What do thousands of pounding feet, an electrifying, competitive high school athletic atmosphere and the most upbeat, uplifting mixture of old and new music echoing across the idyllic Troy Howard Middle School venue add up to?

The popular Festival of Champions, of course, an annual event that celebrates high school cross-country running and all the work, dedication and perseverance from the teenage student-athletes who call this grueling sport their own.

Troy Howard was the site of the 12th annual event, co-hosted by Belfast Area and Brewer high schools, on Saturday, Oct. 5 in and around the fan-friendly 3.1-mile course.

The event included six races, including boys and girls unseeded, freshmen and seeded competitions.

Click for photos from the Festival of Champions.

Click for other Midcoast high school cross country photos from this season.

Belfast truly becomes the mecca of high school cross-country running once a year and Saturday morning and afternoon was that time for this year.

Seventy-five schools, including five from out of state, made it the largest high school cross-country event in the state during the year.

In all, there were 1,429 runners registered to compete, including 633 girls and 796 boys. That broke down into 255 unseeded girls, 132 freshmen girls and 246 seeded girls, as well as 305 unseeded boys, 185 freshmen boys and 306 seeded boys.

The out-of-state teams were Burrillville High School of Burrillville, Rhode Island, Colonel Gray High School of Charlottetown, Prince Edward Island, Cumberland High School  of Cumberland, R.I., Dr. J.H. Gillis High School of Antigonish, Nova Scotia and Harwood Union High School of South Duxbury, Vt.

The participating Maine schools, including Midcoast schools Belfast, Oceanside, Camden Hills, Medomak Valley and Searsport, were: Bangor Christian, Bangor, Belfast Area, Biddeford, Bonny Eagle of Standish, Boothbay Region, Brewer, Brunswick, Bucksport, Cape Elizabeth, Caribou, Cheverus High School, Cony of Augusta, Dirigo, Edward Little of Auburn, Ellsworth, Falmouth, Foxcroft Academy of Dover-Foxcroft, Gardiner, George Stevens Academy of Blue Hill, Gorham, Gould Academy of Bethel, Gray-New Gloucester High School, Greater Houlton Christian Academy, Hall-Dale of Farmingdale, Hampden Academy, Hermon, Houlton, John Bapst of Bangor, Kents Hill School, Lawrence of Fairfield, Leavitt of Turner, Lewiston, Lincoln Academy of Newcastle, Lisbon Falls Christian Academy, Lisbon of Lisbon Falls, Madison, Maine Central Institute of Pittsfield, Maranacook of Readfield, Marshwood of Eliot, Massabesic of Waterboro, Mattanawcook Academy of Lincoln, Catherine McAuley of Portland, Messalonskee of Oakland, Monmouth Academy, Morse of Bath, Mount Blue of Farmington, Mount Desert Island, North Yarmouth Academy, Old Town, Orono, Oxford Hills of South Paris, Portland, Presque Isle, Sanford, Scarborough, South Portland, Spruce Mountain of Jay/Livermore Falls, Sumner of East Sullivan, Telstar of Bethel, Washburn, Waterville, Windham, Winslow, Winthrop and Yarmouth.

Since Maine does not have an all-class meet, the Festival of Champions event provides a rare opportunity for teams from all classes to come together for spirited competition.

In previous editions of the meet, many of the teams from the Penobscot Valley Conference, Kennebec Valley Athletic Conference, Downeast Athletic Conference, Aroostook Conference, Southern Maine Activities Association, Western Maine Conference, Mountain Valley Conference, and strong teams from Rhode Island, Connecticut, Vermont, Prince Edward Island and Nova Scotia have competed.

In 2012, 74 schools and 1,400 runners participated.

This year's girls team scores were: Mount Desert Island 95, Falmouth 181, Harwood Union 232, Cape Elizabeth 273, Massabesic 286, Cumberland 307, Yarmouth 391, South Portland 400, Washburn 402, Windham 460, Maranacook 488, Hampden Academy 492, Lewiston 523, John Bapst 533, Dr. J.H. Gillis 542, Bonny Eagle 547, Sanford 558, Colonel Gray 566, Brunswick 576, Marshwood 598, Burrillville 632, Scarborough 648, Ellsworth 648, Camden Hills 670, Boothbay Region 671, Winslow 709, Monmouth Academy 713, Cheverus 723, Caribou 742, Orono 760, Kents Hill 786, Mount Blue 790, Lisbon 803, Messalonskee 824, Bangor 856, Leavitt 863, Mattanawcook Academy 909, Waterville 922, North Yarmouth Academy 922, Brewer 951, George Stevens Academy 983, Presque Isle 992, Morse 1,024, Dirigo 1,073, Hermon 1,151, Portland 1,206, Old Town 1,262, Oxford Hills 1,281, Lincoln Academy 1,340, Medomak Valley 1,395, Gould Academy 1,427. Oceanside and Belfast were among those with no score.

This year's boys team scores were: Lewiston 87, Harwood Union 107, Cape Elizabeth 138, Scarborough 172, Falmouth 206, Cumberland 239, Massabesic 317, Brewer 382, Mount Blue 391, Bangor 400, Hampden Academy 401, Ellsworth 416, Windham 427, Messalonskee 463, Boothbay Region, 479, Maranacook 544, Gorham 585, Mount Desert Island 593, South Portland 601, Brunswick 603, Dr. J.H. Gillis 615, John Bapst 656, Gray-New Gloucester 679, Colonel Gray 736, Orono 745, Marshwood 800, Cheverus 825, George Stevens Academy 830, Presque Isle 866, Camden Hills 869, Winthrop 876, Caribou 942, Morse 957, Biddeford 979, Lincoln Academy 979, Sanford 996, Gould Academy 1,013, Burrillville 1,026, Edward Little 1,036, Old Town 1,061, Monmouth Academy 1,073, Belfast 1,082, Lisbon 1,129, Leavitt 1,131, Hall-Dale 1,184, Medomak Valley 1,202, Yarmouth 1,212, Winslow 1,258, Oxford Hills 1,282, North Yarmouth Academy 1,308, Cony 1,312, Hermon 1,418, Washburn 1,520, Bucksport 1,540, Foxcroft Academy 1,604, Lawrence 1,698, Sumner 1,735. Oceanside was among those with no score.

The individual Midcoast overall girls results, with the first-place finisher also listed, were: 1, Kialeigh Marston, Bonny Eagle, 18:42.94; 16, Abby Hersom, Ocean, 19:52.84; 22, Brittany Bowman, CH, 20:02.39; 76, Cassandra Howard, Bel, 21:14.16; 101, Emily Kessel, CH, 21:35.62; 129, Riley Simmons, Ocean, 21:59.64; 182, Lily Kassen, CH, 22:31.94; 223, Katie Morse, CH, 22:55.60; 231, Ella Scott, CH, 22:59.84; 234, Jill van der Schaaf, Med, 23:03.27; 255, Kelsey Grass, Bel, 23:14.36; 297, Brianna White-Ortiz, Ocean, 23:53.48; 331, Rayanne Leach, Med, 24:16.80; 394, Sadie Allen, CH, 25:02.06; 398, Krista Hooper, Med, 25:06.44; 413, Moira Pieri, CH, 25:17.62; 438, Cassie Donald, Sears, 25:38.56; 449, Bridgett Mellon, CH, 25:54.91; 464, Esme Power, CH, 26:13.24; 466, Emily Morse, CH, 26:14.63; 484, Kiera Haining, CH, 26:42.43; 491, Frances Field, CH, 26:53.13; 524, Hannah White, Bel, 27:34.37; 543, Paige Ireland, Sears, 28:07.22; 559, Beth Corson, Med, 28:31.93; 565, Jane Van der Schaaf, CH, 28:42.01; 580, Abby Griffin, Med, 29:20.85; 591, Jasmine Ramos, Med, 29:55.97; and 622, Kim Eynon, Bel, 37:24.74.

The individual Midcoast girls seeded results, with the first-place finisher also listed, were: 1, Kialeigh Marston, Bonny Eagle, 18:42.94; 15, Hersom, Ocean, 19:52.84; 20, Bowman, CH, 20:02.39; 58, Howard, Bel,t 21:14.16; 105, Simmons, Ocean, 21:59.64; 145, Kassen, CH, 22:31.94; and 197, Grass, Bel, 23:14.36.

The individual Midcoast girls unseeded results, with the first-place finisher also listed, were: 1, Meagan Zapsky, Hermon, 22:14.31; 11, Jill van der Schaaf, Med, 23:03.27; 44, Leach, Med, 24:16.80; 91, Hooper, Med, 25:06.44; 102, Pieri, CH, 25:17.62; 123, Mellon, CH, 25:54.91; 150, Haining, CH, 26:42.43; 155, Field, CH, 26:53.13; 181, White, Bel, 27:34.37; 208, Corson, Med, 28:31.93; 210, Jane van der Schaaf, CH, 28:42.01; 221, Griffin, Med, 29:20.85; 230, Ramos, Med, 29:55.97; and 253, Eynon, Bel, 37:24.74.

The individual Midcoast girls freshmen results, with the first-place finisher also listed, were: 1, Anne Guadalupi, Cony, 19:21.39; 22, Kessel, CH, 21:35.62; 41, Katie Morse, CH, 22:55.60; 55, White-Ortiz, Ocean, 23:53.48; 75, Allen, CH, 25:02.06; 85, Donald, Sears, 25:38.56; 89, Power, CH, 26:13.24; 91, Emily Morse, CH, 26:14.63; and 109, Ireland, Sears, 28:07.22.

The individual Midcoast overall boys results, with the first-place finisher also listed, were: 1, Josef Holt-Andrews, Telstar, 15:06.92; 7, Ben Trapani, CH, 16:20.81; 76, Gavin Felch, Med, 17:32.65; 98, Caleb Love-Webb, CH, 17:48.45; 114, Douglas Wich, Bel, 18:04.36; 190, Ari Snider, Bel, 18:39.03; 216, Alexander Casas, Med, 18:49.31; 238, Eli Smith, CH, 18:57.16; 242, Nick Mahar, Ocean, 19:00.51; 269, Daniel Bubar, Med, 19:11.54; 284, Ben Winchenbach, CH, 19:16.83; 317, Hendrik Andrews, Bel, 19:32.17; 317, Roger Quehl, Bel, 19:32.17; 364, Patrick Groening, Bel, 19:49.04; 367, Zane Bielenberg, Bel, 19:49.46; 391, Aidan Ripley, Bel, 20:00.12; 432, Ethan Merrifield, Bel, 20:23.17; 457, Josh Heanssler, CH, 20:35.05; 472, Jordan Bickford, Bel, 20:43.76; 497, Kenneth Scheimreif, Med, 21:03.50; 555, Billy Wessels, Bel, 21:35.33; 570, Daly Winterich, Ocean, 21:47.81; 584, Alex Spearin, CH, 21:54.79; 586, Tyler Noyes, Bel, 21:57.85; 593, Jackson Winslow, Bel, 21:59.66; 605, Will Hyland, Bel, 22:08.07; 625, Justin Lopez, CH, 22:26.36; 626, Nick Leclerc, CH, 22:27.65; 630, Gal Gilat, CH, 22:34.86; 634, Alex Morsey, Bel, 22:37.12; 638, Josh Delgado, Med, 22:41.03; 639, Noah Howard, Bel, 22:41.94; 647, Tyler Bilodeau, CH, 22:50.51; 653, Trent Grover, Med, 22:55.05 376; 655, William Barrows, CH, 22:59.04; 661, Deagan Poland, Med, 23:06.94; 667, Andrew Lavin, Sears, 23:10.33; 696, Leander Andrews, Bel, 23:42.29; 701, Dylan Reese, Ocean, 23:48.95; 738, Noah Thomas, Bel, 25:27.48; and 755, Nick Doran, CH, 25:59.83.

The individual Midcoast boys seeded results, with the first-place finisher also listed, were: 1, Josef Holt-Andrews, Telstar, 15:06.92; 7, Trapani, CH, 16:20.81; 72, Felch, Med, 17:32.65; 105, Wich, Bel, 18:04.36; 166, Snider, Bel, 18:39.03; 204, Smith, CH, 18:57.16; 208, Mahar, Ocean, 19:00.51; 241, Winchenbach, CH, 19:16.83; 258, Quehl, Bel, 19:32.17; and 288, Ripley, Bel, 20:00.12

The individual Midcoast boys unseeded results, with the first-place finisher also listed, were: 1, William Vance, Winthrop, 18:24.92; 5, Casas, Med, 18:49.31; 8, Bubar, Med, 19:11.54; 22, Andrews, Bel, 19:32.17; 37, Groening, Bel, 19:49.04; 73, Merrifield, Bel, 20:23.17; 91, Heanssler, CH, 20:35.05; 103, Bickford, Bel, 20:43.76; 117, Scheimreif, Med, 21:03.50; 155, Wessels, Bel, 21:35.33; 166, Winterich, Ocean, 21:47.81; 178, Winslow, Bel, 21:59.66; 188, Hyland, Bel, 22:08.07; 202, Lopez, CH, 22:26.36; 207, Morsey, Bel, 22:37.12; 210, Delgado, Med, 22:41.03; 211, Howard, Bel, 22:41.94; 221, Barrows, CH, 22:59.04; 223, Poland, Med, 23:06.94; and 246, Andrews, Bel, 23:42.29.

The individual Midcoast boys freshmen results, with the first-place finisher also listed, were: 1, Owen Concaugh, Messalonskee, 17:08.76; 8, Love-Webb, CH, 17:48.45; 48, Bielenberg, Bel, 19:49.46; 109, Spearin, CH, 21:54.79; 110, Noyes, Bel, 21:57.85; 121, Leclerc, CH, 22:27.65; 124, Gilat, CH, 22:34.86; 128, Bilodeau, CH, 22:50.51; 130, Grover, Med, 22:55.05; 136, Lavin, Sears, 23:10.33; 149, Reese, Ocean, 23:48.95; 166, Thomas, Bel, 25:27.48; and 173, Doran, CH, 25:59.83.