Waldo County YMCA Bluefish swimmers excelled in competition during the Maine State YMCA championships March 3-4 in Wallace Pool at the University of Maine.

Waldo County’s team scores and finishes were: 8-and-younger girls, 231 for second; 8-and-younger boys, 137 for sixth; 8-and-younger combined, 368 for fourth; 9-10 girls, 118 for 10th; 9-10 boys, 150 for seventh; 9-10 combined, 268 for eighth; 11-12 girls, 78 for 11th; 11-12 boys, 129 for 11th; 11-12 combined, 207 for 11th; 13-14 girls, 38 for 16th; 13-14 boys, 84 for 12th; 13-14 combined, 122 for 15th; 15-and-older girls, 82 for 12th; 15-and-older boys, 137.50 for eighth; and 15-and-older combined, 219.5 for 11th.

The individual Waldo County girls results were:

Ages 8 and younger

100-yard medley relay — 10, Waldo County (Margot Nichols, Pia Gibson, Mckayla Alden, Sadie Wheeler), 1:43.28. Exhibition: 14, Waldo County (Mariah Gibbons, Chelsea Gaiero, Mia Winslow, Stella Walke), 1:54.90.

100 individual medley — 5, Emily Hills, 1:50.05; 14, Sarah Woods, 1:58.48; 18, Mckayla Alden, 2:06.20; 23, Madalin Small, 2:13.58; and 24, Mia Winlsow, 2:21.15.

25 freestyle — 4, Olivia Smith, 17.65; 9, Jillian Tibbetts, 19.20; 10, Emily Woods, 19.34; 28, Sadie Wheeler, 22.59; 37, Stella Walke, 23.76; 39, Margot Nichols, 23.97; 44, Abigail Hammond, 24.64; 49, Liana Gobin, 25.20; 50, Mariah Gibbons, 25.32; 54, Grace Littlefield, 25.77; 60, Elizabeth Turnbull, 26.39; 68, Annaliese Pillitteri, 28.57; 76, MaryJane Draper, 30.81; 78, Ada Potter, 30.99; 81, Claire Moore, 31.39; and 85, Molly Turnbull, 39.17.

25 butterfly — 21, Mckayla Alden, 26.91; 24, Sarah Woods, 29.30; 31, Marissa Mills-Lightner, 33.65; and 32, Chelsea Gaiero, 34.94.

50 free — 3, Olivia Smith, 37.80; 8, Emily Hills, 40.25; 11, Jillian Tibbets, 41.47; 12, Madalin Small, 43.00; 19, Emily Woods, 45.61; 22, Anna Denike, 46.93; 23, Sadie Wheeler, 49.73; 35, Grace Littlefield, 58.69; and 37, Liana Gobin, 59.38.

25 backstroke — 8, Anna Denike, 22.21; 13, Marissa Mills-Lightner, 23.88; 18, Stella Walke, 25.26; 21, Margot Nichols, 25.51; 24, Pia Gibson, 25.66; 29, MaryJane Draper, 26.60; 35, Mariah Gibbons, 28.08; 43, Annaliese Pillitteri, 29.40; 46, Elizabeth Turnbull, 30.04; and 57, Molly Turnbull, 34.40.

25 breaststroke — 6, Olivia Smith, 24.42; 9, Emily Hills, 26.05; 21, Pia Gibson, 31.05; 30, Chelsea Gaiero, 33.64; and 32, Abigail Hammond, 34.19.

100 free relay — 1, Waldo County (Jillian Tibbets, Madalin Small, Emily Woods, Sarah Woods), 1:19.06.

Ages 9-10

200 MR — 12, Waldo County (Zoe Hosford, Gabrielle Ravin, Amy Gaiero, Megan Wick), 3:03.07. Exhibition: 18, Waldo County (Cassie Jackson, Jane Taylor, Cali Joseph, Rhiana Harris), 3:11.60.

100 IM — 14, Cassidy Clark, 1:30.04; 38, Jillian Clapp, 1:44.40; 42, Cali Joseph, 1:46.37; and 49, Zoe Hosford, 1:53.13.

50 free — 5, Kayla Payson, 33.10; 12, Kerrigan Smith, 35.11; 17, Jessica Colcord, 35.58; 33, Gabrielle Ravin, 39.51; 39, Macy Barnhart, 40.62; 42, Rhiana Harris, 40.93; 65, Cassie Jackson, 44.23; 74, Ansley Bernier, 46.12; 80, Rowan Walsh, 46.93; 107, Annabelle Walke, 1:04.66; and 109, Merrill Caron, 1:58.30.

50 fly — 15, Megan Wick, 43.95; 20, Amy Gaiero, 46.21; 32, Cali Joseph, 50.16; and 34, Jillian Clapp, 50.64.

100 free — 8, Cassidy Clark, 1:17.98; 17, Kayla Payson, 1:20.83; 18, Kerrigan Smith, 1:20.95; 30, Jessica Colcord, 1:26.28; 34, Megan Wick, 1:26.40; 46, Jane Taylor, 1:36.14; 52, Macy Barnhart, 1:37.62; and 53, Zoe Hosford, 1:37.91.

50 back — 38, Macy Barnhart, 51.00; 39, Cassie Jackson, 51.18; 56, Rhiana Harris, 54.91; and 76, Annabelle Walke, 1:10.15.

50 breast — 40, Rowan Walsh, 57.25; 41, Jane Taylor, 57.28; and 50, Ansley Bernier, 1:06.58.

200 free relay — 7, Waldo County (Kayla Payson, Jessica Colcord, Cassidy Clark, Kerrigan Smith), 2:26.42. Exhibition:  26, Waldo County (Ansley Bernier, Merrill Caron, Annabelle Walke, Rowan Walsh), 5:28.71.

Ages 11-12

200 free — 2, Kaylen Ottman, 2:22.86.

100 IM — 16, Morgan Fernald, 1:18.93; 24, Olivia Hills, 1:23.61; and 40, Carrie Walker, 1:29.08.

50 free — 14, Amaya Hughes, 30.59; 20, Whitney Ravin, 31.46; 42, Megan Moore, 34.80; 59, Miralys Duperry, 37.63; and 87, Olivia LaRoche, 45.16.

50 fly — 39, Miralys Duperry, 45.40; and 44, Brittany Steele, 46.41.

100 free — 15, Kaylen Ottman, 1:07.03.

50 back — 14, Morgan Fernald, 37.27; 17, Olivia Hills, 37.94; 50, Megan Moore, 44.18; and 54, Brittany Steele, 45.06.

50 breast — 27, Whitney Ravin, 44.01; 45, Carrie Walker, 47.41; and 67, Olivia LaRoche, 1:00.03.

200 free relay — 6, Waldo County (Kaylen Ottman, Morgan Fernald, Olivia Hills, Amaya Hughes), 2:07.28. Exhibition: 18, Waldo County (Megan Moore, Olivia LaRoche, Miralys Duperry, Carrie Walker), 2:42.28.

Ages 13-14

200 MR — 12, Waldo County (Paige Taylor, Alicia Gaiero, Jessica Clapp, Alison Hills), 2:35.59.

200 free — 20, Alison Hills, 2:48.61.

200 IM — 15, Jessica Clapp, 2:47.55.

100 fly — 20, Jessica Clapp, 1:26.97.

100 free — 36, Alexis Burgin, 1:17.50.

100 back — 28, Paige Taylor, 1:29.32.

200 FR — 17, Waldo County (Taylor Paige, Alicia Gaiero, Alison Hills, Alexis Burgin), 2:21.58.

Ages 15 and older

200 MR — 9, Waldo County (Geneva Bielenberg, Maria Swebilius, Natalie Calligan, Storm Bowen), 2:14.15.

200 free — 22, Geneva Bielenberg, 2:18.98.

200 IM — 16, Maria Swebilius, 2:41.32.

50 free — 31, Storm Bowen, 33.34; and 42, Jensen Sheafe, 39.23.

100 fly — 19, Natalie Calligan, 1:11.55.

500 free — 8, Geneva Bielenberg, 6:09.21.

100 back — 14, Natalie Calligan, 1:09.28.

100 breast — 8, Maria Swebilius, 1:18.00; and 27, Jensen Sheafe, 1:54.12.

200 free relay —13, Waldo County (Storm Bowen, Alexis Burgin, Alicia Gaiero, Jensen Sheafe), 2:26.20.

The individual Waldo County boys results were:

Ages 8 and younger

100 MR — 4, Waldo County (Lincoln Graf, Thomas Bradley, Chance Clark, Luca Harris), 1:40.32.

100 IM — 9, Thomas Bradley, 2:10.22.

25 free — 24, Luca Harris, 22.97; and 30, Brigham Graf, 24.26.

25 fly — 9, Chance Clark, WC, 26.49.

50 free — 14, Lincoln Graf, 45.88.

25 back — 33, Brigham Graf, 30.09; and 42, Jeremiah Porter, 32.94.

25 breast — 10, Thomas Bradley, 27.39; and 12, Chance Clark, 28.25.

100 FR — 8, Waldo County (Lincoln Graf, Brigham Graf, Jeremiah Porter, Luca Harris), 1:41.46.

Ages 9-10 and 11-12

11-12 200 MR — 10, Waldo County (David Crabiel, Declan Brinn, Cameron Anderson, Jesse Kulbe), 2:50.26.

9-10 200 MR — 9, Waldo County (William Bradley, Finnian O’Malia, Elliot Anderson, Brian Rollerson), 2:57.95.

11-12 200 free — 2, Rudi Schnetzer, 2:18.15; 4, Garrett Smith, 2:19.91; and 19, David Crabiel, 3:10.43.

9-10 100 IM — 17, Christian Pillitteri, 1:37.39; and 27, Gary Moline, 1:51.08.

11-12 100 IM — 18, Cameron Anderson, 1:31.67.

9-10 50 free — 7, Brendan Moline, 33.24; 14, Carter Nichols, 35.96; 28, Jacob Mills-Lightner, 41.26; 35, Christopher King, 45.10; 41, Nathaniel Porter, 46.75; 46, Tim Moore, 48.61; 48, Ari Spillane, 50.26; and 54, Jaim French, 1:04.88.

11-12 50 free — 9, Garrett Smith, 29.51; 34, Ian Bernier, 38.99; 37, Jesse Kulbe, 39.37; 41, Aiden Pike, 40.20; 51, Eli Budet, 46.22; and 53, James Brayall, 54.43.

9-10 50 fly — 11, Elliot Anderson, 44.55; and 19, Gary Moline, 54.33.

9-10 100 free — 6, Brendan Moline, 1:15.25; 12, Finnian O’Malia, 1:21.81; 19, Carter Nichols, 1:23.35; 20, Christian Pillitteri, 1:23.71; 22, Finn Gibson, 1:27.63; and 29, James Crabiel, 1:35.02.

11-12 100 free — 3, Rudi Schnetzer, 1:03.54; 5, Garrett Smith, 1:05.15; 18, Declan Brinn, 1:20.27; and 33, David Crabiel, 1:34.67.

9-10 50 back — 12, Finn Gibson, 43.18; 14, Elliot Anderson, 44.65; 21, William Bradley, 47.19; 22, Jacob Mills-Lightner, 48.04; 29, Ari Spillane, 52.93; 31, Tim Moore, 54.04; 35, Nathaniel Porter, 57.44; and 37, Christopher King, 59.31.

11-12 50 back — 11, Rudi Schnetzer, 36.54; 21, Cameron Anderson, 42.52; 35, Ian Bernier, 48.36; 41, Aiden Pike, 53.07; and Eli Budet, 57.93.

9-10 50 breast — 7, Finnian O’Malia, 45.02; and 23, Jaim French, 1:17.07.

11-12 50 breast — 15, Declan Brinn, 46.25; and 19, Jesse Kulbe, 47.26.

9-10 200 FR — 5, Waldo County (Carter Nichols, Finn Gibson, Christian Pillitteri, Brendan Moline), 2:27.33.

11-12 200 FR — 11, Waldo County (Ian Bernier, Aiden Pike, James Crabiel, Gary Moline), 2:52.08. Exhibitions: 13, Waldo County (Jacob Mills-Lightner, Christopher King, Eli Budet, James Brayall), 3:18.25.

Ages 13-14 and seniors

15-and-older 200 MR — 7, Waldo County (Ben Shephard, Jack Smith, Jonathan Clapp, Taylor Ottman), 1:52.32.

15-and-older 200 free — 12, Taylor Ottman, 1:55.99; and 19, Jack Schnetzer, 2:05.98.

13-14 200 free — 11, Jackson Winslow, 2.14.71.

13-14 200 IM — 7, Kevin Miller, 2:32.20.

15-and-older 50 free — 2, Jonathan Clapp, 22.96.

13-14 100 fly — 3, Jerahmy Clapp, 1:03.24; and 14, Kevin Miller, 1:15.29.

15-and-older 100 free — 9, Jonathan Clapp, 52.49.

13-14 100 free — 13, Jackson Winslow, 1:03.88; 23, Michael Provost, 1:15.33.

15-and-older 500 free — 5, Taylor Ottman, 5:10.88; and 13, Jack Schnetzer, 5:39.60.

15-and-older 100 back — 3, Ben Shephard, 56.26; and 16, Jack Smith 1:09.29.

12-14 100 breast — 4, Jerahmy Clapp, 1:07.77.

13-14 200 free relay — 10, Waldo County (Jackson Winslow, William Bradley, Michael Provost, Kevin Miller), 2:10.64.

15-and-older 200 FR — 11, Waldo County (Jack Schnetzer, Michael Provost, Jack Smith, Jerahmy Clapp), 1:49.48.

Courier Publications sports staff can be reached by phone at 207-594-4401 or by email at sports@villagesoup.com.