Camden Hills proved the host with the most on Thursday afternoon, April 25 as Belfast, North Haven, Lincoln Academy of Newcastle, Lawrence of Fairfield and Richmond competed in a late-week high school track-and-field meet on the campus.

Due to recent consistent rain, the infield areas inside and outside the track were saturated with water, so no javelin or discus throws were made, but there were plenty of runs, hurdles, vaults and jumps to satisfy the many student-athlete athletes.

See video and more photos below.

The boys team scores were: Lincoln Academy 112, Belfast 97, Camden Hills 74, Lawrence 52 and Richmond 12.

The girls team scores were: Belfast 147, Lawrence 137, Camden Hills 105, Lincoln Academy 96, Richmond 13 and North Haven 4.

In the girls portion of the meet, Midcoast student-thletes who earned firsts were Belfast's Junne Robertson-McIntire (100, 200 and 400 meters), Lia Frazee (high jump, pole vault) and Miranda Geary (shot put), as well as the Lion 4×400-meter relay of Ada Potter, Mallory Tibbetts, Hannah Sanderson and Lindsay Bruns.

Camden Hills' Miranda Dunton (1,600 meters) and Grace Iltis (3,200 meters), as well as the Windjammer 4×800-meter team of Claire Wyman, Grace Iltis, Rose O'Brien and Augusta Stockman, also recorded firsts.

In the boys portion of the meet, Midcoast student-athletes who recorded firsts were Belfast's Jack Hansen (110-meter hurdles, long jump, pole vault), Andrew Akles (400 meters), Jon Duso (triple jump) and the 4×100-meter relay of Donovin Armstrong, Andrew Akles, Cole Martin and Jon Duso and the 4×400-meter relay of Andrew Akles, Donovin Armstrong, Rico Washington and Jon Duso.

For Camden Hills, Ben Owre (200 meters), Tyson DeWaard (high jump) and the 4×800-meter relay of Elias Porter, Justin Blohm, Gavin Young and Ian Orsmond earned firsts.

The girls individual and relay results for Belfast, Camden Hills and North Haven participants were:

4×800-meter relay — 1, Camden Hills (Claire Wyman, Grace Iltis, Rose O'Brien, Augusta Stockman), 11:03.91; and 2, Belfast (Lindsay Bruns, Ada Potter, Mallory Tibbetts, Hannah Sanderson), 11:41.78.

100-meter hurdles — 2, Lia Frazee, Bel, 17.86.

100 meters — 1, Junne Robertson-McIntire, Bel, 13.03; 5, Mackenzie Banks, Bel, 14.27; 9, Lauren Blood, Bel, 14.80; 10, Emie Wood, CH, 14.94; 11, Mary Robbins, Bel, 14.98; 12, Lilly Robbins, Bel, 15.00; 13, Thia Allen, CH, 15.05; 14, Layla Sparhawk, NH, 15.09; 15, Allison Gill, CH, 15.17; 16, Alma Bournival, CH, 15.25; 17, Eiyah Jackson, Bel, 15.47; 18, Jenna Brassbridge, Bel, 15.49; 19, Paris Wetherington, Bel, 15.51; 20, Anna Coleman, Bel, 15.54; 21, Natalie Curry, Bel, 15.54; 26, Sierra Walker, Bel, 15.99; 27, Hannah Littlefield, Bel, 16.24; 28, Mercedes Sparhawk, NH, 16.43; 29, Leah Cushman, CH, 16.71; 30, Maddie Coates, Bel, 17.00; 31, Abby Milner, CH, 17.04; and 34, Irene Prescott, NH, 17.59.

1,600 meters — 1, Miranda Dunton, CH, 5:48.70; 2, Grace Iltis, CH, 5:50.26; 3, Augusta Stockman, CH, 5:50.85; 4, Claire Wyman, CH, 6:03.35; 7, Ada Potter, Bel, 6:24.01; and 8, Hannah Sanderson, Bel, 6:26.19.

4×100-meter relay — 2, Belfast (Mackenzie Banks, Hannah Banks, Eiyah Jackson, Lilly Robbins), 58.00. Exhibition: Belfast (Anna Coleman, Natalie Curry, Summer Pilley, Mary Robbins), 1:01.77.

400 meters — 1, Junne Robertson-McIntire, Bel, 1:03.85; 2, Lindsay Bruns, Bel, 1:04.94; 4, Tara O’Donovan, Bel, 1:12.57; and 5, Alma Bournival, CH, 1:16.22.

800 meters — 1, Miranda Dunton, CH, 2:33.09; 2, Mallory Tibbetts, Bel, 2:39.72; 3, Rose O’Brien, CH, 2:40.24; 4, Claire Wyman, CH, 2:41.52; 6, Kayla Payson, Bel, 2:56.27; 9, Summer Deans, Bel, 2:59.29; 10, Amy Gaiero, Bel, 2:59.37; 11, Hailee Lindelof, Bel, 3:03.78; 13, Anna Schortz, Bel, 3:06.35; and 16, Adria Barrows, Bel, 3:09.02.

200 meters — 1, Junne Robertson-McIntire, Bel, 27.98; 2, Mackenzie Banks, Bel, 29.63; 5, Lillie Robbins, Bel, 31.11; 6, Hope Osgood, CH, 31.42; 7, Natalie Curry, Bel, 31.73; 8, Thia Allen, CH, 31.75; 9, Layla Sparhawk, NH, 31.78; 10, Paris Wetherington, Bel, 32.02; 11, Eiyah Jackson, Bel, 32.08; 12, Mary Robbins, Bel, 32.14; 13, Lauren Blood, Bel, 32.17; 14, Allison Gill, CH, 32.31; 15, Anna Coleman, Bel, 32.44; 18, Alma Bournival, CH, 33.85; 19, Sierra Walker, Bel, 34.08; 20, Jenna Brassbridge, Bel, 34.11; 21, Abby Milner, CH, 35.60; and 22, Irene Prescott, NH, 37.17.

3,200 meters — 1, Grace Iltis, CH, 12:52.27; 2, Augusta Stockman, CH, 12:57.25; and 3, Lauren Rothwell, CH, 14:24.87.

4×400-meter relay — 1, Belfast (Ada Potter, Mallory Tibbetts, Hannah Sanderson, Lindsay Bruns), 4:37.91; 3, Camden Hills (Alma Bournival, Hope Bifulco, Margaret Richmond, Miranda Dunton), 4:54.88. Exhibition: Belfast (Mackenzie Banks, Hannah Banks, Kayla Payson, Tara O’Donovan), 4:51.37.

High jump — 1, Lia Frazee, Bel, 4-8; and 2, Emie Wood, CH, 4-6.

Long jump — 2, Junne Robertson-McIntire, Bel, 14-11.5; 5, Emie Wood, CH, 13-10; 7, Hope Osgood, CH, 12-5.25; 10, Margaret Richmond, CH, 11-7.5; 11, Maddie Coates, Bel, 11-5.25; and 12, Layla Sparhawk, NH, 10-5.25.

Triple jump — 3, Lia Frazee, Bel, 29-6.5; 5, Hope Osgood, CH, 28-2.5; and 6, Margaret Richmond, CH, 25-1.5.

Shot put — 1, Miranda Geary, Bel, 30-9; 3, Katie Ritchie, Bel, 30-4; 4, Mercedes Sparhawk, NH, 27-8; 5, Grace Wrona, CH, 27-2.5; 7, Leah Marriner, Bel, 25-10.25; 9, Savana Blood, Bel, 24-0; 11, Shelby Hooper, Bel, 23-9; 13, Cassie Armstrong, Bel, 22-5; 14, Ella Ardizoni, Bel, 21-8; 15, Reagan Seekins, Bel, 20-5.5; 16, Josie Cowles, Bel, 20-4.75; 18, Cali Joseph, Bel, 19-1; 19, Kyla Taylor, CH, 18-2; and 20, Leah Cushman, CH, 17-0.

Pole vault — 1, Lia Frazee, Bel, 10-0.

The boys individual and relay results for Belfast, Camden Hills and North Haven participants were:

4×800-meter relay — 1, Camden Hills (Elias Porter, Julian Blohm, Gavin Young, Ian Orsmond), 9:54.14; and 3, Belfast (Zachary Armstrong, Patrick O’Donovan, Brian Rollerson, Miles Cannon), 11:02.86.

110-meter hurdles — 1, Jack Hansen, Bel, 16.15.

100 meters — 2, Ben Owre, CH, 11.82; 3, Donovin Armstrong, Bel, 11.88; 4, Cole Martin, Bel, 11.91; 5, Will Thorn, CH, 12.27; 7, Tyson DeWaard, CH, 12.52; 8, Andrew Abelon, Bel, 12.65; 10, Aidan Hebert, CH, 12.80; 12, Robert Hicock, Bel, 12.96; 16, Luke Lightner, Bel, 13.10; 17, Chris Fournier, Bel, 13.15; 20, Lucas Walker, Bel, 13.34; 21, Jonathan Runnion-Bareford, CH, 13.41; 24, Jaim French, Bel, 13.54; 28, Joby Byrd, CH, 13.90; 30, Noah Curtis, CH, 14.18; 32, Josh Saucier, CH, 14.35; 33, John Pessara, CH, 14.39; 36, Antonio Golgano, Bel, 14.90; and 37, Stephen Boyle, Bel, 15.97.

1,600-meter racewalk — 3, Westley Dyer, Bel, 10:41.86; 4, Scott Jorgensen, CH, 11:05.03; and 5, John Eagar, CH, 11:34.75.

1,600 meters — 5, Miles Cannon, Bel, 5:03.99; 7, Elias Porter, CH, 5:39.90; 8, Brian Rollerson, Bel, 5:47.10; and 11, Jonathan McDevitt, CH, 6:12.84.

4×100-meter relay — 1, Belfast (Donovin Armstrong, Andrew Akles, Cole Martin, Jon Duso), 46.22; and 2, Camden Hills (Will Thorn, Josh Pearse, Tyson DeWaard, Ben Owre), 46.90. Exhibitions: Belfast (Chris Fournier, Robert Hicock, Luke Lightner, Lucas Walker), 50.84; and Camden Hills (John Pessara, Rowan Hurlburt, Julian Mayhorn, Jonathan Runnion-Bareford), 53.49.

400 meters — 1, Andrew Akles, Bel, 54.48; 2, Josh Pearse, CH, 56.62; 3, Will Thorn, CH, 59.05; 7, Gavin Young, CH, 1:02.65; 8, Rowan Hurlburt, CH, 1:04.95; 9, Robert Hicock, Bel, 1:05.68; and 14, Kaleb Currier, Bel, 1:14.38.

300-meter hurdles — 4, Nicholas Ritchie, Bel, 55.32.

800 meters — 8, Zachary Armstrong, Bel, 2:27.88; 10, Julian Blohm, CH, 2:30.41; 12, Westley Dyer, Bel, 2:39.21; 14, Jonathan McDevitt, CH, 2:51.03; and 15, Patrick O’Donovan, Bel, 2:51.48.

200 meters — 1, Ben Owre, CH, 24.65; 3, Donovin Armstrong, Bel, 24.79; 4, Josh Pearse, CH, 25.72; 5, Will Thorn, CH, 25.80; 8, Andrew Abelon, Bel, 26.36; 11, Chris Fournier, Bel, 27.20; 13, Jaim French, Bel, 27.84; 16, Lucas Walker, Bel, 28.30; 21, John Pessara, CH, 29.05; 23, Julian Mayhorn, CH, 29.36; 28, Antonio Golgano, Bel, 32.67; 30, Stephen Boyle, Bel, 34.14.

3,200 meters — 2, Miles Cannon, Bel, 11:07.32; and 4, Ian Orsmond, CH, 11:51.17.

4×400-meter relay — 1, Belfast (Andrew Akles, Donovin Armstrong, Rico Washington, Jon Duso), 3:56.62. Exhibition: Belfast (Kaleb Currier, Zachary Armstrong, Robert Hicock, Nicholas Ritchie), 4:18.29.

High jump — 1, Tyson DeWaard, CH, 5-6; 2, Sam Hebert, CH, 5-6; 4, Ben Owre, CH, 5-4; 5, Aidan Hebert, CH, 5-0; 6, Rico Washington, Bel, 5-0; and 9, Jonathan Runnion-Bareford, CH, 4-6.

Long jump — 1, Jack Hansen, Bel, 21-6.5; 2, Jon Duso, Bel, 19-0.5; 4, Rico Washington, Bel, 17-8.5; 5, Cole Martin, Bel, 17-5.75; 6, Tyson DeWaard, CH, 17-5.5; 8, Josh Pearse, CH, 16-9; 11, Aidan Hebert, CH, 15-2; 13, Luke Lightner, Bel, 14-11.5; 15, Jonathan Runnion-Bareford, CH, 13-1.5; 16, Josh Saucier, CH, 12-9.25; 17, Julian Mayhorn, CH, 12-7.75; and 18, Joby Byrd, CH, 12-7.5.

Triple jump — 1, Jon Duso, Bel, 38-11.75; 3, Aidan Hebert, CH, 35-4; 5, Nicholas Ritchie, Bel, 32-9.25; and 7, Julian Blohm, CH, 30-7.5.

Shot put — 2, Sam Hebert, CH, 36-1.75; 5, Finn Tarbox, Bel, 29-6.5; 7, Scott Jorgensen, CH, 28-3.5; 10, Kyle Hicks, CH, 25-9; 15, Thomas Eagar, CH, 23-8; 16, Jordan Durkee, CH, 22-1; and 19, Noah Curtis, CH, 15-04.

Pole vault — 1, Jack Hansen, Bel, 13-0; and 3, Nicholas Ritchie, Bel, 8-0.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.