The outdoor track at Don Palmer Field was buzzing with activity Thursday as six high schools kicked off their seasons in style with their first meets.

Medomak Valley, Lincoln Academy of Newcastle, Maranacook of Readfield, North Haven, Islesboro and host Camden Hills participated in the meet, which saw plenty of sprinting, jumping and throwing throughout the course of the afternoon.

The Medomak Valley girls secured a victory in convincing fashion, while the Maranacook boys also pulled away from the pack and earned their first win of the new campaign.

The girls team scores were: Medomak Valley 172, Camden Hills 128, Lincoln Academy 117, Maranacook 101 and Islesboro, 27. The boys team scores were: Maranacook 200.50, Medomak Valley 181.5, Camden Hills 105, Lincoln Academy 81.50, Islesboro 30.5 and North Haven 21.

North Haven does not have a girls team.

Panther Morgan Baum had a sensational day, bringing home three first-place finishes in the shot put, discus and javelin. Medomak Valley’s Alex MacKenzie and Camden Hills’ Ryan Widzgowski also brought home multiple first-place finishes for their respective teams.

The individual Midcoast girls results were:

4×800-meter relay — 1, Medomak Valley (Kiana Ocean, Nicole Weaver, Megan Wyllie, Gwen Moiles), 10:48.72.

100-meter hurdles — 4, Emily Lopez, CH, 20.82; 5, Julia Gowesky, CH, 20.99; 6, Pamela Karr, CH, 22.40; and 7, Rachel Borch, CH, 26.47.

100 meters — 1, Ashley Rackliff, Med, 13.97; 2, Julie Ennamorati, Med, 14.00; 3, Maddy Smeaton, CH, 14.12; 4, Lopez, CH, 14.19; 5, Emily Leach, Med, 14.28; 6, Katherine Marki, CH, 14.33; 7, Desiree Leary, Med, 14.47; 8, McKenzie Meservey, CH, 14.56; 9, Roxanne Jelenfy, Med 14.57; 10, Lacy Massengale, Med, 14.75; 11, Jessica Prescott, Med, 15.06; 12, Ally Craig, Isles, 15.13; 13, Emily Smith, CH, 15.24; 14, Jessica Widzgowski, CH, 15.42; 15, Heidi Harris, Med, 15.44; 18, Brianna Gross, Med, 15.81; 19, Katja Assfalg, Med, 15.88; and 21, Melissa Rice, CH, 19.00.

1,600 meters — 3, Ocean, Med, 6:15.38; 4, Wyllie, Med, 6:36.04; 5, Annie Fagan, CH, 6:56.10; and 8, Sarah Kennedy, CH, 7:54.26.

4×100-meter relay — 1, Camden Hills (Smeaton, Lopez, Meservey, Lianne McCluskey), 55.50; 2, Medomak Valley (Ennamorati, Lacy Massengale, Rackliff, Leach), 58.00; and 3, Camden Hills (Karr, Widzgowski, Smith, Marki), 1:00.37.

400 meters — 1, McCluskey, CH, 1:04.81; 3, Harris, Med, 1:11.44; and 6, Borch, CH, 1:22.94.

300-meter hurdles — 3, Gowesky, CH, 1:00.43; and 4, Karr, CH, 1:07.68.

800 meters — 2, Weaver, Med, 2:48.72; 3, McCluskey, CH, 2:55.60; 4, Fagan, CH 3:01.08; 8, Kelsie Grady, Med, 3:40.39; and 8, Kennedy, CH, 3:43.40.

200 meters — 1, Smeaton, 28.81; 3, Rackliff, Med, 29.34; 4, Ennamorati, Med, 29.75; 5, Meservey, CH, 30-41; 6, Marki, CH, 31.00; 7, Leach, Med, 31.50; 12, Widzgowski, CH, 39.00; 13, Smith, CH, 39.20; and 15, Rice, CH, 39.34.

4×400-meter relay — 2, Medomak Valley (Weaver, Harris, Grady, Wyllie), 5:06.81.

Discus — 1, Baum, Med, 87-3; 2, Abby Vail, Med, 70-04; and 6, Jessica Prescott, Med, 44-09.

Shot put — 1, Baum, Med, 27-04; 3, Prescott, Med, 18-06; 5, Vail, Med, 18-04; and 7, Grady, Med, 16-04.

High Jump — 2, Leary, Med, 4-04.

Long jump — 1, Lopez, CH, 13-10.5; 3, Smeaton, CH, 13-1; 5, Meservey, CH, 12-10.75; 5, Ennamorati, Med, 12-9; 6, Marki, CH, 11-7.5; 7, Widzgowski, CH, 9-11; and 8, Gross, Med, 9-8.5.

Triple jump — 1, Gross, Med, 20-6.

Javelin — 1, Baum, Med, 87-01; and 2, Assfalg, 58-3.

The individual Midcoast boys results were:

4×800 relay — 2, Medomak Valley (Nathaniel McBrien, Brendon O’Donnell, Taylor Packard, Joe Murphy), 9:54.10.

1,600-meter racewalk — 2, Ian Rixon, Med, 9:31.40.

110 hurdles — 4, T.J. Harriman, Med, 23.57.

100 — 1, Collin Downs, CH, 11.15; 2, Deering Genthner, Med, 12.03; 3, Nate Meade, Med, 12.04; 4, Jacky Coyle, CH, 12.30; 5, Jacob Powers, CH, 12.38; 6, Devon Sproul, Med, 12.56; 8, Jonathan Hendrickson-Belloguet, Med, 12.71; 11, Wyatt Lafreniere, CH, 13.35; 14, Quinton Vannah, Med, 13.50; 16, Will Orne, CH, 13.51; 19, Ian Dorn, CH, 13.70; 23, Jonathan Rice, CH, 13.91; 27, A.J. Baker, Med, 14.57; 29, Alex Bobolla, Med, 15.09; and 31, Russell Wood, Med, 15.97.

1,600 — 1, Widzgowski, CH, 4:45.19; 2, Pat O’Donnell, Med, 4:56.84; 4, Charlie Jones, NH, 5:01.59; 8, Davis Saltonstall, CH, 5:24.43; 10, Brendon O’Donnell, 5:35;39; 13, Joe Murphy, 5:47.77; 14, Packard, MV, 5:51.13; 15, Stan Grunder, CH, 5:58.62; 18, Eddie McCluskey, 6:33.07.

4×100 relay — 1, Medomak Valley (Genthner, Alex MacKenzie, Josh Parmenter, Meade); and 3, Islesboro (Charlie Cilley, Will Schoppe, Gerard Scherr, Max Mahan), 52.28.

400 — 1, P. O’Donnell, Med, 53.46; 3, Downs, CH, 54.28; 4, Widzgowski, CH, 58.09; and 5, Lafreniere, CH, 1:00.09.

300 hurdles — 2, Parmenter, Med, 44.16; 5, Sean Bardon, CH, 49.28.

800 — 1, Widzgowski, CH, 2:12.41; 3, Jones, NH, 2:16.31; 6, B. O’Donnell, 2:34.97; 8, Murphy, Med, 2:40.85; 11, Gunder, CH, 2:50.28; 13, Rixon, Med, 2:52.82; 15, Ivan Johnson, Med, 3:04.03; and 16, Packard, Med, 3:28.91.

200 — 2, Meade, Med, 24.44; 3, Genthner, Med, 24.66; 4, Parmenter, Med, 24.91; 5, Powers, CH, 25.56; 6, Sproul, Med, 26.00; 8, Orne, CH, 27.50; and 16, Baker, Med, 33.22.

3,200 meter — 1, Jones, NH, 10:50.02; 4, Saltonstall, CH, 12:08.65; and 5, Murphy, Med, 13:13.82.

4×400 relay — 2, Medomak Valley, 4:06.97.

Discus — 5, Brandon Graffam, CH, 83-4; 6, Matthew Heath, CH, 80-7; 7, Harriman, Med, 79-6; 8, Mike Gilman, Med, 77-9; 9, Orne, CH, 75-2; 11, Riley Venger, NH, 70-2; 12, Ryan Graffam, CH, 69-7; 13, Rice, CH, 68-2; 15, Alex Bobolla, Med, 62-3; 16, Craig Waterman, NH, 58-8; 17, Russell Wood, Med, 56-5; and 18, Dorn, CH, 53-0.

Shot put — 2, B. Graffam, CH, 36-1; 5, Gilman, Med, 32-3; 7 (tie), Heath and R. Graffam, CH, 29-9; 10, Harriman, Med, 27-10; 11, Bobolla, Med, 27-5; 13, Rice, CH, 26-11; 15, Venger, NH, 25-0; 16, Waterman, NH, 24-9; 17, Wood, Med, 21-1; and 18, Brown, Med, 12-11.

High jump — 1, Mahan, Isles, 5-5; 2 (tie), Scherr, Isles, and MacKenzie, Med, 5-4; and 4 (tie), Schoppe, Isles, and Sproul, Med, 5-0.

Long Jump — 1, MacKenzie, Med, 18-6.25; 3, Meade, Med, 17-8.25; 4, Genthner, Med, 17-6; 5, McBrien, Med, 16-7.50; 6, Coyle, CH, 16-7; 7, Hendrickson-Belloguet, Med, 1606.5; 8, Cilley, Isles, 16-3.75; 11, Bardon, CH, 15-11.5; 12, Scherr, Isles, 15-10.25; 13, Sproul, Med, 15-4.25; 15, Lafreniere, CH, 14-6.5; 20, Vannah, Med, 12-1.5; and 21, Dorn, CH, 11-8.

Triple jump — 1, MacKenzie, Med, 40-5; 2, Hendrickson-Belloguet, Med, 35-7; and 3, Bardon, CH, 31-9.

Javelin — 4, McBrien, Med, 110-3; 5, Brandon Graffam, CH, 109-2; 9, Baker, Med, 92-9; 10, Harriman, Med, 87-6; 13, Rixon, Med, 76-09; 17, Dorn, CH, 69-0; 19, Wood, Med, 60-1; 20, Ryan Graffam, CH, 54-0; and 21, Johnson, Med, 46-2.

Village NetMedia Associate Sports Director Mark Haskell can be reached at 207-594-4401 or by e-mail at mhaskell@villagesoup.com.