The weather finally cooperated and gave Midcoast high school track-and-field athletes a bright, sunny and relatively warm day to compete and try to reach league and state qualifying times, heights and distances.

The performances by the student-athletes, including those from Knox and Waldo counties — and a Penobscot Bay island — proved encouraging and, often, stellar.

See more than 50 photos below.

There were plenty of top efforts turned in my area athletes, including a bundle of first places in individual and relay events.

The girls team scores were: Maine Central Institute of Pittsfield 169, Belfast 167, Camden Hills 109, Nokomis of Newport 60, Oceanside 18 and North Haven no score.

The boys team scores were: Belfast 198.5, Maine Central Institute 135, Nokomis 101, Camden Hills 69.5, Oceanside 46 and North Haven 1.

The Midcoast girls individual and relay results were:

4×800-meter relay — 1, Camden Hills (Lauren Rothwell, Rose O’Brien, Claire Wyman, Margaret Richmond), 11:20.97; and 3, Belfast (Amy Gaiero, Halie Lindelof, Tara O’Donovan, Summer Deans), 12:57.57.

100-meter hurdles — 1, Sydni Moores, Bel, 19.69.

100 meters — 2, Catherine Heavey, CH, 14.24; 4, Mya Torres, Ocean, 14.37; 5, Audrey Lagerbom, Bel, 14.70; 6, Emie Wood, CH, 14.84; 8, Lilly Robbins, Bel, 14.89; 9, Mary Robbins, Bel, 14.95; 10, Thia Allen, CH, 15.04; 11, Mackenzie Murray, Ocean, 15.06; 14, Anna Coleman, Bel, 15.40; 15, Lauryn Arsenault, Ocean, 15.54; 16, Ellie Prespolis, Bel, 15.54; 17, Lauren Blood, Bel, 15.59; 21, Sierra Walker, Bel, 15.98; 22, Hannah Littlefield, Bel, 16.04; 23, Natalie Owre, CH, 16.60; 24, Abbey Milner, CH, 16.64; 25, Leah Cushman, CH, 16.66; 27, Kaylee Ames, NH, 16.98; 29, Arianna Cloutier, Ocean, 17.14; 31, Elayne Gustafson, Ocean, 17.80; and 32, Mao Ye, NH, 18.65.

1,600 meters — 1, Miranda Dunton, CH, 5:40.86; 3, Claire Wyman, CH, 5:49.86; 4, Rose O'Brien, CH, 5:56.15; and 6, Jordan Kulbe, Bel, 6:33.17.

4×100-meter relay — 1, Belfast (Emily Jolliffe, Kelsey Mehuren, Mackenzie Banks, Audrey Lagerbom), 54.35; 2, Belfast (Lauren Blood, Lilly Robbins, Anna Coleman, Mary Robbins), 56.92; 5, Oceanside (Arianna Cloutier, Mya Torres, Lauryn Arsenault, Mackenzie Murray), 57.63; 7, Camden Hills (Natalie Owre, Leah Cushman, Abbey Milner, Thia Allen), 1:01.83; and 8, Belfast (Shera Hilt, Shelby Hooper, Hannah Marsden, Katie Ritchie), 1:03.66.

400 meters — 1, Catherine Heavey, CH, 1:02.29; 2, Kelsey Mehuren, Bel, 1:02.61; 4, Audrey Clement, CH, 1:04.19; and 8, Hope Osgood, CH, 1:12.23.

300-meter hurdles — 2, Sydni Moores, Bel, 58.09.

800 meters — 1, Emily Jolliffe, Bel, 2:26.77; 2, Miranda Dunton, CH, 2:28.61; 3, Zoe Deans, Bel, 2:37.55; 4, Claire Wyman, CH, 2:40.94; 5, Hannah Sanderson, Bel, 2:41.59; 6, Tara O'Donovan, Bel, 2:43.10; 8, Summer Deans, Bel, 2:47.21; 10, Amy Gaiero, Bel, 2:51.88; 12, Halie Lindelof, Bel, 2:57.17; and 15, Erin Hayes, Bel, 3:46.76.

200 meters — 1, Audrey Clement, CH, 27.55; 2, Kelsey Mehuren, Bel, 28.80; 4, Mya Torres, Ocean, 29.16; 7, Mackenzie Banks, Bel, 30.09; 8, Mary Robbins, Bel, 30.28; 9, Lilly Robbins, Bel, 30.50; 10, Mackenzie Murray, Ocean, 30.54; 12, Anna Coleman, Bel, 31.24; 15, Audrey Lagerbom, Bel, 31.73; 16, Thia Allen, CH, 31.74; 19, Catherine Heavey, CH, 31.99; 21, Lauryn Arsenault, Ocean, 32.48; 22, Lauren Blood, Bel, 32.91; 23, Sierra Walker, Bel, 32.93; 24, Ellie Prespolis, Bel, 33.15; 25, Natalie Owre, CH, 33.32; 27, Willoe Kirkpatrick, Bel, 35.25; 28, Abbey Milner, CH, 35.85; 29, Elayne Gustafson, Ocean, 36.04; and 30, Arianna Cloutier, Ocean, 36.49.

4×400-meters relay — 1, Belfast (Mackenzie Banks, Kelsey Mehuren, Lillie Mitchell, Emily Jolliffe), 4:27.05. Exhibition: Belfast (Hannah Sanderson, Zoe Deans, Lilly Robbins, Tara O’Donovan), 4:49.72.

High jump — 1, Emie Wood, CH, 4-4.

Long jump — 2, Lillie Mitchell, Bel, 15-3.75; 3, Emie Wood, CH, 14-8.25; 4, Sydni Moores, Bel, 14-4.25; 5, Hope Osgood, CH, 12-8.75; and 8, Mao Ye, NH, 9-10.75.

Triple jump — 2, Lillie Mitchell, Bel, 31-8; 3, Sydni Moores, Bel, 30-5.75; 4, Margaret Richmond, CH, 27-5; 5, Hope Osgood, CH, 25-11; and 6, Sadie Cameron, CH, 25-2.

Javelin — 1, Shera Hilt, Bel, 101-2; 4, Catherine Heavey, CH, 81-11; 5, Anna Poisson, Ocean, 81-3; 6, Grace Wrona, CH, 80-8; 14, Katie Ritchie, Bel, 57-2; 15, Hannah Marsden, Bel, 48-7; 18, Skylar Prior, Ocean, 40-9; 19, Shelby Hooper, Bel, 39-0; 20, Pim Srilekdee, NH, 34-7; 21, Ashley Young, Ocean, 32-5; and 22, Nina Davis, Ocean, 30-2.

Discus — 2, Cali Joseph, Bel, 93-0; 3, Katie Ritchie, Bel, 89-4; 4, Anna Poisson, Ocean, 88-5; 5, Shera Hilt, Bel, 88-5; 8, Leah Marriner, Bel, 76-1; 9, Emie Wood, CH, 71-11; 11, Siriah Thomas, Bel, 69-7; 13, Leah Cushman, CH, 64-1; 16, Cassie Armstrong, Bel, 57-3; 17, Hannah Marsden, Bel, 55-1; 18, Savannah Blood, Bel, 54-4; 19, Margaret Richmond, CH, 54-3; 24, Sadie Cameron, CH, 46-5; 25, Ashley Young, Ocean, 45-2; 26, Nina Davis, Ocean, 39-6; and 27, Pim Srilekdee, NH, 36-0.

Shot put — 2, Katie Ritchie, Bel, 29-4; 5, Grace Wrona, CH, 27-10; 6, Shera Hilt, Bel, 27-8.5; 7, Leah Marriner, Bel, 25-10.5; 8, Anna Poisson, Ocean, 23-8.5; 10, Savannah Blood, Bel, 23-1; 11, Shelby Hooper, Bel, 22-4; 12, Siriah Thomas, Bel, 22-3; 13, Cassie Armstrong, Bel, 21-11.5; 16, Ashley Young, Ocean, 20-4; 17, Cali Joseph, Bel, 19-0; 18, Hannah Marsden, Bel, 18-10; 19, Pim Srilekdee, NH, 15-7.25; and 20, Skylar Prior, Ocean, 14-11.

Pole vault — 1, Lillie Mitchell, Bel, 7-6; and 2, Sierra Moores and Mackenzie Banks, Bel, 6-0.

The Midcoast boys individual and relay results were:

4×800-meter relay — 1, Oceanside (Alex Mahar, Patrick Corcoran, Keegan Fitzgerald, James Weinand), 9:47.95; 2, Belfast (Carter Patterson, Gary Moline, Brian Rollerson, Nathaniel Morsey), 10:00.75; and 4, Camden Hills (Joby Byrd, Colin Stewart, Ian Orsmond, Stephen Crawford), 11:33.61.

110-meter hurdles — 2, Stephen Crawford, CH, 22.65.

100 meters — 2, Ricky Smith, Bel, 12.15; 3, Cole Martin, Bel, 12.27; 4, Ben Owre, CH, 12.41; 6, Donovin Armstrong, Bel, 12.51; 9, Christian Sukeforth, Bel, 12.68; 10, Tysen DeWaard, CH, 12.84; 11, Robert Hicock, Bel, 13.01; 12, Luca Siletti, Ocean, 13.31; 13, Will Thorn, CH, 13.39; 15, Caleb Hendrick, CH, 13.54; 16, Jacob Curtis, Ocean, 13.60; 17, Dillon Mackey, CH, 13.64; 18, Aidan Hebert, CH, 13.72; 19, Kevin Tran, CH, 13.73; 20, Lucas Walker, Bel, 13.90; 21, Sam Gallagher, CH, 14.25; 23, Austin Gonzales, NH, 14.40; and 24, Jonathan McDevitt, CH, 15.16. Exhibition: Kaleb Currier, Bel, 12.64.

1,600-meter racewalk — 2, Nicholas Brawn, CH, 10:27.08.

1,600 meters — 2, Ian Orsmond, CH, 5:32.58; 5, Brian Rollerson, Bel, 5:51.20; and 6, Austin Gonzales, NH, 6:03.22.

4×100-meter relay — 1, Belfast (Christian Sukeforth, Carter Patterson, Tyson Hill, Ricky Smith), 46.48; 2, Camden Hills (Will Thorn, Tysen DeWaard, Josh Pearse, Ben Owre), 49.32; and 4, Oceanside (Chris Carroll, Luca Siletti, Jacob Curtis, Jun Nurita), 53.00. Exhibition: Camden Hills (Kevin Tran, Dillon Mackey, Sam Gallagher, Josh Saucier), 53.05.

400 meters — 2, Tyson Hill, Bel, 54.99; 3, Donovin Armstrong, Bel, 57.24; 4, Liam Haining, CH, 57.63; 5, Keegan Fitzgerald, Ocean, 58.09; 6, Josh Pearse, CH, 58.24; 7, Adam Bifulco, CH, 58.49; 9, Will Thorn, CH, 59.93; 10, Leo Kalajian, CH, 1:00.04; 12, Kyle Arey, Ocean, 1:02.76; 14, Julian Blohm, CH, 1:05.54; and 15, Nattapoom Siripanich, Ocean, 1:05.96. Exhibition: Kaleb Currier, Bel, 55.00.

300-meter hurdles — 3, Luke Blow, Bel, 50.38.

800 meters — 1, Ricky Smith, Bel, 2:08.56; 3, James Weinand, Ocean, 2:12.20; 4, Brendan Moline, Bel, 2:14.37; 7, Sam Poutasse, CH, 2:25.40; 8, Stephen Crawford, CH, 2:29.99; 9, Nathaniel Morsey, Bel, 2:30.32; 11, Gary Moline, Bel, 2:31.41; 12, Colin Stewart, CH, 2:36.61; 13, Patrick O'Donovan, Bel, 2:46.44; 15, Nicholas Brawn, CH, 3:00.35; and 16, Benjamin Kern, CH, 3:16.16.

200 meters — 4, Tyson Hill, Bel, 25.26; 5, Christian Sukeforth, Bel, 25.49; 6, Donovin Armstrong, Bel, 25.52; 7, Carter Patterson, Bel, 25.58; 8, Keegan Fitzgerald, Ocean, 25.65; 10, Josh Pearse, CH, 26.69; 11, Robert Hicock, Bel, 26.98; 12, Will Thorn, CH, 27.23; 13, Leo Kalajian, CH, 27.53; 14, Dillon Mackey, CH, 27.60; 16, Lucas Walker, Bel, 27.94; 17, Sam Gallagher, CH, 28.82; 18, Kyle Arey, Ocean, 29.48; and 19, Nattapoom Siripanich, Ocean, 29.97.

3,200 meters — 5, Declan Wright, Ocean, 13:20.69.

4×400-meter relay — 1, Belfast (Christian Sukeforth, Carter Patterson, Tyson Hill, Ricky Smith), 3:43.80; 3, Camden Hills (Adam Bifulco, Liam Haining, Colin Stewart, Julian Blohm), 4:12.09; and 4, Oceanside (Luca Siletti, Alex Mahar, Corbin Farnham, Nattapoom Siripanich), 4:18.33. Exhibition: Belfast (Donovin Armstrong, Brendan Moline, Chance Clark, Luke Blow), 4:06.50.

High jump — 1, Jack Hansen, Bel, 5-10; 2, Tysen DeWaard, CH, 5-10; 4, Cole Martin, Bel, 4-10; and 5, Ben Owre, CH, and Chance Clark, Bel, 4-10.

Long jump — 1, Jack Hansen, Bel, 20-8.5; 2, Sam Hebert, CH, 19-7.75; 5, Cole Martin, Bel, 18-4; 6, Tysen DeWaard, CH, 17-8; 8, Josh Pearse, CH, 16-7; 10, Aidan Hebert, CH, 14-7.5; 11, Chance Clark, Bel, 14-4; 12, Kevin Tran, CH, 13-6; 13, Josh Saucier, CH, 13-4.5; 14, Austin Gonzales, NH, 13-4; 15, Jonathan McDevitt, CH, 12-6.5; and 16, Ian Orsmond, CH, 12-5.75.

Triple jump — 1, Jack Hansen, Bel, 40-1; 6, Chance Clark, Bel, 34-2.25; 7, Julian Blohm, CH, 30-4; 8, Aidan Hebert, CH, 29-11.75; and 9, Jonathan McDevitt, CH, 29-4.25.

Javelin — 2, James Robbins, Bel, 124-11; 3, Chris Carroll, Ocean, 124-2; 5, Cody Ward, Ocean, 115-5; 8, Evan Kennedy, Bel, and Liam Haining, CH, 108-7; 12, Gavyn Tower, Ocean, 91-6; 13, Josh Saucier, CH, 85-0; 14, Nathaniel Porter, Bel, 83-9; 18, Hayden Brewer, Bel, 77-6; 20, Sebastian Sanfilippo, Ocean, 75-4; 21, Kirk Stillman, Bel, 67-8; 22, Robert Scott, Ocean, 65-3; 24, Thomas Eagar, CH, 64-2; and 25, John Eagar, CH, 44-11.

Discus — 1, Donald Resh, Bel, 121-5; 2, Chris Carroll, Ocean, 115-5; 4, Gage Newcomb, Bel, 112-8; 5, Hosler Whitney, Bel, 108-6; 6, James Robbins, Bel, 107-0; 7, Gavyn Tower, Ocean, 105-5; 10, Evan Kennedy, Bel, 95-8; 12, Brian White, Bel, 90-8; 14, Robert Scott, Ocean, 82-7; 16, Cody Ward, Ocean, 75-1; 17, Liam Haining, CH, 73-3; 18, Declan Wright, Ocean, 71-5; 20, Sam King, Ocean, 70-7; 21, Thomas Eagar, CH, 67-4; 22, Josh Saucier, CH, 65-8; 23, Fletcher Marriner, Bel, 53-8; 25, Kyle Arey, Ocean, 46-1; and 27, John Eagar, CH, 38-10.

Shot put — 1, James Robbins, Bel, 41-11; 2, Donald Resh, Bel, 39-2; 4, Brian White, Bel, 37-9.5; 5, Chris Carroll, Ocean, 37-7.5; 7, Gage Newcomb, Bel, 37-3.5; 12, Jacob Curtis, Ocean, 32-8.; 14, Hosler Whitney, Bel, 32-4; 15, Sam King, Ocean, 32-2; 16, Gavyn Tower, Ocean, 30-4; 17, Cody Ward, Ocean, 29-8; 19, Lucas Walker, Bel, 29-3; 20, Matt Kelley, Bel, 29-0.5; 21, Hayden Brewer, Bel, 29-0; 22, Robert Scott, Ocean, 28-1; 24, Sebastian Sanfilippo, Ocean, 27-6.5; 25, Caleb Hendrick, CH, 26-0.5; 26, Thomas Eagar, CH, 25-9; 27, Declan Wright, Ocean, 24-9.5; 28, Kyle Arey, Ocean, 24-9; 29, Fletcher Marriner, Bel, 24-6; 30, Julian Blohm, CH, 23-8; 31, Kirk Stillman, Bel, 22-4; and 32, Zach Bryant, Bel, 21-3.5.

Pole vault — 1, Jack Hansen, Bel, 13-6; 2, Timothy Smith, Bel, 11-6.; 3, Drew Robson, Bel, 11-6; and 4, Nathaniel Porter, Bel, 8-6.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.