Islesboro, Searsport and North Haven student-athletes competed in the state Class C outdoor track-and-field championships Wednesday at Foxcroft Academy. The event was postponed from June 5 due to rain.

A handful of Midcoast athletes competed in the meet, with Searsport’s Sara Bradshaw realizing the top success as the senior finished as the runner-up in the javelin.

The girls teams scores were: John Bapst of Bangor, 79; Orono, 67; Maine Central Institute of Pittsfield, 60; Maranacook of Readfield, 53; Traip Academy of Kittery, 45; Lisbon, 42; Winthrop, 40; Hall-Dale of Farmingdale, 36; North Yarmouth Academy, 34; Central of East Corinth, 25; Richmond, 17; Dirigo of Dixfield, 15; Sacopee Valley of Cornish, 15; Foxcroft, 13; Jay, 11; Fort Kent, 10; Greenville, 9; Searsport, 9; Mount Abram of Strong, 8; Fort Fairfield, 6; Madison, 6; Waynflete of Portland, 6; Monmouth Academy, 6; Bucksport, 4; Wiscasset, 4; St. Dominic of Lewiston, 3; Carrabec of North Anson, 3; Freeport, 2; Piscataquis of Guilford, 1; and Valley of Bingham, 1.

The boys team scores were: Sacopee Valley, 66; Maranacook, 58; North Yarmouth Academy, 50; Elan of Poland Springs, 47; Traip Academy, 40; Orono, 37; Lisbon, 37; Bucksport, 32; Madison, 30; John Bapst, 29; Livermore Falls, 24; George Stevens Academy of Blue Hill, 22; Boothbay Region, 22; Maine Central Institute, 18; Valley, 17; Hall-Dale, 16; Waynflete, 12; Winthrop, 12; Schenck of East Millinocket, 8; 11; Foxcroft Academy, 8; Monmouth Academy, 7; Limestone/MSSM, 7; North Haven, 6; Penquis, 6; Wiscasset, 5; Dirigo, 5; 27, Calais, 4; Narraguagus of Harrington, 4; Dexter, 3; Searsport, 3; Mattanawcook Academy of Lincoln, 3; Freeport, 3; Seacoast, 1; and Islesboro, 1.

The individual Midcoast girls results were:

800 meters — 7, Faith Mackey, Searsport, 2:30.80.

Javelin — 2, Bradshaw, Searsport, 100-4.

Discus — 8, Bradshaw, Searsport, 72-1.

Pole vault — 8, Lauralee Stairs, Searsport, 6-0.

The individual Midcoast boys results were:

1,600 meters — 6, Charlie Jones, North Haven,  4:41.88.

3,200 meters — 4, Jones, North Haven, 10:18.62.

Javelin — 5, Scott Broadley, Searsport, 139-8.

4×100-meter relay — 18, Islesboro (Gerard Scherr, Will Schoppe, Charlie Cilley, Max Mahan), 50.42.

High jump — 6, Scherr, Islesboro, 5-8; and 13, Mahan, Islesboro, 5-6.

VillageSoup sports staff can be reached at 207-594-4401 or by e-mail at sports@villagesoup.com.