Belfast, Camden Hills of Rockport and Oceanside of Rockland high school swimmers certainly made waves — virtually, of course — in the Kennebec Valley Athletic Conference Class B championships, swum at participating school's home pools Monday, Feb. 22 through Saturday, March 13.

Each meet this season was held virtually due to the pandemic. Times were compared and final results were formulated.

The KVAC Class B girls team scores were: Morse of Bath 304, Belfast 281, Camden Hills 269, Waterville/Winslow 155 and Erskine Academy of South China 92.

The KVAC Class B boys team scores were: Belfast 282, Morse 240, Camden Hills 205, Erskine Academy 85, Waterville/Winslow 71 and Oceanside 22.

Midcoast swimmers who finished first in individual and relay events. The firsts for each area team were:

Camden Hills — Sarah VanLonkhuyzen (200 freestyle), Sadie Woodruff (200 individual medley, 100 breaststroke), Angus Carter (50 free), Lily Mott (100 butterfly), Oliver Worner (500 free), Phoebe Root (100 backstroke), as well as 200 medley relays of Phoebe Root, Sadie Woodruff, Lily Mott and Sarah VanLonkhuyzen) and Angus Carter, Lane Cortese, Tor Denny and Oliver Worner.

Belfast — Lincoln Graf (200 IM) and Brigham Graf (100 free), as well as 200 free relay of Ronin Deschamps, Sawyer Carson, Lincoln Graf and Brigham Graf and 400 free relay of Tanner Carson, Sawyer Carson, Lincoln Graf and Brigham Graf.

The individual and relay results for Midcoast swimmers were:

Girls 200 MR — 1, Camden Hills (Phoebe Root, Sadie Woodruff, Lily Mott, Sarah VanLonkhuyzen), 1:57.21; and 4, Belfast (Reagan Seekins, Jordan Kulbe, Finley Marriner, Gabby Hoffman), 2:17.18.

Boys 200 MR — 1, Camden Hills (Angus Carter, Lane Cortese, Tor Denny, Oliver Worner), 1:47.14; and 3, Belfast (Joseph Lemon, Josiah Howard, Tanner Carson, Ronin Deschamps), 2:01.69.

Girls 200 free — 1, Sarah VanLonkhuyzen, CH, 2:03.79; 4, Sadie Wheeler, Bel, 2:15.55; 5, Gabby Hoffman, Bel, 2:22.97; 6, Sophia Birocco, Bel, 2:23.05; and 9, Grace Littlefield, Bel, 2:39.30.

Boys 200 free — 2, Tor Denny, Tor, CH, 1:57.64; 3, Oliver Worner, CH, 1:57.80; 4, Tanner Carson, Bel, 2:04.04; 5, Simon Fox, Ocean, 2:04.46; 6, George Bickham, CH, 2:10.32; 7, Ryan O'Farrell, CH, 2:10.58; and 8, Will Robbins, Bel, 2:19.53.

Girls 200 individual medley — 1, Sadie Woodruff, CH, 2:23.13; 5, Gail Curtis, CH, 2:40.93. 6, Mia Winslow, Bel, 2:40.94. 7, Danielle Hicock, Danielle, Bel, 2:42.49. 8, Reagan Seekins, Reagan, Bel, 2:52.20. 9, Morgan Curtis, Bel, 3:03.36.

Boys 200 IM — 1, Lincoln Graf, Bel, 2:11.22; 4, Sawyer Carson, Bel, 2:22.59; and 6, Joseph Lemon, Bel, 2:38.91.

Girls 50 free — 2, Maeve Littlefield, Bel, 26.04; 4, Phoebe Root, CH, 26.27; 5, Sohpia Mott, CH, 27.71; 7, Elena D'Antonio, CH, 28.12; 10, Jordan Kulbe, Bel, 29.32; 11, Kaitlyn Walker-Spencer, CH, 29.39; 14, Sydney Marriner, Bel, 34.55; and 15, Paige Rolerson, Bel, 35.25. Exhibitions: Chloe Root, CH, 29.15. Delfina De Acevedo Ramos, CH, 32.36. Emma Deetjen, CH, 1:06.78.

Boys 50 free — 1, Angus Carter, CH, 22.08; 2, Brigham Graf, Bel, 23.64; 4, Miles Cannon, Bel, 29.04; and 8, Eric Deetjen, CH, 41.03.

Girls 100 fly — 1, Lily Mott, CH, 1:08.14; 2, Maeve Littlefield, Bel, 1:08.66; 4, Sofia Mott, CH, 1:12.47; 6, Gail Curtis, CH, 1:17.09; 7, Finley Marriner, Bel, 1:19.94; 8, Sophia Birocco, Bel, 1:26.44; and 9, Liana Gobin, Bel, 1:27.35.

Boys 100 fly — 2, Tanner Carson, Bel, 1:00.76; and 3, Sawyer Carson, Bel, 1:00.82.

Girls 100 free — 2, Sadie Wheeler, Bel, 1:02.04; 4, Kaitlyn Walker-Spencer, CH, 1:04.76; 8, Chelsea Gaiero, Bel, 1:10.18; 10, Kalli Daley, Kalli, Bel, 1:16.12; 11, Paige Rolerson, Bel, 1:23.34; and 16, Emma Deetjen, CH, 2:39.31.

Boys 100 free — 1, Brigham Graf, Bel, 54.20; 2, Lane Cortese, CH, 55.61; 3, Simon Fox, Ocean, 56.35; 4, Ronin Deschamps, Bel, 56.60; 5, George Bickham, CH, 59.12; and 7, Ryan O'Farrell, CH, 1:00.45. Exh: Eric Deetjen, CH, 1:37.67.

Girls 500 free — 3, Danielle Hicock, Bel, 5:50.35; 5, Chloe Root, CH, 6:18.20; 6, Regan Seekins, Bel, 6:31.11; 7, Gabby Hoffman, Bel, 6:31.46; and 9, Liana Gobin, Bel, 7:34.77.

Boys 500 free — 1, Oliver Worner, CH, 5:19.37; 2, Tor Denny, CH, 5:19.73; 3, Lincoln Graf, Bel, 5:26.07; and 4, Josiah Howard, Bel, 6:45.32.

Girls 200 FR — 2, Belfast (Maeve Littlefield, Jordan Kulbe, Sadie Wheeler, Danielle Hicock), 1:50.54; and 3, Camden Hills (Sofia Mott, Gail Curtis, Chloe Root, Kaitlyn Walker-Spencer), 1:57.46.

Boys 200 FR — 1, Belfast (Ronin Deschamps, Sawyer Carson, Lincoln Graf, Brigham Graf), 1:40.10; and 2, Camden Hills (Angus Carter, Oliver Worner, Tor Denny, Lane Cortese, Lane ), 1:42.31.

Girls 100 back — 1, Phoebe Root, CH, 1:00.92; 2, Lily Mott, CH, 1:04.19; 4, Mia Winslow, Bel, 1:12.54; 6, Morgan Curtis, Bel, 1:17.59; and 7, Grace Littlefield, Bel, 1:22.61.

Boys 100 back — 2, Angus Carter, CH, 55.66; 5, Joseph Lemon, Bel, 1:09.04; 6, Ronin Deschamps, Bel, 1:09.88; and 8, Miles Cannon, Bel, 1:18.92.

Girls 100 breast — 1, Sadie Woodruff, CH, 1:12.57; 2, Sarah VanLonkhuyzen, CH, 1:12.89; 5, Finley Marriner, Bel, 1:22.52; 7, Jordan Kulbe, Bel, 1:28.32; 8, Chelsea Gaiero, Bel, 1:30.37; and 12, Sydney Marriner, Bel, 1:42.50.

Boys 100 breast — 2, Lane Cortese, Lane, CH, 1:11.31; 5, Will Robbins, Bel, 1:22.31; and 6, Josiah Howard, Bel, 1:27.27.

Girls 400 FR — 2, Camden Hills (Phoebe Root, Elena D'Antonio, Sadie Woodruff, Sarah VanLonkhuyzen), 4:00.46; and 3, Belfast (Maeve Littlefield, Gabby Hoffman, Sadie Wheeler, Danielle Hicock), 4:08.86.

Boys 400 FR — 1, Belfast (Tanner Carson, Sawyer Carson, Lincoln Graf, Brigham Graf), 3:42.97.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.