WISCASSET — Another month has been crossed off the calendar, and the finish line for the 2021 stock car racing season at Wiscasset Speedway is coming into view for drivers.

On Aug. 28, Group 1 divisions hit the track. The third Ideal Enduro Series race also was held.

Josh St. Clair of Liberty took second place in the Norm’s Used Car Pro Stock 40-lap event.

In the Ideal Enduro 100-lap event there was no third-place trophy awarded due to postrace inspection violations in the initial second-, third-, and fifth-place finishers.

Group 2 drivers, along with the NEMA Lites and Midgets raced for the checkered flag on Aug. 21.

In Wood Pellet Warehouse Late Model Sportsman action, Ryan Ripley of Thomaston was able to hold off Josh St. Clair to take third in the 40-lap race. St. Clair finished fourth.

St. Clair took home a third-place finish in the Portland Glass Strictly Streets 25-lap event.

Results from Aug. 28 racing were:

Schooner Bay Taxi Thunder 4 Mini (35 laps) — 1, Shane Webber, New Vinyard; 2, Doug Degroat, Oxford; 3, Michael Golding, Pownal; 4, Jeff Farrington, Alna; 5, Jeff Davis, Woolwich; 6, Hunter Dodge, Freeport; 7, Adreonna Dodge, Freeport; 8, Shawn Giroux, town unavailable; 9, Ches Williams, Hope; 10, Paul Hopkins, Camden; 11, Doug Churchill, Bristol; 12, John Thomas Sr., Blue Hill; 13, Kyle More, Frankfort; and 14, James Grover, Newcastle.

Brackett’s Market 4-Cyl. Pro (25 laps) — 1, Cole Binnette, Lyman; 2, Ryan Hayes, Jefferson; 3, Jett Decker, Chesterville; 4, Nicole Benincasa, Buxton; 5, Andy Kaherl, Savo; 6, Ben Burgess, Hartford; 7, Daniel Harding, Fairfield; 8, Taylor Lane, Phillips; 9, Garritt McKee, Dixmont; 10, Callahan Cox, Strong; 11, Josh Hall, Mount Vernon; 12, Marissa LaPointe, Peru; and 13, Jeff Prindall, Lisbon Falls.

Norm’s Used Car Pro Stocks (40 laps) — 1, Kevin Douglass, Sidney; 2, Josh St. Clair, Liberty; 3, Scott Chubbuck, Bowdoin; 4, Nick Hinkley, Wiscasset; 5, Rodney Brooks, Warren; 6, Andy Saunders, Ellsworth; 7, Joe Harriman, Montville; and 8, Jamie Wright, Woolwich.

Maxwell’s Market Super Street (30 laps) — 1, James Osmond, Wiscasset; 2, Matt Beers, Farmingdale; 3, P.J. Merrill, Canton; 4, Mike Hodgkins, Jefferson; 5, Devin Curit, Saco; 6, Dominic Curit, Saco; 7, Glen Reynolds, Turner; and 8, Adam Chadbourne, Wiscasset.

IDEAL Enduro Series – Enduro #3 (100 laps) — 1, Martin Emerson, Monmouth; 2, Corey Emery, Skowhegan; 4, Mike Carlton, Wiscasset; 5, Jonathon Spears, Wiscasset; 6, Korey Solmitz, town unavailable; 7, Roger Albert, Topsham; 8, Kyle Dorey, Richmond; 9, Shawn McMorrow, Skowhegan; 10, Kenny Bassett, Arrowsic; 11, Joshua Hall, Sebago; 12, Dylan York, Searsmont; 13, Duck Allen, Mount Vernon; 14, John MacKenzie, town unavailable; 15, Tyler Field, Warren; 16, Amber Flanders, Rockland; 17, Jacky Porter, Thomaston; 18, Jarody, Augusta; 19, Sherry Giles, Waldoboro; 20, Jim Bradstreet, Topsham; 21, Alex Hinkley, Pittston; 22, Steven Sidelinger, Bristol; 23, Gary Dodge, Borridgewock; 24, Jeff Read, Brunswick; 25, Irving Doughty, West Gardiner; 26, Brandon Simmons, Newcastle; 27, Skip Meservey, Warren; 28, Jared Porter, Thomaston; 29, Serena Brow, Bristol; 30, Shane Sidelniger, Washington; 31, Brandon French, Belgrade; 32, Kevin Steele, Richmond; 33, Brad Clement, Readfield; 34, Andrew Glynn, Farmingdale; 35, Jerimiah Knight, Chesterville; 36, Stephen Hall, Sebago; 37, Scott Weeks, Lichfield; 38, Korey Solmitz, town unavailable; 39, Andrew Peaslee, Jefferson; 40, Crystal Bourassa, Bristol; 41, Nicole Sidelinger, Damariscotta; 42, Donald Knight, Dixfield; 43, Richard Austin, Norridgewock; 44, John Lacavera, Woolwich; 45, Randy DiPietro, ROme; 46, Raina McPhee, Waldoboro; 47, David Austin, Norridgewock; 48, Jeff Read, Brunswick; and 49, Max Anderson, Wiscasset.

Results from Aug. 21 racing were:

88.5FM Modifieds (30 laps) — 1, Mark Lucas, Harpswell; 2, Adam Chadbourne, Woolwich; 3, Faith Cleaves, Pownal; 4, Brian Treadwell, Hancock; 5, Tyler Robbins, Montville; 6, Mark Simond, Lewiston; 7, Mike Brown, Hope; and 8, Allan Moeller, Dresden.

Wood Pellet Warehouse Late Model Sportsman (40 laps) — 1, Ben Erskine, Skowhegan; 2, Tiger Colby, Wiscasset; 3, Ryan Ripley, Thomaston; 4, Josh St. Clair, Liberty; 5, Chris Thorne, Sidney; 6, Will Collins, Waldoboro; 7, Connor Wenners, Edgecomb; 8, Scott Hall, Jay; 9, Ryan St. Clair, Liberty; 10, D.C. Alexander, Carmel; 11, Brent Roy, Vassalboro; 12, Dave Getchell, Lincolnville; 13, Chris Burgess, Hartford; 14, Doug Phillips, Phillips; 15, Frank Moulton, Clinton; 16, Alex Waltz, Walpole; 17, Andrew McLaughlin, Harrington; and 18, Tyler Bailey, Wiscasset.

Portland Glass Strictly Streets (25 laps) — 1, Jonathan Emerson, Sabattus; 2, Kurt Hewins, Turner; 3, Josh St. Clair, Liberty; 4, Mike Haynes, Livermore Falls; 5, Mac Hannan Jr., Washington; 6, Bernie Dinsmore, Hope; 7, Chad Wills, Oxford; 8, Brett Osmond, Wiscasset; 9, Zach Emerson, Sabattus; 10, Scott Eck, Lisbon; 11, Billy Childs, Leeds; 12, Ryan Esancy, Appleton; 13, Brian Burr, Bowdoinham; 14, Brady Romano, Livermore Falls; 15, Keith Drost, Etna; 16, Caleb Emerson-Mains, Richmond; 17, Scott Wiggin, Somersworth; and 18, Ethan Dinsmore, Hope.

NEMA Lites (60 laps) — 1, Jim Santamaria; 2, Jake Trainor; 3, Paul Scalli; 4, Dyan Coutu; 5, Richie Coy; 6, Mike Pernisiglio; 7, Drew Eldridge; 8, Brandon Eagan; 9, Ethan Dionne; 10, Tiana Kibbe; 11, Randy Cabral; 12, Chris Vosey; and 13, Avery Stoehr.

NEMA Midges (25 laps) — 1, Avery Stoehr; 2, Randy Cabral; 3, John Zych Jr.; 4, Nathan Byrd; 5, Paul Scally; 6, Doug Cleveland; 7, Richie Coy; 8, Mike Horn; 9, Matt Merry; and 10, Jake Trainor.