The Waldo County YMCA Bluefish enjoyed a fun and competitive weekend in the Wallace Pool at the Maine YMCA State Championships March 5-6 at the University of Maine.

The Bluefish returned home with plenty of top-10 efforts to their credit. The team finished 12th overall among 16 of the state’s youth swim programs.

Two Bluefish grabbed first places, including Rudi Schnetzer in the ages 9-10 boys 100 freestyle (1:08.60) and Eric Gaulin in the senior boys 100 individual medley (2:03.18).

The overall team scores were: Long Reach Swim Club/Bath YMCA, 3,068; Mount Desert Island YMCA, 2,083; Mid-Maine Dolphins, 1,809; Penobscot Bay YMCA Sailfish Swim Team, 1,776.5; Bangor YMCA Barracudas, 1,655; Pine Tree Swim Club, 1,532; Down East Family YMCA, 1,414.5; Canoe City Swim Club, 1,350.5; Twin Cities Swim Team, 1,245.5; Casco Bay Regional YMCA, 1205; Northern York County, 1,033; Waldo County YMCA Bluefish, 1,014.5; Sanford YMCA Titans, 912; Kennebec Valley YMCA Stingrays, 577; Piscataquis Regional YMCA, 544; and Boothbay Region YMCA Dolphins, 343.5.

The overall girls team scores were: Long Reach Swim Club/Bath YMCA, 1,590; Mount Desert Island YMCA, 1,082; Mid-Maine Dolphins, 1,040; Bangor YMCA Barracudas, 852.5; Penobscot Bay YMCA Sailfish Swim Team, 826.5; Down East Family YMCA, 704; Twin Cities Swim Team, 683.5; Pine Tree Swim Club, 663; Casco Bay Regional YMCA, 637.5; Northern York County YMCA, 548; Kennebec YMCA Stingrays, 467;  Sanford Y Titans, 437; Waldo County YMCA Bluefish, 323.5 and  Boothbay Region YMCA Dolphins, 154.5.

The overall boys team scores were: Long Reach Swim Club/Bath YMCA, 1,478; Mount Desert Island YMCA, 1,001; Penobscot Bay YMCA Sailfish Swim Team, 950; Pine Tree Swim Club, 869; Bangor YMCA Barracudas, 802.5; Mid-Maine Dolphins, 769; Canoe City Swim Club, 720.5; Down East Family YMCA, 710.5; Waldo County YMCA Bluefish, 691; Casco Bay Regional YMCA, 567.5; Twin Cities Swim Team, 562; Northern York County YMCA, 485; Sanford YMCA Titans, 475; Boothbay Region YMCA Dolphins, 189; Kennebec YMCA Stingrays, 110; and Piscataquis Regional YMCA, 109.

The individual Bluefish state results included:

Girls and boys 8 and younger

Girls 100 medley relay — 10, Waldo County YMCA (Gabrielle Ravin, Olivia Smith, Emily Woods, Emily Hills), 1:46.15.

Boys 100 MR — 3, Waldo County (Elliot Anderson, Christian Pillitteri, Gary Moline, James Crabiel), 1:34.30.

Girls 100 IM — 6, Megan Wick, 1:58.35; 12, Olivia Smith, 1:58.35; and 16, Zoe Hosford, 2:21.76.

Boys 100 IM — 7, Christian Pillitteri, 1:52.17; 8, Gary Moline, 2:01.19.

Girls 25 free — 3, Kerrigan Smith, 17.06; 6, Kayla Payson, 18.47; 14, Gabrielle Ravin, 20.68; 24, Olivia Kelly, 21.93; 31, Emily Hills, 22.35; 39, Kaya Brown,, 23.43; 42, Emily Woods, 23.61; 45, Madalin Small, 24.03; 53, Margot Nichols, 25.53; 62, Annaliese Pillitteri, 26.98; 65, Harmony Dawson, 27.53; 71, Abigail Hammond, 28.88; 73; Bailey Wagenknecht, 28.88; 75, Marissa Mills-Lightner, 29.24; 83, Pia Gibson, 31.36; 86, Mckayla Alden, 33.47; 89, Elizabeth Turnbull, 37.18; 94, Ella Hosford, 42.50; 95, Chelsea Gaiero, 43.06; and 96, Mia Winslow, 53.58.

Girls 25 butterfly — 23, Kaya Brown, 32.82; and 24, Zoe Hosford, 34.35.

Girls 50 free — 3, Kerrigan Smith, 39.94; 14, Emily Hills, 49.14; and 18, Sarah Woods, 55.31.

Girls 25 backstroke — 5, Kayla Payson, 21.98; 8, Gabrielle Ravin, 22.70; 12, Megan Wick, 23.72; 16, Olivia Kelly, 24.35; 23, Margot Nichols, 25.89; 24, Sarah Woods, 26.09; 27, Marissa Mills-Lightner, 26.26; 57, Pia Gibson, 31.33; 60, Annaliese Pillitteri, 31.58; 62, Harmony Dawson, 31.90; 64, Elizabeth Turnbull, 31.98; 65, Madalin Small, 32.04; 73, Mckayla Alden, 33.60; 75, Bailey Wagenknecht, 34.41; 77, Mia Winslow, 35.54; 78, Chelsea Gaiero, 36.12; 82, Ella Hosford, 39.62; and 84, Abigail Hammond, 41.20.

Boys 25 back — 10, Elliot Anderson, 23.29; 12, Ryder Wagenknecht, 23.76; 19, Sawyer Carson, 26.52; and 23, Chance Clark, 26.99.

Girls 25 breaststroke — 10, Olivia Smith, 26.99.

Boys 25 breast — 3, Christian Pillitteri, 25.34; and 10, James Crabiel, 29.34.

Girls 100 free relay — 3, Waldo County (Kayla Payson, Quinlan Hinerfeld, Gabby James, Hanna Viechnicki), 1:16.39.

Boys 100 FR — 12, Waldo County (Ryder Wagenknecht, Thomas Bradley, Chance Clark, Sawyer Carson), 1:42.99.

Girls and boys 9-10

Girls 200 MR — 16, Waldo County (Cali Joseph, Olivia Hills, Amy Gaiero, Cassidy Clark), 3:12.41.

Boys 200 MR — 3, Waldo County (Rudi Schnetzer, Declan Brinn, Luke Hamlin, Jesse Kulbe) 2:40.84.

Girls 100 IM — 9, Olivia Hills, 1:28.91; and 30, Cassidy Clark, 1:43.53.

Boys 100 IM — 9, Luke Hamlin, 1:31.73.

Girls 50 free — 68, Amy Gaiero, 43.84; 84, Starr Warner, 46.16; 95, Jane Taylor, 47.71; 110, Cassie Jackson, 51.48; and 118, Rowan Walsh, 54.31.

Boys 50 free — 12, Jesse Kulbe, 35.12; 15, Brendan Moline, 36.27; 30, Carter Nichols, 40.58; and 41, William Bradley, 44.06.

Girls 50 fly — 28, Amy Gaiero, 56.47; and 30, Jillian Clapp, 58.17.

Boys 50 fly — 7, Luke Hamlin, 41.68; and 17, Cameron Anderson, 47.73.

Girls 100 free — 11, Olivia Hills, 1:18.33; 25, Cassidy Clark, 1:29.08; and 38, Cali Joseph, 1:36.03.

Boys 100 free — 1, Rudi Schnetzer, 1:08.60; 18, Brendan Moline, 1:26.77; and 21, Declan Brinn, 1:30.13.

Girls 50 back — 75, Jillian Clapp, 56.36; 78, Cali Joseph, 57.06; 84, Cassie Jackson, 58.68; and 102, Jane Taylor, 1:07.48.

Boys 50 back — 3, Rudi Schnetzer, 37.54; 22, William Bradley , 50.15; and 32, Carter Nichols, 52.08.

Boys 50 breast — 14, Jesse Kulbe, 49.43; 15, Declan Brinn, 50.35; 28, David Crabiel, 1:12.98.

Girls 200 free — 26, Waldo County (Jillian Clapp, Jane Taylor, Rowan Walsh, Cassie Jackson), 3:31.49.

Boys 200 FR — 9, Waldo County (Carter Nichols, David Crabiel, Brendan Moline, Cameron Anderson), 2:54.52.

Girls and boys 11-12

Girls 200 MR — 16, Waldo County (Brittany Steele, Alison Hills, Alicia Gaiero, Hadley O’Malia), 2:57.66.

Boys 200 MR — 9, Waldo County (Garrett Smith, Thomas Berube, Nolan Woods, Michael Provost), 2:46.93.

Girls 200 free — 15, Kaylen Ottman, 2:40.37.

Boys 200 free — 20, Garrett Smith, 2:52.57.

Girls 100 IM — 11, Jessica Clapp, 1:22.50; and 22, Morgan Fernald, 1:27.52.

Boys 100 IM — 17, Thomas Berube, 1:26.36; and 26, Nolan Woods, 1:34.61.

Girls 50 free — 31, Amaya Hughes, 34.39; 57, Alicia Gaiero, 37.22; 68, Mackenzie Albert, 39.12; 87, Paige Taylor, 41.96; and 93, Whitney Ravin, 43.44.

Boys 50 free — 27, Michael Provost, 37.13; and 41, Doyle Bailey, 43.36.

Girls 50 fly — 44, Brittany Steele, 58.47.

Boys 50 fly — 16, Nolan Woods, 43.83.

Girls 100 free — 24, Jessica Clapp, 1:13.83; 30, Amaya Hughes, 1:16.57; 34, Alison Hills, 1:16.76; and 64, Mckenzie Albert, 1:28.24.

Boys 100 free — 23, Garrett Smith, WCY, 1:19.38; 31, Owen Cunningham, 1:31.03; and 33, Doyle Bailey, 1:38.99.

Girls 50 back — 34, Morgan Fernald, 41.21; 60, Brittany Steele, 48.69; 62, Paige Taylor, 49.81; and 66, Whitney Ravin, 52.52.

Girls 50 breast — 37, Alison Hills, 46.47; 38, Kaylen Ottman, 46.53; 42, Alicia Gaiero, 46.95; and 47, Hadley O’Malia, 47.51.

Boys 50 breast — 21, Thomas Berube, 46.45.

Girls 200 FR — 11, Waldo County (Morgan Fernald, Kaylen Ottman, Amaya Hughes, Jessica Clapp), 2:17.53.

Boys 200 FR — 14, Waldo County (Owen Cunningham, Doyle Bailey, William Bradley, Michael Provost), 2:50.56.

Girls and boys 13-14

Boys 200 free — 8, Jack Schnetzer, 2:17; and 17, Jackson Winslow, 2:28.70.

Boys 200 IM — 8, Jerahmy Clapp, 2:31.25.

Boys 50 free — 11, Andrew Goguen, 26.88; and 26, Kevin Miller, 31.82.

Girls 100 free — 31, Savannah Warner, 1:16.56.

Boys 100 free — 9, Andrew Goguen, 59.98; and 24, Jackson Winslow, 1:09.31.

Boys 100 back — 13, Jack Schnetzer, 1:19.11.

Girls 100 breast — 8, Maria Swebilius, 1:19.55.

Boys 100 breast — 23, Kevin Miller, 1:37.94.

Boys 200 FR — 6, Waldo County (Kevin Miller, Jack Schnetzer, Jackson Winslow, Jerahmy Clapp), 1:58.56.

Senior girls and boys

Girls MR — 13, Waldo County (Natalie Calligan, Maria Swebilius, Geneva Bielenberg, Savannah Warner) 2:17.67.

Boys MR — 2, Waldo County (Ben Shepard, Eric Gaulin, William Hurley, Taylor Ottman), 1:46.34.

Boys free — 5, Willam Hurley, 1:54.46; 8, Taylor Ottman, 1:55.83.

Boys IM — 1, Eric Gaulin, 2:03.18; and 9, Ben Shepard, 2:12.18.

Boys free — 15, Jimmy Nealey, 24.93;  and 31, Jack Smith, 27.11.

Boys fly — 2, Eric Gaulin, 54.48.

Boys free — 13, Jimmy Nealey, 54.57.

Boys free — 5, Taylor Ottman, 5:13.77; and 17, David Gaulin, 6:24.74.

Girls back — 11, Natalie Calligan, 1:09.92; and 18, Geneva Bielenberg, 1:16.04.

Boys back — 5, Ben Shepard, 57.33; and 7, William Hurley, 57.80.

Boys breast — 19, Jack Smith, 1:20.42.

Girls FR — 13, Waldo County (Geneva Bielenberg, Savannah Warner, Maria Swebilius, Natalie Calligan), 2:06.50.

Boys FR — 13, Waldo County (Andrew Goguen, David Gaulin, Jack Smith, Jimmy Nealey), 1:46.13.

VillageSoup sports news staff can be reached at 207-594-4401 or by e-mail at sports@villagesoup.com.