The Pine Tree Wrestling League season began on Saturday, Feb. 25 with a bundle of young Midcoast mat student-athletes in action, officially, for the first time this winter.

The league for middle school-aged grapplers includes East/North region and West/South region.

The East/North includes Midcoast teams Troy Howard Middle School of Belfast, Camden-Rockport Middle School, Oceanside Middle School of Thomaston/Rockland, Medomak Middle School of Waldoboro and Mount View Junior High in Thorndike.

Coaches may submit meet results for publication by emailing sports@villagesoup.com. Information should include the team scores from matches and a summary of the individual results. One also can email photos, taken with a smartphone, of the scorebooks.

Click for photos from this meet.

The regular season includes five meets, followed by the regional championship meet on Saturday, March 18 at Belfast Area High School and the league championship meet on Saturday, March 25 at Skowhegan High School.

The following is a recap of reported results:

Schooners sail to victories in six-team meet

At Camden Feb. 25, the Schooners went 5-0 on the day on the mats as they bested Cony 46-23, Ellsworth 66-6, Oceanside 41-36, Troy Howard 42-36 and Winslow 52-18.

Individual results, with Camden-Rockport wrestlers listed first, were:

81 pounds — Garrett Neal beat Cody Jones, Cony, 22-11; won by forfeit over Ellsworth, Winslow and Troy Howard; was pinned by Nate Fogarty, Ocean, at 2:53.

87 pounds — Eric Andrews won by forfeit over Cony and Oceanside; pinned Kaden Swett, Ells, at 2:02; and beat Sam Schmitt, Win, 11-0. Zachary Gilbert won by forfeit over Troy Howard.

93 pounds — Zachary Gilbert won by forfeit over Cony; pinned Landon Roberts, Ells, at 2:09; was pinned by Hale Morris, Ocean, at 0:31; and was pinned by Damian Gilley, Win, at 2:20. Eric Andrews pinned Pete Lovejoy, TH, at 2:20.

99 pounds — Gabe Ruesswick pinned Sam Flannery, Cony, at 0:50; won by forfeit over Ellsworth, Winslow and Troy Howard; and beat Seth Spear, Ocean, 16-1.

105 pounds — Mason Thomas lost to Nathan Lefebre, Cony, 17-2; and won by forfeit over Ellsworth, Winslow, Troy Howard and Oceanside.

111 pounds — Anunthaya MacDonnell won by forfeit over Cony, Troy Howard, Winslow and Oceanside; and pinned Tim Marcel, Ells, at 0:27.

117 pounds — Ian Orsmond was pinned by Jon Lettre, Cony, at 2:47; pinned Gianna Anderson, Ells, at 1:07; won by forfeit over Oceanside; was pinned by Gabe Kelly, TH, at 2:20; and pinned Allan Rogers, Win, at 2:52.

123 pounds — Ben Nautel won by forfeit over Cony, Winslow and Oceanside; pinned Everett Huckins, Ells, at 0:27; and was pinned by Cordell Larrabee, TH, at 1:21.

145 pounds — Jack Edgar was pinned by Casey Mills, Cony, at 0:55; won by forfeit over Ellsworth and Winslow; and was pinned by Frankie Martin, TH, at 1:25.

155 pounds — Nate Stanley won by forfeit over Cony, Ellsworth, Oceanside and Troy Howard; and pinned Nate Mattingly, Win, at 0:46.

170 pounds — Saxton Smith won by forfeit over Cony and Ellsworth. Isaac Frappiel-Shaw won by forfeit over Winslow.

Riverhawks participate in five-team meet

At Lincoln Feb. 25, the Riverhawks went 2-2 on the day as they bested Mount View 60-18 and Nokomis 60-30, while they fell to Mattanawcook 45-42 and lost to Bucksport 42-36.

Individual results, with Medomak wrestlers listed first, were:

75 pounds — Megan Lee was pinned by Zach Doyel, Mat, at 0:27; and won by forfeit over Bucksport and Mount View.

81 pounds — Megan Lee won by forfeit over Nokomis.

87 pounds — Josh McDougall was pinned by Jackson Sutherland, Mat, at 0:40; beat Connor Fitch, Buck, 21-14; and won by forfeit over Mount View pinned Aaron Domenech, Nok, at 1:06.

93 pounds — Marshall Sawyer pinned Ethan Troxell, Mat, at 0:15; pinned Ayden Maguire, Buck, at 2:49; won by forfeit over Mount View and Nokomis; and pinned Dominic Martin, Ind, at 2:52.

99 pounds — Jethro Pease won by forfeit over Mattanawcook; was pinned by Kaleb Nightingale, Buck, at 0:27; pinned Cameron Rae, MtV, at 2:30; and won by forfeit over Nokomis.

105 pounds — Gavin Readinger pinned Jordan Colorado, Mat, at 2:29; was pinned by Travis Hutchinson, Buck, at 0:14; won by forfeit over Mount View; and was pinned by Isaiah Moron, Nok, at 1:01.

117 pounds — Zechariah Hesseltine pinned Jacob Gifford, Mat, at 1:14; was pinned by Jacob Jalbert, Buck, at 2:52; was pinned by Morgan Fonger, MtV, at 3:10; and won by forfeit over Nokomis.

123 pounds — Damien Henry was pinned by Travis Mushero, Mat, at 0:29; was pinned by Tyler Hallett, Buck, at 0:24; was pinned by Emma Fonger, MtV, at 0:23; and won by forfeit over Nokomis.

130 pounds — Cole Wallace was pinned by Josh Hesseltine, Mat, at 0:19; was pinned by Cameron Rich, Buck, at 0:26; was pinned by Zach Ward, MtV, at 0:12; and was pinned by Aiden Trafton, Nok, at 0:26.

137 pounds — Nolan Grubb lost to Ryland Kimball, Mat, 4-0; pinned by Josh Miller, Buck, at 2:25; and won by forfeit over Mount View and Nokomis.

145 pounds — Nathan Gess won by forfeit over Mattanawcook, Mount View and Nokomis; and was pinned by Bea Bernier, Buck, at 0:28.

155 pounds — Tyler Cox pinned Alex Joy, Mat, at 0:12; won by forfeit over Bucksport, Nokomis and Mount View; and pinned Reece Millits, Ind, at 1:41.

170 pounds — Austin Stone was pinned by Alex Mushero, Mat, at 1:14; beat Grayson Fernald, Buck, 5-0; won by forfeit over Mount View; and was pinned by Lucas Ames, Nok, at 0:55.

195 pounds — Jakob Gess won by forfeit over Mattanawcook, Bucksport, Mount View and Nokomis; and was pinned by Romeo Millits, Ind, at 3:10.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.