1:14.23; 14, Colin Viele, Wis, 1:14.57; 15, Elliott Spear, Rock, 1:14.79; 16, Tyler Bilodeau, CRMS, 1:14.81; 17, Kobe Carrier, Wis, 1:16.00; 18, Alex Taylor, Wis, 1:16.19; 19, Colby Arau, CRMS, 1:16.62; 20, Joe Davis, CRMS, 1:20.87; 21, Aiden Manahan, GSB, 1:21.07; 22, Desmond Cayouette, CRMS, 1:21.91; 23, Ben Milliken, GSB, 1:23.29; and 24, Rudi Schnetzer, THMS, 1:24.98.

800 meters — 1, Drew Nealey, THMS, 2:19.88; 2, Will Cole, CRMS, 2:35.54; 3, Nate Raye, CRMS, 2:39.88; 4, Caleb Love-Webb, CRMS, 2:41.05; 5, Marshall Merriam, CRMS, 2:43.87; 6, Matt Morse, CRMS, 2:43.88; 7, Daniel Bubar, Med, 2:47.83; 8, Riley Cushing, GSB, 2:57.89; 9, Aiden Manahan, GSB, 2:58.85; 10, Daly Winterich, Rock, 2:59.54; 11, Ian Stapp, GSB, 3:02.86; 12, Gabriel Solorzano, Jeff, 3:03.21; 13, Liam Haining, CRMS, 3:03.50; 14, Gaige Wass, Rock, 3:05.67; 15, Patrick Corcoran, Rock, 3:13.83; 16, Levi McAtee, Wis, 3:39.35; and 17, Abdou Dean, GSB, 3:47.23.

200 meters — 1, Zach Starr, Med, 26.09; 2, David Herron, Med, 26.54; 3, Wolfgang Heintz, THMS, 26.57; 4, Alex Morsey, THMS, 28.04; 5, Simon Morin, CRMS, 28.77; 6, Sheldon Lavway, Med, 29.15; 7, David Flint, CRMS, 29.15; 8, Shawn Greene, Jeff, 29.39; 9, Robert Cole, Med, 29.62; 10, Deagan Poland, Med, 29.81; 11, Skyler Perkins, THMS, 30.08; 12, Zac Collins, CRMS, 30.13; 13, Eric Arbour, Jeff, 30.25; 14, Nate Raye, CRMS, 30.34; 15, Elliott Matlack, CRMS, 30.63; 16, Devan Hooper, Med, 30.92; 17, Maddison Jordan, CRMS, 30.93; 18, Seth Young, CRMS, 31.10; 19, Lauren Pusey-Nazzaro, GSB, 31.43; 20, Max Sampson, Wis, 31.54; and 21, Marco D'Amato, CRMS, 31.73.

4x400-meter relay — 1, Troy Howard (Jordan Bickford, Arius Hipos, Alex Morsey, Drew Nealey), 4:22.20; 2, Medomak (Robert Cole Zach Starr, Jonathan Allard, Francisco Johnson), 4:22.52; 3, Camden Rockport (Will Cole, Simon Morin, Cooper Russell), 4:42.17; 4, Great Salt Bay (Riley Cushing, Aiden Manahan, William Tunn), 5:17.14; 5, Rockland (Daly Winterich, Julian Abaldo, Kyle Waters, Curran Grant), 5:27.41; and 6, Wiscasset (Colin Viele, Max Simpson, Ryan Medina, Tyler Martins), 5:27.43.

Shot put — 1, Eli Smith, CRMS, 34-6; 2, Ben Robson, THMS, 34-1; 3, Jason Derby, Med, 32-11; 4, Duncan MacLeod, Med, 32-1; 5, Bronson Stevens, THMS, 30-2; 6, Isaiah Backiel, CRMS, 29-10; 7, Seth Young, CRMS, 28-8; 8, Remington Boggs, Med, 27-0; 9, Marco D'Amato, CRMS 26-6; 10, Tyler Martins, Wis, 26-0; 11, Cameron Martin, Med, 25-10; and 12, Sam Russo, CRMS, 25-5.

Discus — 1, Drew Nealey, THMS, 105-10; 2, Arius Hipos, THMS, 102-1; 3, Eli Smith, CRMS, 97-1; 4, Chris Shelmerdine, Med, 90-2; 5, Bronson Stevens, THMS, 85-5; 6, Ben Robson, THMS, 82-0; 7, Kobe Carrier, Wis, 77-3; 8, Jason Derby, Med, 72-11; 9, David Flint, CRMS, 71-10; 10, Duncan MacLeod, Med, 70-0; 11, Austin Eugley, Med, 67-1; 11, Eric Arbour, Jeff, 67-1; 13, Bryan Dunning, Wis, 65-6; 14, Tyler Martins, Wis, 65-5; 15, Cameron Martin, Med, 64-11; 16, Jacob Racioppi, THMS, 60-11; 17, Ryan Shields, CRMS, 58-10; 18, Nicholas Leclerc, CRMS, 58-9; 19, Calvin James, CRMS, 58-8; 20, Alex Taylor, Wis, 56-3; 21, Sam Russo, CRMS, 55-0; 22, Marco D'Amato, CRMS, 53-10; 23, Trevor Iltis, CRMS, 52-7; 24, Levi McAtee, Wis, 52-04; 25, Taylor Curtis, THMS 51-8; 26, Tommy Thelander, Wis, 48-9; and 27, Jacob Harford, THMS, 48-2.

Turbo javelin — 1, Drew Nealey, THMS, 139-1; 2, Eli Smith, CRMS, 133-7; 3, Robert Cole, Med, 120-6; 4, Jack Gallagher, CRMS, 115-6; 5, David Herron, Med, 107-7; 6, Devan Hooper, Med, 107-02; 7, Chris Shelmerdine, Med, 101-07; 8, Remington Boggs, Med, 100-8; 9, Arius Hipos, THMS, 96-8; 10, Ben Robson, THMS, 93-0; 11, Shane Alley, THMS, 86-6; 12, Jacob Racioppi, THMS, 86-6; 13, Calvin James, CRMS, 83-5; 14, Avery Kreamer, THMS, 80-5; 15, Abdou Dean, GSB, 80-4; 16, Marshall Merriam, CRMS, 75-9; 17, Liam Haining, CRMS, 75-4; 18, Hunter Thompson, THMS, 74-0; 19, Ben Milliken, GSB, 73-5; 20, Maddison Jordan, CRMS, 73-0; 21, Austin Eugley, Med, 70-9; 22, Dylan Young, THMS, 70-3; 23, Bronson Stevens, THMS, 67-11; 24, Dylan Reese, Rock, 67-9; 25, Jacob Harford, THMS, 64-7; 26, Tylor Curtis, THMS, 64-0; 27, Simon Morin, CRMS, 58-7; 27, Ben Winchenbach, CRMS, 58-7; 29, Duncan MacLeod, Med, 58-0; 30, Trevor Iltis, CRMS, 57-8; 31, Jason Derby, Med, 57-2; 32, Cameron Martin, Med, 56-11; 33, Tommy Thelander, Wis, 52-0; 34, Kyle Water,s Rock, 49-1; 35, Aidan Carlson, Wis, 47-10; and 36, Ian Stapp, GSB 42-9.

Long jump — 1, Zach Starr, Med, 16-11; 2, David Herron, Med, 16-2; 3, Jack Gallagher, CRMS 15-1.5; 4, Sheldon Lavway, Med, 14-7.5; 5, Max Sampson, Wis, 14-3; 6, Arius Hipos, THMS, 14-0; 7, Lauren Pusey-Nazzaro, GSB, 13-5.5; 8, Chris Shelmerdine, Med, 13-3; 9, Skyler Perkins, THMS, 12-7.5; 10, Elliott Matlack, CRMS, 12-7; 11, Shawn Greene, Jeff, 12-6.5; 12, William Tunn, GSB, 12-4.5; 13, Dylan Reese, Rock, 12-3; 14, Malcom Dunson-Todd, THMS, 12-1; 15, Riley Cushing, GSB, 12-0; 16, Devan Hooper, Med, 11-11.5; 17, Ben Milliken, GSB, 11-10; 18, Matt Morse, CRMS, 11-9.75; 19, Gabriel Solorzano, Jeff, 11-3; 20, Zac Collins, CRMS, 11-0; and 21, Shane Alley, THMS, 10-8.5.

Triple jump — 1, Eli Smith, CRMS, 32-7; 2, Zach Darres, THMS, 29-8.5; 3, Calvin James, CRMS, 29-00; 4, Jack Gallagher, CRMS, 28-9.25; 5, Jeremiah Muzzy-Chaplin, THMS, 27-3; 6, Avery Kreamer, THMS, 25-8; 7, Austin Merando, THMS, 25-2.25; 8, Malcom Dunson-Todd, THMS, 24-9.25; 9, Jordan Bickford, THMS, 24-8.50; 10, Christian Hoch, Med, 24-4.75; 11, Gabriel Solorzano, Jeff, 24-3.25; 12, Trent Grover, Med, 22-10.25; and 13, Aiden Manahan, GSB, 21-4.75.

High jump — 1, Zach Darres, THMS, 5-4; 2, Arius Hipos, THMS, 5-2; 3, Drew Nealey, THMS, 5-2; 4, Jack Gallagher, CRMS, 4-8; 5, Seth Young, CRMS, 4-8; 6, Julian Abaldo, Rock, 4-8; 7, Cadden Lavoie, Rock, 4-8; 8, Jeremiah Muzzy-Chaplin, THMS, 4-6; 9, Simon Morin, CRMS, 4-6; and 10, Calvin James, Isaiah Backiel, Nate Raye, Marco D'Amato, CRMS, Sheldon Lavway, Med, and Lauren Pusey-Nazzaro, GSB, 4-6.

Courier Publications sports staff can be reached by phone at 207-594-4401 or by email at sports@courierpublicationsllc.com.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.