Special Olympians of all ages marched — and paraded — onto Wasgatt Memorial Field the morning of May 6 to participate in the annual Knox-Waldo-Lincoln track-and-field meet.

On a sunny, windy and somewhat chilly spring day, athletes gathered to run, jump and throw in the popular annual event.

Among the schools/programs represented were Belfast Area High School, Camden Hills Regional High School, Camden-Rockport Elementary School, Camden-Rockport Middle School, Drinkwater School in Belfast, Lura Libby School in Thomaston, Medomak Valley High School, Medomak Middle School, Miller Elementary School in Waldoboro, MVRA, Rockland District High School, Maine School Administrative District 3 (Mount View), Stars of Life, Thomaston Grammar School and Vinalhaven School.

The individual results, with athlete’s name, age, events, times and places listed, were:

Belfast Area High School

Crystal Anderson, 17, 400M run (2nd place) 2:52.07, 200M run (4th place) 1:21.75, and 1K walk (7th place) 11:15.51.

Tabby Buteau, 19, 100M run (3rd) 50.12, 100M walk (1st) 1:04.06, and 50M run (1st) 17.07.

Coly Flagg, 16, 200M run (3rd) 51.22, 1K walk (5th) 10:47.51, and 400M run (2nd) 1:35.57.

Mark Grass, 17, 400M run (4th) 2:28.65, 1K walk (6th place) 10:57.77, and 200M run (3rd) 59.25.

Cody Herard, 16, 1K walk (1st) 8:34.70, 200M run (1st) 50.37, and 400M run (1st) 59.25.

Kelsey Joseph, 17, 50M run (1st) 21.35, 100M run (3rd) 51.09, and 100M walk (2nd) 1:20.95.

Donna Reed, 15, 100M walk (1st) 56.24, and 1K walk (1st) 12:36.48.

Bruce Seekins, 20, 100M walk (3rd) 2:12.34.

Camden Hills Regional High School

Christopher Cole, 17, softball throw (4th) 2.68, 50M run (1st) 10.34, and 100M run (1st) 21.63.

Kobi Kangas, 20, 50M run (2nd) 11.87, 100M run (2nd) 24.09, and softball throw (2nd) 13.80.

Garrett Robbins, 16, softball throw (3rd) 3.0, 50M run (2nd) 18.21, and 100M run (2nd) 42.85.

Camden-Rockport Middle School

Brian Bland, 7, standing long jump (1st) 1.37, 50M run (1st) 10.93, and softball throw (2nd) 10.58.

Cody Bradford, 10, 50M run (2nd) 11.93, shot put-men (1st) 3.40, and standing long jump (2nd) 1.08.

Joshua Henning, 8, standing long jump (3rd) 1.02, softball throw (3rd) 7.56, and 50M run (3rd) 13.03.

Ben MacWilliams, 9, 100M run (1st) 26.22, 50M run (2nd) 11.82, and 200M run (2nd) 1:14.50.

Garrett McKoown, 8, 50M run (2nd) 11.47, 100M run (1st) 42.22, and softball throw (1st) 6.20.

Delilah Poland, 6, softball throw (4th) 4.62, standing long jump (4th) 0.94, and 200M run (3rd) 1:38.37.

Kevin Robbins, 6, 50M run (1st) 10.98, standing long jump (3rd) 1.0, and softball throw (2nd) 5.78.

Alexander Jurek, 12, 100M walk (3rd) 1:10.30, 50M run (3rd) 36.69, and softball throw (6th) 2.30.

Drinkwater School

Kyle Bagley, 11, 100M run (3rd) 49.72, 50M run (3rd) 23.29, and softball throw (6th) 4.42.

James Brayall, 10, 50M run (1st) 10.20, and softball throw (2nd) 8.40.

Emma Cormier, 9, 25M wheelchair race 8.41, and 10M wheelchair race 4.73.

Natasha Harriman, 12, 50M run (2nd) 15.71, 100M run (3rd) 34.85, and softball throw (3rd) 8.65.

Sierra Harriman, 12, 50M run (2nd) 12.18, 100M run (3rd) 26.97, and softball throw (4th) 8.30.

Brandon Mathews, 8, 10M assisted walk 18.70, and 25M assisted walk 1:18.10.

E.J. Merrifield, 8, 50M run (4th) 41.63, 100M walk (2nd) 1:56.06, and softball throw (1st) 2.40.

Cameron Roberts, 7, 50M run (2nd) 14.30, 100M run (1st) 27.87, and softball throw (1st) 14.93.

Kaleb Wing, 10, 100M run (2nd) 35.03, softball throw (3rd), and 50M run (2nd) 18.48.

Lura Libby School

Hewett Butman, 5, standing long jump (2nd) 0.83, 50M run (1st) 14.99, and softball throw (4th) 5.66.

Benjamin Coulter, 7, standing long jump (3rd) 0.72, 200M run (2nd) 1:16.19, and 100M run (3rd) 27.31.

Brian Farnham, 6, softball throw (5th) 2.73, standing long jump (6th) 0.36, and 50M run (3rd) 22.37.

Aubrey Johnston, 11, standing long jump (2nd) 1.05, 200M run (1st) 57.87, and 100M run (1st) 22.32.

Lillian Kunn, 10, standing long jump (6th) 0.22, 100M run (1st) 48.68, and softball throw (5th) 2.30.

Matthew Leparulo, 6, standing long jump (5th) 0.58, 50M run (2nd) 18.60, and softball throw (5th) 3.30.

Tyler Millay, 5, 50M run (1st) 18.38, softball throw (2nd) 6.55, and standing long jump (4th) 0.99.

Ryan Morse, 9, 100M run (2nd) 26.27, softball throw (1st) 7.05, and 200M run (2nd) 1:15.06.

Jacob Myers, 5, Softball throw (4th) 4.34, standing long jump (5th) 0.42, and 50M run (1st) 16.38.

Gage Smith, 8, 100M run (2nd) 26.62, standing long jump (1st) 1.19, and 200M run (3rd) 1:23.59.

Medomak Valley High School

Melissa Brunetti, 19, shot put-women (6th) 3.23, 100M run (3rd) 29.28, and 1K walk (3rd) 9:29.07.

Richard Campbell, 18, 200M run (3rd) 55.38, and 100M run (1st) 20.66.

Andrew Maguire, 16, 100M run (1st) 32.06, 200M run (1st) 46.22, and 50M run (1st) 9.06.

Isaac Rhodes, 20, 100M run (4th) 59.28, softball throw (3rd) 6.67, and 50M run (2nd) 28.88.

Nichelle Tripp, 17, 100M run (2nd) 21.94, standing long jump (3rd) 1.14, and 1K walk (2nd) 9:13.26.

Myles Frederick, 12, softball throw (2nd) 10.64, 50M run (1st) 15.41, and 100M walk (4th) 1:11.60.

Miller Elementary School

Tally Bass, 7, 100M run (2nd) 46.19, 50M run (3rd) 17.29, and softball throw (6th) 3.0.

Blane Chandler, 6, softball throw (3rd) 3.58, 50M run (3rd) 31.78, and 100M run (3rd) 58.54.

Dylan Genthner, 9, softball throw (1st) 8.36, 100M run (1st) 44.69, and 50M run (2nd) 19.85.

Bridgette Gross, 10, 50M run (3rd) 28.42, and softball throw (4th) 2.90.

Ivy Ladd, 7, softball throw (4th) 5.96, 50M run (4th) 16.50, and 100M run (3rd) 32.37.

Austin Richardson, 7, softball throw (3rd) 5.10, 50M run (2nd) 14.24, and 100M run (2nd) 36.04.

Isaac Richardson, 6, softball throw (3rd) 5.00, 50M run (1st) 12.07, and 100M run (2nd) 48.50.

Jacob Rhinehart, 9, 100M run (1st) 34.25, softball throw (2nd) 7.0, and standing long jump (1st) 1.18.

Thane Waddell, 7, softball throw (3rd) 9.04, and 50M run (3rd) 16.41.

MVRA

Jackie Dudley, 28, standing long jump (1st) 0.92, 100M walk (4th) 52.70, and 100M run (3rd) 28.78.

Teresa Hart, 43, 100M walk (4th) 1:50.16, and softball throw (4th) 4.00.

Susan Laatz, 26, shot put-women (1st) 7.03, 100M run (1st) 29.22, and 1K walk (2nd) 9:46.20.

Jarrod Lima, 28, 100M walk (3rd) 1:04.76, 100M run (2nd) 38.19, and standing long jump (2nd) 0.44.

Peter Paradis, 26, shot put-men (3rd) 5.16, standing long jump (1st) 0.90, and 50M run (3rd) 14.00.

Nancy Pease, 45, 50M run (2nd) 20.09, and softball throw (2nd) 12.54.

Josiah Rhodes, 22, 200M run (3rd) 52.75, 100M run (1st) 21.31, and 50M run (1st) 11.31.

Linda Russell, 36, softball throw (2nd) 7.68, and 50M run (4th) 20.39.

Nicole Soucy, 36, 200M run (3rd) 1:31.35, softball throw (1st) 14.50, and 100M run (2nd) 30.91.

Samantha Staples, 30, shot put-women (3rd) 4.78, and 50M run (2nd) 12.94.

Pamela Start, 44, shot put-women (4th) 4.61, 50M run (2nd) 23.28, and 1K walk (8th) 14.05.23.

Rockland District High School

Emma Arndt, 16, 50M run (3rd) 20.34, softball throw (4th) 4.93, and standing long jump (6th) 0.60.

Ashley Ellis, 17, 1K walk (8th) 12:06.64, shot put-women (2nd) 5.95, and 50M run (2nd) 10.13.

Michael Kunn, 19, 200M run (4th) 1:04.25, standing long jump (4th) 0.78, and 50M run (3rd) 11.59.

Samantha McKinney, 20, 25M assisted walk 21.43, 10M assisted walk 15.96, and softball throw (5th) 0.90.

Tash McLaughlin, 18, 400M run (1st) 1:31.19, 200M run (2nd) 38.50, and standing long jump (2nd) 1.50.

Jacob Morris, 15, 200M run (1st) 45.12, 400M run (3rd) 1:36.93, and shot put-men (2nd) 5.39.

Erin Myrick, 17, standing long jump (3rd) 1.34, 400M run (2nd) 1:51.68, and 200M run (2nd) 51.41.

Stephanie Stalter, 17, standing long jump (1st) 1.46, 400M run (3rd) 1:56.59, and 200M run (2nd) 47.09.

Travis Weed, 17, 200M run (1st) 28.70, 400M run (1st) 1:23.31, and standing long jump (1st) 2.18.

Gabrielle Widdecomb, 18, 1K walk (4th) 9:29.17, standing long jump (5th) 0.82, and 50M run (3rd) 12.09.

Dakota Wildes, 15, shot put-men (7th) 1.64, 50M run (3rd) 13.78, and 200M run (1st) 1:16.07.

Mount View/MSAD 3

Brandy Foster, 14, standing long jump (4th) 1.01, 100M walk (2nd) 1.01.85, and 100M run (3rd) 21.63.

Robert Grotton, 14, standing long jump (1st) 2.90, 200M run (1st) 31.62, and 100M run (1st) 15.85.

David Hall Jr, 15, 200M run (3rd) 50.34, softball throw (5th) 5.33, and 100M run (2nd) 20.59.

Bryce Hubbard, 14, softball throw (4th) 9.00, 100M run (4th) 23.22, and standing long jump (2nd) 1.39.

Mario Montana, 18, standing long jump (4th) 0.90, softball throw (1st) 30.25, and 100M run (1st) 32.15.

Holly Piersiak, 18, softball throw (1st) 45.67, standing long jump (2nd) 1.40, and 100M run (2nd place).

Douglas Stevens, 16, 100M walk (1st) 47.37, softball throw (2nd) 15.62, and 50M run (4th) 14.50.

Misty Williams, 15, 100M run (2nd) 19.13, 200M run (2nd) 57.75, and standing long jump (3rd) 1.17.

Devin Yeaton, 13, 100M run (1st) 25.53, softball throw (3rd) 16.28, and 200M run (3rd) 1:19.47.

Stars of Life

Melvin Achorn, 34, 100M walk (1st) 53.29, 100M run (1st) 29.47, and softball throw (1st) 11.70.

Scott Achorn, 47, 50M run (2nd) 9.94, 200M run (1st) 48.28, and 100M run (3rd) 20.18.

Tracy Batty, 49, softball throw (4th) 8.25, 100M walk (2nd) 1:06.84, and 100M run (2nd) 40.31.

Lee Calderwood, 40, softball throw (2nd) 8.40, 100M run (3rd) 47.37, and 1K walk (6th) 13:08.85.

Gloria Jean Campbell, 47, 100M walk (1st) 59.13, and softball throw (3rd) 8.30.

Howard Duchesneau, 62, 100M run (1st) 25.57, 50M run (1st) 12.62, and shot put-men (4th) 4.68.

Roger Feltis, 25, 1K walk (1st) 9:11.36, softball throw (1st) 20.02, and 100M run (2nd) 19.00.

Robert Guerette, 70, 25M assisted walk 23.83, softball throw (4th) 5.47, and 10M assisted walk 6.87.

Samantha Herring, 25, 100M run (3rd) 23.57, standing long jump (3rd) 0.81, and 1K walk (3rd) 11:26.01.

Whitney Hynes, 28, 100M run (3rd) 35.66, softball throw (3rd) 7.46, and 200M run (2nd) 1:31.47.

Donald Jenkins, 43, 100M run (2nd) 30.03, 200M run (3rd) 1:31.66, and 50M run (3rd) 21.00.

Holly Katrobos, 26, 100M run (3rd) 32.16, standing long jump (2nd) 0.90, and 200M run (1st) 1:15.19.

Kathryn Kunn, 44, 100M walk (3rd) 50.76, softball throw (1st) 9.32, and 100M run (1st) 37.91.

Kurt Leidenroth, 32, 50M run (3rd) 13.50, 100M run (2nd) 28.09, and 200M run (1st) 1:30.94.

Edgar McBrine, 53, 30M wheelchair slalom non-motorized 1:05.51, softball throw (2nd) 4.70, and 25M wheelchair race 49.62.

Katie Metcalf, 35, 30M wheelchair slalom non-motorized 3:11.23, softball throw (3rd) 4.30, and 25M wheelchair race 2:34.34.

Caroline Orff, 45, 100M run (2nd) 43.60, 100M walk (2nd) 48.13, and softball throw (2nd) 10.87.

Travis Paine, 43, shot put-men (5th) 4.20, 50M run (1st) 9.62, and 100M run (1st) 21.00.

Dennis Phillips, 48, 200M run (2nd) 1:23.75, softball throw (3rd) 10.01, 100M run (3rd) 36.94.

Ada Rackliff, 26, 1K walk (5th) 13:02.29, shot put-women (5th) 4.43, and 50M run (1st) 12.47.

Louis Regnier, 70, 100M run (2nd) 33.03, 100M walk (1st) 44.27, and softball throw (1st) 14.20.

Shawn Rego, 43, 100M run (4th) 51.54, 1K walk (7th) 13.23.85, and softball throw (4th) 3.63.

Vicki Ritchie, 50, 10M assisted walk, 48.84, softball throw (5th) 4.25, and 25M assisted walk 1:56.31.

Shane Roberts, 39, 100M run (2nd) 22.91, softball throw (1st) 17.95, and 1K walk (4th) 11:33.45.

Melinda Smith, 42, 100M run (1st) 36.78, 100M walk (2nd) 55.82, and softball throw (2nd) 11.30.

Craig Sorrenson, 49, softball throw (3rd) 7.33, 25M wheelchair race 38.74, and 30M wheelchair slalom non-motorized 1:01.50.

Ronnie Vanasse, 34, 200M run (2nd) 49.60, shot put-men (1st) 6.05, and 100M run (1st) 18.31.

David Viles, 28, 10M assisted walk 11.28, softball throw (4th) 5.80, and 25M assisted walk 27.70.

William Viles, 29, softball throw (5th) 4.43, 25M wheelchair race 56.98, and 30M wheelchair slalom non-motorized 1:36.98.

Joe Waterman, 27, shot put-men (6th) 3.55, and 100M run (1st) 23.03.

Linda Yattaw, 40, 100M walk (3rd) 1:47.23, and softball throw (3rd) 4.94.

Thomaston Grammar School

Nicholas Colson, 12, softball throw (2nd) 17.00, and 100M run (3rd) 22.06.

Edward Davis, 12, 200M run (1st) 49.38, softball throw (1st) 20.53, and 100M run (1st) 19.72.

Caroline Duda, 15, softball throw (5th) 5.56, 200M run (3rd) 1:39.34, and 100M run (2nd) 31.47.

Isaiah Jones, 12, 200M run (2nd) 49.95, softball throw (1st) 24.35, and 100M run (2nd) 23.35.

Katherine Kunn, 12, softball throw (5th) 5.33, 100M run (4th) 39.00, and 200M run (2nd) 1:35.31.

Michael Libby, 14, 10M wheelchair race 4.49, softball throw (3rd) 1.13, and 25M wheelchair race 9.41.

Daigen Pierpont, 11, 100M run (1st) 22.25, 200M run (1st) 1:02.28, and softball throw (2nd) 15.80.

Ashley Sherman, 11, softball throw (1st) 16.00.

Adrieanna Stowe, 13, 200M run (2nd) 50.22, softball throw (1st) 19.73, and 100M run (1st) 19.85.

Zachary Villano, 10, 100M run (2nd) 22.47, softball throw (1st) 8.85, and 200M (1st) 59.63.

Vinalhaven School

Evan Heppe, 6, 50M run (1st) 12.39, softball throw (4th) 5.56, and 100M walk (1st) 46.26.

Tess Reidy, 7, 10M wheelchair race 3.90, softball throw (5th) 5.0, and 25M wheelchair race 7.31.

Tyler Ward, 14, 100M run (4th) 22.13, softball throw (2nd) 9.35, and 50M run (1st) 11.15.

VillageSoup sports staff can be reached at 207-594-4401 or by email at sports@villagesoup.com.