ROCKPORT — It was a spectacular spring afternoon and the high school track-and-field performances from Oceanside of Rockland, Islesboro and host Camden Hills proved just as splendid as the Mariners, Eagles and Windjammers, along with Lincoln Academy of Newcastle, showed off their impressive athletic talents.

In the Wednesday, May 11 meet, Oceanside’s Aiden Sergent (100, 200 and 400 meters) and Camden Hills’ Kathryn Thorn (100 and 200 meters) and Amelia Johnson (100- and 300-meter hurdles) led the local participants’ charge as triple- and double-event individual winners.

Oceanside’s Aiden Sergent looks at the time at the finish of the 100 meters and then … Photo by Ken Waltz

The girls team scores were: Camden Hills 117, Lincoln Academy 87, Islesboro 30 and Oceanside 27.

The boys team scores were: Lincoln Academy 132.5, Camden Hills 66, Oceanside 33.5 and Islesboro 17.

Oceanside’s Aiden Sergent sits on the track as he looks at his time in the 100 meters. Photo by Ken Waltz

The Camden Hills, Oceanside and Islesboro girls individual and relay results were:

100 meters — 1, Kathryn Thorn, CH, 13.16; 4, Madeline Tohanczyn, CH, 13.67; 5, Lily Stowe, CH, 13.95; 6, Reese Novicka, Ocean, 14.05; 7, Sienna Geretz, Ocean, 14.10; 9, Robin Durkee, Isles, 14.97; 13, Eleighni King, Ocean, 15.71; 15, Hallye King, Ocean, 15.72; 17, Isabella Earley, Ocean, 16.01; 18, Eileen Young, Ocean, 16.11; 19, Alma Bournival, CH, 16.22; 20, Mara Stockman, CH, 16.70; and 21, Maggie Metzler, CH, 17.05.

200 meters — 1, Kathryn Thorn, CH, 27.77; 2, Kailin Fuller, CH, 28.12; 3, Madeline Tohanczyn, CH, 28.64; 4, Cassidy Novicka, Ocean, 29.10; 5, Reese Novicka, Ocean, 29.23; 7, Charlotte Hood, CH, 31.58; 11, Alma Bewsher, Isles, 33.20; 12, Eileen Young, Ocean, 33.59; 13, Isabella Earley, Ocean, 33.68; 15, Ellura Ward, Isles, 35.01; 16, Lucy Kossuth, Isles, 35.66; and 17, Mara Stockman, CH, 36.05.

Camden Hills’ Amelia Johnson in the 100-meter hurdles. Photo by Ken Waltz

400 meters — 1, Kailin Fuller, CH, 1:04.21; 2, Cassidy Novicka, Ocean, 1:05.78; 5, Bailey Curtis, CH, 1:12.27; 6, Lucy O’Brien, CH, 1:14.33; 7, Rosie Brimley, Isles, 1:23.04; and 8, Lucy Kossuth, Isles, 1:28.96.

800 meter — 1, Kara Andrews, CH, 2:47.48; 2, Addison Cortese, CH, 2:48.74; 3, Piper Urey, CH, 2:49.98; 5, Allison Gill, CH, 3:00.52; 6, Amelia Porter, CH, 3:01.76; and 8, Brynn Ward, Isles, 3:12.21.

1,600 meters — 1, Jenna VanRyn, CH, 5:23.91; 4, Isabella Anderson, CH, 5:56.08; 5, Kara Andrews, CH, 6:11.32; and 6, Lola Black, CH, 6:41.52.

Oceanside’s Devin Guptill in the shot put. Photo by Ken Waltz

3,200 meters — 1, Maria Protheroe, Ocean, 12:40.64; and 3, Lauren Howland, CH, 13:54.22.

100-meter hurdles — 1, Amelia Johnson, CH, 17.04; and 5, Robin Durkee, Isles, 22.09.

300-meter hurdles — 1, Amelia Johnson, CH, 50.26; and 6, Robin Durkee, Isles, 1:02.92.

1,600-meter racewalk — 2, River Burns, Isles, 13:17.30.

4×100-meter relay — 1, Camden Hills (Lily Stowe, Isabella Burke, Mara Stockman, Charlotte Hood), 1:00.61; 2, Oceanside (Eileen Young, Hallye King, Isabella Earley, Eleighni King), 1:06.17; and 3, Islesboro (Samantha Conover, Ellura Ward, Abby Leach, Alma Bewsher), 1:08.08.

Camden Hills’ Allison Gill lands in the long jump pit and then … Photo by Ken Waltz

4×400-meter relay — 1, Camden Hills (Bailey Curtis, Lucy O’Brien, Kailin Fuller, Kathryn Thorn), 4:49.19.

4×800-meter relay — 1, Camden Hills (Jenna VanRyn, Addison Cortese, Isabella Anderson), 10:51.15.

High jump — 2, Bailey Curtis, CH, 4-8; 4, Maggie Metzler, CH, and Lauren Howland, CH, 4-2; and 8, Hallye King, Ocean, 3-8.

Long jump — 1, Anna Ziotkowski, Isles, 12-4.5; 3, Allison Gill, CH, 11-10; 4, Rosie Brimley, Isles, 11-2.25; 5, Alma Bewsher, Isles, 11-2; 6, Lola Black, CH, 10-8; 7, Samantha Conover, Isles, 10-2.5; 8, Lucy Kossuth, Isles, 10-0; 9, River Burns, Isles, 9-4; and 11, Ellura Ward, Isles, 7-2.5.

Camden Hills’ Allison Gill tosses the discus. Photo by Ken Waltz

Triple jump — 1, Cassidy Novicka, Ocean, 31-7; 3, Rosie Brimley, Isles, 27-4.5; 4, Anna Ziotkowski, Isles, 25-8; 5, Lola Black, CH, 24-7.25; 6, Lucy O’Brien, CH, 24-3.5; and 9, River Burns, Isles, 18-8.

Javelin — 1, Addison Cortese, CH, 74-0; 2, Sienna Geretz, Ocean, 68-9; 3, Anna Ziotkowski, Isles, 67-8; 5, Maggie Metzler, CH, 57-8; 7, Rosie Brimley, Isles, 55-3; 8, Isabella Anderson, CH, 53-4; 11, Eleighni King, Ocean, 48-6; 13, Piper Urey, CH, 46-0; and 15, River Burns, Isles, 36-09.

Discus — 1, Allison Gill, CH, 96-8; 3, Abby Leach, Isles, 48-2; 4, Anna Ziotkowski, Isles, 44-1; 5, Isabella Burke, CH, 42-2; 7, Amelia Porter, CH, 41-4; 8, Samantha Conover, Isles, 38-7; and 9, Mara Stockman, CH, 35-9.

Shot put — 2, Lily Stowe, CH, 21-5.75; 3, Maggie Metzler, CH, 21-0.25; and 5, Abby Leach, Isles, 19-5.25.

The Camden Hills, Oceanside and Islesboro boys individual and relay results were:

100 meters — 1, Aiden Sergent, Ocean, 11.80; 5, Logan Burns, Isles, 12.65; 7, Hunter Beveridge, CH, 12.89; 8, Ryan Andersen, CH, 12.94; 9, Nathan Oxley, CH, 13.04; 10, Ryan Lynch, Ocean, 13.10; 13, David Stephenson, CH, 13.32; 15, Alexander McCafferty, CH, 13.71; 16, James Johndro, CH, 13.77; 17, Elias Decker, CH, 13.86; 20, Devin Guptill, Ocean, 14.23; 21, Jack Moore, Isles, 14.44; 22, Noah Keene, Ocean, 14.57; 23, Luke Neve, Isles, 14.95; 24, Gabe Wheeler, CH, 15.65; and 25, Owen Jagger, Isles, 18.09.

200 meters — 1, Aiden Sergent, Ocean, 24.35; 2, Avery Hackett, CH, 24.67; 6, Soren Beckstrom, CH, 26.62; 7, Ryan Andersen, CH, 27.00; 8, Elias Decker, CH, 28.28; 10, Alexander Mccafferty, CH, 28.67; 11, David Stephenson, CH, 28.83; 12, Deklin Fitzgerald, Ocean, 28.88; 13, Owen Post, Ocean, 29.49; 15, Gabe Homes, Isles, 30.32; 16, Caleb Read, Isles, 31.18; and 17, Luke Neve, Isles, 31.21.

Camden Hills’ Bailey Curtis after a successful high jump. Photo by Ken Waltz

400 meters — 1, Aiden Sergent, Ocean, 55.55; 2, Avery Hackett, CH, 55.80; 4, Soren Beckstrom, CH, 1:00.26; 9, Andrew Peaco, Ocean, 1:07.70; 10, Owen Post, Ocean, 1:10.61; and 12, Jameson Bell, Ocean, 1:15.51.

800 meters — 1, Ben Tripp, Ocean, 2:17.04; 4, Colin Wright, CH, 2:21.13; 6, Isaiah Smith, CH, 2:25.46; 7, Hadrian Ward, CH, 2:26.40; 8, Deklin Fitzgerald, Ocean, 2:33.23; and 10, Robert Conover, Isles, 2:35.01.

1,600 meters — 2, Ben Tripp, Ocean, 5:07.67; 3, Colin Wright, CH, 5:09.66; 5, Ben Pike, CH, 5:20.16; 7, Robert Conover, Isles, 5:36.41; and 11, Iain Larsen-Leavins, CH, 5:51.91.

Camden Hills’ Lauren Howland in the high jump. Photo by Ken Waltz

3,200 meters — 1, Zachary Clement, CH, 10:51.17; and 5, Iain Larsen-Leavins, CH, 12:56.42.

300-meter hurdles — 4, Ryan Lynch, Ocean, 47.81.

1,600-meter racewalk — 1, Ryan Andersen, CH, 13:32.76.

4×100-meter relay — 2, Camden Hills (Hunter Beveridge, Alexander McCafferty, David Stephenson, James Johndro), 52.85; and 3, Oceanside (Devin Guptill, Owen Post, Deklin Fitzgerald Andrew Peaco), 55.36.

4×400-meter relay — 2, Camden Hills (Soren Beckstrom, Avery Hackett, Colin Wright, Hadrian Ward), 4:07.36.

Camden Hills’ Ryan Andersen in the 1,600-meter racewalk. Photo by Ken Waltz

4×800-meter relay — 1, Camden Hills (Ben Pike, Zachary Clement, Isaiah Smith, Hadrian Ward), 9:24.73.

High jump — 1, Isaiah Smith, CH, 4-10; 2, Noah Keene, Ocean, 4-8; and 4, Hunter Beveridge, CH, 4-8.

Long jump — 2, Logan Burns, Isles, 17-11.5; 3, Avery Hackett, CH, 17-0; 4, Ryan Glaser, CH, 16-11.25; 5, Soren Beckstrom, CH, 16-5; 6, Hunter Beveridge, CH, 16-4.75; 10, Noah Keene, Ocean, 14-1.75; 11, Nathan Waldron, Isles, 14-1.5; 12, Gabe Homes, Isles, 12-6.75; and 13, David Stephenson, CH, 11-9.

Triple jump — 1, Logan Burns, Isles, 35-11.25; and 2, Robert Conover, Isles, 32-5.

Javelin — 2, Nathan Oxley, CH, 109-5; 5, Jack Moore, Isles, 107-0; 8, Nathan Waldron, Isles, 98-0; 10, James Johndro, CH, 91-8; 11, Owen Jagger, Isles, 82-4; 12, Blake Zlotkowski, Isles, 80-0; 13, Payton Ward, Isles, 78-6; 14, Jameson Bell, Ocean, 77-1; 17, Andrew Peaco, Ocean, 72-5; 18, Owen Post, Ocean, 65-8; 19, Gabe Wheeler, CH, 63-2; 20, Caleb Read, Isles, 63-0; 21, Alexander McCafferty, CH, 62-4; 22, Elias Decker, CH, 60-5; and 23, Devin Guptill, Ocean, 57-9.

Discus — 4, Ryan Glaser, CH, 77-5; 6, Payton Ward, Isles, 66-10; 8, Blake Zlotkowski, Isles, 64-11; 9, James Johndro, CH, 60-1; 10, Owen Jagger, Isles, 57-4; and 12, Gabe Wheeler, CH, 48-4.

Shot put — 3, Ryan Glaser, CH, 31-11.5; 5, Blake Zlotkowski, Isles, 28-7; 7, Devin Guptill, Ocean, 27-7.5; 8, Payton Ward, Isles, 24-8; 10, Owen Jagger, Isles, 22-7.25; and 11, Gabe Wheeler, CH, 19-10.5.

MaineStay Media/VillageSoup sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com.