The pandemic has turned the high school sports world upside down and inside out and, ultimately, has made it necessary for swim teams to hold virtual meets and compare notes for the results.

That happened on Friday, Jan. 15 as Knox and Waldo county athletic rivals Camden Hills and Belfast met — at separate venues — to compete.

While the Windjammers swam at their home at the Penobscot Bay YMCA, Belfast worked in its school-based pool.

The Lions prevailed in the team scores, while pool athletes from the schools earned top spots in individual and relay races.

In the girls meet, Belfast prevailed 92-76, while in the boys event, Belfast won 78-72.

The overall individual and relay results were:

Girls 200 medley relay — 1, Camden Hills (Lily Mott, Sadie Woodruff, Phoebe Root, Sarah VanLonhuyzen), 2:02.06; 2, Belfast (Reagan Seekins, Jordan Kulbe, Daniell Hicock, Maeve Littlefield), 2:13.44; 3, Belfast (Mia Winslow, Finley Marriner, Abby Kormann, Morgan Curtis), 2:19.88; and 4, Belfast (Grace Littlefield, Sydney Marriner, Liana Gobin, Kallie-Alexis Daley), 2:39.56.

Boys 200 MR — 1, Camden Hills (Angus Carter, Oliver Worner, Tor Denny, Jason Leblond), 1:53.37; and 2, Belfast (Lincoln Graf, Brigham Graf, Sawyer Carson, Tanner Carson), 1:53.63.

Girls 200 freestyle — 1, Gabby Hoffman, Bel, 2:22.25; 2, Sofia Mott, CH, 2:22.83; 3, Abby Kormann, Bel, 2:27.10; and 4, Sophia Birocco, Bel, 2:27.30.

Boys 200 free — 1, Tanner Carson, Bel, 2:10.38; 2, Oliver Worner, CH, 2:14.96; 3, Ryan O’Farrell, CH, 2:22.83; 4, Will Robbins, Bel, 2:31.67; and 5, Matthew Shelton, Bel, 3:18.39.

Girls 200 individual medley — 1, Sarah VanLonkhuyzen, CH, 2:24.37; 2, Sadie Woodruff, CH, 2:27.82; 3, Danielle Hicock, Bel, 2:47.49; 4, Reagan Seekins, Bel, 2:51.15; and 5, Mia Winslow, Bel, 2:52.25.

Boys 200 IM — 1, Tor Denny, CH, 2:22.80; 2, Sawyer Carson, Bel, 2:28;67; and 3, Joseph Lemon, Bel, 2:46.98.

Girls 50 free — 1, Maeve Littlefield, Bel, 27.31; 2, Sadie Wheeler, Bel, 28.45; 3, Chloe Root, CH, 29.73; 4, Morgan Curtis, Bel, 33.95; 5, Delfine De Acevedo Ramos, CH, 35.59; and 6, Emma Deetjen, CH, 1:10.19. Exhibitions: Kallie-Alexis Daley, Bel, 35.65; and Paige Rolerson, Bel, 36.35.

Boys 50 free — 1, Angus Carter, Ch, 22.75; 2, Brigham Graf, Bel, 24.00; 3, Jason Leblond, CH, 26.30; 4, George Bickham, CH, 26.37; 5, Josiah Howard, Bel, 29.15; and 6, Miles Cannon, Bel, 39.88. Exhs: Eric Deetjen, CH, 42.37.

Girls 100 butterfly — 1, Phoebe Root, CH, 1:05.99; 2, Maeve Littlefield, Bel, 1:12.81; 3, Danielle Hicock, Bel, 1:17.10; 4, Sofia Mott, CH, 1:20.01; and 5, Liana Gobin, Bel, 1:30.40.

Boys 100 fly — 1, Tor Denny, CH, 1:02.91; and 2, Sawyer Carson, Bel, 1:04.49.

Girls 100 free — 1, Sadie Woodruff, CH, 1:03.22; 2, Sadie Wheeler, Bel, 1:04.83; 3, Finley Marriner, Bel, 1:07.00; 4, Jordan Kulbe, Bel, 1:07.05; and 5, Delfine De Acevedo Ramos, CH, 1:24.66. Exh: Kallie-Alexis Daley, Bel, 1:18.22.

Boys 100 free — 1, Lincoln Graf, Bel, 54.60; 2, Jason Leblond, CH, 1:01.95; 3, Ryan O’Farrell, CH, 1:03.75; 4, Miles Cannon, Bel, 1:29.23; and 5, Eric Deetjen, CH, 1:41.20.

Girls 500 free — 1, Chloe Root, CH, 6:31.68; 2, Gabby Hoffman, Bel, 6:34.13; 3, Abby Kormann, Bel, 6:37.48; 4, Sophia Birocco, Bel, 6:52.88; and 5, Gail Curtis, CH, 7:05.66.

Boys 500 free — 1, Tanner Carson, Bel, 5:59.19; 2, George Bickham, CH, 6:04.00; 3, Will Robbins, Bel, 7:19.68; and 4, Matthew Shelton, Bel, 9:12.55.

Girls 200 free relay — 1, Camden Hills (Sadie Woodruff, Sofia Mott, Lily Mott, Phoebe Root), 1:51.89; 2, Belfast (Jordan Kulbe, Finley Marriner, Sadie Wheeler, Gabby Hoffman), 1:59.24; and 3, Belfast (Morgan Curtis, Sydney Marriner, Grace Littlefield, Sophia Birocco), 2:15.70.

Boys 200 FR — 1, Camden Hills (Eric Deetjen, Ryan O’Farrell, Jason Leblond, George Bickham), 2:07.06; and 2, Belfast (Joseph Lemon, Josiah Howard, Will Robbins, Matthew Shelton), 2:08.72.

Girls 100 backstroke — 1, Phoebe Root, CH, 1:04.37; 2, Lily Mott, CH, 1:08.78; 3, Reagan Seekins, Bel, 1:17.76; 4, Mia Winslow, Bel, 1:19.72; and 5, Grace Littlefield, Bel, 1:25.68. Exh: Paige Rolerson, Bel, 1:38.78.

Boys 100 back — 1, Angus Carter, CH, 56.59; 2, Lincoln Graf, Bel, 1:01.31; and 3, Joseph Lemon, Bel, 1:15.47.

Girls 100 breaststroke — 1, Sarah VanLonkhuyzen, CH, 1;14.33; 2, Jordan Kulbe, Bel, 1:30.88; 3, Finley Marriner, Bel, 1:31.62; 4, Sydney Marriner, Bel, 1:48.04. Exh: Liana Gobin, Bel, 1:45.69.

Boys 100 breast — 1, Brigham Graf, Bel, 1:11.03; 2, Oliver Worner, CH, 1:17.97; and 3, Josiah Howard, Bel, 1:28.63.

Girls 400 FR — 1, Belfast (Maeve Littlefield, Gabby Hoffman, Danielle Hicock, Sadie Wheeler), 4:20.70; 2, Camden Hills (Lily Mott, Gail Curtis, Chloe Root, Sarah VanLonkhuyzen), 4:24.96; 3, Belfast (Abby Kormann, Mia Winslow, Morgan Curtis, Reagan Seekins), 4:45.71; and 4, Belfast (Sophia Birocco, Paige Rolerson, Liana Gobin, Sydney Marriner), 5:31.29.

Boys 400 FR — 1, Belfast (Tanner Carson, Sawyer Carson, Lincoln Graf, Brigham Graf), 3:47.17; 2, Camden Hills (Tor Denny, George Bickham, Oliver Worner, Angus Carter), 3:56.31; and 3, Belfast (Will Robbins, Joseph Lemon, Josiah Howard, Matthew Shelton), 5:15.28.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.