BELFAST — Lion swimmers continued their impressive unbeaten pool campaigns with road victories on Friday, Jan. 13 and Tuesday, Jan. 10.

In races with host Ellsworth on Jan. 10, the Lion girls beat the Eagles 92-76 and Lion boys prevailed 92-74. The meets were high scoring and competitive.

The Lions earned 10 first-place finishes.

Searsport also had independent athletes at the event.

The individual and relay results for Belfast and Searsport swimmers were:

Girls 200 medley relay — 2, Belfast (Avery Emerson, Finley Marriner, Laney Sheafe, Greta Graf), 2:11.78; 3, Belfast (Paige Rollerson, Kate Lemon, Cassandra Kromer, Bella Lantigua), 2:16.18; and 4, Belfast  (Mia Winslow, Eliza Barrett, Kalli Daley, Sydney Marriner), 2:22.54.

Boys 200 MR — 1, Belfast (Joe Lemon, Adam Tomalty, Brigham Graf, Matthew LeVesque), 1:52.60; and 3, Belfast (Shane Carson, Theo Bluhm, Owen Mailloux, Damon Neal), 2:30.51.

Girls 200 freestyle — 2, Sophia Birocco, Bel, 2:19.38; 3, Danielle Hicock, Bel, 2:20.77; and 4, Sydney Marriner, Bel, 2:39.56. Exhibitions: Oralee Woodbury, Bel, 2:53.28; Amelia Lepow, Bel, 2:54.68.

Boys 200 free — 3, Tanner Carson, Bel, 2:08.14; 4, Lucas Newsom, Bel, 2:24.51; and 5, Matthew LeVesque, Bel, 2:30.28.

Girls 200 individual medley — 3, Laney Sheafe, Bel, 2:42.89; 4, Mia Winslow, Bel, 2:43.55; and 5, Avery Emerson, Bel, 2:56.44.

Boys 200 IM — 1, Brigham Graf, Bel, 2:19.19; 3, Joe Lemon, Bel, 2:27.75; and 4, Sam Potter, Bel, 2:46.10. Exh: Sebastian Krumbholz, Sears, 2:26.95.

Girls 50 free — 1, Gabrielle Hoffman, Bel, 28.94; 2, Abigale Kormann, Bel, 29.13; and 5, Greta Graf, Bel, 29.49. Exhs: Kate Lemon, Bel, 32.04; Savannah Springer, Bel, 32.13; Cassandra Kromer, Bel, 33.46; Maxine Hollebeke, Bel, 34.51; Paige Rollerson, Bel, 34.90; Bella Lantigua, Bel, 36.07; Grace Hayes, Bel, 39.72; and Laura Carpenter, Bel, 40.35.

Boys 50 free — 2, Aidan Davison, Bel, 28.36; 3, Damon Neal, Bel, 30.41; and 4, Theo Bluhm, Bel, 31.38. Exh: Colby Treat, Sears, 28.25.

Girls 100 butterfly — 2, Laney Sheafe, Bel, 1:16.09; 3, Eliza Barrett, Bel, 1:18.31; and 4, Kalli Daley, Bel, 1:20.25. Exhs: Cassandra Kromer, Bel, 1:42.45; and Oralee Woodbury, Bel, 1:47.71.

Boys 100 fly — 2, Adam Tomalty, Bel, 59.39; 3, Tanner Carson, Bel, 1:02.54; and 5, Sam Potter, Bel, 1:20.74. Exh: Sebastian Krumbholz, Sears, 1:06.69.

Girls 100 free — 1, Gabrielle Hoffman, Bel, 1:02.84; 2, Abigale Kormann, Bel, 1:03.75; and 5, Finley Marriner, Bel, 1:05.25. Exh: Marley Kormann, Bel, 1:28.65.

Boys 100 free — 1, Brigham Graf, Bel, 54.91; 4, Lucas Newsom, Bel, 1:03.13; and 5, Aidan Davison, Bel, 1:06.44.

Girls 500 free — 1, Sophia Birocco, Bel, 6:17.41; 3, Savannah Springer, Bel, 6:38.54; and 4, Amelia Lepow, Bel, 8:02.87.

Boys 500 free — 1, Matthew LeVesque, Bel, 5:33.76; 4, Owen Mailloux, Bel, 7:09.47; and 5, Liam O’Malia, Bel, 8:08.96. Exh: Colby Treat, Sears, 7:26.62.

Girls 200 free relay — 1, Belfast (Gabrielle Hoffman, Abigale Kormann, Sophia Birocco, Kalli Daley), 1:58.17; 4, Belfast (Sydney Marriner, Marley Kormann, Savannah Springer, Cassandra Kromer), 2:19.30; and 5, Belfast (Oralee Woodbury, Grace Hayes, Laura Carpenter, Amelia Lepow), 2:30.77.

Boys 200 FR — 2, Belfast (Tanner Carson, Lucas Newsom, Aidan Davison, Adam Tomalty), 1:48.83; and 3, Belfast (Sam Potter, Shane Carson, Theo Bluhm, Damon Neal), 2:04.26.

Girls 100 backstroke — 2, Greta Graf, Bel, 1:13.54; 3, Avery Emerson, Bel, 1:15.07; 4, Mia Winslow, Bel, 1:16.24. Exbs: Maxine Hollebeke, Bel, 1:30.37; Paige Rollerson, Bel, 1:32.27; Bella Lantigua, Bel, 1:35.78; and Laura Carpenter, Bel, 1:53.43.

Boys 100 back — 1, Joe Lemon, Bel, 1:06.29; 3, Shane Carson, Bel, 1:22.84; and 4, Damon Neal, Bel, 1:29.70.

Girls 100 breaststroke — 3, Finely Marriner, Bel, 1:23.06; 4, Eliza Barrett, Bel, 1:23.97; 5, Kate Lemon, Bel, 1:31.25. Exhs: Marley Kormann, Bel, 1:36.50; Sydney Marriner, Bel, 1:37.10; and Grace Hayes, Bel, 1:59.21.

Boys 100 breast — 2, Adam Tomalty, Bel, 1:10.78; 5, Theo Bluhm, Bel, 1:30.54; and 6, Liam O’Malia, Bel, 1:31.94.

Girls 400 FR — 2, Belfast (Abigale Kormann, Gabrielle Hoffman, Laney Sheafe, Sophia Birocco), 4:17.39; 3, Belfast (Kalli Daley, Savannah Springer, Greta Graf, Avery Emerson), 4:40.70; 4, Belfast (Kate Lemon, Mia Winslow, Finley Marriner, Eliza Barrett), 4:46.56. Exh: Belfast (Maxine Hollebeke, Oralee Woodbury, Paige Rollerson, Marley Kormann), 5:36.70.

Boys 400 FR — 1, Belfast (Tanner Carson, Joe Lemon, Matthew LeVesque, Brigham Graf), 3:37.85; and 3, Belfast (Aidan Davison, Sam Potter, Owen Mailloux, Lucas Newsom), 4:29.44.

Jan. 13 meet

In meets with host George Stevens Academy of Blue Hill, along with Hyde School of  Bath, the girls team scores were: Belfast 70,GSA 17 and Hyde 5. The boys team scores were: Belfast 70, GSA 12 and Hyde 5. Searsport independent swimmers also participated.

The Waldo County girls individual and relay results were:

200 MR – 2, Belfast (Finley Marriner, Kate Lemon, Savannah Springer, Kalli Daley), 2:19.42; and 3, Belfast (Bella Lantigua, Marley Kormann, Cassandra Kromer, Amelia Lepow), 2:35.23.

200 free – 1, Gabrielle Hoffman, Bel, 2:17.46; 2, Abigale Kormann, Bel, 2:18.58. Exhs: Mia Winslow, Bel, 2:25.50; Eliza Barrett, Bel, 2:28.65; Sydney Marriner, Bel, 2:38.28; Oralee Woodbury, Bel, 2:54.94; Bella Lantigua, Bel, 3:04.30; and Paige Rollerson, Bel, 3:04.61.

200 IM – 1, Danielle Hicock, Bel, 2:44.87; and 2, Greta Graf, Bel, 2:47.89. Exhs: Sophia Birocco, Bel, 2:42.59; Finley Marriner, Bel, 2:45.69; and Avery Emerson, Bel, 2:51.66.

50 free – 2, Eliza Barrett, Bel, 29.92; and 5, Savannah Springer, Bel, 32.87. Exhs: Kate Lemon, Bel, 31.89; Cassandra Kromer, Bel, 33.34; Maxine Hollebeke, Bel, 33.71; Paige Rollerson, Bel, 33.85; Amelia Lepow, Bel, 36.34; Marley Kormann, Bel, 38.15; Laura Carpenter, Bel, 38.46; and Grace Hayes, Bel, 39.66.

100 fly – 1, Kalli Daley, Bel, 1:19.65; and 2, Savannah Springer, Bel, 1:24.96. Exh: Cassandra Kromer, Bel, 1:25.38.

100 free – 1, Danielle Hicock, Bel, 1:02.37; and 2, Sophia Birocco, Bel, 1:03.39. Exhs: Gabrielle Hoffman, Bel, 1:02.93; Avery Emerson, Bel, 1:08.83; Greta Graf, Bel, 1:10.42; and Sydney Marriner, Bel, 1:11.64.

500 free – 1, Mia Winslow, Bel, 6:36.43; and 2, Oralee Woodbury, Bel, 8:11.57.

200 FR – 1, Belfast (Greta Graf, Sydney Marriner, Oralee Woodbury, Danielle Hicock), 2:05.48; and 2, Belfast (Sophia Birocco, Cassandra Kromer, Paige Rollerson, Gabrielle Hoffman), 2:07.35. Exh: Belfast (Maxine Hollebeke, Laura Carpenter, Grace Hayes, Bella Lantigua), 2:26.88.

100 back – 1, Abigale Kormann, Bel, 1:12.27; and 2, Finley Marriner, Bel, 1:12.85. Exh: Kalli Daley, Bel, 1:18.39.

100 breast – 2, Kate Lemon, Bel, 1:31.37; and 4, Marley Kormann, Bel, 1:57.84. Exhs: Maxine Hollebeke, Bel, 1:35.43; Amelia Lepow, Bel, 1:42.97; Bella Lantigua, Bel, 1:49.90; and Grace Hayes, Bel, 1:56.71.

400 FR – 1, Belfast (Eliza Barett, Abigale Kormann, Danielle Hicock, Greta Graf), 4:22.09; and 3, Belfast (Mia Winslow, Gabrielle Hoffman, Sophia Birocco, Avery Emerson), 4:29.46.

The Waldo County boys individual and relay results were:

200 MR – 1, Belfast (Joe Lemon, Josiah Howard, Matthew LeVesque, Brigham Graf), 2:07.74; and 2, Belfast (Shane Carson, Theo Bluhm, Sam Potter, Lucas Newsom), 2:22.01.

200 free – 1, Owen Mailloux, Bel, 2:37.20; and 2, Shane Carson, Bel, 2:41.47. Exhs: Brigham Graf, Be, 2:02.96; Sebastian Krumbholz, Sears, 2:04.85; Colby Treat, Sears, 2:31.60; and Aidan Davison, Bel, 2:39.77.

200 IM – 1, Josiah Howard, Bel, 2:45.27. Exh: Sam Potter, Bel, 2:44.88.

50 free – 1, Matthew LeVesque, Bel, 25.03; and 2, Joe Lemon, Bel, 25.74.

100 fly – 1, Tanner Carson, Bel, 1:00.17; 2, Joe Lemon, Bel, 1:11.32; and 3, Josiah Howard, Bel, 1:14.00.

100 free – 4, Damon Neal, Bel, 1:12.13; and 5, Liam O’Malia, Bel, 1:14.66. Exhs: Sebastian Krumbholz, Sears, 56.15; Colby Treat, Sears, 1:05.12; and Aidan Davison, Bel, 1:07.87.

500 free – 1, Shane Carson, Bel, 7:24.30; and 2, Theo Bluhm, Bel, 7:52.11. Exh: Owen Mailloux, Bel, 7:04.27.

200 FR – 1, Belfast (Tanner Carson, Damon Neal, Sam Potter, Lucas Newsom), 1:52.69; and 2, Belfast (Joe Lemon, Liam O’Malia, Owen Mailloux, Josiah Howard), 1:55.67.

100 back – 1, Matthew LeVesque, Bel, 1:07.47; and 2, Sam Potter, Bel, 1:21.03. Exh: Damon Neal, Bel, 1:30.51.

100 breast – 1, Brigham Graf, Bel, 1:11.73; and 2, Lucas Newsom, Bel, 1:23.20. Exh: Liam O’Malia, Be, 1:33.71.

400 FR – 1, Belfast (Tanner Carson, Theo Bluhm, Shane Carson, Lucas Newsom), 4:26.78.

MaineStay Media/VillageSoup sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com.