Busline League sports

Middle school track-and-field athletes compete in two meets

Young student-athletes gear up for championships on May 25
By Staff | May 19, 2017
Photo by: Mark Haskell Scene from Busline League middle school track and field on May 17 at Medomak Valley in Waldoboro.

Busline League middle school track-and-field student-athletes were back in a multitude of event during two recent meets, as the youngsters gear up for the championship event slated for Thursday, May 25 at Camden Hills Regional High School in Rockport.

The latest two middle school meets were on Wednesday, May 17 at Medomak Valley High School in Waldoboro and on Wednesday, May 10 at Belfast Area High School.

Click for middle school track-and-field photos from this season.

May 17 meet

The girls team scores were: Camden-Rockport 115, Medomak 84.5, Boothbay 67, Troy Howard of Belfast 62, Wiscasset 32, Great Salt Bay of Damariscotta 30, St. George 22, Oceanside 20, Jefferson 17.50, Islesboro 8 and North Haven 6.

The boys team scores were: Camden-Rockport 138, Troy Howard 94, Medomak 83, Boothbay 56, Oceanside 29, St. George 21, Great Salt Bay 15, Wiscasett 14, Islesboro 13 and North Haven 1.

The individual girls results were:

100 meters — 1, Gwen Webber, Wis, 13.69; 2, Gabby Baughman, MMS, 14.17; 3, Felicity Whalen, CRMS, 14.41; 4, Jazmine Balducci, Booth, 14.59; 5, Audrey Lagerbom, THMS, 14.75; 6, Cynthia Allen, CRMS, 14.80; 7, Alexandra Southworth, CRMS, 14.88; 8, Ada Potter, Isles, 15.02; 9, Emma Waldron, Isles, 15.06; 10, Alma Bournival, CRMS, 15.13; 11, Erica Johnson, GSB, 15.19; 12, Marissa Peters, Booth, 15.25; 13, Abby Little, Booth, 15.41; 14, Katie Walker, Jeff, 15.49; 15, Aspyn Brewer, THMS, 15.62; 16, Serra Rich, Jeff, 15.68; 17, Kara Andrews, CRMS, 15.72; 18, Leah Doolen, CRMS, 16.05; 19, Lydia Laslavic, OMS, 16.07; 20, Anna Schortz, THMS, 16.07; 21, Katherine White, NH, 16.08; 22, Veronica Kaluta, OMS, 16.14; 23, Olivia Lancaster, THMS, 16.21; 23, Natalie Curry, THMS, 16.21; 25, Autumn Boody, MMS, 16.21; 26, Hannah Littlefield, THMS, 16.26; 27, Aubree Pearse, CRMS, 16.53; 28, Jayla Robinson, MMS, 16.60; 29, Hailey Wilson, Booth, 16.90; 30, Arianna Cloutier, OMS, 17.09; 31, Michaela Newton, THMS, 17.28; 32, Marley LeBel, GSB, 17.43; 33, Kayla Betts, OMS, 17.47; 34, Ella Cushman, StG, 17.64; 35, Isla Mitchell, StG, 17.66; 36, Emma Wadford, Jeff, 17.69; 37, Khyllie Cochran, MMS, 17.74; 38, Mia Yeatts, Isles, 17.82; 39, Amelia Murdock, StG, 17.92; 40, Kendra Wood, THMS, 18.09; 41, Emily Lawyerson, Jeff, 18.09; 42, Sofia Barnard, THMS, 18.12; 43, Mikayla Simonton, CRMS, 18.39; 44, Nora Conlin, Booth, 18.77; and 45, Isabelle Haskell, NH, 19.13.

200 meters — 1, Felicity Whalen, CRMS, 30.60; 2, Treshna Spence, Booth, 31.48; 3, Kimberly Billings, MMS, 31.63; 4, Alicia Flis, GSB, 31.64; 5, Audrey Lagerbom, THMS, 32.13; 6, Kara Andrews, CRMS, 32.87; 7, Elsa Chandler, CRMS, 33.13; 8, Alexia Cazemajou, CRMS, 33.15; 9, Leah Cushman, StG, 33.23; 10, MaryKate Pons, CRMS, 33.29; 11, Violet Cobbs, CRMS, 33.30; 12, Maiara Rebardo, THMS, 33.31; 13, Claire Wyman, CRMS, 33.38; 14, Natalie Curry, THMS, 33.61; 15, Serra Rich, Jeff, 33.69; 16, Leah Doolen, CRMS, 33.72; 17, Marissa Peters, Booth, 33.82; 18, Mae Dostie, CRMS, 33.96; 19, Olivia Lancaster, THMS, 34.20; 20, Auren Teel, CRMS, 34.31; 21, Ashly Campbell, GSB, 34.61; 22, Elizabeth Bowman, MMS, 34.66; 23, Autumn Boody, MMS, 35.12; 24, Sierra Koerber-Marx, NH, 35.23; 25, Cailyn Gionet, CRMS, 35.36; 26, Grace Campbell, Booth, 36.41; 27, Paige Gammon, MMS, 36.43; 28, Aubree Pearse, CRMS, 36.49; 29, Morgan Flanders, MMS, 36.68; 30, Kayla Betts, OMS, 36.97; 31, Emilee Middleton, THMS, 37.03; 32, Hannah White, NH, 38.05; 33, Emma Wadford, Jeff, 40.46; 34, Molly Jennings, MMS, 41.58; 35, Juniper Fowler, THMS, 41.59; 36, Kendra Wood, THMS, 42.55; 37, Lizzie Larsen-Levins, CRMS, 43.27; and 38, Isabelle Haskell, NH, 45.57.

400 meters — 1, Ali Tassoni, CRMS, 1:07.82; 2, Jazmine Balducci, Booth, 1:09.31; 3, Lauren Schenk, CRMS, 1:11.85; 4, Alexandra Southworth, CRMS, 1:12.50; 5, Sierra Koerber-Marx, NH, 1:12.76; 6, Rose O'Brien, CRMS, 1:12.90; 7, Claire Wyman, CRMS, 1:13.48; 8, Alicia Flis, GSB, 1:13.95; 9, Alma Bournival, CRMS, 1:14.14; 10, Cadence Rau, Jeff, 1:15.76; 11, Kate Walker-Spencer, CRMS, 1:16.27; 12, Margaret Richmond, CRMS, 1:16.54; 13, Ella Laurita, CRMS, 1:16.75; 14, Treshna Spence, Booth, 1:16.76; 15, Hanna Hallundbaek, CRMS, 1:17.28; 16, Alexia Cazemajou, CRMS, 1:18.81; 17, Karen Linares Mendoza, CRMS, 1:19.19; 18, Bella Gallace, CRMS, 1:19.66; 19, Ivy Merriam, CRMS, 1:19.72; 20, Cailyn Gionet, CRMS, 1:20.71; 21, Sierra Henderson, Jeff, 1:21.31; 22, Katherine Freeman, OMS, 1:21.44; 23, Kaydence Barbour, GSB, 1:21.48; 24, Chelsea Gaiero, THMS, 1:21.50; 25, Jerzi Thompson, THMS, 1:21.58; 26, Leah Bloomquist, CRMS, 1:22.00; 27, Iris Casas, MMS, 1:22.09; 28, Addie Kelly, CRMS, 1:22.24; 29, Hannah Littlefield, THMS, 1:22.34; 30, Mae Dostie, CRMS, 1:22.54; 31, Skyler Houghton, GSB, 1:22.87; 32, Lillie Mitchell, THMS, 1:23.11; 33, Allie Morse, CRMS, 1:23.83; 34, Paige Gammon, MMS, 1:23.93; 35, Eliana Cortese, CRMS, 1:25.00; 36, Violet Cobbs, CRMS, 1:26.00; 37, Natalie Heavisides, CRMS, 1:30.43; 38, Mikayla Simonton, CRMS, 1:33.27; 39, Hannah White, NH, 1:33.88; 40, Molly Jennings, MMS, 1:34.02; 41, Ilanna Lam, CRMS, 1:36.50; 42, Emma Wadford, Jeff, 1:37.03; 43, Alyson Farrington, CRMS, 1:37.27; 44, Lana Massengale, CRMS, 1:38.91; 45, Lizzie Larsen-Levins, CRMS, 1:41.15; and 46, Angelina Ochoa, Jeff, 1:41.38.

800 meters — 1, Rose O'Brien, CRMS, 2:50.48; 2, Ashly Campbell, GSB, 2:52.83; 3, Sierra-Jade, Davis THMS, 2:53.67; 4, Ali Tassoni, CRMS, 2:55.61; 5, Summer, Deans THMS, 2:59.67; 6, Glory Blethen, Booth, 3:00.60; 7, Ella Laurita, CRMS, 3:03.76; 8, Chelsea Gaiero, THMS, 3:07.15; 9, Kate Walker-Spencer, CRMS, 3:09.62; 10, Charlotte Taylor, CRMS, 3:09.65; 11, Ivy Merriam, CRMS, 3:11.93; 12, Emily Mahoney, MMS, 3:14.29; 13, Leah Bloomquist, CRMS, 3:16.30; 14, Addison Cortese, CRMS, 3:16.64; 15, Sarah Vanlonkhuyzen, CRMS, 3:16.73; 16, Abby Williams, CRMS, 3:17.41; 17, Margaret Richmond, CRMS, 3:18.61; 18, Skyler Houghton, GSB, 3:18.98; 19, Lauren Howland, CRMS, 3:25.47; 20, Eliana Cortese, CRMS, 3:25.74; 21, Zoe O'Brien, CRMS, 3:26.61; 22, Zoe Maltese, CRMS, 3:26.87; 23, Izzy Kinney, CRMS, 3:27.20; 24, Ella Ryan, CRMS, 3:27.83; 25, Clara Goltz, GSB, 3:28.16; 26, Alley Johnson, CRMS, 3:28.48; 27, Maisie Berard, CRMS, 3:34.11; 28, Isabelle Haskell, NH, 3:44.03; 29, Grace Yanz, StG, 3:53.15; 30, Aili Charland, CRMS, 4:02.03; and 31, Ella Cushman, StG, 4:05.41.

1,600 meters — 1, Glory Blethen, Booth, 6:13.85; 2, Ada Potter, Isles, 6:21.73; 3, Claire Wyman, CRMS, 6:23.49; 4, Sierra-Jade Davis, THMS, 6:29.34; 5, Hanna Hallundbaek, CRMS, 6:46.16; 6, Emma Simmons, MMS, 6:54.41; 7, Addison Cortese, CRMS, 7:04.00; 8, Emily Mahoney, MMS, 7:08.46; 9, Evie Thissell, StG,7:09.62; 10, Bella Gallace, CRMS, 7:09.74; 11, Sarah Vanlonkhuyzen, CRMS, 7:12.06; 12, Allie Morse, CRMS, 7:13.25; 13, Maisie Mathiau, StG, 7:15.06; 14, Nicole Pendleton, CRMS, 7:19.66; 15, Clara Goltz, GSB, 7:24.52; 16, Juniper Fowler, THMS, 7:29.80; and 17, Alyson Farrington, CRMS, 7:59.19.

55-meter hurdles — 1, Abby Lash, MMS, 9.99; 2, Gwen Webber, Wis, 10.64; 3, Gabby Baughman, MMS, 10.65; 4, Katie Walker, Jeff, 10.87; 5, Lauren Schenk, CRMS, 10.94; 6, Chloe Bryant, Jeff, 10.96; 7, Ivy Merriam, CRMS, 10.98; 8, Alma Bournival, CRMS, 11.24; 9, Emma Simmons, MMS, 11.53; 10, Zada Smith, Booth, 11.67; 11, Aspyn Brewer, THMS, 11.69; 12, Hailey Wilson, Booth, 11.76; 13, Kimberly Billings, MMS, 11.77; 14, Zoe Maltese, CRMS, 12.01; 15, Jerzi Thompson, THMS, 12.05; 16, Addie Kelly, CRMS, 12.06; 17, Elsa Chandler, CRMS, 12.08; 18, Veronica Kaluta, OMS, 12.12; 19, Ali Tassoni, CRMS, 12.27; 20, Iris Casas, MMS, 12.36; 21, Grace Campbell, Booth, 12.41; 22, Romy Lafage, Isles, 12.54; 23, Allison Gill, StG, 12.59; 24, Bella Gallace, CRMS, 12.60; 25, Maisie Mathiau, StG, 12.62; 26, Kaydee Pearse, THMS, 12.64; 27, Summer Pilley, THMS, 12.66; 28, Katherine Freeman, OMS, 12.90; 29, Ella Ryan, CRMS, 12.92; 29, Nora Conlin, Booth, 12.92; 31, Hannah White, NH, 12.94; 32, Celine Doucette, Jeff, 12.94; 33, Sierra Koerber-Marx, NH, 12.98; 34, Lana Massengale, CRMS, 13.16; 35, Kaylee Dodd, THMS, 13.20; 36, Violet Cobbs, CRMS, 13.23; 37, Marley LeBel, GSB, 13.32; 38, Michaela Newton, THMS, 13.34; 39, Arianna Cloutier, OMS, 13.53; 40, Juniper Fowler, THMS, 13.84; 41, Kara Andrews, CRMS, 13.86; and 42, Abbie Morin, MMS, 15.06.

4x100-meter relay — 1, Troy Howard Middle School, 58.74; 2, Camden-Rockport Middle School, 59.21; 3, Medomak Middle School, 1:00.50; 4, Jefferson, 1:01.02; 5, Boothbay, 1:01.22; 6, Saint George School, 1:03.38; 7, Great Salt Bay, 1:04.31; 8, Islesboro Central School, 1:04.61; 9, Oceanside Middle School, 1:07.84; and 10, North Haven Community School, 1:08.04. Exhibitions: Troy Howard Middle School, 1:06.23; Boothbay, 1:08.30; and Medomak Middle School, 1:08.96.

4x400-meter relay — 1, Troy Howard Middle School, 5:01.65; 2, Camden Rockport Middle School, 5:03.59; 3, Boothbay, 5:16.83; 4, Medomak Middle School, 5:49.17; and 5, Saint George School, 6:08.88. Exhibitions: Camden Rockport Middle School, 4:57.87; and Troy Howard Middle School, 5:39.75.

High jump — 1, Alexandra Southworth, CRMS, 4-04.00; 2, Gwen Webber, and Alyssa Bassett, Wis, 4-02.00; 4, Abby Lash, MMS, and Auren Teel, CRMS, 4-00.00; 6, Gabby Baughman, MMS, and Cadence Rau, Jeff, 4-00.00; 8, Cynthia Allen CRMS, 4-00.00; 9, Celine Doucette, Katie Walker, Jeff, and Abbie Morin, MMS, 3-10.00; 12, Emma Waldron, Isles, Margaret Richmond, and Abby Williams, CRMS, 3-08.00; 15, Maisie Mathiau, StG, and Kate Walker-Spencer, CRMS, 3-06.00; 17, Paige Gammon, Kimberly Billings, MMS, and Justyce Long, StG, and Grace Campbell, Booth, 3-04.00; and 21, Ella Ryan, Zoe O'Brien, CRMS, Chloe Bryant, Jeff, ; and Veronica Fitts, THMS, 3-02.00.

Long jump — 1, Lillie Mitchell, THMS, 14-01.25; 2, Cadence Rau, Jeff, 13-08.25; 3, Erica Johnson, GSB, 11-10.00; 4, Alicia Flis, GSB, 11-05.25; 5, Summer Deans, THMS, 11-04.25; 6, Iris Casas, MMS, 11-02.00; 7, Audrey Lagerbom, THMS, 10-10.75; 8, Ashly Campbell, GSB, 10-08.75; 9, Shelby Hooper, THMS, 10-07.75; 10, Hannah Littlefield, THMS, 10-07.50; 11, Sierra Mores, THMS, 10-05.75; 12, Kaylee Soto, StG, 10-05.00; 13, Serra Rich, Jeff, 10-04.50; 14, Juniper Fowler, THMS, 10-04.25; 15, Karen Linares Mendoza, CRMS, 10-03.25; 16, Alyson Farrington, CRMS, 10-03.00; 17, Evie Thissell, StG, 10-02.75; 18, Abbie Morin, MMS, 10-02.50; 19, Izzy Kinney, CRMS, 10-02.00; 20, Jasmin Tillson, Jeff, 10-01.00; 21, Eliza Paradis, Wis,10-00.50; 22, Zoe Maltese, CRMS, 10-00.25; 23, Jordan Beal, StG, 10-00.00; 24, Alley Johnson, CRMS, 9-07.25; 25, Elsa Chandler, CRMS, 9-06.50; 26, Kaylee Dodd, THMS, 9-06.00; 27, Grace Campbell, Booth, 9-05.50; 28, Skyler Houghton, GSB, 9-03.00; 29, Jerzi Thompson, THMS, 9-02.50; 29, Zoe O'Brien, CRMS, 9-02.50; 31, Grace Yanz, StG, 9-01.25; 32, Abby Williams, CRMS, 9-00.25; 33, Leah Cushman, StG, 9-00.00; 34, Haley Wood, THMS, 8-10.50; 35, Sadie Bryant, Jeff, 8-08.00; 36, Veronica Fitts, THMS, 8-07.75; 37, Jayla Robinson, MMS, 8-06.50; 38, Michaela Newton, THMS, 8-05.75; 39, Grace Campbell, Booth, 8-05.50; 40, Justyce Long, StG, 8-05.00; 41, Marguerita Fairfield, Wis, 8-04.75; 42, Lauren Howland, CRMS, 8-04.50; 43, Leah Bloomquist, CRMS, 8-04.25; 44, Molly Syrjala, Wis, 8-02.75; 45, Alyssa Bassett, Wis, 7-11.50; 46, Emilee Middleton, THMS, 7-10.75; 47, Trinity Paquin, THMS, 7-08.00; 48, Angelina Ochoa, Jeff, 7-07.50; 49, Anna Zlotkowski, Isles, 7-05.00; 50, Aili Charland, CRMS, 7-03.50; 51, Paige Rollerson, THMS, 7-01.25; 52, Mia Yeatts, Isles, 6-07.00; 53, Molly Jennings, MMS, 6-04.50; and 54, Olivia Lancaster, THMS, 6-03.25

Triple jump — 1, Lillie Mitchell, THMS, 27-09.00; 2, Erica Johnson, GSB, 27-07.00; 3, Abby Lash, MMS, 26-09.00; 4, Rose O'Brien, CRMS, 26-04.00; 5, Lauren Schenk, CRMS, 25-07.50; 6, Alexia Cazemajou, CRMS, 24-05.00; 7, Summer Deans, THMS, 23-09.25; 8, Emma Waldron, Isles, 23-05.00; 9, MaryKate Pons, CRMS, 22-01.75; 10, Chelsea Gaiero, THMS, 21-05.00; 11, Ada Potter, Isles, 21-04.75; 12, Evie Thissell, StG, 20-11.00; 13, Eliza Paradis, Wis, 20-07.50; 14, Marguerita Fairfield, Wis, 20-04.50; 15, Sierra Mores, THMS, 20-01.50; 16, Summer Pilley, THMS, 19-04.50; 17, Molly Syrjala, Wis, 18-11.00; 18, Anna Zlotkowski, Isles, 18-07.75; 19, Romy Lafage, Isles, 18-07.25; and 20, Sarah Vanlonkhuyzen, CRMS, 14-09.50.

Shot put — 1, Abby Little, Booth, 30-10.00; 2, Glory Blethen, Booth, 28-10.75; 3, Bianca Matthews, OMS, 26-06.00; 4, Katherine White, NH, 25-03.50; 5, Ahlivia Morris, StG, 24-09.00; 6, Seanna Montgomery, StG, 24-02.00; 7, Alexis Nichols, MMS, 23-10.75; 8, Kera Griffin, CRMS, 23-10.50; 9, Ella Laurita, CRMS, 23-04.50; 10, Shelby Hooper, THMS, 23-01.75; 11, Autumn Boody, MMS, 23-01.50; 12, Emily Lawyerson, Jeff, 22-11.50; 13, Breannah Morris, StG, 22-10.00; 14, Leah Doolen, CRMS, 22-04.50; 15, Emily Mahoney, MMS, 21-07.25; 16, Lily Yeaton, Wis, 21-03.75; 17, Cassie Evans, StG, 21-02.50; 18, Madison Barbour, StG, 20-05.50; 19, Kimber Roland-Fraser, Jeff, 20-04.00; 20, Amelia Murdock, StG, 20-00.25; 21, Addie Kelly, CRMS, 19-06.50; 22, Khyllie Cochran, MMS, 19-03.50; 23, Wilhelmina O'Brien, OMS, 19-03.00; 24, Halie Winchenbach, Jeff, 18-03.25; 25, Alexys Wilmot, CRMS, 17-09.75; 26, Marguerita Fairfield, Wis, 17-07.50; 27, Mae Gallace, CRMS, 16-08.75; and 28, Cailyn Gionet, CRMS, 16-00.00

Discus — 1, Leah Cushman, StG, 66-05; 2, Morgan Flanders, MMS, 61-11; 3, Eliana Cortese, CRMS, 61-04; 4, Leah Marriner, THMS, 56-00; 5, Lydia Laslavic, OMS, 54-10; 6, Elizabeth Bowman, MMS, 54-06; 7, Kimber Roland-Fraser, Jeff, 52-11; 8, Wilhelmina O'Brien, OMS, and Kali Andrews, Booth, 52-01; 10, Lily Yeaton, Wis, 51-01; 11 Emily Lawyerson Jeff, and Ahlivia Morris, StG, 49-10; 13, Mae Dostie, CRMS, 49-08; 14, Kera Griffin, CRMS, 47-03; 15, Alexis Nichol,s MMS, 45-11; 16, Halie Winchenbach, Jeff, 44-08; 17, Nicole Pendleton, CRMS, 38-10; 18, Maisie Berard, CRMS, 38-00; 19, Katherine White, NH, 37-11; 20, MaryKate Pons, CRMS, 37-07; 21, Sadie Bryant, Jeff, 35-06; 22, Mae Gallace, CRMS, 34-02; 23, Alexys Wilmot, CRMS, 33-05; and 24, Ilanna Lam, CRMS, 23-07.

Javelin — 1, Abby Little, Booth, 72-06; 2, Wilhelmina O'Brien, OMS, 68-05; 3, Morgan Flanders, MMS, 61-05; 4, Bianca Matthews, OMS, 58-10; 5, Ahlivia Morris, StG, 55-05; 6, Alexys Wilmot, CRMS, 54-00; 7, Felicity Whalen, CRMS, 51-04; 8, Justyce Long, StG, 51-03; 9, Kimber Roland-Fraser, Jeff, 51-01; 10, Cynthia Allen, CRMS, 50-00; 11, Cassie Evans, StG, 49-07; 12, Madison Barbour, StG, 49-06; 13, Leah Marriner, THMS, 48-07; 14, Sierra Mores, THMS, 48-02; 15, Kaylee Soto, StG, 47-11; 16, Arianna Cloutier, OMS, 47-00; 17, Elizabeth Bowman, MMS, 46-00; 18, Kera Griffin, CRMS, 45-07; 19, Allison Gill, StG, 45-00; 20, Charlotte Taylor, CRMS, 44-05; 21, Anna Schortz, THMS, 42-08; 22, Addison Cortese, CRMS, 42-07; 23, Breannah Morris, StG, 40-01; 24, Marley LeBel, GSB, 39-09; 24, Molly Syrjala, Wis, 39-09; 26, Halie Winchenbach, Jeff, 38-07; 27, Sofia Barnard, THMS, 35-08; 28, Mae Gallace, CRMS, 32-05; 29, Amelia Murdock, StG, 29-07; and 30, Natalie Heavisides, CRMS, 27-00.

800-meter racewalk — 1, Emma Simmons, MMS, 4:54.28; 2, Jayla Robinson, MMS, 4:58.73; 3, Mikayla Simonton, CRMS, 5:06.67; 4, Cassie Evans, StG, 5:09.95; 5, Alley Johnson, CRMS, 5:10.52; 6, Nicole Pendleton, CRMS, 5:11.82; 7, Karen Linares Mendoza, CRMS, 5:17.05; 8, Haley Wood, THMS, 5:17.74; 9, Hanna Hallundbaek, CRMS, 5:20.25; 10, Sierra Henderson, Jeff, 5:20.95; 11, Izzy Kinney, CRMS, 5:23.97; 12, Khyllie Cochran, MMS, 5:28.70; 13, Charlotte Taylor, CRMS, 5:30.52; 14, Jasmin Tillson, Jeff, 5:32.13; 15, Ava Mitchell, StG, 5:33.43; 16, Justyce Long, StG, 5:35.68; 17, Maisie Berard, CRMS, 5:37.05; 18, Ilanna Lam, CRMS, 5:40.70; 19, Allaura Dunham, THMS, 5:43.02; 20, Angelina Ochoa, Jeff, 5:45.55; 21, Lizzie Larsen-Levins, CRMS, 5:52.13; 22, Deavyn O'Donavan, THMS, 5:56.71; 23, Breannah Morris, StG, 5:57.02; 24, Anna Schortz, THMS, 5:57.87; 25, Alexis Nichols, MMS, 6:08.51; 26, Zada Smith, Booth, 6:08.51; 27, Bianca Matthews, OMS, 6:12.96; and 28, Aili Charland, CRMS, 6:21.21.

The individual boys results were:

100 meters — 1, Cole Martin, THMS, 13.02; 2, Dillon Mackey, CRMS, 13.05; 3, Will Thorn, CRMS, 13.19; 4, Tyler Cox, MMS, 13.40; 5, Robert Hicock, THMS, 13.53; 6, Thuan Pham, THMS, 13.55; 7, Jonathan Genrich, Booth, 13.71; 8, Connor McFarland, GSB, 13.89; 9, Lake Lindelof, Isles, 13.92; 10, Simon Polk, CRMS, 13.98; 11, Zeke Hesseltine, MMS, 14.00; 12, Colby Beverage, NH, 14.04; 13, Will Smith, MMS, 14.08; 14, Sam Gallagher, CRMS, 14.13; 15, Maxwell Gallagher, CRMS, 14.22; 16, Rio Dubois, Isles, 14.34; 17, Rhys White, CRMS, 14.40; 18, Marten Dunn, NH, 14.43; 19, Mason Erhard, Booth, 14.47; 20, Holden Nichols, THMS, 14.71; 21, Matthew Gillespie, Wis, 14.75; 22, Avery Hackett, CRMS, 14.76; 23, Sam Sewell, GSB, 15.20; 24, John Comeau, OMS, 15.27; 25, Andrew St. Ours, Wis, 15.32; 26, Jayden Lafrenaye, Jeff, 15.34; 27, Aidan Foley, Wis, 15.84; 28, Quinn Prentice, GSB, 16.14; 29, Peyton Blagdon, Wis, 16.15; 30, Patrick O'Donavan, THMS, 16.53; 31, David Anderson, Wis, 16.96; 32, Antonio Galgano, THMS, 17.13; 33, Deklin Fitzgerald, OMS, 18.26; 34, Alex Watson, Isles, 18.47; 35, Greg Cameron, CRMS, 18.53; and 36, Ethan Barter, Jeff, 19.35.

200 meters — 1, Will Thorn, CRMS, 26.87; 2, Tyler Cox, MMS, 28.36; 3, Will Smith, MMS, 28.54; 4, Lake Lindelof, Isles, 28.97; 5, Simon Polk, CRMS, 29.20; 6, Robert Hicock, THMS, 29.21; 7, Zeke Hesseltine, MMS, 29.23; 8, Colby Beverage, NH, 29.83; 9, Damian Henry, MMS, 30.47; 10, Rio Dubois, Isles, 30.81; 11, Eric Andrews, CRMS, 30.85; 12, Sam Gallagher, CRMS, 30.89; 13, Holden Nichols, THMS, 31.10; 14, Andrew Proscia, CRMS, 31.26; 15, Gavin Readinger, MMS, 31.44; 16, Thomas Eagar, CRMS, 31.56; 17, Dylan Gordon, CRMS, 31.64; 18, Corbin Drake, GSB, 32.98; 19, Sam Sewell, GSB, 33.46; 20, Milo Bernard, NH, 33.82; 21, Peyton Blagdon, Wis, 34.36; 22, Sam Skovran, CRMS, 34.87; 23, Jayden Lafrenaye, Jeff, 35.15; 24, Spencer Tooley, CRMS, 35.67; 25, Patrick O'Donavan, THMS, 36.09; 26, John Owen Weber, MMS, 36.16; 27, David Anderson, Wis, 39.08; and 28, Deklin Fitzgerald, OMS, 40.38.

400 meters — 1, Connor McFarland, GSB, 1:04.43; 2, Maxwell Gallagher, CRMS, 1:07.65; 3, Nathaniel Porter, THMS, 1:10.67; 4, Lane Cortese, CRMS, 1:11.14; 5, Kyle Arey, StG, 1:11.59; 6, Corbin Drake, GSB, 1:11.75; 7, Cameron Hedstrom, CRMS, 1:12.34; 8, Ad Weisbruch, CRMS, 1:12.47; 9, Patrick Conlin, Booth, 1:13.44; 10, Kyan Mohammadi, CRMS, 1:15.20; 11, Jame Rose, MMS, 1:15.45; 12, Quinn Prentice, GSB, 1:16.05; 13, Dylan Benner, StG, 1:17.40; 14, Charlie Moss, CRMS, 1:17.67; 15, Liam Card, GSB, 1:18.02; 16, Oliver Dietter, CRMS, 1:20.11; 17, Julian Henderson, CRMS, 1:20.18; 18, Brit LaFiura, CRMS, 1:20.61; 19, Lucas Bryant, Jeff, 1:21.55; 20, Conor Glasier, Jeff, 1:25.06; 21, Nate Solorzano, Jeff, 1:36.35; 22, Eric Deetjen, CRMS, 1:48.70; and 23, Joseph Morse, CRMS, 1:58.28.

800 meters — 1, Gabe Kelley, THMS, 2:34.98; 2, Cameron Hedstrom, CRMS, 2:38.39; 3, Ian Orsmond, CRMS, 2:42.17; 4, Kevin Tran, CRMS, 2:43.94; 5, Zack Armstrong, THMS, 2:43.96; 6, Nolan Gahagan, MMS, 2:50.29; 7, Andrew Secord, OMS, 2:52.75; 8, Julian Blohm, CRMS, 2:53.72; 9, Lane Cortese, CRMS, 2:54.63; 10, Liam Card, GSB, 2:56.92; 11, Nate Stanley, CRMS, 2:57.22; 12, William Jurek, CRMS, 2:57.50; 13, Avery Hackett, CRMS, 2:59.65; 14, Sam Skovran, CRMS, 3:05.44; 15, Jordan Peasley, CRMS, 3:06.27; 16, Dante Jacobo, CRMS, 3:07.57; 17, Griffin Carnell, CRMS, 3:07.90; 18, Sam Vanlonkhuyzen, CRMS, 3:08.29; 19, Charlie Moss, CRMS, 3:08.91; 20, Ben Schenk, CRMS, 3:09.62; 21, Brit LaFiura, CRMS, 3:10.22; 22, Kylar Potter, MMS, 3:14.97; 23, Carter Rau, Jeff, 3:23.34; 24, Chase Jansen, StG, 3:30.13; 25, Christian Johnson, StG, 3:32.36; and 26, Eric Deetjen, CRMS, 3:40.17

1,600 meters — 1, Ian Orsmond, CRMS, 5:49.51; 2, Nolan Gahagan, MMS, 5:56.31; 3, Eric Andrews, CRMS, 5:57.46; 4, Jack Eagar, CRMS, 6:01.05; 5, Zack Armstrong, THMS, 6:03.92; 6, Ad Weisbruch, CRMS, 6:08.80; 7, Nate Stanley, CRMS, 6:08.98; 8, Finn Urey, CRMS, 6:16.70; 9, Nicholas Ritchie, THMS, 6:18.43; 10, William Jurek, CRMS, 6:22.07; 11, Charlie Jagger, Isles, 6:27.31; 12, Sam Vanlonkhuyzen, CRMS, 6:28.31; 13, Oliver Dietter, CRMS, 6:28.37; 14, Jonathan McDevitt, CRMS, 6:29.57; 15, Dante Jacobo, CRMS, 6:37.55; 16, Miles Cannon, THMS, 6:48.49; 17, Carter Rau, Jeff, 6:51.32; 18, Jason Seeber, CRMS, 7:07.03; 19, Jack Reader, THMS, 7:19.78; 20, Greg Cameron, CRMS, 7:32.53; and 21, Eric Deetjen, CRMS, 7:57.29.

55-meter hurdles — 1, Corbin Farnham, OMS, 9.68; 2, Damian Henry, MMS, 10.80; 3, Gavin Readinger, MMS, 10.83; 4, Sam Gallagher, CRMS, 11.12; 5, Corbin Drake, GSB, 11.13; 6, Maxwell Gallagher, CRMS, 11.15; 7, Quinn Prentice, GSB, 12.14; 8, Finn Urey, CRMS, 12.23; 9, Brit LaFiura, CRMS, 12.24; 10, Milo Bernard, NH, 12.34; 11, Griffin Carnell, CRMS, 12.44; 12, Nathaniel Porter, THMS, 12.45; 13, Julian Henderson, CRMS, 12.45; 14, Bodhi Ames, OMS, 12.56; and 15, Jason Seeber, CRMS, 12.79.

4x100-meter relay — 1, Camden-Rockport Middle School, 54.56; 2, Troy Howard Middle School, 55.35; 3, Medomak Middle School, 57.99; 4, Boothbay, 59.10; 5, Great Salt Bay, 59.50; 6, Saint George School, 1:00.97; 7, Oceanside Middle School, 1:01.23; 8, Wiscasett, 1:02.92; 9, North Haven Community School, 1:02.95; 10, Jefferson, 1:04.07; and 11, Islesboro Central School, 1:05.36.

4x400-meter relay — 1, Troy Howard Middle School, 4:42.43; 2, Camden Rockport Middle School, 4:48.93; 3, Boothbay, 4:58.01; 4, Saint George School, 5:09.92; and 5, Medomak Middle School, 5:19.62.

High jump — 1, Andrew Proscia, CRMS, 4-10.00; 2, Kaleb Ames, Booth, and Cole Martin, THMS, 4-06.00; 4, Ben Pearce, Booth, 4-06.00; 5, Jonathan McDevitt, CRMS, 4-06.00; 6, Corbin Farnham, OMS, 4-04.00; 7, Dylan Gordon, CRMS, 4-04.00; 8, Dillon Mackey, and Simon Polk, CRMS, 4-02.00; and 10, Bodhi Ames, OMS, 4-00.00

Long jump — 1, Cole Martin, THMS, 16-02.00; 2, Lake Lindelof, Isles, 13-11.00; 3, Jonathan Genrich, Booth, 13-09.00; 4, Holden Nichols, THMS, 13-07.00; 5, Lincoln Graff, THMS, 13-04.00; 6, Oscar Horovitz, CRMS, 13-03.00; 7, Connor McFarland, GSB, 12-09.75; 8, Sam Sewell, GSB, 12-04.50; 9, Nolan Gahagan, MMS, and Julian Blohm, CRMS, 12-04.00; 11, Rhys White, CRMS, 12-03.75; 12, Ian Orsmond, CRMS, 12-01.00; 13, Kyan Mohammadi, CRMS, 12-00.00; 14, Julian Kelly, Isles, and Corbin Drake, GSB, 11-09.00; 16, Sam Jagger, Isles, 11-08.00; 17, Evan Rolfe, THMS, 11-05.00; 18, Kylar Potter, MMS, 11-04.00; 19, Jay Legere, Isles, 11-03.00; 19, Dylan Gordon, CRMS, 11-03.00; 21, Jayden Lafrenaye, Jeff, 11-01.00; 22, Ben Schenk, CRMS, 11-00.50; 23, Jordan Peasley, CRMS, 11-00.00; 24, Landen Stearns, CRMS, 10-11.00; 25, Quinn Prentice, GSB, 10-10.75; 26, John Owen Weber, MMS, 10-10.00; 27, David Winchenbach, Jeff, 10-08.00; 28, Nate Solorzano, Jeff, 10-07.50; 29, Finn Urey, CRMS, 10-07.00; 30, Julian Henderson, CRMS, 10-05.50; 31, Jame Rose, MMS, Liam Card, GSB, and Thomas Eagar, CRMS, 10-04.00; 34, Gavin Kirkland, Jeff, 10-01.50; 35, Chance Blagdon, Wis,9-09.00; 36, Lucas Bryant, Jeff, 9-08.50; 37, Alex Watson, Isles, 9-03.00; 38, Milo Bernard, NH, 9-00.00; 39, Jack Reader, THMS, 8-10.50; 39, Oliver Dietter, CRMS, 8-10.50; 41, Ryan O'Farrell, CRMS, 8-08.00; 42, Charlie Jagger, Isles, 8-07.00; 43, Carter Rau, Jeff, 8-05.00; 44, Christian Johnson, StG, 7-11.00; 45, Owen Jagger, Isles, 7-03.00; 46, Ethan Barter, Jeff, 7-02.00; and 47, Conor Glasier, Jeff, 7-01.00.

Triple jump — 1, Thuan Pham, THMS, 30-11.00; 2, Will Smith, MMS, 30-10.00; 3, Oscar Horovitz, CRMS, 28-07.00; 4, Dylan Benner, StG, 28-02.00; 5, Cameron Hedstrom, CRMS, 27-10.00; 6, Kaleb Ames, Booth, 26-10.00; 7, Evan Rolfe, THMS, 26-08.00; 8, Lincoln Graff, THMS, 26-04.00; 9 ,Ad Weisbruch, and Landen Stearns CRMS, 26-01.00; 11, Ben Schenk, CRMS, 25-06.00; 12, Jonathan McDevitt, CRMS, 25-03.00; 13, Chance Blagdon, Wis, 24-08.00; 14, Wilson Gray, CRMS, 23-09.00; 15, Kylar Potter, MMS, 23-04.00; 16, David Winchenbach, Jeff, 22-11.00; 17, John Owen Weber, MMS, and Greg Cameron, CRMS, 20-10.00; 19, Alex Watson, and Blake Zlotkowski, Isles, 20-07.00; and 21, Dylan Frank, Isles, 20-01.00.

Shot put — 1, Gavyn Tower, OMS, 34-00.00; 2, Brady Harmon, Booth, 32-04.75; 3, Kyle Arey, StG, 32-04.50; 4, Jame Rose, MMS, 30-11.25; 5, Ben Pearce, Booth, 30-09.25; 6, Jay Legere, Isles, 30-02.25; 7, Zeke Hesseltine, MMS, 29-08.50; 8, Nathaniel Porter, THMS, 29-04.75; 9, Hayden Brewer, THMS, 29-00.75; 10, Marten Dunn, NH, 27-01.00; 11, Damian Henry, MMS, and Gareth Hodgdon, Booth, 26-06.75; 13, Spencer Tooley, CRMS, 24-11.50; 14, Nathan Iliffe, StG, 24-01.00; 15, Drake Westover, THMS, 23-11.50; 16, John Comeau, OMS, 23-10.75; 17, Joseph Morse, CRMS, 23-08.00; 18, Gabe Kelley, THMS, 23-00.75; 19, Jayden Small, StG, 21-08.25; 20, Levi Woods, THMS, 21-03.25; 21, Jason Seeber, CRMS, 21-01.50; 22, Thomas White, StG, 20-06.75; 23, Dylan Frank, Isles, 19-10.50; 24, Henry Sandelin, NH, 19-10.00; 25, Julian Blohm, CRMS, and Egan Buchanan, THMS, 18-09.75; 27, Dylan Lord, StG, 16-04.50; 28, Chase Jansen, StG, 16-02.00; 29, David Anderson, Wis, 15-11.00; 30, Eric Richmond, Jeff, 15-10.75; 31, Owen Jagger, Isles, 15-08.00; and 32, Cameron Hinckley, Jeff, 14-08.25

Discus — 1, Tyler Cox, MMS, 111-04; 2, Gavyn Tower, OMS, 95-03; 3, Patrick Conlin, Booth, 89-10; 4, Brady Harmon, Booth, 86-02; 5, Hunter Rahkonen, StG, 85-04; 6, Miles Cannon, THMS, 81-02; 7, Will Thorn, CRMS, 78-00; 8, Jay Legere, Isles, 76-09; 9, Marten Dunn, NH, 76-04; 10, Mason Erhard, Booth, 71-01; 11, Kayden Ames, Booth, 64-00; 12, Levi Woods, THMS, 63-11; 13, Hayden Brewer, THMS, 63-05; 14, Trenton Hooper, MMS, 62-10; 15, Drake Westover, THMS, 60-04; 16, Nicholas Ritchie, THMS, 59-06; 17, Henry Sandelin, NH, 48-07; 18, Egan Buchanan, THMS, 47-01; 19, TJ Hinckley, Jeff, 46-02; 20, Blake Zlotkowski, Isles, 44-07; 21, Julian Kelly, Isles, 42-06; 22, Eric Richmond, Jeff, 40-05; 23, Cameron Hinckley, Jeff, 36-11; 24, Joseph Gillespie, Wis, 36-02; and 25, Ethan Barter, Jeff, 31-11.

Javelin — 1, Matthew Gillespie, Wis, 109-08; 2, Thuan Pham, THMS, 103-08; 3, Kaleb Ames, Booth, 98-00; 4, Trenton Hooper, MMS, 97-10; 5, Ben Pearce, Booth, 96-02; 6, Colby Beverage, NH, 92-02; 7, Gavyn Tower, OMS, 89-06; 8, Gabe Kelley, THMS, 87-11; 9, Nicholas Ritchie, THMS, 85-00; 10, Kevin Tran, CRMS, 84-06; 11, Brady Harmon, Booth, and Jordan Peasley, CRMS, 84-00; 13, Oscar Horovitz, CRMS, 79-00; 14, Hayden Brewer, THMS, 75-10; 15, Egan Buchanan, THMS, 74-00; 16, Gavin Readinger, MMS, 72-03; 17, Kyan Mohammadi, CRMS, 70-03; 18, Jayden Small, StG, 66-04; 19, Griffin Carnell, CRMS, 65-00; 20, Andrew St. Ours, Wis, 64-07; 21, William Jurek, CRMS, 64-00; 22, Sam Jagger, Isles, 63-04; 23, Aidan Krause, StG, 63-00; 24, Avery Hackett, CRMS, 62-10; 25, Levi Woods, THMS, 62-06; 26, Drake Westover, THMS, 62-04; 27, Ben Leeman, GSB, 59-10; 28, Lucas Bryant, Jeff, and Cyrus Alley, OMS, 59-08; 30, Sam Skovran, CRMS, 59-05; 31, Gavin Kirkland, Jeff, 57-03; 32, Owen Jagger, Isles, 53-07; 33, Blake Zlotkowski, Isles, 53-03; 34, Charlie Jagger, Isles, 52-01; 35, Dylan Frank, Isles, 50-09; 36, Cecil White, StG, 49-05; 37, Thomas White, StG, 47-07; 38, Ryan O'Farrell, CRMS, 46-00; 39, Charlie Moss, CRMS, 42-11; 40, Joseph Gillespie, Wis, 42-06; 41, Miles Cannon, THMS, 42-00; 42, Eric Richmond, Jeff, 40-09; 43, Dante Jacobo, CRMS, 40-00; 44, Jack Reader, THMS, 37-02; and 45, Cameron Hinckley, Jeff, 36-10

800-meter racewalk — 1, Jack Eagar, CRMS, 5:04.45; 2, Trenton Hooper, MMS, 5:25.69; 3, Ryan O'Farrell, CRMS, 5:26.91; 4, Andrew St. Ours, Wis, 5:31.21; 5, Aidan Krause, StG, 5:36.05; 6, Wilson Gray, CRMS, 5:49.22; 7, Landen Stearns, CRMS, 5:51.13; 8, Joseph Morse, CRMS, 5:52.54; 9, Sam Vanlonkhuyzen, CRMS, 5:52.57; 10, Henry Weinand, StG, 5:57.83; 11, Joseph Gillespie, Wis, 6:11.02; 12, Dylan Lord, StG, 6:35.24; and 13, Spencer Tooley, CRMS, 6:55.04.

May 10 meet

The girls team scores were: Camden-Rockport 129.5, Troy Howard 96, Medomak 73, Boothbay and Wiscasset 41, Jefferson 25.5, St. George 23, Oceanside 12, Islesboro 10, North Haven 6 and Great Salt Bay 5.

The boys team scores were: Camden-Rockport 164, Troy Howard 87.50, Medomak 69, Boothbay 64, Oceanside 35.5, Islesboro 16.50, Wiscasset, 11, St. George 10 and Great Salt Bay 4.

The individual girls results were:

800-meter racewalk —1, Jasmine Cunningham, THMS, 4:58.61; 2, Alley Johnson, CRMS, 4:58.74; 3, Cassie Evans, StG, 5:06.28; 4, Jayla Robinson, MMS 5:08.81; 5, Aie Morin, MMS 5:17.87; 6, Sierra Henderson, Jeff, 5:27.67; 7, Mikayla Simonton, CRMS, 5:30.64; 8, Ava Mitchell, StG, 5:32.08; 9, Melody Dunham, THMS, 5:34.13; 10, Khyllie Cochran, MMS 5:35.16; 11, Aili Charland, CRMS, 5:36.32; 12, Jasmin Tillson, Jeff, 5:41.12; 13, Maisie Berard, CRMS, 5:41.98; 14, Iris Casas, MMS 5:44.48; 15, Deavyn O'Donavan, THMS, 5:45.86; 16, Gemma Bradney, THMS, 5:49.69; 17, Kimberly Billings, MMS 5:54.78; 18, Zharaa Al-Matrouk, THMS, 5:55.43; 19, Kylie Moody, MMS 5:56.91; 20, Breannah Morris, StG, 5:59.53; 21, Kaylee Dodd, THMS, 6:00.78; 22, Zada Smith, Booth, 6:05.02; 23, Alexis Nickles, MMS 6:08.53; 24, Angelina Ochoa, Jeff, 6:09.47; 25, Jill Hashey, THMS, 6:13.24; 26, Julia Littlrfield, THMS, 6:13.64; 27, Emilee Middleton, THMS, 6:14.66; 28, Karyn Kilby, THMS, 6:26.53; 29, Ilanna Lam, CRMS, 6:33.03; and 30, Madison Barbour, StG, 6:45.99.

55-meter hurdles — 1, Gwen Webber, Wis, 10.46; 2, Abby Lash, MMS, 10.57; 3, Lauren Schenk, CRMS, 10.80; 4, Gabby Baughman, MMS, 10.86; 5, Chloe Bryant, Jeff, 11.21; 6, Alma Bournival, CRMS, 11.23; 7, Katie Walker, Jeff, 11.27; 8, Ali Tassoni, CRMS, 11.31; 9, Emma Waldron, Isle, 11.33; 10, Margaret Richmond, CRMS, 11.57; 11, Emma Simmons, MMS,, 11.60; 12, Aspyn Brewer, THMS, 11.74; 13, Zoe Maltese, CRMS, 12.04; 14, Hailey Wilson, Booth, 12.21; 15, Jerzi Thompson, THMS, 12.21; 16, Addie Kelly, CRMS, 12.33; 17, Mia Fay, THMS, 12.48; 18, Hanna Hallundbaek, CRMS, 12.58; 19, Veronica Kaluta, OMS, 12.66; 20, Celine Doucette, Jeff, 12.74; 21, Kaydee Pearse, THMS, 12.75; 22, Bella Gallace, CRMS, 12.95; 23, Grace Campbell, Booth, 13.01; 24, Summer Pilley, THMS, 13.13; 25, Allison Gill, StG, 13.33; 26, Juniper Fowler, THMS, 13.35; 27, Sarah Vanlonkhuyzen, CRMS, 13.83; 28, Maisie Mathiau, StG, 13.96; 29, Marley LeBel, GSB, 14.96; 31, Romy Lafage, Isle, 15.93; 32, Ella Ryan, CRMS, 18.25; 33, Zada Smith, Booth, 20.74; 34, Katherine Freeman, OMS, 21.82; 35, Violet Cobbs, CRMS, 21.87; 36, Nora Conlin, Booth, 22.43; 37, Alyson Farrington, CRMS, 22.78; and 38, Michaela Newton, THMS, 23.37.

100 meters — 1, Gwen Webber, Wis, 14.32; 2, Gabby Baughman, MMS, 14.64; 3, Jazmine Balducci, Booth, 14.96; 4, Cynthia Allen, CRMS, 15.02; 5, Audrey Lagerbom, THMS, 15.05; 6, Felicity Whalen, CRMS, 15.19; 7, Ali Tassoni, CRMS, 15.22; 8, Alexandra Southworth, CRMS, 15.23; 9, Alicia Flis, GSB, 15.43; 10, Ada Potter, Isle, 15.50; 11, Treshna Spence, Booth, 15.51; 12, Ivy Merriam, CRMS, 15.72; 13, Madison Goodwin, THMS, 15.76; 14, Elsa Chandler, CRMS, 15.85; 15, Marissa Peters, Booth, 15.93; 16, Aspyn Brewer, THMS, 15.97; 17, Serra Rich, Jeff, 15.98; 18, Sarianna Houghton, THMS, 16.00; 19, Jordan Beal, StG, 16.06; 20, Katie Walker, Jeff, 16.10; 21, Anna Schortz, THMS, 16.11; 22, Leah Cushman, StG, 16.15; 23, Mae Dostie, CRMS, 16.24; 24, Ashly Campbell, GSB, 16.26; 25, Sierra Henderson, Jeff, 16.32; 26, Kara Andrews, CRMS, 16.35; 27, Autumn Boody, MMS, 16.48; 28, Lydia Laslavic, OMS, 16.53; 29, Katherine White, NH, 16.55; 30, Rose O'Brien, CRMS, 16.67; 31, Olivia Lancaster, THMS, 16.70; 32, Natalie Curry, THMS, 16.74; 33, Shelby Hooper, THMS, 16.74; 34, Veronica Kaluta, OMS, 16.80; 35, Summer Pilley, THMS, 16.95; 36, Jasmine Cunningham, THMS, 16.99; 37, Hannah Littlefield, THMS, 17.01; 38, Hannah White, NH, 17.10; 39, Elizabeth Bowman, MMS, 17.13; 40, Amelia Murdock, StG, 17.39; 41, Kali Andrews, Booth, 17.44; 42, Hailey Wilson, Booth, 17.59; 43, Aie Morin, MMS, 17.85; 44, Anna Zlotkowski, Isle, 17.88; 45, Tori Shacklett, MMS, 17.97; 46, Zharaa Al-Matrouk, THMS, 18.01; 47, Michaela Newton, THMS, 18.03; 48, Trinity Haber, THMS, 18.09; 49, Ella Cushman, StG, 18.12; 50, Marley LeBel, GSB, 18.29; 51, Emilee Middleton, THMS, 18.33; 52, Jill Hashey, THMS, 18.56; 53, Allaura Dunham, THMS, 18.59; 54, Julia Littlrfield, THMS, 19.09; 55, Sofia Barnard, THMS, 19.22; 56, Nora Conlin, Booth, 19.68; 57, Karyn Kilby, THMS, 19.90; 58, Ella Laurita, CRMS, 20.78; and 59, Deavyn O'Donavan, THMS, 21.44.

1,600 meters — 1, Phoebe Root, CRMS, 6:15.71; 2, Ada Potter, Isle, 6:19.25; 3, Karen Linares Mendoza, CRMS, 6:23.75; 4, Claire Wyman, CRMS, 6:24.01; 5, Sierra-Jade Davis, THMS, 6:29.08; 6, Kate Walker-Spencer, CRMS, 6:45.03; 7, Addison Cortese, CRMS, 6:46.26; 8, Emma Simmons, MMS, 6:47.75; 9, Margaret Richmond, CRMS, 6:48.95; 10, Sarah Vanlonkhuyzen, CRMS, 6:49.11; 11, Trinity Paquin, THMS, 6:51.33; 12, Emily Mahoney, MMS, 6:55.34; 13, Leah Bloomquist, CRMS, 7:01.18; 14, Chelsea Gaiero, THMS, 7:04.18; 15, Abby Williams, CRMS, 7:05.41; 16, Charlotte Taylor, CRMS, 7:05.72; 17, Lauren Howland, CRMS, 7:25.08; 18, Clara Goltz, GSB, 7:30.90; 19, Juniper Fowler, THMS, 7:31.00; and 20, Evie Thissell, StG, 7:53.67.

4x100-meter relay — 1, Troy Howard (Audrey Lagerbom, Shelby Hooper, Sarianna Houghton, Lillie Mitchell), 59.86; 2, Wiscasset (Alyssa Bassett, Paige Davenport, Gwen Webber, Lily Yeaton), 1:00.64; 3, Camden-Rockport (Cynthia Allen, MaryKate Pons, Alexandra Southworth, Felicity Whalen), 1:00.79; 4, Jefferson (Chloe Bryant, Serra Rich, Katie Walker, Cadence Rau), 1:01.62; 5, Medomak (Gabby Baughman, Autumn Boody, Abby Lash, Emma Simmons) 1:02.54; 6, Boothbay (Jazmine Balducci, Treshna Spence, Marissa Peters, Abby Little), 1:03.92; 7, Saint George (Kaylee Soto, Allison Gill, Leah Cushman, Jordan Beal), 1:05.28; 8, Great Salt Bay (Ashly Campbell, Alicia Flis, Clara Goltz, Marley Lebel), 1:06.39; 9, Islesboro Central School (Romy Lafage, Ada Potter, Emma Waldron, Mia Yeatts), 1:07.06; 10, Oceanside (Ella Andrews, Anna Campbell, Katherine Freeman, Lydia Laslavic), 1:08.16; and 11, North Haven Community School (Isabell Haskell, Sierra Koerber-Marx, Katherine White), 1:08.78. Exhibitions: Troy Howard (Anna Schortz, Natalie Curry, Aspyn Brewer, Hannah Littlefield), 1:05.22; Medomak (Khyllie Cochran, Morgan Flanders, Paige Gammon, Aie Morin), 1:10.35; and Boothbay (Kali Andrews, Hailey Wilson, Grace Campbell, Nora Conlin), 1:10.54.

400 meters — 1, Jazmine Balducci, Booth, 1:09.90; 2, Cadence, Rau Jeff, 1:11.62; 3, Lauren Schenk, CRMS, 1:12.14; 4, Ashly Campbell, GSB, 1:13.36; 5, Ivy Merriam, CRMS, 1:14.31; 6, Mia Fay, THMS, 1:14.50; 7, Alma Bournival, CRMS, 1:14.89; 8, Sierra Koerber-Marx, NH, 1:14.89; 9, Claire Wyman, CRMS, 1:15.89; 10, Sierra-Jade Davis, THMS, 1:16.24; 11, MaryKate Pons, CRMS, 1:18.50; 12, Natalie Curry, THMS, 1:19.04; 13, Kate Walker-Spencer, CRMS, 1:20.52; 14, Caitlyn Maddocks, THMS, 1:20.62; 15, Hanna Hallundbaek, CRMS, 1:20.65; 16, Sierra Henderson, Jeff, 1:21.18; 17, Sarianna Houghton, THMS, 1:21.79; 18, Leah Doolen, CRMS, 1:21.98; 19, Iris Casas, MMS, 1:22.46; 20, Bella Gallace, CRMS, 1:22.59; 21, Trinity Paquin, THMS, 1:22.71; 22, Phoebe Root, CRMS, 1:23.03; 23, Leah Bloomquist, CRMS, 1:23.13; 24, Katherine Freeman, OMS, 1:23.30; 25, Allie Morse, CRMS, 1:23.62; 26, Paige Gammon, MMS, 1:24.23; 27, Chelsea Gaiero, THMS, 1:24.32; 28, Anna Schortz, THMS, 1:24.59; 29, Addie Kelly, CRMS, 1:25.67; 30, Hannah Littlefield, THMS, 1:26.60; 31, Addison Cortese, CRMS, 1:27.16; 32, Cailyn Gionet, CRMS, 1:28.34; 32, Zoe O'Brien, CRMS, 1:28.34; 34, Aniela Creek, CRMS, 1:29.44; 35, Violet Cobbs, CRMS, 1:30.31; 36, Alyson Farrington, CRMS, 1:31.15; 37, Izzy Kinney, CRMS, 1:33.67; 38, Ilanna Lam, CRMS, 1:35.52; 39, Molly Jennings, MMS, 1:37.89; 40, Ava Mitchell, StG, 1:43.59; 41, Lizzie Larsen-Levins, CRMS, 1:43.65; and 42, Angelina Ochoa, Jeff, 1:46.46.

800 meters — 1, Ali Tassoni, CRMS, 2:48.78; 2, Rose O'Brien, CRMS, 2:53.24; 3, Summer Deans, THMS, 2:54.24; 4, Kara Andrews, CRMS, 3:04.18; 5, Hailey Lindelof, THMS, 3:06.26; 6, Ivy Merriam, CRMS, 3:06.77; 7, Emily Mahoney, MMS, 3:06.92; 8, Hanna Hallundbaek, CRMS, 3:09.31; 9, MaryKate Pons, CRMS, 3:09.40; 10, Bella Gallace, CRMS, 3:16.43; 11, Nicole Pendleton, CRMS, 3:17.50; 12, Sarah Vanlonkhuyzen, CRMS, 3:18.71; 13, Sierra Koerber-Marx, NH, 3:20.09; 14, Charlotte Taylor, CRMS, 3:23.76; 15, Allie Morse, CRMS, 3:28.31; 16, Alley Johnson, CRMS, 3:28.49; 17, Zoe O'Brien, CRMS, 3:28.76; 18, Lauren Howland, CRMS, 3:30.00; 19, Zoe Maltese, CRMS, 3:30.72; 20, Izzy Kinney, CRMS, 3:35.71; 21, Maisie Berard, CRMS, 3:43.05; 22, Isabelle Haskell, NH, 3:45.31; 23, Aili Charland, CRMS, 3:52.84; 24, Lizzie Larsen-Levins, CRMS, 3:57.86; 25, Ella Cushman, StG, 4:17.49; and 26, Grace Yanz, StG, 4:17.51.

200 meters — 1, Abby Lash, MMS, 30.07; 2, Felicity Whalen, CRMS, 31.42; 3, Alexandra Southworth, CRMS, 31.60; 4, Cynthia Allen, CRMS, 31.90; 5, Audrey Lagerbom, THMS, 32.11; 6, Alicia Flis, GSB, 32.32; 7, Sierra-Jade Davis, THMS, 32.41; 8, Ashly Campbell, GSB, 32.60; 9, Treshna Spence, Booth, 32.74; 10, Alma Bournival, CRMS, 32.75; 11, Mia Fay, THMS, 32.84; 12, Elsa Chandler, CRMS, 32.91; 13, Sarianna Houghton, THMS, 33.08; 14, Aspyn Brewer, THMS, 33.22; 15, Phoebe Root, CRMS, 33.89; 16, Mae Dostie, CRMS, 34.07; 17, Leah Doolen, CRMS, 34.26; 18, Marissa Peters, Booth, 34.28; 19, Serra Rich, Jeff, 34.36; 20, Violet Cobbs, CRMS, 34.87; 21, Kaylee Soto, StG, 35.04; 22, Natalie Curry, THMS, 35.14; 23, Allison Gill, StG, 35.25; 24, Kaylee Dodd, THMS, 35.43; 25, Elizabeth Bowman, MMS, 35.47; 26, Olivia Lancaster, THMS, 35.65; 27, Madelin Coates, THMS, 35.68; 28, Cailyn Gionet, CRMS, 36.33; 29, Autumn Boody, MMS, 36.77; 30, Kaydee Pearse, THMS, 37.30; 31, Morgan Flanders, MMS, 37.36; 32, Haley Wood, THMS, 37.51; 33, Maiara Rebardo, THMS, 37.97; 34, Hannah King, THMS, 38.03; 35, Veronica Fitts, THMS, 38.31; 36, Emilee Middleton, THMS, 38.68; 37, Kendra Wood, THMS, 40.29; 38, Molly Jennings, MMS, 40.49; and 39, Julia Littlrfield, THMS, 41.07.

4x400-meter relay — 1, Camden-Rockport (Ali Tassoni, Phoebe Root, Rose O'Brien, Ivy Merriam), 5:03.52; 2, Troy Howard (Summer Deans, Mia Fay, Sierra-Jade Davis, Lillie Mitchell), 5:16.06; 3, Boothbay (Glory Blethen, Marissa Peters, Zada Smith, Jazmine Balducci), 5:22.38; and 4, Medomak (Kimberly Billings, Iris Casas, Emily Mahoney, Jayla Robinson), 5:41.16. Exhibitions: Camden-Rockport (Lauren Schenk, Alma Bournival, Kara Andres, Ella Laurita), 5:11.63; and Troy Howard (Caitlyn Maddocks, Trinity Paquin, Chelsea Gaiero, Hailey Lindelof), 5:37.00.

Shot put — 1, Leah Marriner, THMS, 28-04.00; 2, Abby Little, Booth, 28-03.00; 3, Seanna Montgomery, StG, 25-08.00; 4, Katherine White, NH, 23-10.00; 5, Kimberly Billings, MMS, 22-09.00; 6, Breannah Morris, StG, 22-09.00; 7, Kera Griffin, CRMS, 22-08.00; 8, Autumn Boody, MMS, 22-06.00; 9, Leah Doolen, CRMS, and Madison Barbour, StG, 21-11.00; 11, Shelby Hooper, THMS, 21-04.00; 12, Wilhelmina O'Brien, OMS, 20-06.00; 13, Kylie Moody, MMS, 20-03.00; 14, Emily Mahoney, MMS, 20-02.00; 15, Alexis Nickles, MMS, Emily Lawyerson, Jeff, and Amelia Murdock, StG, 20-00.00; 18, Eliana Cortese, CRMS, 19-09.00; 18 Jordan Beal, StG, 19-09.00; 20, Lily Yeaton, Wis, 18-10.00; 21, Marguerita Fairfield, Wis, 18-09.00; 22, Alexys Wilmot, CRMS, 18-02.00; 23, Savanna Blood, THMS, 17-10.00; 24, Hailey Lindelof, THMS, 17-02.00; 25, Khyllie Cochran, MMS, 16-11.00; 26, Mae Gallace, CRMS, 15-11.00; 27, Tori Shacklett, MMS, 14-08.00; and 28, Mikayla Simonton, CRMS, 11-07.00.

Discus — 1, Leah Cushman, StG, 67-09; 2, Leah Marriner, THMS, 60-09; 3, Morgan Flanders, MMS, 59-01; 4, Margaret Richmond, CRMS, 55-07; 5, Katherine White, NH, 53-10; 6, Kimber Roland-Fraser, Jeff, 52-06; 7, Wilhelmina, O'Brien OMS, 51-03; 8, Lydia Laslavic, OMS, 49-05; 9, Elizabeth Bowman, MMS, 48-00; 10, Katherine Freeman, OMS, 47-04; 11, Hailey Lindelof, THMS, 47-03; 12, Kali Andrews, Booth, 46-06; 13, Lily Yeaton, Wis, 46-04; 14, Emily Lawyerson, Jeff, 45-10; 15, Eliana Cortese, CRMS, 45-09; 16, Mae Dostie, CRMS, 43-05; 17, Caitlyn Maddocks, THMS, 42-06; 18, Nicole Pendleton, CRMS, 42-05; 19, Alexys Wilmot, CRMS, 37-05; 20, Alexis Nickles, MMS, 37-03; 21, Addie Kelly, CRMS, 37-00; 22, Maisie Berard, CRMS, 34-10; 23, Audra Falkingham, THMS, 29-08; 24, Savanna Blood, THMS, 28-01; 25, Mae Gallace, CRMS, 26-01; and 26, Ilanna Lam, CRMS, 18-08.

Javelin — 1, Abby Little, Booth, 85-00; 2, Wilhelmina O'Brien, OMS, 64-05; 3, Ella Ryan, CRMS, 52-00; 4, Morgan Flanders, MMS, 51-11; 5, Emily Lawyerson, Jeff, 49-09; 6, Kimber Roland-Fraser, Jeff, 49-04; 7, Cassie Evans, StG, 49-01; 8, Leah Marriner, THMS, 46-00; 9, Sierra Mores, THMS, 41-06; 10, Kaylee Soto, StG, 39-01; 11, Breannah Morris, StG, 39-00; 12, Marley LeBel, GSB, 38-11; 13, Madison Barbour, StG, 36-09; 14, Addison Cortese, CRMS, 36-04; 15, Nicole Pendleton, CRMS, 34-09; 16, Allison Gill, StG, 34-07; 17, Amelia Murdock, StG, 34-05; 18, Paige Rollerson, THMS, 33-07; 19, Jayla Robinson, MMS, 31-04; 20, Alley Johnson, CRMS, 30-11; 21, Savanna Blood, THMS, 30-07; 21, Cailyn Gionet, CRMS, 30-07; 23, Mae Gallace, CRMS, 28-09; 24, Alexys Wilmot, CRMS, 27-09; 25, Abby Williams, CRMS, 25-10; and 26, Isabelle Haskell, NH, 23-08.

Long jump — 1, Lillie Mitchell, THMS, 13-07.00; 2, Summer Deans, THMS, 12-06.00; 3, Cadence Rau, Jeff, 12-04.00; 4, Juniper Fowler, THMS, 11-04.00; 5, Madelin Coates, THMS, 11-03.00; 6, Shelby Hooper, THMS, 11-03.00; 7, Elsa Chandler, CRMS, 10-11.00; 8, Jordan Beal, StG, 10-07.00; 9, Serra Rich, Jeff, 10-06.00; 10, Karen Linares Mendoza, CRMS, 10-04.00; 11, Paige Gammon, Iris Casas, MMS, and Veronica Fitts, THMS, 10-03.00; 14, Kara Andrews, and Izzy Kinney, CRMS, 10-01.00; 16, Jerzi Thompson, THMS, and Aie Morin, MMS, 9-11.00; 18, Hannah Littlefield, THMS, and Alyson Farrington, CRMS, 9-10.00; 20, Lily Yeaton, Wis, 9-08.00; 21, Jasmine Cunningham, THMS, 9-07.00; 22, Eliza Paradis, Wis, 9-06.00; 23, Zharaa Al-Matrouk, Haley Wood, THMS, and Grace Campbell, Booth, 9-05.00; 26, Olivia Lancaster, THMS, and Grace Yanz, StG, 9-03.00; 28, Sierra Mores, THMS, 9-02.00; 29, Emma Simmons, MMS, 9-01.00; 30, Evie Thissell, StG, and Grace Campbell, Booth, 9-00.00; 32, Trinity Paquin, Michele Newton, THMS, and Claire Wyman, CRMS, 8-11.00; 35, Jasmin Tillson, Jeff, and Abby Williams, CRMS, 8-10.00; 37, Allaura Dunham, THMS, 8-09.00; 38, Jill Hashey, THMS, 8-08.00; 38, Seanna Montgomery, StG, and Trinity Haber, THMS, 8-08.00; 41, Paige Rollerson, THMS, and Zoe Maltese, CRMS, 8-07.00; 43, Angelina Ochoa, Jeff, 8-06.00; 44, Marguerita Fairfield, Wis, 8-05.00; 45, Tori Shacklett, MMS, 8-04.00; 46, Kaylee Soto, StG, 8-02.00; 47, Jayla Robinson, MMS, Kaylee Dodd, THMS, and Allie Morse, CRMS, 8-00.00; 50, Molly Syrjala ,Wis, 7-08.50; 51, Melody Dunham, THMS, and Anna Zlotkowski, Isle, 7-08.00; 53, Sofia Barnard, THMS, 7-06.00; 54, Maiara Rebardo, THMS, 7-02.00; 55, Deavyn O'Donavan, THMS, 7-00.00; 56, Gemma Bradney, THMS, 6-11.00; 57, Mia Yeatts, Isle, 6-09.00; 58, Molly Jennings, MMS, 6-08.00; 59, Lizzie Larsen-Levins, CRMS, 6-02.00; 60, Mikayla Simonton, CRMS, 5-00.00; and 61, Karyn Kilby, THMS, 4-05.00.

Triple jump — 1, Lillie Mitchell, THMS, 28-04.00; 2, Abby Lash, MMS, 26-03.00; 3, Rose O'Brien, CRMS, 26-00.00; 4, Veronica Kaluta, OMS, 25-02.00; 5, Emma Waldron, Isle, 24-11.00; 6, Lauren Schenk, CRMS, 24-01.00; 7, Eliza Paradis, Wis, 22-09.00; 8, Chelsea Gaiero, THMS, 22-03.00; 9, Ada Potter, Isle, 21-11.00; 10, Summer Pilley, THMS, 21-07.00; 11, MaryKate Pons, CRMS, 21-06.00; 12, Marguerita Fairfield, Wis, 20-02.00; 13, Evie Thissell, StG, 18-09.00; 14, Romy Lafage, Isle, 18-05.00; 15, Anna Zlotkowski, Isle, 18-00.00; 16, Molly Syrjala, Wis, 16-05.00; and 17, Mia Yeatts, Isle, 15-11.00.

High jump — 1, Gwen Webber, Wis, 4-06.00; 2, Gabby Baughman, MMS, 4-02.00; 3, Karen Linares Mendoza, CRMS, 4-00.00; 4, Alyssa Bassett, Wis, and Kimberly Billings, MMS, 3-10.00; 6, Cynthia Allen, CRMS, and Katie Walker, Jeff, 3-10.00 0.50; 8, Emma Waldron, Isle, 3-08.00; 9, Grace Campbell, Booth, 3-08.00; 10, Alexandra Southworth, CRMS, Celine Doucette, Jeff, Maisie Mathiau, StG, and Paige Gammon, MMS, 3-06.00; and 14, Veronica Fitts, THMS, Hannah White, Sierra Koerber-Marx, NH, Kate Walker-Spencer, Lauren Howland, CRMS, and Cadence Rau, Jeff, 3-04.00.

The individual boys results were:

800-meter racewalk — 1, Jack Eagar, CRMS, 4:47.06; 2, Westley Dyer, THMS, 4:47.68; 3, Trenton Hooper, MMS, 5:29.84; 4, Andrew St. Ours, Wis, 5:39.85; 5, Greg Cameron, CRMS, 5:42.25; 6, Charlie Moss, CRMS, 5:42.36; 7, Matthew Shelton, THMS, 5:54.14; 8, Joseph Gillespie, Wis, 5:56.48; 9, Eric Deetjen, CRMS, 6:05.06; 10, Aidan Krause, StG, 6:06.85; 11, Dylan Lord, StG, 6:37.00; and 12, Henry Weinand, StG, 6:57.48.

55-meter hurdles — 1, Corbin Farnham, OMS, 10.34; 2, Maxwell Gallagher, CRMS, 11.17; 3, Damian Henry, MMS, 11.20; 4, Gavin Readinger, MMS, 11.40; 5, Avery Hackett, CRMS, 11.74; 6, Nathaniel Porter, THMS, 11.78; 7, Zeke Slaughter, THMS, 12.43; 8, Finn Urey, CRMS, 12.73; 9, Sam Skovran, CRMS, 12.74; 10, Bodhi Ames, OMS, 12.86; and 11, Julian Henderson, CRMS, 13.99.

100 meters — 1, Cole Martin, THMS, 13.40; 2, Will Thorn, CRMS, 13.58; 3, Dillon Mackey, CRMS, 13.73; 4, Graham Harris, Booth, 13.80; 5, Robert Hicock, THMS, 13.88; 6, Thuan Pham, THMS, and Lake Lindelof, Isle, 13.92; 8, Jonathan Genrich, Booth, 14.02; 9, Connor McFarland, GSB, 14.02; 10, Coleman Swain, MMS, 14.14; 11, Andrew Proscia, CRMS, 14.28; 12, Jimmy Weinand, StG, 14.34; 13, Simon Polk, CRMS, 14.35; 14, Marten Dunn, NH, 14.48; 15, Aiden Aviles, CRMS, 14.50; 16, Corbin Farnham OMS, 14.64; 17, Rio Dubois, Isle, 14.65; 18, Sam Gallagher, CRMS, 14.72; 19, Will Smith, MMS, 14.77; 20, Colby Beverage, NH, 14.93; 21, Holden Nichols, THMS, 15.35; 22, Kevin Tran, CRMS, 15.40; 23, Kyle Arey, StG, 15.57; 24, Liam Card, GSB, 15.58; 25, Sam Sewell, GSB, 15.71; 26, Westley Dyer, THMS, 15.89; 27, Conrad Anderson, THMS, 15.90; 28, Ashton McLellan, Booth, 16.26; 29, Jayden Lafrenaye, Jeff, 16.37; 30, Milo Bernard, NH, 16.38; 31, Charlie Jagger, Isle, 16.41; 32, Zeke Slaughter, THMS, 16.94; 33, Peyton Blagdon, Wis, 17.23; 34, David Anderson, Wis, 17.29; 35, Nathan Iliffe, StG, 17.34; 36, Skyler Dulude, OMS, 17.51; 37, Patrick O'Donavan, THMS, 17.51; 38, Antonio Galgano, THMS, 17.72; 39, Alex Watson, Isle, 18.43; 40, Thomas White, StG, 18.54; 41, Deklin Fitzgerald, OMS, 19.05; and 42, Cecil White, StG, 19.19.

1,600 meters — 1, Ian Orsmond, CRMS, 5:40.49; 2, Emerson Brott, CRMS, 5:40.68; 3, Nathan Gilliam, Wis, 5:48.04; 4, Rhys White, CRMS, 5:58.78; 5, Miti Yeatts, Isle, 6:01.44; 6, Eric Andrews, CRMS, 6:03.27; 7, Zack Armstrong, THMS, 6:12.41; 8, Ad Weisbruch, CRMS, 6:13.49; 9, Lane Cortese, CRMS, 6:18.23; 10, Kevin Tran, CRMS, 6:19.33; 11, William Jurek, CRMS, 6:22.85; 12, Nicholas Ritchie, THMS, 6:27.85; 13, Avery Hackett, CRMS, 6:27.89; 14, Brit LaFiura, CRMS, 6:28.60; 15, Michael Ham, THMS, 6:32.66; 16, Ben Schenk, CRMS, 6:32.71; 17, Sam Vanlonkhuyzen, CRMS, 6:40.87; 18, Oliver Dietter, CRMS, 6:40.89; 19, Dante Jacobo, CRMS, 6:48.32; 20, Sam Skovran, CRMS, 6:48.80; 21, Jason Seeber, CRMS, 6:56.54; 22, Miles Cannon, THMS, 6:56.76; 23, Griffin Carnell, CRMS, 6:56.99; 24, Jack Reader, THMS, 7:17.41; 25, Greg Cameron, CRMS, 7:28.16; 26, Carter Rau, Jeff, 7:37.02; 27, Christian Johnson, StG, 7:41.21; and 28, Chase Jansen, StG, 8:26.20.

4x100-meter relay — 1, Camden-Rockport (Dillon Mackey, Will Thorn, Aiden Aviles, Simon Polk), 54.07; 2, Troy Howard (Robert Hicock, Holden Nichols, Cole Martin, Thuan Pham), 56.19 ; 3, Medomak (Tyler Cox, Trenton Hooper, Gavin Readinger, Will Smith), 57.43; 4, Boothbay (Mason Erhard, Jonathan Genrich, Ashton McLellan, Patrick Conlin), 58.44; 5, Islesboro (Rio Dubois, Sam Jagger, Lake Lindelof, Miti Yeatts), 1:01.12; 6, Wiscasset (Andrew St. Ours, Nathan Gilliam, Aidan Foley, Matthew Gillespie), 1:02.91; 7, North Haven (Colby Beverage, Marten Dunn, Henry Sandelin), 1:03.58; 8, Jefferson (David Winchenbach, Conor Glasier, Carter Rau, Jayden Lafrenaye), 1:10.00; 9, Oceanside (Bodhi Ames, John Comeau, Skyler Dulude, Deklin Fitzgerald), 1:10.38; and 10, Saint George (Cecil White, Dylan Lord, Jayden Small, Thomas White), 1:15.48. Exhibition: Camden-Rockport (Oscar Horovitz, Sam Gallagher, Andrew Proscia, Thomas Eagar), 1:02.27.

400 meters — 1, Graham Harris, Booth, 1:02.24; 2, Coleman Swain, MMS, 1:02.83; 3, Jimmy Weinand, StG, 1:05.52; 4, Dillon Mackey, CRMS, 1:07.65; 5, Sam Gallagher, CRMS, 1:08.48; 6, Eric Andrews, CRMS, 1:10.48; 7, Mason Erhard, Booth, 1:10.95; 8, Maxwell Gallagher, CRMS, 1:11.49; 9, Julian Blohm, CRMS, 1:11.76; 10, Jame Rose, MMS, 1:12.75; 11, Henry Pharris, CRMS, 1:15.31; 12, Cameron Hedstrom, CRMS, 1:15.72; 13, Landen Stearns, CRMS, 1:16.45; 14, Kyan Mohammadi, CRMS, 1:17.07; 15, William Jurek, CRMS, 1:17.13; 16, Kyle Arey, StG, 1:18.14; 17, Jonathan McDevitt, CRMS, 1:18.29; 18, Achille Steinhoff, CRMS, 1:19.31; 19, Charlie Moss, CRMS, 1:20.85; 20, Dylan Benner, StG, 1:20.97; 21, Brit LaFiura, CRMS, 1:21.34; 22, Jordan Peasley, CRMS, 1:25.42; 23, Spencer Tooley, CRMS, 1:25.91; 24, Oliver Dietter, CRMS, 1:28.76; 25, Conor Glasier, Jeff, 1:32.27; and 26, Nathan Iliffe, StG, 1:36.79.

800 meters — 1, Emerson Brott, CRMS, 2:35.60; 2, Gabe Kelley, THMS, 2:38.05; 3, Ian Orsmond, CRMS, 2:46.86; 4, Jack Eagar, CRMS, 2:48.22; 5, Rhys White, CRMS, 2:49.15; 6, Zack Armstrong, THMS, 2:49.94; 7, Lane Cortese, CRMS, 2:51.28; 8, Julian Blohm, CRMS, 2:51.37; 9, Nathan Gilliam, Wis, 2:54.05; 10, Achille Steinhoff, CRMS, 3:01.17; 11, Henry Pharris, CRMS, 3:03.70; 12, Julian Henderson, CRMS, 3:05.67; 13, Jordan Peasley, CRMS, 3:13.55; 14, Kylar Potter, MMS, 3:14.74; 15, Carter Rau, Jeff, 3:21.12; 16, Henry Weinand, StG, 3:21.85; 17, Conor Glasier, Jeff, 3:46.50; and 18, Eric Deetjen, CRMS, 3:49.17.

200 meters — 1, Will Thorn, CRMS, 27.99; 2, Tyler Cox, MMS, 28.37; 3, Aiden Aviles, CRMS, 29.04; 4, Connor McFarland, GSB, 29.32; 5, Simon Polk, CRMS, 29.42; 6, Robert Hicock, THMS, 29.66; 7, Will Smith, MMS, 29.75; 8, Thuan Pham, THMS, 29.80; 9, Damian Henry, MMS, 31.09; 10, Avery Hackett, CRMS, 31.20; 11, Sam Gallagher, CRMS, 31.41; 12, Gavin Readinger, MMS, 32.24; 13, Ad Weisbruch, CRMS, 32.47; 14, Holden Nichols, THMS, 32.54; 15, Dylan Gordon, CRMS, 32.54; 16, Michael Ham, THMS, 32.76; 17, Sam Sewell, GSB, 33.13; 18, Jayden Lafrenaye, Jeff, 34.31; 19, Ben Schenk, CRMS, 34.87; 20, Liam Card, GSB, 35.76; 21, Spencer Tooley, CRMS, 36.16; 22, Patrick O'Donavan, THMS, 36.27; 23, Owen Weber, MMS, 36.28; 24, Skyler Dulude, OMS, 36.31; 25, David Anderson, Wis, 36.48; 26, Dylan Benner, StG, 36.96; 27, Dante Jacobo, CRMS, 37.81; 28, Jason Seeber, CRMS, 40.06; 29, Chase Jansen, StG, 41.65; and 30, Jayden Small, StG, 44.69.

4x400-meter relay — 1, Boothbay (Patrick Conlin, Jonathan Genrich, Graham Harris, Kaleb Ames), 4:37.54; 2, Troy Howard (Gabe Kelley, Nicholas Ritchie, Nathaniel Porter, Evan Rolfe), 4:46.80; 3, Camden-Rockport (Emerson Brott, Eric Andrews, Cameron Hedstrom, Ad Weisbruch), 4:49.13; and 4, Medomak (Damian Henry, Kylar Potter, Coleman Swain, Owen Weber), 5:23.39.

Shot put — 1, Brady Harmon, Booth, 32-05.00; 2, Jay Legere, Isle, 31-10.00; 3, Gavyn Tower, OMS, 31-09.00; 4, Nathaniel Porter, THMS, 30-03.00; 5, Ben Pearce, Booth, 29-03.00; 6, Jame Rose, MMS, 27-10.00; 7, Hayden Brewer, THMS, 27-04.00; 8, Kyle Arey, StG, 27-02.00; 9, Marten Dunn, NH, 26-10.00; 10, Drake Westover, THMS, 25-11.00; 11, Graham Harris, Booth, 25-09.00; 12, Gareth Hodgdon, Booth, 25-00.00; 13, Gabe Kelley, THMS, 24-10.00; 14, Colby Beverage, NH, 23-11.00; 15, Trenton Hooper, MMS, 22-09.00; 16, Levi Woods, THMS, 21-09.00; 17, Dylan Frank, Isle, 20-05.00; 18, Sam Jagger, Isle, 20-01.00; 19, Nathan Iliffe, StG, 19-09.00; 20, Egan Buchanan, THMS, 19-08.00; 21, Thomas White, StG, 18-11.00; 22, Monty Ford, THMS, 18-05.00; 23, Jayden Small, StG, 17-00.00; 24, David Anderson, Wis, 16-05.00; 25, Cameron Hinckley, Jeff, 16-01.00; 26, Henry Sandelin, NH, 15-10.00; 27, Eric Richmond, Jeff, 15-04.00; and 28, Ethan Barter, Jeff, 14-06.00.

Discus — 1, Tyler Cox, MMS, 111-10; 2, Gavyn Tower, OMS, 88-00; 3, Brady Harmon, Booth, 85-02; 4, Hunter Rahkonen, StG, 82-07; 5, Patrick Conlin, Booth, 78-10; 6, Miles Cannon, THMS, 77-05; 7, Mason Erhard, Booth, 75-04; 8, Will Thorn, CRMS, 74-03; 9, Marten Dunn, NH, 71-05; 10, Damian Henry, MMS, 68-07; 11, Thomas Eagar, CRMS, 68-00; 12, Jay Legere, Isle, 67-01; 13, Kayden Ames, Booth, 65-06; 14, Hayden Brewer, THMS, 57-03; 15, Levi Woods, THMS, 56-01; 16, Nicholas Ritchie, THMS, 55-05; 17, Drake Westover, THMS, 50-09; 18, Egan Buchanan, THMS, 47-09; 19, Henry Sandelin, NH, 47-02; 20, Gareth Hodgdon, Booth, 44-06; 21, Ethan Barter, Jeff, 37-03; 22, Monty Ford, THMS, 36-01; 23, Owen Jagger, Isle, 31-05; 24, Eric Richmond, Jeff, 30-06; and 25, Cameron Hinckley, Jeff, 25-05.

Javelin — 1, Simon Polk, CRMS, 114-08; 2, Thuan Pham, THMS, 101-06; 3, Skyler Dulude, OMS, 96-04; 4, Gavyn Tower, OMS, 95-10; 5, Ben Pearce, Booth, 90-07; 6, Kaleb Ames, Booth, 89-03; 7, Matthew Gillespie, Wis, 88-09; 8, Jordan Peasley, CRMS, 87-03; 9, Kevin Tran, CRMS, 84-07; 10, Trenton Hooper, MMS, 82-02; 11, Nicholas Ritchie, THMS, 79-07; 12, Henry Pharris, CRMS, 79-05; 13, Gabe Kelley, THMS, 76-06; 14, Aidan Foley, Wis, 72-07; 15, Brady Harmon, Booth, 72-06; 16, Miles Cannon, THMS, 70-03; 17, Colby Beverage, NH, 67-11; 18, Patrick Conlin, Booth, 67-05; 19, Cyrus Alley, OMS, 67-00; 20, Ian Orsmond, and Dylan Gordon, CRMS, 65-11; 22, Gavin Readinger, MMS, 65-00; 23, Sam Jagger, Isle, 62-03; 24, Aidan Krause, StG, 61-08; 25, Kyan Mohammadi, CRMS, 61-03; 26, Hayden Brewer, THMS, 60-09; 27, Egan Buchanan, THMS, 60-08; 28, Jayden Small, StG, 59-06; 29, Drake Westover, THMS, and Andrew Proscia, CRMS, 58-08; 31, Charlie Moss, CRMS, 58-07; 32, Evan Rolfe, THMS, 58-02; 33, Joseph Gillespie, Wis, 54-11; 34, Kayden Ames, Booth, 53-03; 35, William Jurek, CRMS, 52-07; 36, Cecil White, StG, 50-01; 37, Ryan O'Farrell, CRMS, 48-10; 38, Levi Woods, THMS, 48-08; 39, Sam Vanlonkhuyzen, CRMS, 48-07; 40, Charlie Jagger. Isle, 46-09; 41, Eric Richmond. Jeff, 44-10; 42, Owen Jagger. Isle, 43-07; 43, Matthew Shelton .THMS, 43-03; 44, Monty Ford. THMS, 38-06; 45, Cameron Hinckley, Jeff, and Thomas White, StG, 36-07; 47, Andrew St. Ours, Wis, 35-09; 48, Milo Bernard, NH, 32-05; and 49, Jack Reader, THMS, 30-10.

Long jump — 1, Cole Martin, THMS, 15-06.00; 2, Tyler Cox, MMS, 15-05.00; 3, Aiden Aviles, CRMS, 15-02.00; 4, Lake Lindelof, Isle, 14-02.00; 5, Nathaniel Porter, THMS, 13-08.00; 6, Jonathan Genrich, Booth, 13-03.00; 7, Lincoln Graff, THMS, 12-09.00; 8, Oscar Horovitz, CRMS, 12-06.00; 9, Julian Blohm, CRMS, 12-04.00; 10, Evan Rolfe, THMS, and Maxwell Gallagher, CRMS, 12-01.00; 12, Emerson Brott, CRMS, 12-00.00; 13, Holden Nichols, THMS, 11-08.00; 14, Landen Stearns, CRMS, 11-04.00; 15, Westley Dyer, THMS, and Finn Urey, CRMS, 11-03.00; 17, Dylan Benner, StG, and Zeke Slaughter, THMS, 11-02.00; 19, Kyan Mohammadi, CRMS, 10-11.00; 20, Eric Andrews, CRMS, and Jame Rose, MMS, 10-10.00; 22, Sam Sewell, GSB, 10-09.00; 23, Cameron Hedstrom, CRMS, 10-08.00; 24, Coleman Swain, MMS, 10-07.00; 25, Ashton McLellan, Booth, 10-06.00; 26, Kylar Potter, MMS, 10-04.00; 27, Julian Kelly, and Alex Watson, Isle, 10-02.00; 29, Julian Henderson, CRMS, 10-01.00; 30, Jay Legere, Isle, Owen Weber, MMS, and David Winchenbach, Jeff, 10-00.00; 33, Bodhi Ames, OMS, 9-05.00; 34, Matthew Shelton, and Jack Reader, THMS, 8-08.00; 36, Carter Rau, Jeff, 8-03.00; 37, Conrad Anderson, THMS, 8-01.00; 38, Ryan O'Farrell, CRMS, Chance Blagdon, Wis, and Sam Jagger, Isle, 7-07.00; 41, Milo Bernard, NH, 7-05.00; and 42, Conor Glasier, Jeff, 6-10.00.

Triple jump — 1, Oscar Horovitz, CRMS, 29-00.00; 2, Will Smith, MMS, 29-00.00; 3, Rhys White, CRMS, 27-06.00; 4, Lincoln Graff, THMS, 26-04.00; 5, Ben Schenk, CRMS, 25-03.00; 6, Evan Rolfe, THMS, 24-06.00; 7, Landen Stearns, CRMS, 24-04.00; 8, Lane Cortese, CRMS, 24-03.00; 9, Kaleb Ames, Booth, 24-01.00; 10, Ad Weisbruch, CRMS, 22-10.00; 11, Corbin Farnham, OMS, 22-00.00; 12, Kylar Potter, MMS, 21-11.00; 13, Brit LaFiura, CRMS, 21-05.00; 14, David Winchenbach, Jeff, 21-03.00; 15, Greg Cameron, CRMS, 20-00.00; 16, Dylan Frank, Isle, 19-11.00; 17, Bodhi Ames, OMS, 19-09.00; 18, Alex Watson, Isle, 19-06.00; and 19, Achille Steinhoff, CRMS, 18-10.00.

High jump — 1, Cole Martin, THMS, 4-08.00; 2, Ben Pearce, Booth, 4-06.00; 3, Andrew Proscia, CRMS, 4-06.00; 4, Kaleb Ames, Booth, 4-06.00; 5, Corbin Farnham, OMS, and Dillon Mackey, CRMS, 4-04.00; 7, Jonathan McDevitt, CRMS, 4-04.00; 8, Miti Yeatts, Isle, 4-00.00; and 9, Dylan Gordon, CRMS, 4-00.00.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.