Busline League middle school track-and-field student-athletes are in the midst of their 2022 season after a handful of regular-season meets, including May 2 and May 16 at Medomak Valley High School in Waldoboro, April 27 and May 18 at Camden Hills Regional High School in Rockport and April 25 and May 9 at Belfast Area High School.

The league championship meet will be on Tuesday, May 24 at 3:30 p.m. at Belfast Area High School.

Camden Hills meet II

The girls team scores were: Camden-Rockport 92, Troy Howard of Belfast 64 and Islesboro no score.

The boys team scores were: Camden-Rockport 127, Troy Howard 17 and Islesboro 15.

The girls individual and relay results were:

100 meters — 1, Alanna Nichols, THMS, 14.23; 2, Hattie Tyler, CRMS, 14.74; 3, Siena Scordino, CRMS, 14.99; 4, Vienna Ting, THMS, 15.31; 5, Pearl Hedstrom, CRMS, 15.44; 6, Stella McCarthy, THMS, 15.45; 7, Olive Walker, CRMS, 15.69; 8, Maggie Efird, CRMS, 16.05; 9, Lilian Wood, CRMS, 16.20; 10, Amelia Lincoln, CRMS, 16.21; 11, Eve Domareki, CRMS, 16.24; 12, Emily Friel, THMS, 16.30; 13, Grace Hayes, THMS, 16.31; 14, Mackenzie Baines, CRMS, 16.31; 15, Jade Ludwick, THMS, 16.34; 16, Skylee Reimer, THMS, 16.42; 17, Nyima Smith, CRMS, 16.42; 18, Maya Qualter, CRMS, 16.49; 19, Amelia Mills, CRMS, 16.50; 20, Katie Grace Kimball, CRMS, 16.76; 21, Lyla Tibbetts, CRMS, 16.94; 22, Lauren Spear, CRMS, 16.95; 23, Rosa Tucker, THMS, 17.12; 24, Lilly Johnson, CRMS, 17.14; 25, Anika Sivigny, CRMS, 17.36; 26, Gabriella Gardner, THMS, 17.66; 27, Artemis Maynard, THMS, 17.76; 28, Chloe Egan, CRMS, 17.82; 29 ,Acacia Widmer, CRMS, 17.83; 30, Cleo Johndro, CRMS, 17.84; 31, Aspen Miller, THMS, 18.00; 32, Gabby Watson, Isles, 18.06; 33, Logan Delano, CRMS, 18.30; 34, Clara Venghiattis, CRMS, 18.43; 35, Lucy Trumbauer, CRMS, 18.72; 36, Lily Martinelli, THMS, 18.91; and 37, Ella Drew, CRMS, 20.59.

200 meters — 1, Siena Scordino, CRMS, 29.50; 2, Alanna Nichols, THMS, 30.09; 3, Stella McCarthy, THMS, 30.85; 4, Pearl Hedstrom, CRMS, 31.78; 5, Olive Walker, CRMS, 31.83; 6, Allison Friel, THMS, 32.12; 7, Marguerite Worner, CRMS, 33.56; 8, Amelia Lincoln, CRMS, 33.71; 9, Mackenzie Baines, CRMS, 34.40; 10, May Van Carples, THMS, 34.91; 11, Maggie Efird, CRMS, 35.61; 12, Ellen Kunkel, CRMS, 35.70; 13, Olivia Johns, CRMS, 35.86; 14, Maya Qualter, CRMS, 35.97; 15, Lyla Tibbetts, CRMS, 36.16; 16, Charlotte Milos, CRMS, 36.84; 17, Georgia Brainerd, CRMS, 37.19; 18, Gabriella Gardner, THMS, 37.28; 19, Anika Sivigny, CRMS, 37.36; 20, Ava Pease, CRMS, 37.91; 21, Clara Venghiattis, CRMS, 39.10; 22, Jenna Yarosis, CRMS, 39.62; 23, Logan Delano, CRMS, 40.27; and 24, Ella Drew, CRMS, 47.87.

400 meters — 1, Siena Scordino, CRMS, 1:02.99; 2, Paisley Hayslip, THMS, 1:08.03; 3, Hattie Tyler, CRMS, 1:14.68; 4, Isla Hoppin, CRMS, 1:17.85; 5, Flynn Layton, CRMS, 1:17.99; 6, Georgia Brainerd, CRMS, 1:18.75; 7, Zoey Bennet, THMS, 1:19.90; 8, Amelia Mills, CRMS, 1:20.35; 9, Charlotte Milos, CRMS, 1:20.98; 10, Maya Qualter, CRMS, 1:21.74; 11, Lauren Spear, CRMS, 1:23.93; 12, Jordyn Wight, THMS, 1:26.18; 13, Ava Pease, CRMS, 1:29.31; 14, Clara Venghiattis, CRMS, 1:35.79; and 15, Lucy Trumbauer, CRMS, 1:37.48.

800 meters — 1, Siena Scordino, CRMS, 2:50.91; 2, Marguerite Worner, CRMS, 2:51.51; 3, Flynn Layton, CRMS, 2:51.56; 4, Eve Domareki, CRMS, 3:02.33; 5, Mackenzie Baines, CRMS, 3:08.31; 6, Ellen Kunkel, CRMS, 3:08.84; 7, Georgia Brainerd, CRMS, 3:09.21; 8, Katie Grace Kimball, CRMS, 3:10.40; 9, Isla Hoppin, CRMS, 3:10.50; 10, Audrey Heyniger, CRMS, 3:17.59; 11, Chloe Egan, CRMS, 3:37.85; 12, Acacia Widmer, CRMS, 3:40.51; 13, Lily Martinelli, THMS, 3:53.44; 14, Jenna Yarosis, CRMS, 3:54.66; and 15, Lauren Spear, CRMS, 3:57.40.

1,600 meters — 1, Flynn Layton, CRMS, 6:01.61; 2, Zoey Bennet, THMS, 6:31.47; 3, Emelia Moitoso, THMS, 6:31.94; 4, Ellen Kunkel, CRMS, 6:50.50; 5, Audrey Heyniger, CRMS, 6:51.65; 6, Maddie Bennett, CRMS, 7:05.20; and 7, Jordyn Wight, THMS, 7:31.92.

55-meter hurdles — 1, Alanna Nichols, THMS, 10.68; 2, Hattie Tyler, CRMS, 10.82; 3, Pearl Hedstrom, CRMS, 11.22; 4, Allison Friel, THMS, 11.34; 5, Audrey Heyniger, CRMS, 11.69; 6, Alison Sylvester, CRMS, 11.87; 7, Katie Grace Kimball, CRMS, 11.94; 8, Marguerite Worner, CRMS, 11.95; 9, Flynn Layton, CRMS, 12.01; 10, Lilly Johnson, CRMS, 12.29; 11, Lydia Butler, THMS, 12.81; 12, Chloe Egan, CRMS, 12.84; 13, Olivia Johns, CRMS, 12.87; 14, Maddie Bennett, CRMS, 12.92; and 15, Grace Hayes, THMS, 13.76.

4×100-meter relay — 1, Troy Howad (Vienna Ting, Allison Friel, Alanna Nichols, Stella McCarthy), 58.33. Exhibitions: Troy Howard (Grace Hayes, Jade Ludwick, Aspen Miller, Emily Friel), 1:05.92; and Camden-Rockport, 1:06.47.

4×400-meter relay — 1, Camden-Rockport, 5:07.36; 2, Troy Howard (Zoey Bennet, Kate Lemon, Paisley Hayslip, Story Carlson), 5:09.08. Exhibition: Troy Howard (Emelia Moitoso, Gabriella Gardner, May Van Carples, Addi Sawyer), 5:46.67.

High jump — 1, Maya Qualter, CRMS, 4-2; 2, Story Carlson, THMS, 4-2; 3, Allison Friel, THMS, 4-0; 4, Lauren Spear, CRMS, 3-10; 5, Nyima Smith, Ellen Kunkel, CRMS, Skylee Reimer, and Zoe Fitts, THMS, 3-8; and 9, Lydia Butler, and Rosa Tucker, THMS, 3-6.

Long jump — 1, Stella McCarthy, THMS, 12-11.75; 2, Hattie Tyler, CRMS, 12-7; 3, Emily Friel, THMS, 12-3; 4, Vienna Ting, THMS, 12-1.5; 5, Story Carlson, THMS, 11-10; 6, Kate Lemon, THMS, 11-7.75; 7, Olive Walker, CRMS, 11-2; 8, Pearl Hedstrom, CRMS, 11-1; 9, Jade Larrabee, CRMS, 10-8; 10, Isla Hoppin, CRMS, 10-7; 11, May Van Carples, THMS, 10-5.5; 12, Jade Ludwick, THMS, 10-5; 13, Lilly Johnson, CRMS, 9-11; 14, Skylar Ward, Aspen Miller, THMS, and Olivia Johns, CRMS, 9-7; 17, Chloe Newton, and Gabriella Gardner, THMS, 9-6; 19, Emelia Moitoso, THMS, 9-2.5; 20, River Burns, Isles, 9-02.25; 21, Gabby Watson, Isles, 8-11; 22, Rosa Tucker, THMS, 8-7; 23, Lucy Trumbauer, CRMS, and Addi Sawyer, THMS, 8-1.75; 25, Jordyn Wight, THMS, 8-1.5; 26, Artemis Maynard, THMS, 8-1; 27, Maddie Bennett, CRMS, 7-5; 28, Chloe Egan, CRMS, 6-10.75; and 29, Hayley Orne, CRMS, 5-5.

Triple jump — 1, Isla Hoppin, CRMS, 25-6.5; 2, Cara Rothwell, CRMS, 24-8.5; 3, Lilly Johnson, CRMS, 24-6; 4, Lilian Wood, CRMS, 23-5; 5, Kate Lemon, THMS, 22-10.5; 6, Audrey Heyniger, CRMS, 22-5; 7, Olivia Johns, CRMS, 21-10.5; 8, Georgia Brainerd, CRMS, 21-9; 9, Story Carlson, THMS, 21-6; 10, River Burns, Isles, 21-4; 11, Jade Larrabee, CRMS, 20-7; 12, Maddie Bennett, CRMS, 19-10.5; 13, Allie VanRyn, CRMS, 19-9.5; 14, Charlotte Milos, CRMS, 19-9; 15, Artemis Maynard, THMS, 19-7.5; 16, Gabby Watson, Isles, 19-7; 17, Chloe Newton, THMS, 19-2; 18, Lydia Butler, THMS, 18-10; and 19, Jenna Yarosis, CRMS, 18-6.

Shot put — 1, Paisley Hayslip, THMS, 26-11; 2, Hayley Orne, CRMS, 24-9; 3, Marley Beauchene, CRMS, 24-7; 4, McKenzie Black, THMS, 23-11; 5, Jade Larrabee, CRMS, 23-9; 6, Lilian Wood, CRMS, 23-5; 7, Amelia Lincoln, CRMS, 21-8; 8, Gabby Watson, Isles, and Zoe Fitts, THMS, 21-7; 10, Allie VanRyn, CRMS, 21-5; 11, Logan Delano, CRMS, 20-9; 12, Acacia Widmer, CRMS, 20-0; 13, Maggie Efird, CRMS, 19-10; 14, Charlotte Milos, CRMS, 19-6; 15, Ava Pease, CRMS, 19-1; 16, Ibis Bird, THMS, 18-6; 17, Chloe Newton, THMS, 18-4; 18, Amelia Mills, CRMS, 17-4; 19, Lyla Tibbetts, CRMS, 16-5; and 20, Ella Drew, CRMS, 13-8.

Discus — 1, Marley Beauchene, CRMS, 56-8; 2, Acacia Widmer, CRMS, 56-6; 3, Amelia Lincoln, CRMS, 56-3; 4, Lilian Wood, CRMS, 53-1; 5, Lily Martinelli, THMS, 52-11; 6, McKenzie Black, THMS, 50-6; 7, Hayley Orne, CRMS, 50-5; 8, Alison Sylvester, CRMS, 48-10; 9, Ibis Bird, THMS, 45-11; 10, Ava Pease, CRMS, 38-4; 11, Allie VanRyn, CRMS, 37-4; 12, Eve Domareki, CRMS, 36-3; 13, Lyla Tibbetts, CRMS, 32-1; 14, Logan Delano, CRMS, 27-1; 15, Ella Drew, CRMS, 24-9; and 16, Grace Hayes, THMS, 24-8.

Javelin — 1, Kate Lemon, THMS, 79-5; 2, Marley Beauchene, CRMS, 63-10; 3, Ibis Bird, THMS, 62-8; 4, Hayley Orne, CRMS, 46-10; 5, Emelia Moitoso, THMS, 44-9; 6, Zoe Fitts, THMS, 44-5; 7, McKenzie Black, THMS, 42-11; 8, Alison Sylvester, CRMS, 40-5; and 9, River Burns, Isles, 38-3.

800-meter racewalk — 1, Lucy Trumbauer, CRMS, 4:58.96; 2, Addi Sawyer, THMS, 5:08.15; 3, Jordyn Wight, THMS, 5:09.38; 4, Alison Sylvester, CRMS, 5:22.44; 5, Jenna Yarosis, CRMS, 5:34.98; 6, Anika Sivigny, CRMS, 5:38.70; 7, Clara Venghiattis, CRMS, 5:40.20; 8, River Burns, Isles, 5:56.63; and 9, Allie VanRyn, CRMS, 6:12.81.

The boys individual and relay results were:

100 meters — 1, Miles Sagaas, THMS, 13.81; 2, Braden Beveridge, CRMS, 13.97; 3, Cayden Dinneen, CRMS, 14.36; 4, Bennett Cohen, CRMS, 14.41; 5, Mason Contakos, CRMS, 14.49; 6, Connor Middleton, CRMS, 14.70; 7, Xavier Mazzeo, CRMS, 15.07; 8, Luke Neve, Isles, 15.32; 9, Graham Eggena, CRMS, 15.53; 10, Oliver Lee, CRMS, 15.91; 11, Finley Conover, Isles, 16.63; 12, Gauge Dakers, Isles, 16.90; 13, Emmett Milliken, CRMS, 17.36; 14, Ford Glotzl, Isles, 17.58; 15, Oscar Ives, CRMS, 18.30; and 16, Patrick Seely, CRMS, 19.07.

200 meters — 1, Jasper Hackett, CRMS, 27.02; 2, Miles Sagaas, THMS, 27.98; 3, Bennett Cohen, CRMS, 29.39; 4, Mason Contakos, CRMS, 29.60; 5, Teague Buchanan, CRMS, 29.67; 6, Connor Middleton, CRMS, 30.02; 7, Cayden Dinneen, CRMS, 30.50; 8, Luke Neve, Isles, 31.00; 9, Caleb Read, Isles, 31.17; 10, Isaac Palmer, CRMS, 33.14; 11, Owen Tomalty, THMS, 34.36; 12, Lucas Gupta, CRMS, 35.80; 13, Sam Pike, CRMS, 37.36; 14, Oliver Lee, CRMS, 38.39; 15, Patrick Seely, CRMS, 39.50; 16, John Barford, Isles, 44.21; and 17, Liam Carlson-Nelson, CRMS, 45.24.

400 meters — 1, Jasper Hackett, CRMS, 59.34; 2, Braden Beveridge, CRMS, 1:05.85; 3, Graham Stoughton, CRMS, 1:08.73; 4, Bennett Cohen, CRMS, 1:10.23; 5, Connor Middleton, CRMS, 1:10.79; 6, Ethan Cohen, CRMS, 1:11.33; 7, Nico Valliancourt, THMS, 1:11.43; 8, Silas Moody, CRMS, 1:11.47; 9, Xavier Mazzeo, CRMS, 1:12.13; 10, Cayden Dinneen, CRMS, 1:12.26; 11, Jack Stephenson, CRMS, 1:13.19; 12, Gabriel Wagner, THMS, 1:14.52; 13, Carver Heyniger, CRMS, 1:15.36; 14, Owen Tomalty, THMS, 1:15.98; 15, Mason Contakos, CRMS, 1:16.26; 16, Balian Mortensen, THMS, 1:17.38; 17, Elijah Hovenesian, CRMS, 1:25.17; 18, Benjamin Wyman, CRMS, 1:25.66; and 19, John Barford, Isles, 1:39.04.

800 meters — 1, Graham Stoughton, CRMS, 2:35.68; 2, Soren Johnson, CRMS, 2:40.69; 3, Ethan Cohen, CRMS, 2:47.74; 4, Jack Stephenson, CRMS, 2:49.46; 5, Teague Buchanan, CRMS, 2:49.62; 6, Sam Tooley, CRMS, 2:51.48; 7, Oliver Lee, CRMS, 2:51.90; 8, Keagan Urey, CRMS, 2:54.94; 9, Noah Seigh, CRMS, 2:55.83; 10, Ian Beal, THMS, 2:57.90; 11, Silas Moody, CRMS, 3:05.03; 12, Carver Heyniger, CRMS, 3:05.73; 13, Elias Fields, THMS, 3:06.32; 14, Finn Holmes, THMS, 3:12.92; 15, Tate Hearst, CRMS, 3:18.53; 16, Dylan Ricardi, CRMS, 3:25.57; and 17, Baxter Thackeray, CRMS, 3:25.80.

1,600 meters — 1, Graham Stoughton, CRMS, 5:16.63; 2, Sam Tooley, CRMS, 5:38.62; 3, Isaac Palmer, CRMS, 5:39.24; 4, Carver Heyniger, CRMS, 6:08.63; 5, Keagan Urey, CRMS, 6:09.84; 6, Noah Seigh, CRMS, 6:11.51; 7, Benjamin Wyman, CRMS, 6:51.35; 8, Elijah Hovenesian, CRMS, 7:06.89; 9, Landon Coombs, THMS, 7:07.79; 10, Dylan Ricardi, CRMS, 7:31.04; and 11, Forest Pitkin, THMS, 7:58.67.

55-meter hurdles — 1, Mason Contakos, CRMS, 10.72; 2, Caleb Read, Isles, 11.18; 3, Soren Johnson, CRMS, 11.22; 4, Lucas Gupta, CRMS, 11.57; 5, Benjamin Wyman, CRMS, 11.58; 6, Keagan Urey, CRMS, 11.61; 7, Graham Eggena, CRMS, 11.65; 8, Colton McKellar-Massey, CRMS, 11.75; 9, Isaac Palmer, CRMS, 11.84; 10, Tate Hearst, CRMS, 12.84; 11, Ford Glotzl, Isles, 13.30; and 12, Nick Hickock, THMS, 14.32.

4×100-meter relay — 1, Camden-Rockport, 56.84; and 2, Islesboro (Finley Conover, Luke Neve, Caleb Read, Jaykob Zollman), 59.77. Exhibition: Camden-Rockport, 57.45.

4×400-meter relay — 1, Camden-Rockport, 4:47.62; and 2, Troy Howard (Theo Fowler, Nico Valliancourt, Owen Tomalty, Sam Potter), 5:18.85. Exhibition: Troy Howard (Ian Beal, Elias Fields, Nick Hickock, Forest Pitkin), 5:55.72.

High jump — 1, Jaykob Zollman, Isles, 4-6; 2, Isaac Palmer, CRMS, 4-4; 3, Finley Conover, Isles, 4-2; and 4, Balian Mortensen, THMS, 3-8.

Long jump — 1, Jasper Hackett, CRMS, 15-2.5; 2, Graham Stoughton, CRMS, 12-10.5; 3, Ethan Cohen, CRMS, 12-5; 4, Jaykob Zollman, Isles, 12-4; 5, Bennett Cohen, CRMS, 12-3; 6, Teague Buchanan, CRMS, 11-11.5; 7, Caleb Read, Isles, 11-10.75; 8, Ian Beal, THMS, and Colton McKellar-Massey, CRMS, 11-8; 10, Lucas Gupta, CRMS, 11-3.5; 11, Benjamin Wyman, CRMS, 11-0; 12, Sam Bernadino, CRMS, 10-7; 13, Finn Holmes, THMS, 9-5.5; 14, Elias Fields, THMS, 8-11; 15, Ford Glotzl, Isles, 7-8.5; 16, Baxter Thackeray, CRMS, 7-8; 17, Sam Pike, CRMS, 6-10; and 18, John Barford, Isles, 6-9.

Triple jump — 1, Braden Beveridge, CRMS, 30-2; 2, Ethan Cohen, CRMS, 28-9.5; 3, Carver Heyniger, CRMS, 26-10.5; 4, Keagan Urey, CRMS, 25-5; 5, Soren Johnson, and Sam Bernadino, CRMS, 24-5; 7, Jack Stephenson, CRMS, 23-9; 8, Sam Potter, THMS, 23-5; 9, Noah Seigh, CRMS, 22-2; 10, Sam Pike, CRMS, 21-1.5; 11, Dylan Ricardi, CRMS, 21-0.5; and 12, Baxter Thackeray, CRMS, 19-7.

Shot put — 1, Jasper Hackett, CRMS, 37-7; 2, Emmett Milliken, CRMS, 30-10; 3, Silas Moody, CRMS, 28-8; 4, Anthonie Faribrother, THMS, 25-11; 5, Owen Buchanan, THMS, 25-2; 6, Nick Hickock, THMS, 22-7; 7, Miles Sagaas, THMS, 21-9; 8, Sam Kirkpatrick, THMS, 21-6; 9, Ian Lucas, THMS, 20-8; 10, Owen Mailloux, THMS, 18-6; 11, Finley Conover, Isles, 18-0; 12, Gauge Dakers, Isles, 16-3; 13, Cole Mailloux, THMS, 14-10; and 14, John Barford, Isles, 14-1.

Discus — 1, Sam Tooley, CRMS, 78-0; 2, Braden Beveridge, CRMS, 75-6; 3, Gabriel Wagner, THMS, 72-4; 4, Silas Moody, CRMS, 71-2; 5, Sam Kirkpatrick, THMS, 70-2; 6, Owen Buchanan, THMS, 70-1; 7, Anthonie Faribrother, THMS, 64-2; 8, Ian Lucas, THMS, 57-11; 9, Jack Stephenson, CRMS, 54-7; 10, Liam Carlson-Nelson, CRMS, 47-0; 11, Finley Conover, Isles, 45-1; 12, Owen Mailloux, THMS, 44-0; 13, Landon Coombs, THMS, 38-0; 14, Sam Bernadino, CRMS, 36-6; and 15, Cole Mailloux, THMS, 34-9.

Javelin — 1, Cayden Dinneen, CRMS, 111-0; 2, Emmett Milliken, CRMS, 109-9; 3, Theo Fowler, THMS, 108-1; 4, Finley Conover, Isles, 95-3; 5, Owen Buchanan, THMS, 85-5; 6, Colton McKellar-Massey, CRMS, 82-5; 7, Jaykob Zollman, Isles, 79-5; 8, Nick Hickock, THMS, 79-4; 9, Ian Lucas, THMS, 78-3; 10, Sam Tooley, CRMS, 73-7; 11, Sam Bernadino, CRMS, 72-0; 12, Elijah Hovenesian, CRMS, 66-9; 13, Sam Pike, CRMS, 66-2; 14, Anthonie Faribrother, THMS, 64-6; 15, Sam Kirkpatrick, THMS, 60-11; 16, Nico Valliancourt, THMS, 60-1; 17, Finn Holmes, THMS, 59-1; 18, Soren Johnson, CRMS, 58-4; 19, Landon Coombs, THMS, 55-4; 20, Gauge Dakers, Isles, 50-5; 21, Cole Mailloux, THMS, 49-8; 22, Oscar Ives, CRMS, 48-5; 23, Patrick Seely, CRMS, 48-4; 24, Elias Fields, THMS, 47-10; 25, Owen Mailloux, THMS, 43-11; 26, Forest Pitkin, THMS, 37-7; and 27, Walker Pitkin, THMS, 28-10.

800-meter racewalk — 1, Tate Hearst, CRMS, 4:17.65; 2, Baxter Thackeray, CRMS, 4:37.19; 3, Dylan Ricardi, CRMS, 4:40.46; 4, Elijah Hovenesian, CRMS, 5:07.92; 5, Ford Glotzl, Isles, 5:18.26; 6, Noah Seigh, CRMS, 5:21.16; 7, Sam Potter, THMS, 5:32.01; 8, Walker Pitkin, THMS, 5:42.94; 9, Patrick Seely, CRMS, 5:45.47; 10, John Barford, Isles, 5:47.43; 11, Forest Pitkin, THMS, 5:56.57; and 12, Oscar Ives, CRMS, 6:12.42.

Medomak meet II

The boys team scores were: Medomak 162, Oceanside 76, Great Salt Bay 73, Boothbay 70, Jefferson 53, Islesboro 26.

The girls team scores were: Medomak 167, Boothbay 102, Oceanside 78, Great Salt Bay 61, Jefferson 20, Islesboro 3.

The girls individual and relay results were:

100 meters — 1, Laiken Parent, Ocean, 14.08; 3, Ella McClean, Med, 14.67; 5, Rachel Richardson, Med, 14.89; 7, Lorelei Parent, Ocean, 15.07; 8, Lyra Puchalski, Med, 15.16; 16, Hailey Hobbs, Med, 15.79; 20, Julia Hynd, Med, 16.01; 23, Aisley King, Ocean, 16.28; 24, Morgan Erickson, Ocean, 16.61; 26, Ruby Sewall, Ocean, 17.10; 27, Riley Donahue, Ocean, 17.13; 28, Gabby Watson, Isles, 17.44; 29, Kira Bennett, Med, 17.49; 36, Addison Lincoln, Med, 18.62; 38, Baiya Bowen, Ocean, 19.00; 42, Fiona Achorn, Ocean, 20.15; and 43, Cheyenne Green, Med, 20.33.

200 meters — 1, Laiken Parent, Ocean, 29.42; 4, Lyra Puchalski, Med, 33.03; 5, Olivia Rittall Boothbay Mid 33.32; 6, Lorelei Parent, Ocean, 33.56; 11, Madison Jones, Med, 37.08; 12, Aisley King, Ocean, 37.63; 13, Ruby Sewall, Ocean, 38.06; 15, Kira Bennett, Med, 38.52; 17, Madeline Harrington, Ocean, 40.41; and 18, Eve Pangburn Boothbay Mid 41.81.

400 meters — 1, Ava Collamore, Med, 1:16.53; 7, Hailey Hobbs, Med, 1:23.64; 8, Megan Santiago, Ocean, 1:23.66; 9, Sadie Smith, Med, 1:24.97; 10, Madison Jones, Med, 1:26.39; 11, Adelaide Morris, Med, 1:27.58; and 14, Madeline Harrington, Ocean, 1:32.45.

800 meters — 1, Kaylee Collamore, Med, 2:55.01; and 2, Megan Santiago, Ocean, 4:05.71.

1,600 meters — 2, Adelaide Morris, Med, 7:09.85.

55-meter hurdles — 1, Laiken Parent, Ocean, 10.36; 2, Ava Collamore, Med, 10.83; 3, Ella McClean, Med, 11.12; 10, Julia Hynd, Med, 12.41; 11, Morgan Erickson, Ocean, 12.43; 15, Addison Lincoln, Med, 14.72; and 16, Megan Santiago, Ocean, 16.09.

4×100-meter relay — 1, Medomak (Julia Hynd, Ella McClean, Lyra Puchalski, Rachel Richardson), 1:00.92; and 3, Oceanside (Morgan Erickson, Aisley King, Laiken Parent, Lorelei Parent), 1:01.72. Exhibition: Medomak (Saide Smith, Kira Bennett, Addison Lincoln, Karis Burns), 1:13.12.

4×400-meter relay — 1, Medomak (Ava Collamore, Kaylee Collamore, Adelaide Morris, Madison Jones), 5:31.62; and 3, Oceanside (Baiya Bowen, Madeline Harrington, Aisley King, Megan Santiago), 6:29.89.

High jump — 1, Ella McClean, Med, 4-6; 2, Ava Collamore, Med, 4-0; 6, Kaylee Collamore, Med, 3-10; and 9, Kira Bennett, Med, 3-8.00

Long jump — 1, Ella McClean, Med, 13-7; 2, Lorelei Parent, Ocean, 11-11; 5, Lyra Puchalski, Med, 11-1; 6, Sadie Smith, Med, 10-4.5; 7, Julia Hynd, Med, 10-2; 8, Madison Jones, Med, 9-11; 9, Kaylee Collamore, Med, 9-8.5; 11, Riley Donahue, Ocean, 9-1; 12, River Burns, Isles, 8-11.5; 13, Addison Lincoln, Med, 8-9.5; 14, Morgan Erickson, Ocean, 8-9; 15, Adelaide Morris, Med, 8-8; 19, Hailey Hobbs, Med, 8-1; and 21, Cheyenne Green, Med, 7-5.

Triple jump — 1, Laiken Parent, Ocean, 30-3; 2, Kaylee Collamore, Med, 27-10; 3, Ava Collamore, Med, 27-4; 4, Rachel Richardson, Med, 25-9; 5, Sadie Smith, Med, 24-10; 6, Lorelei Parent, Ocean, 24-2; 7, Lyra Puchalski, Med, 23-6; 8, Gabby Watson, Isles, 19-10; 9, River Burns, Isles, 18-9; and 10, Baiya Bowen, Ocean, 16-6.

Shot put — 3, Rachel Richardson, Med, 21-9.5; 6 Gabby Watson, Isles, 20-3.5; and 14 Baiya Bowen, Ocean, 13-5.5.

Discus — 2, Karis Burns, Med, 61-1; 5 Rachel Richardson, Med, 48-5; and 11 Cheyenne Green, Med, 32-11.

Javelin — 3, Kira Bennett, Med, 50-1; and 5, River Burns, Isles, 45-9.

800-meter racewalk — 1, Sadie Smith, Med, 5:04.14; 2, Morgan Erickson, Ocean, 5:21.99; 3, Julia Hynd, Med, 5:22.76; 5, Hailey Hobbs, Med, 5:41.53; 6, Addison Lincoln, Med, 5:51.56; 7, Cheyenne Green, Med, 6:04.77; 8, River Burns, Isles, 6:18.91; and 9, Riley Donahue, Ocean, 6:29.79.

The boys individual and relay results were:

100 meters — 4, Landon Starr, Med, 14.13; 7, Aiden Crawford, Med, 14.54; 10, Jaykob Zollman, Isles, 14.67; 11, Luke Neve, Isles, 14.79; 15, Mason Nguyen, Med, 15.18; 16, Kayden Johnson, Med, 15.27; 17, Evan Rush, Med, 15.36; 20, Beckett Haskell, Ocean, 15.77; 21, Griffin Murray, Med, 15.97; 24, Brayden Fogg, Ocean, 16.35; 28, Nathan Legere, Med, 16.95; 32, Gilbert Thill, Ocean, 17.38; 34, Maddox McMahan, Ocean, 17.68; 40, Cole Bruno, Med, 18.46; 41, Finn Adams, Ocean, 18.99; 42, Lucas Baker, Med, 19.02; and 45, Seth Sawyer, Med, 20.29.

200 meters — 2, Lucas Novicka, Ocean, 28.71; 5, Cole Bales, Med, 30.15; 6, Brayden Nadeau, Med, 30.20; 8, Caleb Read, Isles, 31.16; 9, Henri Weymouth, Ocean, 31.32; 10, Luke Neve, Isles, 31.91; 11, Aiden Crawford, Med, 32.34; 13, Evan Rush, Med, 32.84; 15, Peter Munro, Ocean, 33.45; and 23, Finn Adams, Ocean, 40.03.

400 meters — 1, Lucas Novicka, Ocean, 1:04.03; 2, Landon Starr, Med, 1:05.69; 3, Henri Weymouth, Ocean, 1:07.12; 4, Brayden Nadeau, Med, 1:07.88; 6, John Bell, Ocean, 1:11.72; 9, Peter Munro, Ocean, 1:16.51; 10, Aiden Crawford, Med, 1:18.36; 13, Griffin Murray, Med, 1:26.55; 14, Aj Crocker Boothbay Mid 1:27.16; 15, Finn Adams, Ocean, 1:32.17; and 17, Beckett Haskell, Ocean, 1:37.93.

800 meters — 1, Levi Simmons, Med, 2:47.94; and 5, Finn Adams, Ocean, 3:33.03.

1,600 meters — 1, Levi Simmons, Med, 6:00.50; 2, Nathan Legere, Med, 6:23.67; 4, Noah Clayton, Ocean, 6:33.99; and 6, Beckett Haskell, Ocean, 7:53.87.

55-meter hurdles — 1, Caleb Read, Isles, 11.22; 2, Kayden Johnson, Med, 11.66; 3, Logan Vigue, Med, 11.97; 5, Griffin Murray, Med, 12.59; 9, Ford Glotzl, Isles, 13.52; and 12, Lucas Baker, Med, 17.14.

4×100-meter relay — 1, Medomak (Evan Rush, Landon Starr, Aiden Crawford, Levi Simmons), 58.60; and 4, Oceanside (Carter Elliott, Jameson Fournier, Lucas Novicka, Henri Weymouth), 1:00.71. Exhibition: Medomak (Griffin Murray, Cole Bales, Logan Vigue, Mason Nguyen), 1:01.72.

4×400-meter relay — 3, Medomak (Cole Bruno, Brayden Nadeau, Nathan Legere, Kayden Johnson), 5:39.22; and 4, Oceanside (Finn Adams, Beckett Haskell, Peter Munro, Henri Weymouth), 5:51.27.

High jump — 1, Jaykob Zollman, Isles, 4-4; 3, Levi Simmons, Med, 4-2; 5, Finley Conover, Isles, 4-2; and 6, Nathan Legere, Med, 4-0.

Long jump — 1, Brayden Nadeau, Med, 14-1; 2, Landon Starr, and Levi Simmons, Med, 14-1; 4, Lucas Novicka, Ocean, 13-11.5; 8, Caleb Read, Isles, 11-9.5; 10, Logan Vigue, Med, 11-4; 12, Aiden Crawford, Med, 10-6; 13, Jaykob Zollman, Isles, 10-3.5; 14, Cole Bales, Med, 10-2.5; 15 Henri Weymouth, Ocean, 10-2; 18 Curtis Hall, Ocean, 9-11; 19, Beckett Haskell, Ocean, 9-10.5; 20, Jameson Fournier, Ocean, 9-4.5; 23, Gilbert Thill, Ocean, 8-8.5; 29, Lucas Baker, Med, 7-11; 31, Andrew Flanders, Med, 7-0.5; and 36, Ford Glotzl, Isles, 4-10.

Triple jump — 1, Brayden Nadeau, Med, 31-1; 2, Landon Starr, Med, 29-1; 3, Mason Nguyen, Med, 28-6; 7, Lucas Baker, Med, and Carter Elliott, Ocean, 21-6; and 9, Jameson Fournier, Ocean, 20-4.

Shot put — 1, Maddox McMahan, Ocean, 38-6.25; 2, Kaleb Pietroski, Ocean, 38-5.5; 6, Cole Bales, Med, 29-10; 7, Mason Nguyen, Med, 28-8; 9, Kayden Johnson, Med, 27-5.5; 10, Logan Vigue, Med, 27-4.5; 13, Seth Sawyer, Med, 23-11; 14, Andrew Flanders, Med, 22-3.5; 15, David Geddis, Ocean, 21-6.25; 16, Brayden Fogg, Ocean, 21-4; 19, Gilbert Thill, Ocean, 20-0; 20, Cole Bruno, Med, 19-4; 22, Finley Conover, Isles, 18-1; and 24, Ford Glotzl, Isles, 14-9.5.

Discus — 3, Kayden Johnson, Med, 95-8; 4, Cole Bales, Med, 93-3; 5, Kaleb Pietroski, Ocean, 87-6; 6, Maddox McMahan, Ocean, 77-9; 10, Cole Bruno, Med, 59-6; 11, Andrew Flanders, Med, 57-11; 12, David Geddis, Ocean, 53-5; and 16, Seth Sawyer, Med, 45-9.

Javelin — 1, Kaleb Pietroski, Ocean, 109-1; 4, Andrew Flanders, Med, 87-6; 5, Jaykob Zollman, Isles, 86-0; 6, Maddox McMahan, Ocean, 84-8; 8, Finley Conover, Isles, 82-1; 12, Logan Vigue, Med, 67-8; 13, Brayden Fogg, Ocean, 65-7; 14, Evan Rush, Med, 60-9; 16, Jameson Fournier, Ocean, 56-5; 18, Curtis Hall, Ocean, 50-0; 21, Cole Bruno, Med, 47-7; 23, Gilbert Thill, Ocean, 47-6; and 24, Seth Sawyer, Med, 46-8.

800-meter racewalk — 2, Mason Nguyen, Med, 4:41.78; 4, Evan Rush, Med, 5:13.39; 5, Ford Glotzl, Isles, 5:28.74; 6, Griffin Murray, Med, 5:35.49; 7, Jameson Fournier, Ocean, 5:35.65; and 10, Seth Sawyer, Med, 6:56.68.

Belfast meet II

The girls team scores were: Camden-Rockport 177, Troy Howard 70, Oceanside 54, Islesboro and Searsport 2.

The boys team scores were: Camden-Rockport 205, Oceanside 456, Troy Howard 31 and Islesboro 27.

The girls individual and relay results were:

100 meters — 1, Laiken Parent, Ocean, 14.14; 2, Hattie Tyler, CRMS, 14.46; 3, Siena Scordino, CRMS, 14.69; 4, Jocelyn Valleau, THMS, 15.22; 5, Lorelei Parent, Ocean, 15.22; 6, Molly Williams, CRMS, 15.24; 7, Pearl Hedstrom, CRMS, 15.26; 8, Olive Walker, CRMS, 15.50; 9, Maggie Efird, CRMS, 15.98; 10, Maya Qualter, CRMS, 16.16; 11, Lilian Wood, CRMS, 16.19; 12, Mackenzie Baines, CRMS, 16.22; 13, Eve Domareki, CRMS, 16.31; 14, Aisley King, Ocean, 16.35; 15, Amelia Lincoln, CRMS, 16.36; 16, Isla Hoppin, CRMS, 16.41; 17, Grace Hayes, THMS, 16.43; 18, Nyima Smith, CRMS, 16.52; 19, Ellura Ward, Isles, 16.58; 20, Lyla Tibbetts, CRMS, 16.65; 21, Morgan Erickson, Ocean, 16.65; 22, Amelia Mills, CRMS, 16.75; 23, Rosa Tucker, THMS, 16.94; 24, Lauren Spear, CRMS, 17.00; 25, Riley Donahue, Ocean, 17.05; 26, Chloe Egan, CRMS, 17.10; 27, Charlotte Milos, CRMS, 17.26; 28, Katie Grace Kimball, CRMS, 17.30; 29, Acacia Widmer, CRMS, 17.32; 30, Ava Pease, CRMS, 17.34; 31, Marley Beauchene, CRMS, 17.44; 32, Madeline Harrington, Ocean, 17.48; 33, Anika Sivigny, CRMS, 17.57; 34, Gabby Watson, Isles, 17.59; 35, Gabriella Gardner, THMS, 17.71; 36, Ruby Sewall, Ocean, 17.77; 37, Aspen Miller, THMS, 17.78; 38, Maddie Bennett, CRMS, 17.89; 39, Jenna Yarosis, CRMS, 17.95; 40, Logan Delano, CRMS, 18.39; 41, Clara Venghiattis, CRMS, 19.03; 42, Hayley Orne, CRMS, 19.05; 43, Ella Drew, CRMS, 20.98; and 44, Baiya Bowen, Ocean, 21.89.

200 meters — 1, Laiken Parent, Ocean, 29.60; 2, Hattie Tyler, CRMS, 29.90; 3, Alanna Nichols, THMS, 30.20; 4, Paisley Hayslip, THMS, 30.69; 5, Siena Scordino, CRMS, 30.78; 6, Molly Williams, CRMS, 31.09; 7, Jocelyn Valleau, THMS, 32.08; 8, Pearl Hedstrom, CRMS, 32.14; 9, Lorelei Parent, Ocean, 32.74; 10, Amelia Lincoln, CRMS, 33.88; 11, Eve Domareki, CRMS, 33.99; 12, Maya Qualter, CRMS, 34.15; 13, Mackenzie Baines, CRMS, 34.28; 14, Ellura Ward, Isles, 34.69; 15, May Van Carples, THMS, 35.09; 16, Ellen Kunkel, CRMS, 35.42; 17, Maggie Efird, CRMS, 35.50;; 18, Flynn Layton, CRMS, 35.90; 19, Charlotte Milos, CRMS, 36.10; 20, Georgia Brainerd, CRMS, 36.49; 21, Ava Pease, CRMS, 37.05; 22, Anika Sivigny, CRMS, 38.16; 23, Gabriella Gardner, THMS, 38.23; 24, Clara Venghiattis, CRMS, 39.91; 25, Jenna Yarosis, CRMS, 41.25; 26, Logan Delano, CRMS, 42.32; and 27, Ella Drew, CRMS, 46.00.

400 meters — 1, Siena Scordino, CRMS, 1:04.67; 2, Molly Williams, CRMS, 1:11.59; 3, Marguerite Worner, CRMS, 1:13.60; 4, Flynn Layton, CRMS, 1:13.73; 5, Eve Domareki, CRMS, 1:14.85; 6, Maya Qualter, CRMS, 1:14.88; 7, Katie Grace Kimball, CRMS, 1:18.64; 8, Zoey Bennet, THMS, 1:18.96; 9, Amelia Mills, CRMS, 1:23.54; 10, Jordyn Wight, THMS, 1:24.37; 11, Megan Santiago, Ocean, 1:25.13; 12, Lauren Spear, CRMS, 1:25.93; 13, Clara Venghiattis, CRMS, 1:30.25; 14, Chloe Egan, CRMS, 1:31.28; 15, Lucy Trumbauer, CRMS, 1:34.09; 16, Jenna Yarosis, CRMS, 1:36.25; and 17, Addi Sawyer, THMS, 1:41.63.

800 meters — 1, Siena Scordino, CRMS, 2:42.59; 2, Flynn Layton, CRMS, 3:03.11; 3, Georgia Brainerd, CRMS, 3:04.19; 4, Ellen Kunkel, CRMS, 3:09.33; 5, Eva Vickerman, CRMS, 3:11.05; 6, Aisley King, Ocean, 3:20.08; 7, Audrey Heyniger, CRMS, 3:26.65; 8, Acacia Widmer, CRMS, 3:41.17; and 9, Lauren Spear, CRMS, 3:44.53.

1,600 meters — 1, Cara Rothwell, CRMS, 6:26.94; 2, Emelia Moitoso, THMS, 6:44.25; 3, Zoey Bennet, THMS, 6:45.21; 4, Mackenzie Baines, CRMS, 6:46.17; 5, Isla Hoppin, CRMS, 6:49.66; 6, Maddie Bennett, CRMS, 7:09.97; 7, Audrey Heyniger, CRMS, 7:14.51; 8, Chloe Egan, CRMS, 7:16.28; 9, Jordyn Wight, THMS, 7:19.21; and 10, Addi Sawyer, THMS, 8:00.85.

55-meter hurdles — 1, Laiken Parent, Ocean, 10.35; 2, Alanna Nichols, THMS, 10.59; 3, Hattie Tyler, CRMS, 10.91; 4, Jade Larrabee, CRMS, 11.85; 5, Audrey Heyniger, CRMS, 12.04; 6, Flynn Layton, CRMS, 12.08; 7, Paisley Hayslip, THMS, 12.45; 8, Grace Hayes, THMS, 12.51; 9, Katie Grace Kimball, CRMS, 12.63; 10, Chloe Egan, CRMS, 12.64; 11, Lilly Johnson, CRMS, 12.66; 12, Maddie Bennett, CRMS, 12.93; 13, Marguerite Worner, CRMS, 13.10; 14, Olivia Johns, CRMS, 13.22; 15, Morgan Erickson, Ocean, 13.29; 16, Lydia Butler, THMS, 13.53; 17, Pearl Hedstrom, CRMS, 13.93; and 18, Megan Santiago, Ocean, 17.09.

4×100-meter relay — 1, Troy Howard (Grace Hayes, Jocelyn Valleau, Paisley Hayslip, Alanna Nichols), 58.89; and 2, Oceanside )Lorelei Parent, Laiken Parent, Morgan Erickson, Aisley King), 1:02.45.

4×400-meter relay — 1, Camden-Rockport (Siena Scordino, Flynn Layton, Cara Rothwell, Marguerite Worner), 5:11.46; 2, Troy Howard (Zoet Bennet, May Van Carples, Jordyn Wight, Aly Grenier), 5:52.32; and 3, Oceanside (Madeline Harrington, Aisley King, Baiya Bowen, Megan Santiago), 6:29.52.

High jump — 1, Alanna Nichols, THMS, 4-6; 2, Maya Qualter, CRMS, 4-6; 3, Lauren Spear, CRMS, 4-0; 4, Melody Ivy, Adeline Brage, Sears, and Rosa Tucker, THMS, 3-10; 7, Nyima Smith, and Marguerite Worner, CRMS, 3-10; 9, Pearl Hedstrom, CRMS, 3-8; 10, Ellen Kunkel, CRMS, 3-8; and 11, Lydia Butler, Aspen Miller, THMS, and Clara Venghiattis, CRMS, 3-6.

Long jump — 1, Laiken Parent, Ocean, 13-6; 2, Lorelei Parent, Ocean, 12-0; 3, Hattie Tyler, CRMS, 11-9; 4, Isla Hoppin, CRMS, 11-3; 5, Jade Larrabee, CRMS, 11-2; 6, Kate Lemon, THMS, 10-7; 7, May Van Carples, THMS, 10-6; 8, Adeline Braga, Sears, 10-5.5; 9, Melody Ivy, Sears, 10-4; 10, Lilly Johnson, CRMS, 10-0; 11, Olive Walker, and Olivia Johns, CRMS, 9-8; 13, Chloe Newton, THMS, and Anika Sivigny, CRMS, 9-7; 15, Morgan Erickson, Ocean, 9-6; 16, Charlotte Milos, CRMS, 9-5; 17, Gabby Watson, Isles, 9-4; 18, Addi Sawyer, THMS, 9-1; 19, Georgia Brainerd, CRMS, 8-10; 20, Nyima Smith, CRMS, 8-3; 21, Gabriella Gardner, THMS, and Jenna Yarosis, CRMS, 8-2; 23, Aspen Miller, THMS, and Maddie Bennett, CRMS, 8-1; 25, River Burns, Isles, 8-0; 26, Riley Donahue, Ocean, 7-10; 27, Rosa Tucker, THMS, 7-9; 28, Jordyn Wight, THMS, 7-8; 29, Aisley King, Ocean, 7-6; 30, Ellen Kunkel, CRMS, 7-5; 31, Emelia Moitoso, THMS, 7-4; and 32, Allie VanRyn, CRMS, 6-6.5

Triple jump — 1, Isla Hoppin, CRMS, 25-3; 2, Lilly Johnson, CRMS, 24-2; 3, Cara Rothwell, CRMS, 24-1.5; 4, Olive Walker, CRMS, 22-7; 5, Lorelei Parent, Ocean, 22-4; 6, Olivia Johns, CRMS, 22-1.5; 7, Kate Lemon, THMS, 22-0; 8, Jade Larrabee, CRMS, 21-5.5; 9, Eva Vickerman, CRMS, 20-6; 10, Lilian Wood, CRMS, 20-3; 11, Katie Grace Kimball, CRMS, 19-4; 12, Gabby Watson, Isles, 18-5; 13, River Burns, Isles, 18-0; 14, Lydia Butler, THMS, 17-4; and 15, Baiya Bowen, Ocean, 15-7.

Shot put — 1, Lilian Wood, CRMS, 24-8.5; 2, Marley Beauchene, CRMS, 24-0.5; 3, Hayley Orne, CRMS, 24-0; 4, Cleo Johndro, CRMS, 23-11; 5, Jade Larrabee, CRMS, 23-7.5; 6, Amelia Lincoln, CRMS, 21-9; 7, Eva Vickerman, CRMS, 21-5; 8, Allie VanRyn, CRMS, 21-2; 9, Acacia Widmer, CRMS, 21-0; 10, Marguerite Worner, CRMS, 19-10; 11, Logan Delano, CRMS, 19-5; 12, Charlotte Milos, CRMS, 19-4.5; 13, Lyla Tibbetts, CRMS, 19-4; 14, Ava Pease, CRMS, 19-3; 15, Maggie Efird, CRMS, 18-4; 16, Chloe Newton, THMS, 17-11; 17, Baiya Bowen, Ocean, 12-7; and 18, Ella Drew, CRMS, 12-6.

Discus — 1, Hayley Orne, CRMS, 58-6; 2, Marley Beauchene, CRMS, 56-7; 3, Cleo Johndro, CRMS, 53-9; 4, Amelia Lincoln, CRMS, 53-6; 5, Lilian Wood, CRMS, 52-8 1; 6, Ali Sylvester, CRMS, 46-8; 7, Lyla Tibbetts, CRMS, 39-8; 8, Eve Domareki, CRMS, 38-3; 9, Acacia Widmer, CRMS, 37-0; 10, Allie VanRyn, CRMS, 35-0; 11, Ava Pease, CRMS, 33-8; 12, Logan Delano, CRMS, 31-9; 13, Amelia Mills, CRMS, 31-5; and 14, Grace Hayes, THMS, 29-11.

Javelin — 1, Kate Lemon, THMS, 69-7.50; 2, Paisley Hayslip, THMS, 55-4; 3, Marley Beauchene, CRMS, 52-8; 4, River Burns, Isles, 46-0; 5, Emelia Moitoso, THMS, 44-7; 6, Cleo Johndro, CRMS, 43-3; 7, Eva Vickerman, CRMS, 40-10.5; and 8, Nyima Smith, CRMS, 35-9.

800-meter racewalk — 1, Jocelyn Valleau, THMS, 5:04.62; 2, Lucy Trumbauer, CRMS, 5:18.92; 3, Morgan Erickson, Ocean, 5:18.94; 4, Hayley Orne, CRMS, 5:36.37; 5, Ali Sylvester, CRMS, 5:42.19; 6, Riley Donahue, Ocean, 5:48.79; 7, Halle Tarbox, THMS, 5:56.57; 8, Anika Sivigny, CRMS, 5:56.93; 9, River Burns, Isles, 6:04.48; 10, Allie VanRyn, CRMS, 6:21.07; and 11, Baiya Bowen, Ocean, 6:32.37

The boys individual and relay results were:

100 meters — 1, Miles Sagaas, THMS, 13.79; 2, Cayden Dinneen, CRMS, 14.24; 3, Braden Beveridge, CRMS, 14.26; 4, Lucas Novicka, Ocean, 14.26; 5, Will Meyer, CRMS, 14.58; 6, Jaykob Zollman, Isles, 14.59; 7, Mason Contakos, CRMS, 14.60; 8, Teague Buchanan, CRMS, 14.62; 9, Bennett Cohen, CRMS, 14.65; 10, Xavier Mazzeo, CRMS, 14.94; 11, Luke Neve, Isles, 15.30; 12, Graham Eggena, CRMS, 15.32; 13, Peter Munro, Ocean, 15.79; 14, Benjamin Wyman, CRMS, 16.11; 15, Beckett Haskell, Ocean, 16.19; 16, Brayden Fogg, Ocean, 16.55; 17, Finley Conover, Isles, 16.67; 18, Elijah Hovenesian, CRMS, 16.73; 19, Emmett Milliken, CRMS, 16.94; 20, Carter Elliott, Ocean, 16.96; 21, Jameson Fournier, Ocean, 17.42; 22, Gilbert Thill, Ocean, 17.76; 23, Finn Adams, Ocean, 19.00; 24, Patrick Seely, CRMS, 19.22; and 25, Liam Carlson-Nelson, CRMS, 20.82.

200 meters — 1, Jasper Hackett, CRMS, 27.99; 2, Miles Sagaas, THMS, 28.75; 3, Braden Beveridge, CRMS, 29.00; 4, Lucas Novicka, Ocean, 29.56; 5, Teague Buchanan, CRMS, 29.93; 6, Mason Contakos, CRMS, 30.21; 7, Henri Weymouth, Ocean, 30.51; 8, Bennett Cohen, CRMS, 30.54; 9, Luke Neve, Isles, 31.47; 10, Oliver Lee, CRMS, 31.91; 11, Isaac Palmer, CRMS, 31.93; 12, Xavier Mazzeo, CRMS, 32.06; 13, Peter Munro, Ocean, 33.06; 14, Owen Tomalty, THMS, 34.39; 15, Benjamin Wyman, CRMS, 34.71; 16, Sam Pike, CRMS, 37.63; and 17, Patrick Seely, CRMS, 40.10.

400 meters — 1, Jasper Hackett, CRMS, 1:02.25; 2, Henri Weymouth, Ocean, 1:06.45; 3, Graham Stoughton, CRMS, 1:07.51; 4, Teague Buchanan, CRMS, 1:07.87; 5, Bennett Cohen, CRMS, 1:07.88; 6, Lucas Novicka, Ocean, 1:08.11; 7, Xavier Mazzeo, CRMS, 1:08.99; 8, Silas Moody, CRMS, 1:09.98; 9, Oliver Lee, CRMS, 1:10.03; 10, Ethan Cohen, CRMS, 1:10.05; 11, Cayden Dinneen, CRMS, 1:10.86; 12, John Bell, Ocean, 1:11.52; 13, Carver Heyniger, CRMS, 1:14.33; 14, Jack Stephenson, CRMS, 1:14.94; 15, Noah Seigh, CRMS, 1:17.62; 16, Peter Munro, Ocean, 1:18.34; 17, Owen Tomalty, THMS, 1:18.37; 18, Louis Outerbridge, Isles, 1:20.22; and 19, Beckett Haskell, Ocean, 1:35.08.

800 meters — 1, Will Meyer, CRMS, 2:34.01; 2, Sam Tooley, CRMS, 2:39.62; 3, Soren Johnson, CRMS, 2:43.86; 4, Ethan Cohen, CRMS, 2:45.58; 5, Isaac Palmer, CRMS, 2:46.11; 6, Keagan Urey, CRMS, 2:47.28; 7, Ian Beal, THMS, 3:01.73; 8, Noah Seigh, CRMS, 3:02.23; 9, Carver Heyniger, CRMS, 3:07.70; 10, Benjamin Wyman, CRMS, 3:09.85; 11, Lucas Gupta, CRMS, 3:11.56; 12, Mason Contakos, CRMS, 3:11.70; 13, Louis Outerbridge, Isles, 3:12.88; 14, Elias Fields, THMS, 3:14.17; 15, Finn Holmes, THMS, 3:14.63; 16, Tate Hearst, CRMS, 3:20.97; 17, Dylan Ricardi, CRMS, 3:29.47; and 18, Baxter Thackeray, CRMS, 3:35.08.

1,600 meters — 1, Will Meyer, CRMS, 5:08.90; 2, Graham Stoughton, CRMS, 5:26.98; 3, Sam Tooley, CRMS, 5:44.88; 4, Isaac Palmer, CRMS, 5:51.96; 5, Keagan Urey, CRMS, 6:10.70; 6, Jack Stephenson, CRMS, 6:12.26; 7 ,Noah Seigh, CRMS, 6:17.65; 8, Carver Heyniger, CRMS, 6:27.32; 9, Noah Clayton, Ocean, 6:36.98; 10, Sam Pike, CRMS, 6:48.68; 11, Louis Outerbridge, Isles, 6:49.87; 12, Dylan Ricardi, CRMS, 6:56.44; 13, Tate Hearst, CRMS, 7:21.74; 14, Beckett Haskell, Ocean, 7:53.45; and 15, Forest Pitkin, THMS, 8:31.40.

55-meter hurdles — 1, Caleb Read, Isles, 10.69; 2, Mason Contakos, CRMS, 10.71; 3, Soren Johnson, CRMS, 11.53; 4, Keagan Urey, CRMS, 11.71; 5, Lucas Gupta, CRMS, 12.17; 6, Graham Eggena, CRMS, 12.19; 7, Benjamin Wyman, CRMS, 12.68; 8, Ford Glotzl, Isles, 13.68; and 9, Nick Hickock, THMS, 16.27.

4×100-meter relay — 1, Camden-Rockport (Mason Contakos, Braden Beveridge, Carver Heyniger, Cayden Dinneen), 55.99; 2, Camden-Rockport, 56.09; 3, Oceanside (Peter Munro, Henri Weymouth, Wyatt Banow, Lucas Novicka), 58.64; 4, Islesboro (Finley Conover, Luke NEve, Jaykob Zollman, Louis Outerbridge), 1:02.09; and 5, Oceanside, 1:09.93.

4×400-meter relay — 1, Camden-Rockport (Sam Tooley, Jasper Hackett, Graham Stoughton, Will Meyer), 4:44.15; 2, Oceanside (Henri Weymouth, Beckett Haskell, Noah Clayton, Finn Adams), 5:42.60; and 3, Troy Howard (Elias Fields, Nick Hicock, Ian Beal, Owen Tomalty), 5:57.72.

High jump — 1, Jaykob Zollman, Isles, 4-8; 2, Isaac Palmer, CRMS, 4-8; 3, Bennett Cohen, and Teague Buchanan, CRMS, 4-04; 5, Finley Conover, Isles, 4-02; and 6, Ian Beal, THMS, 4-0.

Long jump — 1, Jasper Hackett, CRMS, 14-1.5; 2, Ethan Cohen, CRMS, 12-10.5; 3, Graham Stoughton, CRMS, 12-8; 4, Cayden Dinneen, CRMS, 12-7; 5, Lucas Novicka, Ocean, 12-2; 6, Caleb Read, Isles, 11-3.5; 7, Oliver Lee, CRMS, 11-3; 8, Jaykob Zollman, Isles, 11-1; 9, Soren Johnson, CRMS, 10-9.5; 10, Wyatt Banow, Ocean, 10-4; 11, Ian Beal, THMS, 10-1; 12, Lucas Gupta, CRMS, 9-8.5; 13, Curtis Hall, Ocean, 9-3; 14, Carter Elliott, Ocean, 8-10; 15, Finn Holmes, THMS, 8-7; 16, Anthonie Fairbrother, THMS, 8-5; 16, Gilbert Thill, Ocean, 8-5; 18, Elias Fields, THMS, 8-1.5; 19, Sam Pike, CRMS, 7-10; 20, John Barford, Isles, 7-3.5; and 21, Oscar Ives, CRMS, 6-7.50.

Triple jump — 1, Braden Beveridge, CRMS, 29-3.5; 2, Ethan Cohen, CRMS, 28-0; 3, Will Meyer, CRMS, 26-11; 4, Carver Heyniger, CRMS, 26-0.5; 5, Soren Johnson, CRMS, 24-9; 6, Keagan Urey, CRMS, 24-1.5; 7, Carter Elliott, Ocean, 22-9; 8, Jack Stephenson, CRMS, 22-2.5; 9, Wyatt Banow, Ocean, 22-0.5; 10, Jameson Fournier, Ocean, 21-5; 11, Tate Hearst, CRMS, 20-0; 12, Dylan Ricardi, CRMS, 19-8; and 13, Baxter Thackeray, CRMS, 18-1.

Shot put — 1, Jasper Hackett, CRMS, 38-1; 2, Kaleb Pietroski, Ocean, 38-0; 3, Emmett Milliken, CRMS, 29-10; 4, Maddox McMahan, Ocean, 28-11; 5, Owen Buchanan, THMS, 27-4; 6, Silas Moody, CRMS, 26-10; 7, Sam Kirkpatrick, THMS, 26-4; 8, Wyatt Banow, Ocean, 24-8; 9, Anthonie Fairbrother, THMS, 24-3; 10, Miles Sagaas, THMS, 23-5; 11, Gilbert Thill, Ocean, 21-7; 12, Brayden Fogg, Ocean, 21-3; 13, Owen Mailloux, THMS, 21-2; 14, David Geddis, Ocean, 20-0; 15, Nick Hickock, THMS, 19-6; 16, Finley Conover, Isles, 17-2; and 17, Cole Mailloux, THMS, 14-9.

Discus — 1, Sam Tooley, CRMS, 80-8; 2, Owen Buchanan, THMS, 73-8; 3, Kaleb Pietroski, Ocean, 72-6; 4, Braden Beveridge, CRMS, 71-8; 5, Anthonie Fairbrother, THMS, 70-3; 6, Maddox McMahan, Ocean, 69-10; 7, Silas Moody, CRMS, 69-1; 8, Sam Kirkpatrick, THMS, 58-10; 9, Oliver Lee, CRMS, 58-7; 10, Jack Stephenson, CRMS, 56-6; 11, Liam Carlson-Nelson, CRMS, 56-0; 12, Emmett Milliken, CRMS, 54-5; 13, Owen Mailloux, THMS, 47-7; 14, David Geddis, Ocean, 47-6; 15, Finley Conover, Isles, 45-11; 16, Landon Coombs, THMS, 44-0; and 17, Cole Mailloux, THMS, 33-9.

Javelin — 1, Kaleb Pietroski, Ocean, 113-9; 2, Owen Buchanan, THMS, and Emmett Milliken, CRMS, 80-6; 4, Finley Conover, Isles, 79-8; 5, Maddox McMahan, Ocean, 78-9; 6, Brayden Fogg, Ocean, 70-3; 7, Caleb Read, Isles, 63-9; 8, Jaykob Zollman, Isles, 63-7; 9, Nick Hickock, THMS, 59-8; 10, Jameson Fournier, Ocean, 58-9; 11, Gilbert Thill, Ocean, 57-5; 12, Finn Holmes, THMS, 56-8; 13, Peter Munro, Ocean, 56-1; 14, Elijah Hovenesian, CRMS, 55-1; 15, Liam Carlson-Nelson, CRMS, 53-9; 16, John Bell, Ocean, 52-7; 17, Sam Kirkpatrick, THMS, 52-6; 18, Landon Coombs, THMS, 51-7; 19, Owen Mailloux, THMS, 49-7; 20, Cole Mailloux, THMS, 48-2; 21, Baxter Thackeray, CRMS, 46-5; 22, Elias Fields, and Forest Pitkin, THMS, 42-5; 24, Patrick Seely, CRMS, 41-9; 25, Sam Pike, CRMS, 41-2; 26, John Barford, Isles, 29-7; and 27, Walker Pitkin, THMS, 22-2.

800-meter racewalk — 1, Tate Hearst, CRMS, 4:21.57; 2, Baxter Thackeray, CRMS, 4:48.00; 3, Ford Glotzl, Isles, 5:17.75; 4, Wyatt Banow, Ocean, 5:24.16; 5, Dylan Ricardi, CRMS, 5:25.72; 6, Jameson Fournier, Ocean, 5:34.73; 7, Forest Pitkin, THMS, 5:42.74; 8, Patrick Seely, CRMS, 5:48.44; 9, Noah Seigh, CRMS, 5:49.12; 10, Beckett Haskell, Ocean, 6:06.57; 11, Oscar Ives, CRMS, 6:13.05; and 12, John Barford, Isles, 6:29.17.

Medomak meet I

The girls team scores were: Medomak 118, Troy Howard 97, Jefferson 9 and Islesboro no score.

The boys team scores were: Medomak 118, Troy Howard 64, Islesboro 35 and Jefferson 14.

The girls individual and relay results were:

100 meters — 1, Ella McClean, Med, 14.21; 2, Vienna Ting, THMS, 14.34; 3, Rachel Richardson, Med, 14.52; 4, Stella McCarthy, THMS, 14.58; 5, Lyra Puchalski, Med, 14.81; 6, Mya Mitchell, THMS, 14.89; 7, Jocelyn Valleau, THMS, 14.93; 8, October Patterson, THMS, 15.53; 9, Emily Friel, THMS, 15.75; 10, Jade Ludwick, THMS, 15.91; 12, Karis Burns, Med, 16.15; 13, Artemis Maynard, THMS, 16.86; 14, Rosa Tucker, THMS, 17.28; 15, Gabriella Gardner, THMS, 17.41; 16, Grace Hayes, THMS, 17.42; 17, Gabby Watson, Isles, 17.52; 18, Aspen Miller, THMS, 17.57; 19, Adelaide Morris, Med, 17.58; 21, Addison Lincoln, Med, 19.18; and 22, Cheyenne Green, Med, 19.79.

200 meters — 1, Alanna Nichols, THMS, 30.22; 2, Stella McCarthy, THMS, 30.62; 3, Paisley Hayslip, THMS, 30.85; 4, Jocelyn Valleau, THMS, 31.15; 5, Allison Friel, THMS, 31.61; 6, Lyra Puchalski, Med, 31.67; 7, Mya Mitchell, THMS, 32.05; 9, October Patterson, THMS, 35.79; 10, May Van Carples, THMS, 37.27; 11, Gabriella Gardner, THMS, 37.80; and 12, Madison Jones, Med, 38.34; and 14, Julia Hynd, Med, 38.97.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Troy Howard’s Grace Hayes. Photo by Mark Haskell

400 meters — 1, Ava Collamore, Med, 1:17.25; 2, Adelaide Morris, Med, 1:26.12; 3, Madison Jones, Med, 1:31.64; 4, Sadie Smith, Med, 1:34.79; and 5, Addi Sawyer, THMS, 1:38.97.

800 meters — 1, Kaylee Collamore, Med, 2:55.42; and 2, Julia Hynd, Med, 3:21.91.

1,600 meters — 1, Paisley Hayslip, THMS, 6:52.80; 2, Emelia Moitoso, THMS, 6:54.65; 3, Jordyn Wight, THMS, 7:16.26; 4, Addi Sawyer, THMS, 7:46.32; and 5, Aly Grenier, THMS, 8:12.21.

55-meter hurdles — 1, Alanna Nichols, THMS, 10.86; 2, Ella McClean, Med, 10.91; 3, Allison Friel, THMS, 11.44; 4, Kaylee Collamore, Med, 11.66; 5, Ava Collamore, Med, 11.77; 6, Mckenzie Felter, Med, 11.78; 8, Julia Hynd, Med, 12.52; 9, Lydia Butler, THMS, 12.56; 10, Grace Hayes, THMS, 14.34; and 12, Addison Lincoln, Med, 14.87.

4×100-meter relay — 1, Troy Howard (Stella McCarthy, Alanna Nichols, Allison Friel, Jocelyn Valleau), 58.29; 32, Medomak (Julia Hynd, Ella McClean, Lyra Puchalski, Rachel Richardson), 1:00.27; 3, Troy Howard (Jade Ludwick, Emily Friel, Aspen Miller, Vienna Ting), 1:03.87; and 4, Medomak (Mckenzie Felter, Adelaide Morris, Karis Burns, Addison Lincoln), 1:10.38.

4×400-meter relay — 1, Troy Howard (Story Carlson, Kate Lemon, Zoey Bennet, Paisley Hayslip), 5:23.43; 2, Medomak (Sadie Smith, Ava Collamore, Kaylee Collamore, Madison Jones), 5:35.27; and 3, Troy Howard (Gabriella Gardner, Emelia Moitoso, May Van Carples, Jordyn Wight), 6:05.53.

High jump — 1, Ella McClean, Med, 4-4; 2, Ava Collamore, Med, 4-4; 3, Mckenzie Felter, Med, 4-2; 5, Story Carlson, THMS, 4-2; 6, Allison Friel, THMS, 4-2; 7, Lydia Butler, THMS, 3-10; 8, Alanna Nichols, THMS, 3-10; 9, Kaylee Collamore, Med, 3-8; and 10, Rosa Tucker, THMS, 3-6; and 11, Aspen Miller, THMS, 3-4.

Long jump — 1, Ella McClean, Med, 12-11.5; 2, Vienna Ting, THMS, 12-2.5; 3, Emily Friel, THMS, 11-6.5; 4, Mya Mitchell, THMS, 11-6; 5, Stella McCarthy, THMS, 11-5; 6, Lyra Puchalski, Med, 11-2.5; 7, Story Carlson, THMS, 10-10; 8, Mckenzie Felter, Med, 10-3; 9, Kate Lemon, THMS, 10-2.5; 10, Chloe Newton, THMS, 10-1; 11, May Van Carples, THMS, 9-11; 12, Sadie Smith, Med, 9-10; 14, Julia Hynd, Med, 9-6.5; 15, Karis Burns, Med, 9-5.5; 16, Artemis Maynard, THMS, 9-2.5; 17, River Burns, Isles, 8-11; 18, Emelia Moitoso, THMS, 8-5.5; 19, Adelaide Morris, Med, 8-4.5; 20, Gabby Watson, Isles, 8-4.5; 21, Gabriella Gardner, THMS, 8-4; 22, Aspen Miller, THMS, 8-1; 23, Madison Jones, Med, 8-0.5; 24, Rosa Tucker, THMS, 7-11; 25, Jordyn Wight, THMS, 7-10; 26, Aly Grenier, THMS, 7-8.5; and 27, Cheyenne Green, Med, 7-2.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Medomak’s Joe Wilcox. Photo by Mark Haskell

Triple jump — 1, Kaylee Collamore, Med, 25-5; 2, Rachel Richardson, Med, 24-4; 3, Ava Collamore, Med, 24-1; 4, Lyra Puchalski, Med, 22-11; 5, Kate Lemon, THMS, 22-0; 6, Sadie Smith, Med, 21-1; 7, Lavinia Welch, THMS, 20-7; 8, River Burns, Isles, 19-10; 9, Artemis Maynard, THMS, 19-3; 10, Gabby Watson, Isles, 18-6; 11, Lydia Butler, THMS, 18-3; and 12, Story Carlson, THMS, 17-10.

Shot put — 1, October Patterson, THMS, 25-4; 2, McKenzie Black, THMS, 24-9; 3, Rachel Richardson, Med, 22-3; 4, Zoe Fitts, THMS, 20-10; 5, Karis Burns, Med, 20-0.5; 6, Gabby Watson, Isles, 19-8; and 8, Chloe Newton, THMS, 17-5.5.

Discus — 1, Karis Burns, Med, 64-4; 2, Rachel Richardson, Med, 57-8; 3, McKenzie Black, THMS, 51-2; 4, Lily Martinelli, THMS, 48-1; 6, Lavinia Welch, THMS, 40-6; 7, Grace Hayes, THMS, 31-5; and 8, Cheyenne Green, Med, 27-9.

Javelin — 1, Mckenzie Felter, Med, 63-0; 2, Kate Lemon, THMS, 62-4; 3, Paisley Hayslip, THMS, 57-9; 5, Emelia Moitoso, THMS, 47-0; 6, River Burns, Isles, 45-3; 7, Zoe Fitts, THMS, 38-1; 8, McKenzie Black, THMS, 36-4; and 9, Addison Lincoln, Med, 28-4

800-meter racewalk — 1, Madison Jones, Med, 5:11.05; 2, Sadie Smith, Med, 5:11.59; 3, Adelaide Morris, Med, 5:32.78; and 5, Addison Lincoln, Med, 5:46.03 1

The boys individual and relay results were:

100 meters — 1, Miles Sagaas, THMS, 13.62; 2, Landon Starr, Med, 13.90; 3, Jaykob Zollman, Isles, 14.08; 4, Aiden Crawford, Med, 14.28; 5, Cole Bales, Med, 14.42; 6, Kayden Johnson, Med, 15.14; 7, Luke Neve, Isles, 15.41; 8, James Fox, Med, 15.62; 9, Logan Vigue, Med, 15.67; 10, Griffin Murray, Med, 15.82; 11, Finley Conover, Isles, 16.18; 12, Nicholas Rogers, Med, 17.25; 13, Andrew Flanders, Med, 17.57; 15, Cole Bruno, Med, 17.91; 17, Lucas Baker, Med, 18.86; and 20, Seth Sawyer, Med, 21.21.

200 meters — 1, Landon Starr, Med, 29.24; 2, Levi Simmons, Med, 29.32; 3, Brayden Nadeau, Med, 29.82; 4, Miles Sagaas, THMS, 30.21; 6, Aiden Crawford, Med, 31.12; 7, Mason Nguyen, Med, 31.33; 9, Luke Neve, Isles, 32.68; 11, Griffin Murray, Med, 33.41; 12, Joe Wilcox, Med, 34.26; and 13, Owen Tomalty, THMS, 34.95.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Islesboro’s Jaykob Zollman. Photo by Mark Haskell

400 meters — 1, Landon Starr, Med, 1:07.20; 2, Brayden Nadeau, Med, 1:09.70; 3, Levi Simmons, Med, 1:10.48; 4, Nico Valliancourt, THMS, 1:13.46; 5, Gabriel Wagner, THMS, 1:14.08; 6, Ian Beal, THMS, 1:22.71; 7, Owen Tomalty, THMS, 1:24.62; and 9, Louis Outerbridge, Isles, 2:00.16.

800 meters — 1, Colby Daigle, Med, 2:50.94; 2, Elias Fields, THMS, 3:10.39; 3, Ian Beal, THMS, 3:12.10; and 4, Finn Holmes, THMS, 3:12.39.

1,600 meters — 1, Levi Simmons, Med, 6:04.31; 2, Colby Daigle, Med, 6:11.97; 4, Louis Outerbridge, Isles, 7:55.99; and 5, Nick Hickock, THMS, 10:32.65.

55-meter hurdles — 1, Levi Simmons, Med, 10.92; 2, Caleb Read, Isles, 10.94; 3, Jaykob Zollman, Isles, 11.25; 4, Cole Bales, Med, 11.80; 5, Logan Vigue, Med, 12.17; 7, Kayden Johnson, Med, 12.49; 9, Sam Potter, THMS, 13.11; and 12, Nick Hickock, THMS, 16.25.

4×100-meter relay — 1, Medomak (Aiden Crawford, Mason Nguyen, Cole Bales, Landon Starr), 59.18; 2, Troy Howard (Channing Buzzell, Theo Fowler, Gabriel Wagner, Miles Sagaas), 1:01.53; 3, Islesboro (Luke Neve, Louis Outerbridge, Finley Conover, Jaykob Zollman), 1:01.98; and 4, Medomak (Griffin Murray, Kayden Johnson, Joe Wilcox, Cole Bruno), 1:06.78.

4×400-meter relay — 1, Medomak (Colby Daigle, Brayden Nadeau, Levi Simmons, James Fox), 5:09.06; and 2, Troy Howard (Owen Tomalty, Nico Valliancourt, Sam Potter, Theo Fowler), 5:12.63.

High jump — 1, Jaykob Zollman, Isles, 4-6; 2, Finley Conover, Isles, 4-0; 3, Kayden Johnson, Med, 4-0; 4, Aiden Crawford, Med, 4-0; 6, Sam Potter, THMS, 3-10; 7, Ian Beal, THMS, 3-10; and 8, Griffin Murray, Med, 3-8.

Long jump — 1, Brayden Nadeau, Med, 13-4; 2, Landon Starr, Med, 13-3.5; 3, Mason Nguyen, Med, 12-5.5; 4, Jaykob Zollman, Isles, 12-4; 5, Cole Bales, Med, 11-9.5; 6, Caleb Read, Isles, 11-7; 8, Finn Holmes, THMS, 9-2; 10, Colby Daigle, Med, 8-11.5; 11, Anthonie Fairbrother,, THMS, 8-10.5; 12, Aiden Crawford, Med, 8-7; 13, Elias Fields, THMS, 7-8; and 14, Ford Glotzl, Isles, 6-8.5

Triple jump — 1, Brayden Nadeau, Med, 28-4; 2, Mason Nguyen, Med, 28-0.5; 4, Sam Potter, THMS, 24-5; and 5, Nicholas Rogers, Med, 21-0. 1

Shot put — 1, Cole Bales, Med, 30-1; 3, Sam Kirkpatrick, THMS, 26-6.75; 4, Anthonie Fairbrother,, THMS, 26-0; 5, Owen Buchanan, THMS, 25-10; 6, Logan Vigue, Med, 23-0.5; 7, Miles Sagaas, THMS, 22-6.25; 8, Owen Mailloux, THMS, 21-9.5; 9, Seth Sawyer, Med, 21-8; 10, Andrew Flanders, Med, 21-5; 11, Nick Hickock, THMS, 20-9; 12, Finley Conover, Isles, 20-1; 13, Ian Lucas, THMS, 19-4; 15, Joe Wilcox, Med, 18-8.25; 16, Ford Glotzl, Isles, 18-7.5; 17, Cole Bruno, Med, 18-7; 18, Gauge Dakers, Isles, 18-2; and 19, Cole Mailloux, THMS, 13-2.

Discus — 1, Sam Kirkpatrick, THMS, 71-4; 2, Anthonie Fairbrother, THMS, 70-10; 3, Kayden Johnson, Med, 69-11; 4, Gabriel Wagner, THMS, 68-11; 5, Owen Buchanan, THMS, 60-6; 6, Joe Wilcox, Med, 59-3; 7, Andrew Flanders, Med, 55-8; 8, Ian Lucas, THMS, 53-9; 9, Finley Conover, Isles, 52-0; 10, Owen Mailloux, THMS, 47-1; 11, Cole Mailloux, THMS, 45-11; 13, Cole Bruno, Med, 45-0; 14, Gauge Dakers, Isles, 40-4; and 16, Lucas Baker, Med, 35-1.

Javelin — 1, Theo Fowler, THMS, 98-0; 2, Jaykob Zollman, Isles, 85-9; 3, Finley Conover, Isles, 85-5; 4, Ian Lucas, THMS, 81-2; 5, Mason Nguyen, Med, 78-2; 6, Owen Buchanan, THMS, 77-4; 8, Logan Vigue, Med, 66-9; 11, Seth Sawyer, Med, 60-5; 12, Joe Wilcox, Med, 58-3; 13, Caleb Read, Isles, 57-0; 14, Andrew Flanders, Med, 55-7; 15, Owen Mailloux, THMS, 55-0; 16, Sam Kirkpatrick, THMS, 54-2; 17, Nico Valliancourt, THMS, 53-5; 18, Cole Bruno, Med, 53-2; 19, Finn Holmes, THMS, 53-0; 20, Gauge Dakers, Isles, 50-8; 21, Cole Mailloux, THMS, 49-2; 22, Elias Fields, THMS, 46-1; 23, Nicholas Rogers, Med, 40-4; and 24, Lucas Baker, Med, 35-5.

800-meter racewalk — 1, Sam Potter, THMS, 5:19.40; 2, James Fox, Med, 5:19.65; 3, Lucas Baker, Med, 5:28.51; 4, Ford Glotzl, Isles, 5:30.19; 5, Griffin Murray, Med, 5:50.11; 6, Nick Hickock, THMS, 5:56.70; and 7, Seth Sawyer, Med, 6:56.27.

Camden Hills meet

The girls team scores: Camden-Rockport 139.66, Oceanside 43, Jefferson 17.33, Islesboro 9 and Searsport 5.

The boys team scores were: Camden-Rockport 146, Oceanside 25, Jefferson 22 and Islesboro 21.

The girls individual and relay results were:

100 meters — 1, Laiken Parent, OMS, 15.02; 2, Molly Williams, CRMS, 15.07; 3, Siena Scordino, CRMS, 15.11; 4, Pearl Hedstrom, CRMS, 15.58; 5, Olive Walker, CRMS, 15.92; 6, Maggie Efird, CRMS, 16.35; 7, Mackenzie Baines, CRMS, 16.45; 8, Lilian Wood, CRMS, 16.57; 9, Amelia Lincoln, CRMS, 16.78; 10, Aisley King, OMS, 16.78; 11, Maya Qualter, CRMS, 16.80; 12, Isla Hoppin, CRMS, 16.82; 13, Amelia Mills, CRMS, 17.05; 14, Lorelei Parent, OMS, 17.14; 15, Lauren Spear, CRMS, 17.25; 16, Katie Grace Kimball, CRMS, 17.26; 17, Georgia Brainerd, CRMS, 17.30; 18, Cleo Johndro, CRMS, 17.38; 19, Anika Sivigny, CRMS,17.40; 20, Eva Vickerman, CRMS,17.50; 21, Charlotte Milos, CRMS,17.51; 22, Ruby Sewall, OMS,17.66; 24, Ava Pease, CRMS, 18.02; 25, Maddie Bennett, CRMS, 18.17; 26, Jenna Yarosis, CRMS, 18.21; 27, Lyla Tibbetts, CRMS, 18.23; 28, Adeline Braga, Sears, 18.43; 29, River Burns, Isles, 18.52; 30, Logan Delano, CRMS, 18.99; 31, Hayley Orne, CRMS, 19.06; 32, Gabby Watson, Isles, 19.08; 33, Acacia Widmer, CRMS, 19.12; 34, Allie VanRyn, CRMS ,19.49; 35, Clara Venghiattis, CRMS, 19.51; 38, Marley Beauchene, CRMS, 21.49; and 39, Fiona Achorn, OMS, 21.96.

200 meters — 1, Siena Scordino, CRMS, 32.33; 3, Olive Walker, CRMS, 34.57; 4, Mackenzie Baines, CRMS, 35.24; 5, Pearl Hedstrom, CRMS, 35.44; 6, Amelia Lincoln, CRMS, 35.84; 7, Maya Qualter, CRMS, 35.90; 8, Amelia Mills, CRMS, 37.17; 9, Charlotte Milos, CRMS, 37.26; 10, Jade Larrabee, CRMS, 37.34; 11, Eva Vickerman, CRMS, 37.49; 12, Isla Hoppin, CRMS, 37.54; 13, Lauren Spear, CRMS, 37.58; 15, Ava Pease, CRMS, 39.16; 16, Anika Sivigny, CRMS, 39.73; 18, Ruby Sewall, OMS, 40.29; 19, Ainsley Ford, CRMS, 40.85; 20, Vera Iserbyt, CRMS, 41.20; 21, Jenna Yarosis, CRMS, 41.57; 22, Logan Delano, CRMS, 42.71; 24, Clara Venghiattis, CRMS, 44.96; and 25, Ella Drew, CRMS, 50.47.

400 meters — 1, Siena Scordino, CRMS, 1:08.55; 2, Molly Williams, CRMS, 1:14.79; 3, Cara Rothwell, CRMS, 1:16.08; 4, Flynn Layton, CRMS, 1:19.37; 5, Marguerite Worner, CRMS, 1:20.40; 6, Maya Qualter, CRMS, 1:22.45; 7, Georgia Brainerd, CRMS, 1:22.85; 8, Ellen Kunkel, CRMS, 1:24.27; 9, Lyla Tibbetts, CRMS, 1:24.30; 10, Katie Grace Kimball, CRMS, 1:25.15; 11, Eva Vickerman, CRMS, 1:27.79; 12, Chloe Egan, CRMS, 1:31.77; 13, Audrey Heyniger, CRMS, 1:32.92; 14, Lucy Trumbauer, CRMS, 1:40.34; 15, Megan Santiago, OMS, 1:41.02; and 16, Ella Drew, CRMS, 1:58.40.

800 meters — 1, Siena Scordino, CRMS, 2:47.65; 2, Flynn Layton, CRMS, 3:00.17; 3, Marguerite Worner, CRMS, 3:12.11; 4, Isla Hoppin, CRMS, 3:24.16; 5, Ellen Kunkel, CRMS, 3:27.39; 6, Georgia Brainerd, CRMS, 3:30.40; 7, Audrey Heyniger, CRMS, 3:34.79; 8, Lilly Johnson, CRMS, 3:36.35; 9, Chloe Egan, CRMS, 3:39.43; 10, Aisley King, OMS, 3:46.68; 11, Acacia Widmer, CRMS, 3:58.25; 12, Lucy Trumbauer, CRMS, 3:58.75; 13, Clara Venghiattis, CRMS, 4:02.74; and 14, Megan Santiago, OMS, 4:04.44.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Medomak’s Cheyenne Green. Photo by Mark Haskell

1,600 meters — 1, Flynn Layton, CRMS, 6:06.89; 2, Molly Williams, CRMS, 6:16.32; 3, Audrey Heyniger, CRMS, 7:08.46; 4, Ellen Kunkel, CRMS, 7:09.09; 5, Soleil Jacques, CRMS, 7:48.43; 6, Megan Santiago, OMS, 8:16.29.

55-meter hurdles — 1, Laiken Parent, OMS, 10.83; 2, Pearl Hedstrom, CRMS, 11.74; 3, Jade Larrabee, CRMS, 11.90; 5, Audrey Heyniger, CRMS, 11.95;6, Katie Grace Kimball, CRMS, 12.19; 7, Mackenzie Baines, CRMS, 12.46; 8, Lilly Johnson, CRMS, 12.73; 9, Chloe Egan, CRMS, 12.92; 10, Maddie Bennett, CRMS, 12.99; 11, Morgan Erickson, OMS, 13.66; 12, Charlotte Ford, CRMS, 13.72; 14, Megan Santiago, OMS, 16.45; 15, Lorelei Parent, OMS, 26.40.

4×100-meter relay — 1, Oceanside, 1:09.26; and 3, Camden-Rockport, 1:20.41.

4×400-meter relay — 1, Camden-Rockport, 5:21.97; and 2, Oceanside, 5:53.10.

High jump — 1 Lauren Spear, and Maya Qualter, CRMS, 3-8; 4 Adeline Braga, Sears, 3-8; 5 Olive Walker, CRMS, 3-6; and 6 Melody Ivy, Sears, 3-6.

Long jump — 1, Laiken Parent, OMS, 12-5; 2, Pearl Hedstrom, CRMS, 11-11; 3, Adeline Braga, Sears, 10-9; 4, Lilian Wood, CRMS, 10-7; 6, Isla Hoppin, Olive Walker, CRMS, and Morgan Erickson, OMS, 10-2; 9, Jade Larrabee, CRMS, Anika Sivigny, and Lorelei Parent, OMS, 9-8; 12, River Burns, Isles, 9-7; 13, Katie Grace Kimball, Charlotte Milos, and Lilly Johnson, CRMS, 9-5; 17, Molly Williams, CRMS, 9-3; 18, Lucy Trumbauer, Mackenzie Baines, CRMS, and Melody Ivy, Sears, 8-5; 22, Gabby Watson, Isles, 8-2; and 23, Charlotte Ford, and Jenna Yarosis, CRMS, 8-0.

Triple jump — 1, Laiken Parent, OMS, 26-7; 2, Lilly Johnson, CRMS, 20-3; 3, Lorelei Parent, OMS, 20-0; 4, River Burns, Isles, 19-2; 5, Gabby Watson, Isles, 19-1; and 6, Baiya Bowen, OMS, 15-9.

Shot put — 1, Amelia Mills, CRMS, 26-3; 2, Hayley Orne, CRMS, 23-5; 3, Lilian Wood, CRMS, 21-8; 4, Amelia Lincoln, CRMS, 21-4; 5, Cleo Johndro, and Logan Delano, CRMS, 21-0; 7, Marley Beauchene, CRMS, 20-11; 8, Acacia Widmer, CRMS, 20-2; 9, Charlotte Milos, CRMS, 19-0; 10, Allie VanRyn, CRMS, 18-8; 11, Maggie Efird, CRMS, 18-3; 12, Lyla Tibbetts, CRMS, 17-8; 14, Ava Pease, CRMS, 17-0; 16, Ella Drew, CRMS, 15-2; and 17, Clara Venghiattis, CRMS, 12-10.

Javelin — 1, River Burns, Isles, 48-9; 2, Jade Larrabee, CRMS, 46-9; 3, Hayley Orne, CRMS, 43-9; 4, Cleo Johndro, CRMS, 40-8; 6, Maggie Efird, CRMS, 33-2; and 7, Jenna Yarosis, CRMS, 27-7.

800-meter racewalk — 1, Morgan Erickson, OMS, 5:24.83; 2, Charlotte Ford, CRMS, 5:31.85; 3, Ainsley Ford, CRMS, 5:42.52; 4, Vera Iserbyt, CRMS, 5:42.83; 7, Baiya Bowen, OMS, 6:24.63; 8, Allie VanRyn, CRMS, 6:29.26; 9, Lucy Trumbauer, CRMS, 6:29.42; 10, Berlin Ecker, OMS, 6:48.89; and 13, Fiona Achorn, OMS, 7:22.18.

The boys individual and relay results were:

100 meters — 1, Braden Beveridge, CRMS, 14.38; 2, Bennett Cohen, CRMS, 14.59; 3, Jaykob Zollman, Isles, 14.64; 4, Cayden Dinneen, CRMS, 14.75; 5, Connor Middleton, CRMS, 14.80; 6, Mason Contakos, CRMS, 14.89; 7, Teague Buchanan, CRMS, 14.98; 8, Xavier Mazzeo, CRMS, 15.32; 9, Sam Tooley, CRMS, 15.39; 10, Oliver Lee, CRMS, 15.99; 11, Soren Johnson, CRMS, 16.11; 12, Beckett Haskell, OMS, 16.64; 13, Finley Conover, Isles, 16.90; 14, Lucas Gupta, CRMS, 17.14; 16, Luke Tobias, CRMS, 18.69; 17, Oscar Ives, CRMS, 19.02; 19, Patrick Seely, CRMS, 19.27; and 20, Jameson Fournier, OMS, 21.35.

200 meters — 1, Jasper Hackett, CRMS, 28.39; 2, Braden Beveridge, CRMS,30.02; 3, Henri Weymouth, OMS, 30.47; 4, Teague Buchanan, CRMS, 30.67; 5, Bennett Cohen, CRMS, 30.92; 7, Connor Middleton, CRMS, 31.19; 8, Cayden Dinneen, CRMS, 31.79; 9, Mason Contakos, CRMS, 31.93; 10, Xavier Mazzeo, CRMS, 32.67; 11, Silas Moody, CRMS, 32.87; 12, Oliver Lee, CRMS, 33.57; 13, Soren Johnson, CRMS, 34.38; 15, Noah Seigh, CRMS, 36.62; 16, Sam Pike, CRMS, 38.33; 17, Emmett Milliken, CRMS, 38.62; 19, Oscar Ives, CRMS, 41.14; and 20, Patrick Seely, CRMS, 42.0.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Troy Howard’s Gabriel Wagner. Photo by Mark Haskell

400 meters — 1, Jasper Hackett, CRMS, 1:02.77; 2, Bennett Cohen, CRMS, 1:07.44; 3, Graham Stoughton, CRMS, 1:08.76; 5, Henri Weymouth, OMS, 1:09.24; 6, Oliver Lee, CRMS, 1:10.42; 8, Ethan Cohen, CRMS, 1:12.28; 9, Connor Middleton, CRMS, 1:15.49; 10, Cayden Dinneen, CRMS, 1:16.24; 11, Jack Stephenson, CRMS, 1:18.61; 12, Carver Heyniger, CRMS, 1:18.90; 13, Colton McKellar-Massey, CRMS, 1:30.92; and 14, Baxter Thackeray, CRMS, 1:34.38.

800 meters — 1, Will Meyer, CRMS, 2:39.30; 2, Sam Tooley, CRMS, 2:44.72; 3, Ethan Cohen, CRMS, 3:01.45; 4, Noah Seigh, CRMS, 3:02.81; 5, Sam Bernadino, CRMS, 3:04.05; 6, Isaac Palmer, CRMS, 3:04.66; 7, Keagan Urey, CRMS, 3:05.04; 8, Louis Outerbridge, Isles, 3:12.61; 9, Graham Eggena, CRMS, 3:13.11; 10, Lucas Gupta, CRMS, 3:23.44; 11, Tate Hearst, CRMS, 3:24.54; 12, Baxter Thackeray, CRMS, 3:40.17; 13, Beckett Haskell, OMS, 3:46.05; and 14, Peter Munro, OMS, 3:53.08.

1,600 meters — 1, Will Meyer, CRMS, 5:28.89; 2, Graham Stoughton, CRMS, 5:39.52; 3, Sam Tooley, CRMS, 5:59.00; 4, Soren Johnson, CRMS, 6:17.98; 6, Sam Bernadino, CRMS, 6:22.19; 7, Keagan Urey, CRMS, 6:23.49; 8, Jack Stephenson, CRMS, 6:24.08; 9, Carver Heyniger, CRMS, 6:26.97; 10, Noah Seigh, CRMS, 6:27.78; 11, Xavier Mazzeo, CRMS, 6:54.72; 12, Sam Pike, CRMS, 6:58.62; 13, Louis Outerbridge, Isles, 7:01.45; 14, Peter Munro, OMS, 7:07.48; 15, Jameson Fournier, OMS, 7:50.67; and 16, Colton McKellar-Massey, CRMS, 8:18.31.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Troy Howard’s Paisley Hayslip, left, Medomak’s Madison Jones. Photo by Mark Haskell

55-meter hurdles — 1, Soren Johnson, CRMS, 11.23; 2, Mason Contakos, CRMS, 11.28; 3, Carver Heyniger, CRMS, 11.53; 5, Caleb Read, Isles, 11.68; 6, Jaykob Zollman, Isles, 11.75; 7, Keagan Urey, CRMS, 11.76; 8, Isaac Palmer, CRMS, 12.03; 9, Graham Eggena, CRMS, 12.12; 10, Lucas Gupta, CRMS, 12.47; 11, Colton McKellar-Massey, CRMS, 12.75; and 14, Brayden Fogg, OMS, 14.17.

4×100-meter relay — 1, Camden-Rockport, 57.30; 2, Islesboro, 1:04.05; 3, Oceanside, 1:07.41; and 4, Oceanside, 1:08.95.

4×400-meter relay — 1, Camden-Rockport, 4:51.87.

High jump — 1, Jaykob Zollman, Isles, 4-6; 3, Teague Buchanan, CRMS,4-0; and 4, Isaac Palmer, CRMS,3-10.

Long jump — 1, Jaykob Zollman, Isles, 13-4; 2, Graham Stoughton, CRMS, 13-0; 3, Ethan Cohen, CRMS, 12-6; 4, Will Meyer, CRMS, 12-5; 5, Graham Eggena, CRMS, 12-2; 6, Teague Buchanan, CRMS, 12-1; 7, Bennett Cohen, CRMS, 11-11; 8, Caleb Read, Isles, 11-4; 10, Mason Contakos, CRMS, 11-1; 11, Colton McKellar-Massey, CRMS, 10-11; 12, Sam Bernadino, CRMS, 10-5; 15, Tate Hearst, CRMS, 9-4;16, John Bell, OMS, 8-7; 18, Gilbert Thill, OMS, 8-2; and 19, Ford Glotzl, OMS, 7-9.

Triple jump — 2, Keagan Urey, CRMS, 23-4; 3, Jack Stephenson, CRMS, 23-4; 4, Jameson Fournier, OMS, 22-4; 6, Carter Elliott, OMS, 20-11; 7, Curtis Hall, OMS, 19-4; and 8, Beckett Haskell, OMS, 14-3.

Shot put — 1, Jasper Hackett, CRMS, 34-5; 2, Maddox McMahan, OMS, 33-8; 3, Kaleb Pietroski, OMS, 33-5; 4, Emmett Milliken, CRMS, 30-4; 6, Braden Beveridge, CRMS, 27-3; 7, Silas Moody, CRMS, 24-10; 8, Ethan Cohen, CRMS, 24-7; 9, Graham Stoughton, CRMS, 21-0; 10, Caleb Read, Isles, 20-11; 12, David Geddis, OMS, 19-0; 13, Gauge Dakers, Isles, 18-6; 14, Cameron Johnson, OMS, 18-0; and 15, Luke Neve, Isles, 15-2.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Troy Howard’s Eli Fields. Photo by Mark Haskell

Javelin — 1, Cayden Dinneen, CRMS, 95-3; 2, Jasper Hackett, CRMS, 89-6; 3, Kaleb Pietroski, OMS, 82-7; 4, Maddox McMahan, OMS, 76-3; 5, Finley Conover, Isles, 74-4; 6, Caleb Read, Isles, 73-10; 7, Jaykob Zollman, Isles, 67-2; 9, Sam Bernadino, CRMS, 64-9; 10, Carter Elliott, OMS, 62-9; 11, Emmett Milliken, CRMS, 62-2; 13, Gauge Dakers, Isles, 56-6; 14, David Geddis, OMS, 54-4; 15, Brayden Fogg, OMS, 53-10; 16, Silas Moody, CRMS, 53-3; 17, Gilbert Thill, OMS, 51-3; 18, Jameson Fournier, OMS, 51-0; 19, Sam Pike, CRMS, 49-9; 20, Noah Seigh, CRMS, 47-5; 22, John Bell, OMS, 45-7; 23, Patrick Seely, CRMS, 40-5; and 24, Oscar Ives, CRMS, 36-9.

800-meter racewalk — 1, Tate Hearst, CRMS, 4:32.25; 2, Baxter Thackeray, CRMS, 5:02.80 3, Curtis Hall, OMS, 5:24.94; 4, Ford Glotzl, OMS, 5:38.55; and 5, Patrick Seely, CRMS, 5:40.29.

Belfast meet

The girls team scores were: Troy Howard 189, Medomak 145, Great Salt Bay 71 and Boothbay 41. Islesboro had no score.

The boys team scores were: Medomak 172.5, Great Salt Bay 98, Troy Howard 79, Islesboro 59, Boothbay 33.5 and Wiscasset 4.

The girls individual and relay results were:

100 meters — 2, Ella McClean, Med, 14.90; 4, Mya Mitchell, THMS, 15.22; 5, Halle Tarbox, THMS, 15.27; 6, Stella McCarthy, THMS, 15.30; 7, Rachel Richardson, Med, 15.33; 8, October Patterson, THMS, 15.45; 9, Vienna Ting, THMS, 15.48; 10, Lyra Puchalski, Med, 15.49; 13, Jocelyn Valleau, THMS, 15.64; 19, Emily Friel, THMS, 16.45; 21, Mckenzie Felter, Med, 16.51; 22, Skylee Reimer, THMS, 16.52; 23, Jade Ludwick, THMS, 16.64; 24, Hailey Hobbs, Med, 16.76; 27, Zoey Bennet, THMS, 16.85; 29, Nora Burgess, THMS, 17.04; 31, Artemis Maynard, THMS, 17.29; 32, Karis Burns, Med, 17.29; 33, Adelade Morris, Med, 17.51; 34, Gabriella Gardner, THMS, 17.62; 36, Rosa Tucker, THMS, 17.67; 38, Aspen Miller, THMS, 17.74; 40, Gabby Watson, Isles, 17.79; and 45, Cheyenne Greene, Med, 20.01.

200 meters — 1, Stella McCarthy, THMS, 31.19; 3, Alanna Nichols, THMS, 31.74; 4, Jocelyn Valleau, THMS, 32.18; 5, Allison Friel, THMS, 32.24; 7, Lyra Puchalski, Med, 32.59; 8, Mya Mitchell, THMS, 33.02; 11, October Patterson, THMS, 34.13; 15, Hailey Hobbs, Med, 35.95; 17, Karis Burns, Med, 36.39; 18, Julia Hynd, Med, 36.48; 20, Adelade Morris, Med, 37.39; 21, May Van Carples, THMS, 37.41; and 22, Gabriella Gardner, THMS, 37.92.

400 meters — 1, Paisley Hayslip, THMS, 1:12.77; 2, Ava Collamore, Med, 1:17.56; 3, Julia Hynd, Med, 1:24.30; 5, Sadie Smith, Med, 1:29.00; and 7, Madison Jones, Med, 1:35.69

800 meters — 1, Kaylee Collamore, Med, 3:12.42; and 2, Ibis Bird, THMS, 3:21.80.

1,600 meters — 2, Emelia Moitoso, THMS, 6:54.59; and 3, Aly Grenier, THMS, 8:20.97.

55-meter hurdles — 1, Alanna Nichols, THMS, 11.63; 2, Allison Friel, THMS, 11.87; 3, Ella McClean, Med, 11.99; 4, Kaylee Collamore, Med, 12.18; 5, Ava Collamore, Med, 12.27; 6, Mckenzie Felter, Med, 12.44; 10, Julia Hynd, Med, 12.80; 12, Grace Hayes, THMS, 13.06; 14, Lydia Butler, THMS, 13.40; and 16, Madison Jones, Med, 13.92.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Troy Howard’s Walker Pitkin’s. Photo by Mark Haskell

4×100-meter relay — 1, Troy Howard (Halle Tarbox, Alanna Nichole, Allison Friel, Jocelyn Valleau), 59.87; 2, Medomak Middle School (Julia Hynd, Rachel Richardson, Lyra Puchalski, Ella McClean), 1:01.58; and 5, Troy Howard (Jade Ludwick, Vienna Ting, Emily Friel, Aspen Miller), 1:06.93.

4×400-meter relay — 1, Troy Howard (Story Carlson, Kate Lemon, Paisley Hayslip, Stella McCarthy), 5:23.37; and 2, Medomak Middle School (Ava Collamore, Kaylee Collamore, Adelade Morris, Hailey Hobbs), 5:35.83.

High jump — 1, Ella McClean, Med, 5-0; 2, Story Carlson, THMS, 4-4; 3, Alanna Nichols, THMS, 4-2; 4, Allison Friel, THMS, 4-0; 6, Mckenzie Felter, Med, 4-0; 7, Skylee Reimer, THMS, 4-0; 8, Kaylee Collamore, Med, 4-0; 9, Ava Collamore, Med, 3-10; 11, Zoe Fitts, THMS, 3-10; 13, Lydia Butler, THMS, 3-8; 14, Rosa Tucker, THMS, 3-6; and 18, Aspen Miller, THMS, 3-0.

Long jump — 1, Mya Mitchell, THMS, 11-4.5; 2, Stella McCarthy, THMS, 11-1.5; 3, Vienna Ting, THMS, 11-0.5; 5, Emily Friel, THMS, 10-9.5; 6, Story Carlson, THMS, 10-1; 9, Kate Lemon, THMS, 9-0.75; 11, Artemis Maynard, THMS, 8-9.5; 12, Sadie Smith, Med, 8-8.5; 13, Karis Burns, Med, 8-7.5; 13, Gabby Watson, Isles, 8-7.5; 16, Jade Ludwick, THMS, 8-6; 17, Nora Burgess, THMS, 8-4; 19, Chloe Newton, THMS, 8-2; 19, River Burns, Isles, 8-2; 19, Gabriella Gardner, THMS, 8-2; 23, Zoe Fitts, THMS, 7-11.50; 24, Emelia Moitoso, THMS, 7-11; 26, Adelade Morris, Med, 7-10.5; 28, Aspen Miller, THMS, 7-7.5; 29, Aly Grenier, THMS, 7-7; 30, May Van Carples, THMS, 7-6; 31, Addison Lincoln, Med, 7-5; 32, Hailey Hobbs, Med, 7-4.5; 33, Halle Tarbox, THMS, 7-3.5; 34, Madison Jones, Med,7-2.5; 36, Zoey Badgett, THMS, 6-11.5; 37, Lily Martinelli, THMS, 6-10; and 39, Cheyenne Greene, Med, 5-4.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Troy Howard’s Rosa Tucker, left. Photo by Mark Haskell

Triple jump — 1, Kaylee Collamore, Med, 24-1; 2, Ava Collamore, Med, 23-10; 3, Ella McClean, Med, 23-5; 4, Kate Lemon, THMS, 22-9.5; 5, Rachel Richardson, Med, 21-11; 6, Lyra Puchalski, Med, 21-5; 7, Sadie Smith, Med, 18-8; 8, River Burns, Isles, 18-1; 9, Gabby Watson, Isles, 17-8; 10, Lavinia Welch, THMS, 17-1.5; 11, Chloe Newton, THMS, 17-1; and 12, Lydia Butler, THMS, 15-3.

Shot put — 2, October Patterson, THMS, 22-9; 3, McKenzie Black, THMS, 21-9.75; 5, Rachel Richardson, Med, 20-5; 9, Adelade Morris, Med, 17-11.5; and 10, Chloe Newton, THMS, 16-10.5.

Discus — 2, Karis Burns, Med, 51-1; 4, Ibis Bird, THMS, 48-0; 4, McKenzie Black, THMS, 48-0; 6, Rachel Richardson, Med, 41-2; 7, Lily Martinelli, THMS, 40-7; 11, Lavinia Welch, THMS, 30-7; 14, Cheyenne Greene, Med, 23-11; and 15, Grace Hayes, THMS, 22-1.

Javelin — 1, Kate Lemon, THMS, 63-10; 2, Paisley Hayslip, THMS, 63-0; 3, Mckenzie Felter, Med, 54-5; 5, Ibis Bird, THMS, 50-3; 6, Zoe Fitts, THMS, 43-5; 8, River Burns, Isles, 37-6; 9, Emelia Moitoso, THMS, 33-3; 10, McKenzie Black, THMS, 30-6; and 14, Cheyenne Greene, Med, 21-0.

800-meter racewalk — 1, Sadie Smith, Med, 5:23.39; 2, Madison Jones, Med, 5:30.76; 3, Hailey Hobbs, Med, 6:06.33; and 4, Addison Lincoln, Med, 6:17.08.

The boys individual and relay results were:

100 meters — 1, Miles Sagaas, THMS, 13.87; 3, Jaykob Zollman, Isles, 14.46; 4, Landon Starr, Med, 14.64; 6, Aiden Crawford, Med, 14.71; 8, Brayden Nadeau, Med, 14.88; 10, Channing Greenlaw, THMS, 15.30; 11, Theo Fowler, THMS, 15.30; 12, Mason Nguyen, Med, 15.45; 13, Evan Rush, Med, 15.76; 14, Griffin Murray, Med, 15.96; 16, Finley Conover, Isles, 16.61; 17, Kayden Johnson, Med, 16.64; 21, Kellan Harvey, THMS, 17.11; and 28, Owen Tomalty, THMS, 19.41.

200 meters — 1, Landon Starr, Med, 29.39; 2, Levi Simmons, Med, 30.29; 3, Theo Fowler, THMS, 32.88; 4, Aiden Crawford, Med, 32.93; 7, Luke Neve, Isles, 33.03; 9, Evan Rush, Med, 34.24; 10, Joe Wilcox, Med, 34.78; and 11, Kayden Johnson, Med, 34.97.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Islesboro’s Gabby Watson. Photo by Mark Haskell

400 meters — 1, Landon Starr, Med, 1:07.52; 4, Levi Simmons, Med, 1:13.82; 5, Nico Valliancourt, THMS, 1:13.91; 6, Gabriel Wagner, THMS, 1:14.75; 7, Griffin Murray, Med, 1:22.85; 10, Evan Rush, Med, 1:24.28; and 11, Balian Mortensen, THMS, 1:26.99.

800 meters — 1, Colby Daigle, Med, 2:51.02; 3, Elias Fields, THMS, 3:17.06; 4, Finn Holmes, THMS, 3:21.77; and 8, Robert Parent, Med, 3:49.88.

1,600 meters — 1, Levi Simmons, Med, 6:13.52; 2, Colby Daigle, Med, 6:15.48; 3, Nathan Legere, Med, 6:26.70; 5, Louis Outerbridge, Isles, 6:51.26; 6, Landon Coombs, THMS, 7:34.63; 8, Kellan Harvey, THMS, 8:02.10; 9, Forest Pitkin, THMS, 8:11.39; 10, Robert Parent, Med, 8:14.69; 11, Nick Hickock, THMS, 8:54.22; and 12, Miles Sagaas, THMS, 9:25.16.

55-meter hurdles — 1, Levi Simmons, Med, 11.77; 2, Cole Bales, Med, 12.00; 3, Brayden Nadeau, Med, 12.38; 4, Kayden Johnson, Med, 12.85; 7, Mason Nguyen, Med, 13.30; 8, Logan Vigue, Med, 13.48; 9, Nathan Legere, Med, 13.68; 10, Sam Potter, THMS, 14.25; 11, Nick Hickock, THMS, 14.32; and 13, Lucas Baker, Med, 19.65.

Scene from Busline League middle school track and field on April 25 in Belfast. Medomak’s Ella McClean, front middle. Photo by Mark Haskell

4×100-meter relay — 1, Medomak Middle School (Kayden Johnson, Mason Nguyen, Cole Bales, Logan Vigue), 1:01.70; 3, Islesboro (Finley Conover, Luke Neve, Louis Outerbridge, Jaykob Zollman), 1:02.36; 4, Troy Howard (Theo Fowler, Kella Harvey, Finn Holmes, Gabriel Wagner), 1:05.77; and 6, Medomak Middle School (Lucas Baker, Nicholas Rogers, Joe Wilcox, Aiden Crawford), 1:09.40.

4×400-meter relay — 1, Medomak Middle School (Levi Simmons, Colby Daigle, Nathan Legere, Brayden Nadeau), 5:05.66; and 3, Troy Howard (Elias Fields, Sam Potter, Nico Valliancourt, Miles Sagaas), 6:05.59.

High jump — 1, Jaykob Zollman, Isles, 4-6; 3, Brayden Nadeau, Med, 4-2; and 4, Sam Potter, THMS, 3-10.

Long jump — 1, Jaykob Zollman, Isles, 12-3; 2, Caleb Read, Isles, 12-0; 6, Mason Nguyen, Med, 11-1; 8, Aiden Crawford, Med, 10-7; 9, Gabriel Wagner, THMS, 10-5.5; 10, Colby Daigle, Med, 10-2; 11, Cole Bales, Med, 10-0; 14, Ford Glotzl, Isles, 9-3; 15, Nicholas Rogers, Med, 9-2; 16, Logan Vigue, Med, 9-0; 17, Nathan Legere, Med, 8-11; 18, Elias Fields, THMS, 8-8.5; 19, Kayden Johnson, Med, 8-6.5; 20, Finn Holmes, THMS, 8-3.5; 22, Walker Pitkin, THMS, 7-11; 25, Anthonie Faribrother, THMS, 7-7; and 26, Andrew Flanders, Med, 7-4.

Triple jump — 1, Brayden Nadeau, Med, 24-9.5; 2, Sam Potter, THMS,22-9; 3, Nicholas Rogers, Med, 20-10.5; 4, Logan Vigue, Med, 20-9.5; and 5, Lucas Baker, Med, 12-0.

Shot put — 2, Cole Bales, Med, 29-3; 4, Anthonie Faribrother, THMS, 25-8; 5, Sam Kirkpatrick, THMS, 24-9; 6, Miles Sagaas, THMS, 23-11; 7, Logan Vigue, Med, 22-4; 9, Seth Sawyer, Med, 20-4; 10, Nick Hickock, THMS, 19-7; 11, Andrew Flanders, Med, 18-9; 12, Gauge Dakers, Isles, 18-6; 13, Finley Conover, Isles, 17-11; 14, Aiden Crawford, Med, 17-8; 15, Joe Wilcox, Med, 17-7; 17, Ian Lucas, THMS, 17-0; 18, Cole Bruno, Med, 15-6; and 20, Lucas Baker, Med, 12-6

Discus — 3, Nathan Legere, Med, 84-7; 6, Cole Bales, Med, 61-9; 7, Gabriel Wagner, THMS, 58-1; 8, Anthonie Faribrother, THMS, 57-7; 9, Mason Nguyen, Med, 52-9; 10, Ian Lucas, THMS, 47-10; 11, Gauge Dakers, Isles, 46-4; 12, Nicholas Rogers, Med, 46-1; 13, Finley Conover, Isles, 45-1; 14, Luke Neve, Isles, 44-7; 14, Joe Wilcox, Med, 44-7; 17, Cole Bruno, Med, 42-6; 18, Andrew Flanders, Med, 41-9; 19, Seth Sawyer, Med, 40-7; and 20, Sam Kirkpatrick, THMS, 39-0.

Javelin — 1, Jaykob Zollman, Isles, 97-2; 2, Theo Fowler, THMS, 88-10; 3, Finley Conover, Isles, 84-8; 4, Ian Lucas, THMS, 82-6; 6, Caleb Read, Isles, 63-6; 7, Andrew Flanders, Med, 63-5; 10, Cole Bruno, Med, 51-3; 11, Finn Holmes, THMS, 49-0; 13, Gauge Dakers, Isles, 47-7; 14, Seth Sawyer, Med, 47-4; 15, Joe Wilcox, Med, 45-8; 16, Landon Coombs, THMS, 44-5; 18, Forest Pitkin, THMS, 42-3; 19, Sam Kirkpatrick, THMS, 40-2; 20, Walker Pitkin, THMS, 36-5; 22, Nico Valliancourt, THMS, 33-8; and 23, Lucas Baker, Med, 28-2.

800-meter racewalk — 2, Walker Pitkin, THMS, 5:30.87; and 3, Seth Sawyer, Med, 6:49.82.

MaineStay Media/VillageSoup sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com.