Belfast, Camden Hills, Searsport and Oceanside pool athletes capped their high school regular seasons on Friday, Feb. 12 in competitive fashion.

The Lions hosted Morse of Bath, as the Shipbuilders swept the dual-meet — 62-42 for girls and 74-36 for boys.

The same day, Camden Hills swam at Cony of Augusta, along with Erskine Academy of South China. The Windjammer girls beat the Rams 54-38 and Eagles 71-19, while the Windjammer boys tied the Rams 15-15 and defeated the Eagles 16-8.

Next up for area swimmers is the state Class B diving championships on Saturday, Feb. 19 at 1:30 p.m. in South Portland, followed by the state Class A and B swim championships on Monday and Tuesday, Feb. 21-22 at Cape Elizabeth. The boys compete on Monday (Class A at 10:30 a.m. and Class B at 5:30 p.m.) and girls on Tuesday (Class A at 10:30 a.m. and Class B at 5:30 p.m.). Camden Hills competes in Class A and Belfast in Class B.

Final Lion meet

The Belfast and Searsport individual and relay results were:

200 medley relay — 1, Belfast (Mia Winslow, Finley Marriner, Laney Sheafe, Sophia Birocco), 2:12.34; and 4, Belfast (Avery Emerson, Eliza Barrett, Reagan Seekins, Kali-Alexis Daily), 2:19.03. Exhibition: Belfast (Paige Rollerson, Sydney Marriner, Cassandra Kormer, Zarrah Barnes), 2:52.36.

200 freestyle — 1, Danielle Hicock, Bel, 2:09.58; and 3, Gabrielle Hoffman, Bel, 2:18.07. Exhs: Savannah Springer, Bel, 2:26.19; and Morgan Curtis, Bel, 2:35.87.

200 individual medley — 3, Mia Winslow, Bel, 2:45.66; and 4, Reagan Seekins, Bel, 2:48.07. Exhs: Eliza Barrett, Bel, 2:50.35; and Finley Marriner, Bel, 2:50.80.

50 free — 1, Maeve Littlefield, Bel, 26.80; and 3, Sophia Birocco, Bel, 29.41. Exhs: Kali-Alexis Daily, Bel, 31.61; Cassandra Kormer, Bel, 33.51; Paige Rollerson, Bel, 37.53; and Zarrah Barnes, Bel, 47.98.

100 butterfly — 2, Maeve Littlefield, Bel, 1:08.58; and 3, Reagan Seekins, Bel, 1:21.36. Exhs: Abigale Kormann, Bel, 1:21.36; Kiara Krumbholz, Sears, 1:22.98; and Sophia Birocco, Bel, 1:27.45.

100 free — 3, Gabrielle Hoffmann, Bel, 1:05.04; and 4, Laney Sheafe, Bel, 1:05.27. Exhs: Emma Gaecklein, Sears, 1:10.47; Sydney Marriner, Bel, 1:11.29; and Kali-Alexis Daily, Bel, 1:11.42.

500 free — 1, Danielle Hicock, Bel, 5:46.23; and 4, Abigale Kormann, Bel, 6:35.92. Exhs: Savannah Springer, Bel, 6:31.38; and Avery Emerson, Bel, 6:42.74.

200 free relay — 2, Belfast (Maeve Littlefield, Abigale Kormann, Gabrielle Hoffmann, Danielle Hicock), 1:52.02; and 4, Belfast (Mia Winslow, Kali-Alexis Daily, Avery Emerson, Sophia Birocco), 2:02.50.

100 backstroke — 2, Laney Sheafe, Bel, 1:14.53; and 3, Mia Winslow, Bel, 1:14.65. Exhs: Avery Emerson, Bel, 1:16.28; Morgan Curtis, Bel, 1:19.95; Kiara Krumbholz, Sears, 1:28.14; and Paige Rollerson, Bel, 1:31.94.

100 breaststroke — 3, Finley Marriner, Bel, 1:25.31; and 4, Eliza Barrett, Bel, 1:29.43. Exhs: Emma Gaecklein, Sears, 1:26.90; and Sydney Marriner, Bel, 1:36.49.

400 FR — 2, Belfast (Maeve Littlefield, Abigale Kormann, Gabrielle Hoffmann, Danielle Hicock), 4:09.84; and 3, Belfast (Laney Sheafe, Reagan Seekins, Morgan Curtis, Savannah Springer), 4:40.80.

The Belfast boys individual and relay results were:

200 MR — 2, Belfast (Miles Cannon, Josiah Howard, Brigham Graf, Joseph Lemon), 2:00.13; and 3, Belfast (Damon Neal, Thomas Littlefield, Matthew Shelton, Aidan Davison), 2:33.47.

200 free — 3, Matthew LeVesque, 2:12.01; and 4, Matthew Shelton, 3:05.34.

200 IM — 3, Joseph Lemon, 2:29.54; and 4, Josiah Howard, 2:35.43.

50 free _ 1, Brigham Graf, 23.27; and 6, Aidan Davison, 28.92. Exhs: Damon Neal, Bel, 31.02; and Thomas Littlefield, Bel, 31.94.

One-meter diving — 1, Ronin Deschamps, 164.65.

100 fly — 2, Joseph Lemon, 1:13.54.

100 free — 2, Ronin Deschamps, 57.51; and 4, Miles Cannon, 1:00.46.

500 free — 2, Matthew LeVesque, 5:34.87.

200 FR — 2, Belfast (Ronin Deschamps, Miles Cannon, Joseph Lemon, Brigham Graf), 1:41.17; and 3, Belfast (Aidan Davison, Neal Damon, Thomas Littlefield, Matthew Shelton), 2:03.30.

100 back — 3, Miles Cannon, 1:13.11; and 4, Damon Neal, 1:24.21.

100 breast — 3, Josiah Howard, 1:22.22; and 4, Thomas Littlefield, 1:36.11.

400 FR — 2, Belfast (Brigham Graf, Josiah Howard, Matthew LeVesque, Ronin Deschamps), 3:46.47.

Final Windjammer meet

The Camden Hills girls individual and relay results were:

200 medley relay — 1, Camden Hills (Lily Mott, Sadie Woodruff, Karla Upham, Sarah VanLonkhuyzen), 2:00.47; and 3, Camden Hills (Violet Born, Rana Abess, Gail Curtis, Sally Vannini), 2:13.79.

200 freestyle — 2, Lola Black, 2:13.05; and 3, Lucy Vannini, 2:23.88.

200 individual medley — 1, Sarah VanLonkhuyzen, 2:23.26.

50 free — 2, Lily Mott, 27.79; and 3, Chloe Root, 29.52. Exhs: Rana Abess, 28.68; and Gail Curtis, 29.83.

100 butterfly — 2, Chloe Root, 1:15.33.

100 free — 1, Karla Upham, 58.05; and 3, Rana Abess, 1:01.18. Exhs: Gail Curtis, 1:07.70

500 free — 1, Sally Vannini, 6:08.11; and 2, Lola Black, 6:08.16. Exh: Sadie Woodruff, 6:02.31.

200 free relay — 1, Camden Hills (Sarah VanLonkhuyzen, Lily Mott, Chloe Root, Sadie Woodruff), 1:53:15.

100 backstroke — 2, Lily Mott, 1:07.89; and 3, Karla Upham, 1:13.25. Exhs: Lucy Vannini, 1:18.26; and Violet Born, 1:23.33.

100 breaststroke — 1, Sadie Woodruff, 1:13.46; and 2, Sarah VanLonkhuyzen, 1:14.45.

400 FR — 2, Camden Hills (Lucy Vannini, Chloe Root, Sally Vannini, Karla Upham), 4:18.75.

The Camden Hills and Oceanside boys individual and relay results were:

200 free — 1, George Bickham, CH, 2:07.07.

50 free — 2, Gabe Wheeler, CH, 29.36. Exh: Simon Fox, Ocean, 25.41.

100 free — 1, Oliver Worner, CH, 58.62.

200 FR — Exh: Camden Hills (George Bickham, Gabe Wheeler, Oliver Worner, Simon Fox), 1:47.04.

100 back — Exh: Simon Fox, Ocean, 1:08.58.

100 breast — 1, Gabe Wheeler, CH, 1:24.43. Exh: Oliver Worner, CH, 1:16.97.

400 FR — Exh: Camden Hills (Gabe Wheeler, Oliver Worner, Simon Fox, George Bickham), 3:58.07.

MaineStay Media/VillageSoup sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com.