Many of the top-tier high school tennis players took a brief reprieve from team play on Saturday, May 7 and looked to take their games — individually — to the next level.

The Maine Principals’ Association state singles qualifiers took place at various sites, as many hoped to be part of the ongoing tournaments.

Of the 13 Midcoast racketeers who competed, only one — Medomak Valley’s Isaac Swain, the top seed at his qualifier — earned a spot in the state tournament.

On Saturday, players had the opportunity to play through a maximum of three rounds. The prelim and first rounds were eight-game pro sets, while the qualifying round was a traditional three-set match.

Qualifiers were held at various sites, including Mount Ararat High School of Topsham, Hermon High School, Brunswick High School and Hampden Academy, among others.

Camden Hills of Rockport, Medomak Valley of Waldoboro and Oceanside of Rockland boys competed at Brunswick, while Medomak Valley and Oceanside girls competed at Mount Ararat and Belfast players at Hermon.

The Windjammer girls did not have an entrant in the qualifier.

The MPA state singles tournament is slated to begin on Friday, May 20 at Lewiston High School, with the individual championships decided on Monday, May 23 at the same venue.

The following is a recap of how area court athletes fared in Saturday’s qualifiers:

Girls

Ava Carpenter, Ocean, lost to No. 5 Julia Barber, Erskine Academy of South China, 1-8.

Alyssa Griffin, Ocean, lost to No. 7 Keira Gilman, Waterville, 1-3 (injury default).

Eleanor Ashmore, Med, received a bye through the prelim round and lost to Olive Siegel, Lincoln Academy of Newcastle, 4-8.

Ada Curry, Bel, lost to Amelia Alejos, Maine Central Institute of Pittsfield, 2-8.

Boys

No. 1 Isaac Swain, Med, received a bye through the prelims, beat Jack Duncan, Lincoln Academy, 8-2; and beat Michael Kenyon, Brunswick, 6-1, 6-1, in the qualifying round.

Noah Ludwig, Med, received a bye through the prelims, beat Malachi Lowery, Erskine Academy, 8-3; and lost to No. 3 Rath Schoenthal, LA, 6-4, 0-6, 2-6, in the qualifying round.

Liam O’Dwyer, CH, beat Eliot Harkins, Morse of Bath, 8-3 in the prelim and lost to No. 2 Landon Weaver, Mount Ararat, 0-8.

Alex Todd, CH, received a bye through the prelims, beat Felix Battle, Brunswick, 9-7; and lost to No. 5 Unai Maldonado, Skowhegan, 0-6, 0-6.

No. 8 Noah Thackeray, CH, received a bye through the prelims and lost to Clayton Splaine, Boothbay Region, 7-9.

Michael Tardiff, Ocean, lost to Logan Tardif, Waterville, 1-8.

Donovan Sidelinger, Ocean, lost to Andrew Fowlie, Boothbay, 7-9.

Brady Marchessault, Ocean, received a bye through the prelims and lost to Nathan Hurdle, Messalonskee of Oakland, 6-8.

Zubar Yacoe, Bel, lost to Arda Panitti, Lee Academy, 2-8.