The Waldo County Bluefish competed in the Maine State YMCA Swimming championships March 2-3 in the Stanley M. Wallace Pool at the University of Maine, as the young local athletes enjoyed a handful of top finishes.

Several members of the Bluefish experienced stellar performances, including Kerrigan Smith (50 freestyle and 200 free relay), Kayla Payson (100 free and 200 FR), Gabrielle Ravin (200 FR) and Olivia Smith (200 FR), all of whom turned in first-place finishes in the 9-10 girls; while Elliot Anderson (200 medley relay), Finnian O'Malia (200 MR), Gary Moline (200 MR) and Christian Pillitteri (200 MR) finished second in the 9-10 boys.

Jonathan Clapp secured a pair of first-place finishes in the 50 free and the 100 free in the 15-and-older category, while Rudi Schnetzer finished second in the 200 free in the 11-12 age division.

The Bluefish finished seventh overall among 16 teams.

According to Penobscot Bay YMCA coach Hodding Carter there is a chance the Sailfish will drop to third place due to a discrepancy in the scoring. Should there be a change in the team scores or overall standings, it will be updated later in this story.

The Long Reach Swim Club at the Bath Area Family YMCA finished first with an incredible 3,066.5 points.

The combined boys and girls team scores (this may change slightly if final scores are adjusted due to new information) included: Long Reach Swim Club/Bath YMCA, 3,066.5; Penobscot Bay YMCA, 1,991; Mount Desert Island YMCA, 1,985; Down East Family YMCA, 1,908; Mid-Maine Dolphins, 1,645; Bangor Y Barracudas, 1,474; Waldo County YMCA Bluefish, 1,386.5; Northern York County YMCA, 1,304; Casco Bay Regional YMCA, 1,302; Kennebec YMCA Stingrays, 1,177; Sanford YMCA Titans, 1,057; Twin Cities Swim Team, 1,002; Canoe City Swim Club, 976; Pine Tree Swim Club, 964.5; Boothbay Region YMCA Dolphins, 394; and Piscataquis Regional YMCA, 292.5.

Qualifying Bluefish also will compete in the New England YMCA Swimming Championships over two weekends at Springfield College in Springfield, Mass. on the following dates: Saturday, March 16, ages 13-14 and ages 15-18; Sunday, March 17, ages 11-12 boys and girls; Saturday, March 23, ages 9-10 boys and girls; and Sunday, March 24, ages 8-and-younger boys and girls.

The individual Bluefish girls state championship results were:

Ages 8 and younger

100 MR — 9, Waldo County YMCA (Greta Ahlefeld, Ada Potter, Chelsea Gaiero, Avery Emerson), 1:55.71.

100 IM — 12, Mia Winslow, 1:56.35; 16, Annaliese Pillitteri, 2:06.29; and 19, Chelsea Gaiero, 2:13.42.

25 free — 4, Mckayla Alden, 17.87; 17, Finley Marriner, 20.32; 50, Greta Ahlefeld, 23.18; 63, Abby Kormann, 24.51; 70, Avery Emerson, 25.49; 81, Savannah Springer, 26.90; and 89, Molly Turnbull, 28.15.

25 butterfly — 5, Abigail Donnelly, 21.01; 17, Mia Winslow, 25.17; and 23, Maeve Littlefield, 27.17.

50 free — 6, Mckayla Alden, 42.69; and 26, Abby Kormann, 51.48.

25 backstroke — 12, Abigail Donnelly, 22.70; 33, Maeve Littlefield, 25.89; 35, Greta Ahlefeld, 26.15; 59, Molly Turnbull, 28.99; 60, Savannah Springer, 29.10; and 76, Avery Emerson, 30.50.

25 breaststroke — 6, Abigail Donnelly, 26.21; 12, Chelsea Gaiero, 27.69; 13, Ada Potter, 27.73; and 16, Annaliese Pillitteri, 28.24.

100 FR — 8, Waldo County (Mia Winslow, Ada Potter, Finley Marriner, Abby Kormann), 1:33.20.

Ages 9-10

200 MR — 15, Waldo County (Magnolia Vinci, Pia Gibson, Emilly Hills, Kiara Lantigua), 3:04.25.

100 IM — 8, Olivia Smith, 1:27.44; 22, Emily Hills, 1:36.71; and 23, Megan Wick, 1:37.86.

50 free — 1, Kerrigan Smith, 30.82; 2, Kayla Payson, 30.88; 14, Gabrielle Ravin, 34.78; 17, Kiara Langtigua, 35.53; 39, Madalin Small, 39.18; 42, Macy Barnhart, 39.27; 59, Sarah Woods, 41.59; 77, Olivia Britton, 43.33; 82, Margot Nichols, 43.92; 91, Ryeigh McFadden, 44.97; 99, Maddie Coates, 46.83; 118, Caitlin Maddocks, 51.42; 122, Hailee Lindelof, 52.65; 123, Grace Littlefield, 53.27; 126, MaryJane Draper, 54.21; and 132, Elizabeth Turnbull, 1:00.26.

50 fly — 13, Megan Wick, 42.21; 19, Marissa Mills-Lightner, 45.82; 21, Emily Woods, 46.09; 25, Pia Gibson, 49.11; 27, Ryeigh McFadden, 50.22; 29, Sadie Wheeler, 50.87; 39, Sena Hayes, 58.36; 41, Kaya Brown, 1:01.42; and 43, Grace Littlefield, 1:07.11.

100 free — 1, Kayla Payson, 1:09.12; 2, Kerrigan Smith, 1:10.23; 9, Olivia Smith, 1:14.53; 18, Macy Barnhart, 1:22.45; 26, Kiara Lantigua, 1:27.35; 37, Madalin Small, 1:34.98; 39, Sarah Woods, 1:36.34; and 45, Abigail Hammond, 1:38.65.

50 back — 22, Zoe Hosford, 43.93; 47, Sadie Wheeler, 49.51; 54, Margot Nichols, 50.79; 56, Emily Woods, 51.38; 59, MaryJane Draper, 51.89; 65, Emma Gaecklein and Kaya Brown, 52.51; 82, Magnolia Vinci, 55.93; 92, Elizabeth Turnbull, 1:00.29; 98, Caitlin Maddocks, 1:04.58; and 99, Hailee Lindelof, 1:04.83.

50 breast — 13, Gabrielle Ravin, 46.55; 19, Marissa Mills-Lightner, 48.76; 22, Zoe Hosford, 50.33; 24, Emily Hills, 50.82; 25, Pia Gibson, 50.86; 39, Abigail Hammond, 54.60; 53, Olivia Britton, 1:01.15; and 55, Sena Hayes, 1:03.43.

200 FR — 1, Waldo County (Kayla Payson, Gabrielle Ravin, Olivia Smith, Kerrigan Smith), 2:12.12; 15, Waldo County (Madalin Small, Emily Woods, Sarah Woods, Sadie Wheeler), 2:45.72; 23, Waldo County (Olivia Britton, Abigail Hammond, Ryeigh McFadden, Kaya Brown), 3:01.07; and 29, Waldo County (Emma Gaecklein, Hailee Lindelof, Grace Littlefield, Caitlin Maddocks), 3:41.19.

Ages 11-12

200 MR — 14, Waldo County (Cassidy Clark, Amy Gaiero, Carrie Walker, Isobel Kelly), 2:43.48.

200 free — 17, Jillian Clapp, 2:39.97.

100 IM — 9, Olivia Hills, 1:17.41; 39, Cassidy Clark, 1:28.13; 47, Carrie Walker, 1:30.04; and 53, Cali Joseph, 1:31.54.

50 free — 50, Brianna Rushlow, 35.51; 69, Isobel Kelly, 37.75; 72, Rowan Walsh, 37.95; 79, Rhiana Harris, 39.02; 104, Merrill Caron, 46.15; and 106, Tara O'Donovan, 46.92.

50 fly — 31, Amy Gaiero, 40.12; 34, Jillian Clapp, 41.10; 41, Cali Joseph, 44.90; 42, Carrie Walker, 44.96; and 55, Merrill Caron, 1:15.58.

100 free — 7, Olivia Hills, 1:06.69; 50, Brianna Rushlow, 1:24.28; and 64, Jane Taylor, 1:35.16.

50 back — 9, Olivia Hills, 34.87; 27, Cassidy Clark, 38.73; 79, Tara O'Donovan, 51.61; and 86, Merrill Caron, 1:09.81.

50 breast — 41, Rowan Walsh, 47.37; and 57, Jane Taylor, 55.72.

200 FR — 18, Waldo County YMCA (Brianna Rushlow, Cali Joseph, Isobel Kelly, Jillian Clapp), 2:32.34.

Ages 13-14

200 free — 7, Kaylen Ottman, 2:15.96.

200 IM — 15, Jessica Clapp, 2:48.82.

50 free — 10, Amaya Hughes, 28.75; 35, Whitney Ravin, 31.05; and 88, Amber Brayall, 1:08.50.

100 fly — 16, Amaya Hughes, 1:15.96.

100 free — 16, Hadley O'Malia, 1:04.56.

100 back — 32, Paige Taylor, 1:26.30; and 42, Amber Brayall, 2:40.52.

200 FR — 5, Waldo County (Hadley O'Malia, Whitney Ravin, Kaylen Ottman, Amaya Hughes) 1:58.28.

100 breast — 15, Jessica Clapp, 1:26.20.

Ages 15 and older

500 free — 14, Geneva Bielenberg, 6:06.18.

100 breast — 16, Maria Swebilius, 1:22.02.

200 FR — 10, Waldo County (Natalie Calligan, Geneva Bielenberg, Maria Swebilius, Paige Taylor), 2:01.72.

The individual Bluefish boys state championship results were:

Ages 8 and younger

100 MR — 5, Waldo County (Chase Brassbridge, Liam O'Malia, Jeremiah Porter, Brigham Graf), 1:50.14.

100 IM — 3, Thomas Bradley, 1:44.90, and 9, Jeremiah Porter, 2:13.69.

25 free — 14, Brigham Graf, 20.51; 32, Carson Tanner, 24.74; and 58, Henry Saggese, 36.27.

25 fly — 8, Gabe Hatfield, 27.27.

50 free — 4, Thomas Bradley, 40.98; 21, Tanner Carson, 1:00.26; and 33, Henry Saggese, 1:24.28.

25 back — 14, Chase Brassbridge, 25.91; 16, Gabe Hatfield, 26.31; 24, Tanner Carson, 28.36; and 48, Henry Saggese, 41.83.

25 breast — 3, Thomas Bradley, 25.70; 9, Jeremiah Porter, 29.76; and 15, Liam O'Malia, 35.64.

100 FR — 8, Waldo County (Brigham Graf, Liam O'Malia, Gabe Hatfield, Chase Brassbridge), 1:36.50.

Ages 9-10 and 11-12

9-10 200 MR — 2, Waldo County (Elliot Anderson, Finnian O'Malia, Gary Moline, Christian Pillitteri), 2:33.40; and 10, Waldo County YMCA (Gabe Poulin, Jaim French, Nathaniel Porter, Christopher King), 3:27.33.

11-12 200 free — 2, Rudi Schnetzer, 2:12.42; 9, Brendan Moline, 2:21.29; and 16, David Crabiel, 2:46.92.

9-10 100 IM — 11, Finnia O'Malia, 1:28.71; 13, Gary Moline, 1:38.66; and 16, James Crabiel, 1:46.17.

11-12 100 IM — 11, Luke Hamlin, 1:21.07; and 17, Cameron Anderson, 1:27.26.

9-10 50 free — 6, Christian Pillitteri, 33.23; 8, Elliot Anderson, 33.49; 21, Fletcher Marriner, 37.32; 27, Caiden Emerson, 38.66; 34, Lincoln Graf, 40.56; 39, Ari Spillane, 41.71; 49, Sawyer Carson, 43.92; 55, Christopher King, 44.80; 56, Ronin Deschamps, 44.81; 64, Nathaniel Porter, 46.93; 67, Luca Harris, 47.88; 70, Jaim French, 48.80; and 82, Gabe Poulin, 54.43.

11-12 50 free — 8, Jesse Kulbe, 29.17; and 18, Paul Nadeu, 32.76.

9-10 50 fly — 13, Gary Moline, 44.61; and 17, Luca Harris, 1:19.65.

11-12 50 fly — 9, Luke Hamlin, 35.12; and 14, Cameron Anderson, 36.74.

9-10 100 free — 6, Christian Pillitteri, 1:15.17; 18, James Crabie, 1:29.76; and 26, Christopher King, 1:40.80.

11-12 100 free — 6, Brendan Moline, 1:05.98; 18, Nicholas Carter, 1:12.33; 19, Paul Nadeu, 1:14.19; and 24, David Crabiel, 1:17.73.

9-10 50 back — 5, Elliot Anderson, 39.54; 17, Ronin Deschamps, 47.64; 20, Ari Spillane, 50.32; 21, Gabe Poulin, 50.65; 34, Sawyer Carson, 54.05; and 37, Caiden Emerson, 55.88.

11-12 50 back — 5, Rudi Schnetzer, 33.40; 19, Nicholas Carter, 41.18; and 39, James Bryall, 59.24.

9-10 50 breast — 3, Finnian O'Malia, 41.38; 20, Nathaniel Porter, 55.68; and 25, Jaim French, 59.38.

11-12 50 breast — 15, Jesse Kulbe, 43.57; and 30, James Bryall, 1:10.24.

9-10 200 FR — 7, Waldo County (James Crabiel, Ronin Deschamps, Caiden Emerson, Fletcher Marriner), 2:38.26; and 14, Waldo County YMCA (Lincoln Graf, Sawyer Carson, Luca Harris, Ari Spillane), 3:13.23.

11-12 200 FR — 3, Waldo County (Jesse Kulbe, Luke Hamlin, Brendan Moline, Rudi Schnetzer), 1:59.27.

Age 13-14

200 MR — 13, Waldo County (William Bradley, Finn Gibson, Joseph McFadden, Jack Draper), 2:59.55.

200 free — 10, Garrett Smith, 2:09.69.

200 IM — 16, Thomas Berube, 2:49.65; and 18, Finn Gibson, 3:14.22.

50 free — 15, Thomas Berube, 28.48; and 36, Jack Draper, 39.84.

100 fly — 22, Joseph McFadde, 1:53.21.

100 free — 10, Garrett Smith, 59.22.

100 back — 15, Garrett Smith, 1:12.47; and 24, William Bradley, 1:37.68.

100 breast — 19, Thomas Berube, 1:27.90.

200 FR— 13, Waldo County (William Bradley, Jack Draper, Joseph McFadden, Finn Gibson), 2:28.82.

Ages 15 and older

200 MR — 4, Waldo County (Kevin Miller, Jerahmy Clapp, Jonathan Clapp, Taylor Ottman), 1:48.74.

200 free — 12, Jack Schnetzer, 2:05.54; and 14, Jackson Winslow, 2:12.15.

200 IM — 4, Jerahmy Clapp, 2:10.85.

50 free — 1, Jonathan Clapp, 22.74; and 6, Taylor Ottman, 23.87.

100 free — 1, Jonathan Clapp, 51.21.

500 free — 9, Jack Schnetzer, 5:36.95; and 11, Jackson Winslow, 5:48.91.

100 back — 19, Kevin Miller, 1:07.24.

100 breast — 7, Jerahmy Clapp, 1:07.42.

200 FR — 10, Waldo County (Jackson Winslow, Kevin Miller, Jack Schnetzer, Taylor Ottman), 1:45.35.

Courier Publications sports staff can be reached by phone at 207-594-4401 or by email at sports@courierpublicationsllc.com.