The weather was cool, the water calm and the winds consistent as the rain moved out and the sun poked through the clouds to provide optimal conditions for the 19th annual Come Boating! Regatta Saturday, Aug. 17.

The event is part of the city’s annual Harbor Fest and put the paddler's muscles to the test as 12 different water crafts traversed along the four nautical mile course.

Among the first place finishers in each division were Rowan Walauski, John Dillenbeck, Andrew Carpenter, Jim Bahoosh, Ethan Shaw, Matt Dingle, Clark Staples, Rodney McLain, Roberta McLain, Alexandra McLain, Brett Huntey, Sarah Mattox, Leigh Dorsey, Steffanie Pyles, Logan Perkins, Jane Fish, Susan Doe, Mark Ranco, Chip Loring, Wendy Goldberg, Emily Dowd, Polly Gardner, Don Default, Oat Kavanaugh, Cathy Hood, Laurie Bissonnette, Howard Thorburn, Amy Dyer, Daniel Baumert, Josh Gerritsen, Bill Anderson, Jodi Duval, Jackie Duval, Heidi Hacking, Jayne Morrison, Estelle Goulart, Louise LeComte, Joanne Moesswilde, Alessandra Martinelli, Jared Gubbels and Bill Colcord.

The individual results for each division in the rowing regatta, with individual names, club names or town of residence included (where available), were:

Pilot Gig – Men's — 1, Malcolm G (Rowan Walauski, John Dillenbeck, Andrew Carpenter, Jim Bahoosh, Ethan Shaw, Matt Dingle and Clark Staples) of Come Boating!, 34:16.

4 Person Canoe — 1, Podium Pirates (Rodney McLain, Roberta McLain, Alexandra McLain and Brett Huntey), 35:20.

Pilot Gig – Women's — 1, Selkie, Transatlantic Women's International Team (Sarah Mattox, Leigh Dorsey, Steffanie Pyles, Logan Perkins, Jane Fish and Susan Doe) of Come Boating!, 35:51; 2, Belle Fast (Linda Hurley, Paula Herron, Serena Cole, Nicolle Littrell, Nancy Durand Lanson, Nneka Oliphant and Lucy Mitchell) of Come Boating!, 37:43; and 3, Spirit of Westport (Carol Jepson, Laura Vaughn, Sheba Nigro, Janet Hadley, Cindy Zembo, Betsy Johnson and Mary Ann Sedney) of Dharma Voyage, 41:53.

2 Person Outrigger — 1, Huki (Mark Ranco and Chip Loring), 36:49.

Pilot Gig – Mixed — 1, Voyager (Wendy Goldberg, Emily Dowd, Polly Gardner, Don Default, Oat Kavanaugh, Cathy Hood and Laurie Bissonnette) of Dharma Voyage, 36:02; 2, Gannett (Clem Courcey, Eileen Courcy, Alexander Sullivan, Peter Begley, Karen Ristban, Ben Steele and Ken Ford) of Gloucester, 40:08; and 3, Siren Song II (Laurie Hagar, Stephanie Ragusa, Marty Rodweller, Mark Cole, Ted Cakounes, Cristine Sears and Cindy Perry) of Gloucester, 40:53.

Surfski — 1, Howard Thorburn, 37:28; 2, David Grody, 38:11; and 3, Daniel Benson, 41:27.

Single Shell — 1, Babb (Amy Dyer), 40:01.

Kayak — 1, Daniel Baumert, 41:15; and 2, Joseph Hilbig, 53:17.

Single Sliding Seat — 1, Josh Gerritsen, 43:21; and 2, Matt Cain, 48:02.

Single Outrigger — 1, Bill Anderson, 44:03.

American Beetle Whale Boat — 1, Kanawha (Jodi Duval, Jackie Duval, Heidi Hacking, Jayne Morrison, Estelle Goulart and Louise LeComte) of Buzzard's Bay Rowing, 45:50.

St. Ayles Skiff — 1, Phoenix (Joanne Moesswilde, Alessandra Martinelli, Jared Gubbels and Bill Colcord) of Come Boating!, 48:07.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.