Many of the Midcoast's high school track-and-field athletes converged on the Camden Hills campus on a cold, overcast, early-spring day Friday, April 27 to show off their talents in running, jumping, throwing, vaulting, racewalking and hurdling.

Athletes from Belfast, Oceanside, North Haven and host Camden Hills were on hand, along with Nokomis of Newport and Lawrence of Fairfield.

There were plenty of top individual and relay places — even a bundle of firsts — across the board for the Windjammers, Lions, Mariners and Hawks in the meet held in and around Don Palmer Field.

The boys team scores were: Belfast 174, Lawrence 139, Camden Hills 112, Nokomis 76 and Oceanside 55.

The girls team scores were: Lawrence 228, Belfast 129, Camden Hills 98, Nokomis 40 and Oceanside 16.

Watch video, and see more photos, below.

The Midcoast boys individual and relay results were:

4×800-meter relay — 1, Oceanside (Cyrus Alley, Patrick Corcoran, Keegan Fitzgerald, Jimmy Weinand), 9:48.91; and 3, Camden Hills (Liam Haining, Stephen Crawford, Adam Bifulco, Ian Orsmond), 9:57.13; and 4, Belfast (Gary Moline, Nathaniel Morsey, Patrick O’Donovan, Brian Rollerson), 10:56.25.

100 meters — 2, Ricky Smith, Bel, 11.90; 3, Ben Owre, CH, 12.05; 5, Cole Martin, Bel, 12.49; 6, Carter Patterson, Bel, 12.56; 7, Christian Sukeforth, Bel, 12.60; 10, Josh Pearse, CH, 12.92; 12, Robert Hicock, Bel, 12.94; 15, Caleb Hendrick, CH, 13.04; 16, Drew Robson, Bel, 13.04; 18, Will Thorn, CH, 13.16; 19, Luca Siletti, Ocean, 13.22; 22, Dillon Mackey, CH, 13.39; 23, Alex Mahar, Ocean, 13.45; 24, Jacob Curtis, Ocean, 13.73; 25, Sam Gallagher, CH, 13.86; 26, Owen Miller, Ocean, 13.93; 27, Lucas Walker, Bel, 13.97; 28, Corbin Farnham, Ocean, 14.06; 29, Kevin Tran, CH, 14.36; 30, Kyle Arey, Ocean, 14.40; 32, Nattapoom Siripanich, Ocean, 14.54; 33, Cody Ward, Ocean, 14.82; 34, Declan Wright, Ocean, 14.83; and 36, Jonathan McDevitt, CH, 15.42.

1,600-meter racewalk — 2, John Eagar, CH, 11:14.36.

1,600 meters — 3, Luke Blow, Bel, 5:24.95; 6, Joseph Potter, Bel, 5:33.18; 7, Elias Porter, CH, 5:53.20; 9, Matthew Young, Ocean, 5:57.44; 10, Brian Rollerson, Bel, 6:03.26; 11, Austin Gonzales, North Haven 6:03.68; and 12, Joby Byrd, CH, 6:10.57.

4×100-meter relay — 1, Belfast (Christian Sukeforth, Carter Patterson, Tyson Hill, Ricky Smith), 46.61; 2, Camden Hills (Will Thorn, Josh Pearse, Tyson DeWaard, Ben Owre), 48.45; and 4, Oceanside (Chris Carroll, Luca Siletti, Jun Nurita, Owen Miller), 51.53.

400 meters — 2, Carter Patterson, Bel, 57.92; 3, Tyson Hill, Bel, 58.11; 4, Adam Bifulco, CH, 1:00.43; 6, Liam Haining, CH, 1:01.52; 7, Corbin Farnham, Ocean, 1:04.18; and 12, Declan Wright, Ocean, 1:10.21.

300-meter hurdles — 1, Stephen Crawford, CH, 55.33.

800 meters — 1, Ricky Smith, Bel, 2:13.81; 3, Brendan Moline, Bel, 2:18.19; 4, James Weinand, Ocean, 2:21.22; 5, Sam Poutasse, CH, 2:24.77; 6, Keegan Fitzgerald, Ocean, 2:30.23; 9, Julian Blohm, CH, 2:32.91; 10, Colin Stewart, CH, 2:37.16; 12, Patrick Corcoran, Ocean, 2:38.88; 13, Gary Moline, Bel, 2:38.95; 14, Nathaniel Morsey, Bel, 2:39.67; 16, Matthew Young, Ocean, 2:45.11; and 17, Patrick O'Donivan, Bel, 2:57.11.

200 meters — 2, Ben Owre, CH, 24.38; 3, Christian Sukeforth, Bel, 25.36; 4, Tyson Hill, Bel, 25.41; 5, Josh Pearse, CH, 25.85; 6, Donovin Armstrong, Bel, 25.85; 7, Will Thorn, CH, 27.02; 9, Dillon Mackey, CH, 27.54; 11, Christopher Fournier, Bel, 27.58; 12, Robert Hicock, Bel, 27.58; 13, Adam Bifulco, CH, 27.78; 14, Owen Miller, Ocean, 28.25; 15, Sam Gallagher, CH, 28.76; 16, Jun Nurita, Ocean, 28.92; 17, Lucas Walker, Bel, 29.28; 18, Kyle Arey, Ocean, 29.36; 19, Nattapoom Siripanich, Ocean, 29.59; 20, Kevin Tran, CH, 30.01; 21, Austin Gonzales, NH, 30.19; and 23, Jonathan McDevitt, CH, 31.96.

3,200 meters — 1, Brendan Moline, Bel, 12:10.68; 2, Luke Blow, Bel, 12:13.57; 3, Joseph Potter, Bel, 12:16.54; and 6, Elias Porter, CH, 13:36.13.

4×400-meter relay — 1, Belfast (Timothy Smith, Tyson Hill, Carter Patterson, Ricky Smith), 4:02.21; and 2, Oceanside (Keegan Fitzgerald, Patrick Corcoran, James Weinand, Corbin Farnham), 4:03.16. Exhibition: Oceanside (Kyle Arey, Owen Miller, Nattapoom Siripanich, Luca Siletti), 4:26.92.

High jump — 1, Tyson DeWaard, CH, 5-10; 2, Sam Hebert, CH, 5-6; 4, Cole Martin, Bel, 5-4; 5, Ben Owre, CH, 4-10; 6, Aidan Hebert, CH, 4-8; and 9, Jonathan McDevitt, CH, 4-6.

Long jump — 1, Sam Hebert, CH, 18-0.5; 2, Cole Martin, Bel, 16-8; 3, Tyson DeWaard, CH, 15-10.5; 6, Aidan Hebert, CH, 14-6; 7, Corbin Farnham, Ocean, 14-3.75; 8, Zephyr Bombeke, CH, 14-2.5; 9, Josh Pearse, CH, 13-6.75; and 10, Ian Orsmond, CH, 9-7.75.

Triple jump — 1, Sam Hebert, CH, 39-0.5; 3, Cole Martin, Bel, 33-10; 4, Zephyr Bombeke, CH, 30-1; 5, Jonathan McDevitt, CH, 29-5.5; 6, Julian Blohm, CH, 29-0.75; and 7, Aidan Hebert, CH, 28-10.

Javelin — 2, Chris Carroll, Ocean, 124-1; 4, James Robbins, Bel, 111-1; 5, Brian White, Bel, 110-8; 6, Liam Haining, CH, 104-8; 8, Evan Kennedy, Bel, 99-0; 10, Donald Resh, Bel, 93-5; 11, Cody Ward, Ocean, 93-2; 13, Gavyn Tower, Ocean, 91-7; 14, Anthony Radzmirski, Ocean, 88-10; 17, Jacob Curtis, Ocean, 78-4; 18, Zephyr Bombeke, CH, 75-0; 19, Jin Lahnta, Ocean, 74-8; 22, Nathaniel Porter, Bel, 72-10; 23, Sebastian Sanfilippo, Ocean, 68-2; 24, Josh Saucier, CH, 67-2; 25, Robert Scott, Ocean, 59-7; 26, Drake Westover, Bel, 53-0; 27, Sam King, Ocean, 51-7; 29, Kirk Stillman, Bel, 49-8; 30, Caleb Burns, Ocean, 45-2; and 31, Austin Gonzales, North Haven 40-5.

Discus — 1, Chris Carroll, Ocean, 128-7; 2, Donald Resh, Bel, 118-8; 4, Hosler Whitney, Bel, 104-6; 7, Gage Newcomb, Bel, 102-0; 10, Gavyn Tower, Ocean, 90-6; 12, Evan Kennedy, Bel, 88-10; 13, James Robbins, Bel, 84-6; 14, Cody Ward, Ocean, 81-2; 15, Brian White, Bel, 78-3; 17, Robert Scott, Ocean, 75-5; 18, Sam King, Ocean, 70-8; 19, Liam Haining, CH, 70-2; 20, Declan Wright, Ocean, 68-11; 22, Anthony Radzmirski, Ocean, 67-10; 23, Josh Saucier, CH, 65-6; 25, Joby Byrd, CH, 62-11; 26, Stephen Crawford, CH, 61-6; 27, Caleb Hendrick, CH, 60-11; 28, Jacob Curtis, Ocean, 59-3; 29, Caleb Burns, Ocean, 59-2; 31, Sebastian Sanfilippo, Ocean, 53-3; 32, Ben McWilliams, CH, 51-4; 33, Fletcher Marriner, Bel, 50-10; 35, Elias Porter, CH, 46-10; and 37, John Eagar, CH, 36-1

Shot put — 1, Chris Carroll, Ocean, 41-6; 3, James Robbins, Bel, 39-2; 5, Brian White, Bel, 35-9; 6, Donald Resh, Bel, 35-7; 7, Gage Newcomb, Bel, 34-7; 11, Gavyn Tower, Ocean, 32-6; 12, Cody Ward, Ocean, 32-5; 13, Sam King, Ocean, 31-11; 14, Jacob Curtis, Ocean, 31-11; 16, Lucas Walker, Bel, 31-0; 18, Robert Scott, Ocean, 29-9; 19, Matt Kelley, Bel, 29-05.00; 20, Sebastian Sanfilippo, Ocean, 29-01.00; 21, Kyle Brown, Bel, 28-4; 22, Declan Wright, Ocean, 27-7; 25, Anthony Radzmirski, Ocean, 26-2; 27, Drake Westover, Bel, 25-3; 28, Fletcher Marriner, Bel, 24-3; 29, Josh Saucier, CH, 23-10; 30, Caleb Burns, Ocean, 23-6; 31, Julian Blohm, CH, 22-10; 33, Ben McWilliams, CH, 21-6; 35, Kirk Stillman, Bel, 21-3; and 36, Zach Bryant, Bel, 20-1.

Pole vault — 1, Timothy Smith, Bel, 11-6; 2, Drew Robson, Bel, 11-0; 3, Tyler Hall, Lawrence 8-6; and 4, Nathaniel Porter, Bel, 7-0.

The Midcoast girls individual and relay results were:

4×800-meter relay — 1, Camden Hills (Lauren Rothwell, Claire Wyman, Rose O’Brien, Miranda Dunton), 11:08.34; and 3, Belfast (Summer Deans, Amy Gaiero, Tara O’Donovan, Halie Lindelof), 12:12.18.

100 meters — 1, Junne Robertson-McIntire, Bel, 12.90; 3, Mya Torres, Ocean, 14.16; 4, Catherine Heavey, CH, 14.20; 6, Lilly Robbins, Bel, 14.94 5; 8, Emie Wood, CH, 15.03; 9, Audrey Lagerbom, Bel, 15.15; 10, Mary Robbins, Bel, 15.17; 11, Lauren Blood, Bel, 15.18; 12, Thia Allen, CH, 15.23; 13, Lauryn Arsenault, Ocean, 15.28; 15, Amanda Frost, Ocean, 15.41; 17, Anna Coleman, Bel, 15.51; 18, Grace Wrona, CH, 15.63; 21, Natalie Owre, CH, 15.89; 23, Ellie Prespolis, Bel, 15.95; 24, Sierra Walker, Bel, 16.04; 26, Leah Cushman, CH, 16.44; 27, Abbey Milner, CH, 16.65; 28, Arianna Cloutier, Ocean, 16.69; 29, Kaylee Ames, North Haven 16.76; 30, Willoe Kirkpatrick, Bel, 17.04; 32, Elayne Gustafson, Ocean, 17.31; 33, Skylar Prior, Ocean, 18.09; and 34, Mao Ye, NH, 18.26.

1,600 meters — 2, Rose O'Brien, CH, 6:30.16; and 3, Jordan Kulbe, Bel, 6:50.54.

4×100-meter relay — 1, Belfast (Emily Jolliffe, Audrey Lagerbom, Kelsey Mehuren, Junne Robertson-McIntire), 53.42; 3, Oceanside (Arianna Cloutier, Lauryn Arsenault, Amanda Frost, Mya Torres), 59.39; and 5, Camden Hills (Natalie Owre, Abbey Milner, Leah Cushman, Thia Allen), 1:02.04. Exhibition: Belfast (Lauren Blood, Anna Coleman, Lilly Robbins, Mary Robbins), 59.53.

400 meters — 1, Emily Jolliffe, Bel, 1:03.49; and 3, Claire Wyman, CH, 1:09.80.800 meters — 1, Kelsey Mehuren, Bel, 2:29.91; 2, Miranda Dunton, CH, 2:30.07; 4, Zoe Deans, Bel, 2:40.18; 5, Hannah Sanderson, Bel, 2:41.67; 7, Tara O'Donavan, Bel, 2:51.66; 9, Halie Lindelof, Bel, 3:06.37; 10, Amy Gaiero, Bel, 3:06.67; and 11, Erin Hayes, Bel, 3:55.73

200 meters — 1, Catherine Heavey, CH, 28.18; 2, Lillie Mitchell, Bel, 28.49; 6, Mya Torres, Ocean, 29.70; 7, Lilly Robbins, Bel, 31.45; 8, Mary Robbins, Bel, 31.55; 9, Anna Coleman, Bel, 31.73; 11, Thia Allen, CH, 31.87; 13, Audrey Lagerbom, Bel, 32.29; 14, Lauryn Arsenault, Ocean, 33.16; 15, Ellie Prespolis, Bel, 33.36; 16, Natalie Owre, CH, 33.44; 17, Sierra Walker, Bel, 33.87; 18, Kaylee Ames, NH, 35.11; 19, Willoe Kirkpatric, Bel, 35.58; 20, Abbey Milner, CH, 36.02; 22, Arianna Cloutier, Ocean, 37.30; and 23, Elayne Gustafson, Ocean, 37.77.

3,200 meters — 1, Claire Wyman, CH, 13:39.12.

4×400-meter relay — 1, Belfast (Lillie Mitchell, Kelsey Mehuren, Junne Robertson-McIntire, Emily Jolliffe), 4:30.64; and 2, Camden Hills (Audrey Clement, Miranda Dunton, Thia Allen, Catherine Heavey), 4:43.44. Exhibition: Belfast (Hannah Sanderson, Summer Deans, Zoe Deans, Tara O’Donovan), 5:08.40.

High jump — 1, Emie Wood, CH, 4-6; and 2, Margaret Richmond, CH, 4-2.

Long jump — 2, Lillie Mitchell, Bel, 14-6; 3, Emie Wood, CH, 14-6; 7, Mao Ye, NH, 10-2; and 9, Natalie Owre, CH, 9-8.

Javelin — 2, Shera Hilt, Bel, 88-0; 3, Catherine Heavey, CH, 82-4; 4, Kelsey Mehuren, Bel, 74-2; 6, Grace Wrona, CH, 65-4; 7, Anna Poisson, Ocean, 64-5; 10, Katie Ritchie, Bel, 53-9; 12, Skylar Prior, Ocean, 48-9; 13, Kaylee Ames, NH, 44-5; 14, Hannah Marsden, Bel, 42-5; 15, Shelby Hooper, Bel, 35-10; 16, Savannah Blood, Bel, 28-6; and 17, Nina Davis, Ocean, 23-10.

Discus — 2, Cali Joseph, Bel, 81-2; 4, Katie Ritchie, Bel, 79-3; 5, Anna Poisson, Ocean, 74-8; 6, Emie Wood, CH, 71-3; 7, Siriah Thomas, Bel, 69-3; 9, Shera Hilt, Bel, 66-5; 13, Hannah Marsden, Bel, 61-8; 14, Margaret Richmond and Leah Cushman, CH, 60-11; 16, Leah Marriner, Bel, 58-2; 19, Grace Wrona, CH, 54-9; 20, Cassie Armstrong, Bel, 53-7; 22, Skylar Prior, Ocean, 45-8; 24, Savannah Blood, Bel, 34-4; and 25, Pim Srilekdee, NH, 29-9.

Shot put — 3, Leah Marriner, Bel, 27-3; 4, Shera Hilt, Bel, 26-2; 5, Katie Ritchie, Bel, 26-1; 6, Anna Poisson, Ocean, 26-1; 7, Grace Wrona, CH, 25-10; 8, Cali Joseph, Bel, 24-10; 10, Siriah Thomas, Bel, 22-9; 12, Shelby Hooper, Bel, 22-1; 13, Cassie Armstrong, Bel, 21-9; 16, Hannah Marsden, Bel, 20-2; 17, Savannah Blood, Bel, 19-9; 19, Skylar Prior, Ocean, 16-7; 21, Pim Srilekdee, NH, 13-11; and 22, Nina Davis, Ocean, 13-9.

Pole vault — 2, Lillie Mitchell, Bel, 7-0.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.