While high school tennis traditionally is a team sport, individual players put their respective skills to the test on courts during the annual Maine Principals’ Association state singles qualifiers on Friday and Saturday, May 12-13 at sites throughout the state.

Of the four Midcoast schools that offers tennis — Camden Hills of Rockport, Belfast, Oceanside of Rockland/Thomaston and Medomak Valley of Waldoboro — four navigated through the talented pool of topnotch players and onto the Round of 48, to be played Friday, May 26 at Colby College in Waterville.

For Camden Hills, Matt Morse, Colby Arau and Naomi Landry made the cut, as did Belfast’s Rudi Schnetzer.

Camden Hills’ Josiah Krul and Sophia Landry; Belfast’s Alexia Sweet, Eli Jolliffe and Josh Chun; Oceanside’s Gabby Simmons and Abe LeMole; and Medomak Valley’s Richard Kinney participated, but ultimately fell short in advancing.

All but one area team — the Medomak Valley girls — sent representatives to its respective qualifiers.

The Round of 48 will be played Friday, with the Round of 16 and quarterfinal rounds to be played Saturday, May 27 at the same venue.

The semifinal and championship rounds will be on Monday, May 29 at Bates College in Lewiston.

On the boys side, Morse will face Declan Archer of Kennebunk at 8:30 a.m., with the winner to face No. 11 Alec Cyr of Caribou at 2:15 p.m.

Arau will face Balasz Balati of Thornton Academy at 9:45 a.m., with the winner to face No. 4 Alex Klemperer of Falmouth at 2:15 p.m.

Schnetzer will face Andrew Daigle of Presque Isle at 12:30 p.m., with the winner to face No. 10 Conor Doane of Deering at 5:15 p.m.

On the girls side, Naomi Landry will face Kathryn Pare of Greely at 11:15 a.m., with the winner to face Melissa Reichel of Hampden Academy at 3:45 p.m.

The following is a breakdown of Midcoast players who participated in the qualifying round:

Belfast boys — Schnetzer beat John Snyer, Hermon, 8-4; and beat Eben Cooley, Piscataquis, 6-4, 2-6, 6-3 to advance to the Round of 48. Jolliffe beat Devon Emrick, Deer Isle-Stonington, 8-0; beat Jeff Garfield, Mattanawcook Academy, 8-3; and lost to Eliot Small, Hampden Academy, 1-6, 3-6. Chun beat Ben Penfold, Deer Isle-Stonington, 8-0; and lost to Maxime Simoneau, Hampden Academy, 7-6, 0-6, 4-6.

Belfast girls — Sweet beat Kellie Michaud, Brewer, 8-6; and lost to Miriah Chipman, Piscataquis, 2-6, 1-6.

Camden Hills boys — Morse beat Patricio Desentis, Lincoln Academy, 8-3; and beat Jake LaPierre, Winslow, 6-0, 6-0, to advance to the round of 48. Arau beat Brody Hodsdon, Erskine Academy, 8-1; and beat Thinh Dang, LA, 6-0, 6-0, to advance to the Round of 48. Krul beat Soren Nyhus, Waterville, 8-4; and lost to Lincoln Sullivan, Brunswick, 5-6, 6-7 (5).

Camden Hills girls — Naomi Landry beat Brooke Rogers, Skowhegan, 8-1; and beat Eve Dolloff, Boothbay Region, 6-2, 6-1, to advance to the Round of 48. Sophia Landry, Naomi's sister, beat Torri Clevette, Cony, 8-4; and lost to Arielle Leeman, Morse, 0-6, 0-6.

Oceanside boys — LeMole won by forfeit in the first round and lost to Lincoln Sullivan, Brunswick, 7-9.

Oceanside girls — Gabby Simmons lost to Lauren Bourque, Messalonskee, 2-8.

Medomak Valley boys — Kinney lost to John Violette, Waterville, 3-8.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.