High school track and field

Midcoast athletes earn boatload of top places in Panther-hosted meet

Deep, talented Camden Hills girls remain unbeaten on spring
By Ken Waltz | May 05, 2017
Photo by: Mark Haskell North Haven's Tristan Woodruff in the high jump during a May 4 high school track-and-field meet hosted by Medomak Valley in Waldoboro.

Waldoboro — As it turned out, Medomak Valley picked the perfect day — given all the rain in recent weeks — to host a handful of teams, including a bundle of Midcoast squads, in a high school track-and-field meet on Thursday, May 4.

The Camden Hills girls and Cony of Augusta boys swept to team victories, while top places were earned by many Midcoast athletes, including a boatload of firsts.

Click for photos from this meet.

The boys team scores were: Cony, Medomak Valley 143, Lincoln Academy of Newcastle 112, Camden Hills of Rockport 73, Oceanside of Rockland/Thomaston 42 and North Haven 1.

The girls team scores were: Camden Hills 229, Lincoln Academy 111, Cony 87, Medomak Valley 44, Oceanside 35 and Islesboro 12.

Not including relays, Midcoast athletes recorded a bundle of firsts, led by dual-event winners Audrey Clement of Camden Hills (100, 200 meters) and Eleanor Greer of Camden Hills (long jump, triple jump).

Other individual firsts were recorded by Camden Hills' Grace Iltis (1,600 meters), Kristina Kelly (100-meter hurdles) and Emma Trapani (3,200 meters); Oceanside's Nate Hersom (800 meters), Anna Poisson (discus) and Chris Carroll (discus); and Medomak Valley's Jane Vannoy (300-meter hurdles), Kaysee Leary (shot put), Kenneth Pruyne (110-meter hurdles), Josh Goldrup (long jump), Richie Sproul (shot put) and Chris Shelmerdine (javelin).

The individual girls results for Midcoast student-athletes included:

100 meters — 1, Audrey Clement, CH, 13.16; 2, Kristina Kelly, CH,13.51; 3, Emily Bowen, CH,13.77; 4, Alaina Bissett, Med, 13.88; 5, Mackenzie Murray, Ocean, 13.94; 6, Catherine Heavey, CH,13.94; 10, Eleanor Greer, CH,14.25; 12, Amelia Tausek, CH,14.56; 13, Pearl Benjamin, CH,14.59; 15, Adrianna Wadsworth, Med, 14.68; 16, Julia Raymond, Ocean, 14.78; 17, Amanda Frost, Ocean, 14.82; 19, Nicole Demmons, Med, 14.88; 20, Emie Wood, CH, 14.93; 21, Franka Peil, Ocean, 14.95; 22, Ella Simon, CH,15.02; 23, Audrey Bowman, CH,15.08; 24, Olivia Bishop, CH,15.17; 25, Hannah Prock, Med, 15.32; 28, Frances Ostensen, CH, 15.64; 29, Kiya Stelzer, Med, 15.68; 30, Natalie Owre, CH, 15.80; 31, McKenna Sullivan, CH, 15.96; 34, Mallory Caron, CH, 16.36; 36, Piper Dunton, CH, 16.48; 39, Lili Wallace, CH, 16.96; 40, Farin Weidman, CH, 17.19; 42, Arami Britos, CH, 17.50; 43, Angel McKay, Med, 17.69; 44, Elayne Gustafson, Ocean, 17.85; and 46, Angel Benner, Med, 20.39.

200 meters — 1, Audrey Clement, CH, 27.54; 2, Kristina Kelly, CH, 28.80; 4, Emily Bowen, CH, 29.77; 8, Julia Raymond, Ocean, 31.10; 9, Franka Peil, Ocean, 31.32; 10, Jenna Taylor, CH, 31.40; 13, Amanda Frost, Ocean, 32.04; 14, Olivia Bishop, CH, 32.19; 15, Frances Ostensen, CH, 32.54; 18, Natalie Owre, CH, 33.98; 19, Kiya Stelzer, Med, 35.10; 20, Ava Schlottman, Isles, 35.21; 21, Farin Weidman, CH, 35.89; 22, Angel McKay, Med, 35.97; 24, Lili Wallace, CH, 36.75; and 26, Arami Britos, CH, 37.03.

400 meters — 2, Catherine Heavey, CH, 1:04.27; 3, Annika Rogers, Isles, 1:08.12; 6, Brianna White-Ortiz, Ocean, 1:10.74; 7, Jenna Taylor, CH, 1:14.05; 9, Serena Blasius, Med, 1:14.98; 10, Nicole Demmons, Med, 1:15.35; 12, Amanda Frost, Ocean, 1:16.22; and 13, Mallory Caron, CH, 1:18.65.

800 meters — 2, Miranda Dunton, CH, 2:39.79; and 4, Macy Pushaw, CH, 2:42.49.

1,600 meters — 1, Grace Iltis, CH, 5:37.37; 2, Augusta Stockman, CH, 5:41.05; 4, Alli Wells, CH, 6:08.69; 6, Emily Kessel, CH, 6:30.92; 8, Maddie Holt, CH, 7:01.66; and 9, Kaitlyn Kessel, CH, 7:06.31.

3,200 meters — 1, Emma Trapani, CH, 11:50.48; 3, Annika Rogers, Isles, 13:27.85; 5, Lauren Rothwell, CH, 13:55.18; 7, Lucy Hayward, CH, 14:20.38; and 8, Acadia Calderwood, Isles, 15:19.16.

100-meter hurdles — 1, Kristina Kelly, CH, 18.83; 2, Jane Vannoy, Med, 18.93; and 4, Ella Simon, CH, 20.76.

300-meter hurdles — 1, Jane Vannoy, Med, 52.91; and 3, Ella Simon, CH, 59.40.

4x100-meter relay — 1, Camden Hills High School 'A', 53.42; 3, Oceanside High School 'A', 57.12; and 5, Medomak Valley High School 'A', 1:04.07. Exhibitions: Camden Hills High School 'B', 58.96; Camden Hills High School 'C', 59.64; and Camden Hills High School 'D', 1:08.90.

4x400-meter relay — 1, Camden Hills High School 'A', 4:34.81.

4x800-meter relay — 1, Camden Hills High School 'A', 10:47.47. Exhibitions: Camden Hills High School 'B', 12:07.55.

High jump — 3, Emie Wood, CH, 4-00.00; 4, Philomena Marsh, Ocean, 3-10.00; and 7, Myla Ferland, Ocean, 3-02.00.

Long jump — 1, Eleanor Greer, CH, 13-01.00; 2, Emie Wood, CH, 12-07.00; 3, Emily Bowen, CH, 12-05.00; 5, Nicole Demmons, Med, 11-09.50; 6, Miranda Dunton, CH, 11-05.50; 7, Franka Peil, Ocean, 10-11.00; 8, Pearl Benjamin, CH, 10-09.50; 9, Catherine Shelmerdine, Med,  10-08.00; 10, Serena Blasius, Med, 10-07.50; 13, Myla Ferland, Ocean, 10-01.00; 15, Farin Weidman, CH, 9-06.50; 16, McKenna Sullivan, CH, 9-05.00; 18, Angel McKay, Med, 8-05.00; 19, Natalie Owre, CH, 7-09.00; and 20, Angel Benner, Med, 6-08.50.

Triple jump — 1, Eleanor Greer, CH, 30-04.00; 3, Brianna White-Ortiz, Ocean, 29-04.50; 4, Audrey Bowman, CH, 28-01.00; 5, Ashley Kenniston, Med, 24-03.75; 6, Pearl Benjamin, CH, 23-05.25; 7, Serena Blasius, Med, 22-05.75; 8, Catherine Shelmerdine, Med, 22-02.50; 9, McKenna Sullivan, CH, 21-05.75; 11, Ava Schlottman, Isles, 21-02.00; and 12, Emma Hooper, Med, 19-10.00

Shot put — 1, Kaysee Leary, Med, 27-11.50; 2, Rebekah Schade, CH, 27-09.75; 3, Sarah Harvey, Med, 27-08.75; 4, Grace Wrona, CH, 27-03.75; 7, Sara Dorr, Ocean, 25-04.75; 8, Anna Poisson, Ocean, 24-10.00; 9, Piper Dunton, CH, 24-02.25; 10, Jordan Mini, Ocean, 23-09.00; 11, Karrah York, CH, 23-01.50; 12, Shannon Macridge, CH, 22-08.25; 13, Catherine Shelmerdine, Med, 22-00.75; 14, Kassidy Robinson, Ocean, 20-04.00; 15, Lauren Curtis, Ocean, 17-01.75; and 16, Bailey Noble-Roy, Ocean, 16-00.25

Discus — 1, Anna Poisson, Ocean, 80-03; 2, Rebekah Schade, CH, 77-02; 4, Kassidy Robinson, Ocean, 66-09; 6, Jordan Mini, Ocean, 57-06; 7, Grace Wrona, CH, 56-08; 8, Lauren Curtis, Ocean, 56-02; 9, Piper Dunton, CH, 55-10; 10, Shannon Macridge, CH, 54-00; 11, Sara Dorr, Ocean, 51-05; 12, Karrah York, CH, 49-07; 13, Tegan Simmons, Ocean, 47-04; and 15, Jeanna Fagundo, Ocean, 26-09.

Javelin — 3, Catherine Heavey, CH, 84-07; 4, Audrey Bowman, CH, 74-09; 5, Anna Poisson, Ocean, 73-11; 6, Grace Wrona, CH, 70-01; 7, Alaina Bissett, Med, 70-01; 8, Sara Dorr, Ocean, 64-02; 9, Jordan Mini, Ocean, 58-02; 11, Philomena Marsh, Ocean, 46-11; and 12, Kassidy Robinson, Ocean, 45-10.

The individual boys results for Midcoast student-athletes included:

100 meters — 2, Josh Goldrup, Med, 12.12; 3, Leo Reid, Ocean, 12.17; 5, Mavrick Young, Med, 12.21; 6, Cole Ashmore, Med, 12.24; 7, Michael McGeady, CH, 12.30; 8, Ethan Cayouette, CH, 12.30; 9, Ben Owre, CH, 12.38; 13, Zach Davis, CH, 12.62; 14, Sam Hebert, CH, 12.64; 15, Tristan DeVault, Med, 12.67; 16, Joey Horovitz, Med, 12.72; 17, Maddison Jordan, CH, 12.72; 21, Josh Pearse, CH, 12.91; 22, Sean Leigh, Med, 13.09; 24, Thomas Coombs, Ocean, 13.11; 25, Ethan Frank, Med, 13.16; 26, Jacob Curtis, Ocean, 13.17; 27, Luca Siletti, Ocean, 13.23; 28, Elijah Lash, Med, 13.28; 31, Zephyr Bombeke, CH, 13.58; 36, Brady Thayer, Med, 13.95; 38, Dylan Dickey, Med, 14.11; 39, Justin Mahoney, Med, 14.32; and 41, David Edwards, NH, 14.53.

200 meters — 3, Michael McGeady, CH, 24.89; 4, Mavrick Young, Med, 25.23; 6, Ethan Cayouette, CH, 25.68; 7, Alex Spearin, CH, 26.10; 8, Joey Horovitz, Med, 26.18; 10, Leo Reid, Ocean, 26.31; 11, Josh Pearse, CH, 26.83; 13, Sean Leigh, Med, 27.04; 14, Alex Mahar, Ocean, 27.40; 17, Zephyr Bombeke, CH, 28.60; and 21, Luca Siletti, Ocean, 29.08.

400 meters — 3, Maty Moore, Med, 58.16; 4, Alex Spearin, CH, 59.61; 7, Adam Bifulco, CH, 1:02.58; 9, Griffin Hooper, Med, 1:03.11; 10, Liam Haining, CH, 1:03.23; 11, Keegan Fitzgerald, Ocean, 1:03.57; 12, Alex Mahar, Ocean, 1:03.86; 18, Alexander Hall, Med, 1:09.83; and 19, Matthew Young, Ocean, 1:11.57.

800 meters — 1, Nathan Hersom, Ocean, 2:07.29; 5, Chris Shelmerdine, Med, 2:22.28; 6, Sam Poutasse, CH, 2:22.58; 9, Max Moore, CH, 2:32.43; 10, Jonah Marks, Med, 2:32.73; 14, Keegan Fitzgerald, Ocean, 2:50.14; 17, Drew Bubar, Med, 2:59.53; 18, Matthew Young, Ocean, 3:02.15; and 19, Edwin Stone, Med, 3:18.46.

1,600 meters — 3, Trevor Iltis, CH, 5:04.95; 8, Sam Poutasse, CH, 5:31.30; 9, Isaiah Potter, Med, 5:32.71; 10, Max Moore, CH, 5:36.72; 12, Arie Vannoy, Med, 5:40.46; 13, Colin Stewart, CH, 5:57.82; and 19, Drew Bubar, Med, 6:23.84.

3,200 meters — 5, Jonah Marks, Med, 11:53.20; and 8, Dylan Reese, Ocean, 13:59.94.

110-meter hurdles — 1, Kenneth Pruyne, Med, 17.25; 2, Maddison Jordan, CH, 17.84; 4, Ethan Cayouette, CH, 18.53; 6, Dylan Reese, Ocean, 20.48; and 8, Stephen Crawford, CH, 23.37.

300-meter hurdles — 2, Kenneth Pruyne, Med, 43.88; 3, Maddison Jordan, CH, 44.88; 7, Cameron Leach, Med, 50.36; 9, Elijah Lash, Med, 52.48; 10, Dylan Reese, Ocean, 52.74; 11, Stephen Crawford, CH,  54.29; and 12, Arie Vannoy, Med, 54.95.

4x100-meter relay — 2, Medomak Valley High School 'A', 47.62; 3, Camden Hills High School 'A', 49.14; and 5, Oceanside High School 'A', 51.21. Exhibition: Medomak Valley High School 'B', 51.83.

4x400-meter relay — 3, Medomak Valley High School 'A', 4:08.11; and 4, Camden Hills High School 'A', 4:17.47.

4x800-meter relay — 2, Medomak Valley High School 'A', 9:51.77; and 3, Camden Hills High School 'A', 10:09.77. Exhibition: Medomak Valley High School 'B', 10:44.16.

High jump — 3, Sam Hebert, CH, 5-04.00; 5, Dylan Reese, Ocean, 5-00.00; 7, David Edwards, NH, 4-10.00; and 8, Tristan Woodruff, CH, 4-10.00.

Long jump — 1, Josh Goldrup, Med, 18-10.00; 2, Sam Hebert, CH, 18-04.25; 5, Tristan DeVault, Med, 17-00.75; 7, Josh Pearse, CH, 16-06.50; 8, Ben Owre, CH, 16-06.25; 9, Joey Horovitz, Med, 16-06.00; 11, Michael McGeady, CH, 16-04.75; 14, Ethan Frank, Med, 16-01.25; 15, Alex Spearin, CH, 15-09.00; 17, Zephyr Bombeke, CH, 14-11.50; 20, Griffin Hooper, Med, 13-09.25; 22, Brady Thayer, Med, 13-03.25; and 23, Caleb Hendrick, CH, 13-01.00.

Triple jump — 2, Josh Goldrup, Med, 38-09.25; 4, Mavrick Young, Med, 37-04.25; 5, Sam Hebert, CH, 36-11.00; 7, Tristan DeVault, Med, 36-07.00; 8, Joey Horovitz, Med, 35-05.00; 10, Ethan Frank, Med, 34-04.00; 11, Griffin Hooper, Med, 33-07.00; 12, Peter Alexander, Med, 33-02.50; and 13, Justin Mahoney, Med, 31-09.00.

Shot put — 1, Richie Sproul, Med, 43-01.00; 2, Chris Carroll, Ocean, 38-05.50; 3, Dylan Dickey, Med, 35-11.75; 4, Cole Nichols, Med, 35-11.50; 5, Maty Moore, Med, 35-08.00; 6, David Edwards, NH, 35-03.75; 8, Elijah Lash, Med, 34-01.25; 9, Cameron Littlehale, Med, 32-06.50; 10, Cameron Martin, Med, 32-05.50; 11, Sam King, Ocean, 32-05.00; 12, Chase Flaherty, Ocean, 31-11.25; 13, Nick Leclerc, CH, 31-10.25; 15, Ben Martin, Med, 31-03.00; 18, Sebastian Sanfilippo, Ocean, 28-11.50; 18, Zach Johnson, Ocean, 28-11.50; 21, Remington Boggs, Med, 28-06.25; 23, Ryan Shields, CH, 27-08.00; 24, Cody Ward, Ocean, 27-01.00; 25, Peter Alexander, Med, 26-11.50; 26, Nick Simmons, Med, 26-07.50; 27, Alex Zelinski, Med, 25-04.50; 28, Caleb Hendrick, CH, 25-01.00; 29, Declan Wright, Ocean, 24-03.75; 30, Tanner Castellano, CH, 22-08.00; and 32, Edwin Stone, Med, 11-06.50.

Discus — 1, Chris Carroll, Ocean, 107-10; 2, Chris Shelmerdine, Med, 98-05; 3, Richie Sproul, Med, 95-08; 5, Sam King, Ocean, 88-02; 6, Ryan Shields, CH, 87-03; 7, Cameron Littlehale, Med, 86-08; 8, Nick Leclerc, CH, 84-08; 12, Cameron Martin, Med, 78-00; 13, Alex Zelinski, Med, 73-06; 15, Cody Ward, CH, 69-08; 17, Tristan Woodruff, CH, 66-05; 18, Chase Flaherty, Ocean, 65-07; 20, Declan Wright, Ocean, 63-09; 22, Josh Saucier, CH, 61-08; 23, Zach Johnson, Ocean, 61-04; 24, Ben Martin, Med, 60-07; 25, Tanner Castellano, CH, 59-08; 26, Sebastian Sanfilippo, Ocean, 55-08; 27, Nick Simmons, Med, 54-08; 28, Caleb Hendrick, CH, 52-01; 29, Remington Boggs, Med, 47-09; 30, Ryan Harding, Med, 42-07; 31 ,Alec O'Dwyer, CH, 41-05; and  32, Edwin Stone, Med, 29-02.

Javelin — 1, Chris Shelmerdine, Med, 119-00; 2, Cameron Leach, Med, 118-08; 4, Liam Haining, CH, 112-03; 6, Chase Flaherty, Ocean, 105-05; 7, Nathan Hersom, Ocean, 101-01; 8, Cameron Martin, Med, 100-03; 9, Arie Vannoy, Med, 99-04; 10, Cody Ward, Ocean, 91-01; 11, Ryan Shields, CH, 88-10; 14, Zephyr Bombeke, CH, 80-06; 15, Nick Simmons, Med, 79-04; 18, Zach Johnson, Ocean, 75-00; 18, Cole Nichols, Med, 75-00; 20, Chris Carroll, Ocean, 73-08; 24, Josh Saucier, CH, 71-10; 25, Sebastian Sanfilippo, Ocean, 68-04; 26, Alec O'Dwyer, CH, 64-02; 27, Justin Mahoney, Med, 62-11; 28, Remington Boggs, Med, 62-03; 29, Tanner Castellano, CH, 57-11; and 32, Declan Wright, Ocean, 42-11

Comments (0)
If you wish to comment, please login.

Staff Profile

Ken Waltz
Sports Director
594-4401, extension 114
Email Me

Ken Waltz has been member of the media nearly 35 years and has received hundreds of Maine Press Association and New England Press Association awards for his writing, photography and page design. He studied journalism at the University of Maine in Orono. He lives in South Thomaston with his wife, Sarah. The couple has an adult son, Brandon, who lives in North Carolina.

Recent Stories by Ken Waltz