Youth swimming

Bluefish make waves at state championship meet

Young Waldo County YMCA pool athletes excel at University of Maine
By Staff | Mar 15, 2020

Orono — While the Waldo County YMCA Bluefish youth swim team did not touch the scoring pad quite fast enough to record individual or relay championships, Waldo County youngsters did earn a bundle of top places — including a boatload of top-three finishes — and fast times at the state meet Friday through Sunday, Feb. 28-March 1 in the Wallace Pool at the University of Maine.

When the diving and splashing had finished over the three-day event, the Bluefish boys were sixth and girls ninth.

The 13-and-older girls competed on Friday, while the 9-10 and 11-2 boys, along with the 9-10 girls and 13-and-older boys were on Saturday. On the Sunday, the final day of the state championship competition, the 8-and-younger boys and girls 11-12 girls took their time in the pool spotlight.

The girls overall team scores were: Kennebec Valley YMCA 1,466.5, Long Reach Swim Club (Bath YMCA) 1,379.5, Bangor YMCA Barracudas 1,134, Mount Desert Island YMCA 1,020, Northern York County Manta Ray 952, Down East Family YMCA 927, Twin Cities Swim Team 741, Pen Bay Sailfish 713.5, Waldo County YMCA Bluefish 549, Mid Maine Dolphins (Waterville) 488, Canoe City Swim Club 425.5, Greater Portland Swim Team 396, Casco Bay Stripers 277, Sanford Titans 272 and Boothbay Region YMCA Dolphins 193.

The boys overall team scores were: Long Reach Swim Club (Bath YMCA) 1,588, Bangor YMCA Barracudas 1,069, Mount Desert Island YMCA 1,055.5; Kennebec Valley YMCA 855.5, Down East Family YMCA 796, Waldo County YMCA Bluefish 794.5, Northern York County Manta Ray 690, Casco Bay Stripers 538, Canoe City Swim Club 530, Mid Maine Dolphins (Waterville) 503.5, Twin Cities Swim Team 484, Greater Portland Swim Team 459, Pen Bay Sailfish 359, Sanford Titans 333, Boothbay Region YMCA Dolphins 276 and Piscataquis Regional YMCA 28.

The Bluefish girls individual and relay results were:

Ages 15 and older

200 medley relay — 11, Waldo County (Reagan Seekins, Olivia Smith, Maddie Coates, Kerrigan Smith), 2:11.34.

200 freestyle — 7, Kayla Payson, 2:05.43; 18, Savannah Springer, 2:26.71; and 19, Taylor Lemon, 2:26.74.

50 free — 14, Kerrigan Smith, 27.43; 24, Maddie Coates, 28.28; 37, Savannah Springer, 31.39; and 47, Liana Gobin, 33.77.

100 butterfly — 2, Kayla Payson, 1:01.34; 18, Olivia Smith, 1:12.57; 22, Savannah Springer, 1:26.90; and 23, Liana Gobin, 1:28.47.

100 free — 23, Taylor Lemon, 1:05.46.

500 free — 12, Reagan Seekins, 6:04.91.

100 backstroke — 25, Olivia Smith, 1:14.51; 28, Taylor Lemon, 1:20.06; and 35, Liana Gobin, 1:35.08.

200 free relay — 7, Waldo County (Kayla Payson, Reagan Seekins, Maddie Coates, Kerrigan Smith), 1:49.85.

Ages 13-14

200 MR — 9, Waldo County (Mia Winslow, Finley Marriner, Laney Sheafe, Avery Emerson), 2:11.74.

200 free — 12, Gabrielle Hoffmann, 2:12.25; 15, Danielle Hicock, 2:13.10; and 29, Morgan Curtis, 2:36.91.

200 individual medley — 11, Mia Winslow, 2:37.82; and 16, Laney Sheafe, 2:47.49.

50 free — 4, Maeve Littlefield, 25.76; 15, Avery Emerson, 28.95; 26, Sophia Birocco, 30.00; 44, Eve Dove, 32.51; and 49, Kalli Daley, 32.81.

100 fly — 9, Maeve Littlefield, 1:07.45.

100 free — 11, Danielle Hicock, 1:00.22; 12, Gabrielle Hoffmann, 1:01.00; 25, Sophia Birocco, 1:06.20; and 52, Kalli Daley, 1:14.77.

100 back — 17, Mia Winslow, 1:13.14; 20, Avery Emerson, 1:14.48; and 24, Morgan Curtis, 1:17.38.

100 breaststroke — 16, Finley Marriner, 1:22.24.

200 FR — 5, Waldo County (Gabrielle Hoffmann, Finley Marriner, Danielle Hocock, Maeve Littlefield), 1:51.52; and 12, Waldo County (Sophia Birocco, Morgan Curtis, Kalli Daley, Eve Dove), 2:09.74.

Ages 11-12

200 MR — 8, Waldo County (Greta Graf, Kate Lemon, Eliza Barrett, Jocelyn Valleau), 2:26.09.

100 IM — 11, Eliza Barrett, 1:19.59.

50 free — 17, Jocelyn Valleau, 32.33; 27, Rilee Hamilton, 33.82; 35, Brianna Weaver, 35.36; 70, Adeline Braga, 41.76; and 71, Cassie Young, 41.99.

100 free — 23, Brianna Weaver, 1:23.03; 36, Cassie Young, 1:37.46; and 38, Adeline Braga, 1:37.96.

50 back — 8, Greta Graf, 35.72; and 39, Oralee Woodbury, 42.98.

50 breast — 31, Kate Lemon, 45.48; and 38, Rilee Hamilton, 48.56.

200 FR — 8, Waldo County (Greta Graf, Eliza Barrett, Kate Lemon, Jocelyn Valleau), 2:11.98.

Ages 9-10

200 MR — 12, Waldo County (Emelia Moitoso, Olivia Robbins, Kaelyn Jackson, Abby Frazee), 3:04.29.

100 IM — 23, Emelia Moitoso, 1:41.92.

50 free — 23, Madelynn Gundel, 37.41; 24, Abby Frazee, 37.49; 26, Kaelyn Jackson, 37.67; 37, Lucy Birocco, 40.20; 44, Freja Dahlmann Gothlin, 41.17; 75, Ameilia Elwell, 45.10; 80, Siena Sommer, 46.87; and 82, Aspen Miller, 47.25.

100 free — 14, Madelynn Gundel, 1:23.04.

50 back — 16, Abby Frazee, 43.67; 25, Freja Dahlmann Gothlin, 46.50; and 58, Siena Sommer, 54.35.

50 breast — 18, Olivia Robbins, 50.07; 26, Lucy Birocco, 55.50; 29, Ameilia Elwell, 56.95; and 32, Aspen Miller, 58.91.

200 FR — 10, Waldo County (Madelynn Gundell, Freja Dahlmann Gothlin, Olivia Robbins, Kaelyn Jackson), 2:47.30; and 15, Waldo County (Lucy Birocco, Aspen Miller, Ameilia Elwell, Siena Sommer), 3:07.86.

Ages 8 and younger

100 MR — 4, Waldo County (Molly Moitoso, June Noyes, Ella Chase, Martina Hoffmann), 1:47.96.

50 free — 8, Martina Hoffmann, 44.96; 25, Camille Ewald, 53.50; 31, Mackenzie Cook, 56.82; and 34, Elena Sommer, 1:03.39.

25 back — 10, Martina Hoffmann, 24.33; 17, Lauren Scott, 25.26; 26, Ella Chase, 26.76; 31, Elena Sommer, 27.05; 33, Molly Moitoso, 27.18; 39, Mackenzie Cook, 27.96; and 46, Lizzy Bahner, 29.12.

25 breast — 8, Maggie Maheu, 30.34; and 11, June Noyes, 30.54.

25 fly — 11, Ella Chase, 31.11; and 13, June Noyes, 33.22.

25 free — 25, Camille Ewald, 23.70; 30, Molly Moitoso, 24.04; 39, Lauren Scott, 25.69; 42, Lizzy Bahner, 26.35; 45, Mackenzie Cook, 27.19; 46, Maggie Maheu, 27.38; and 53, Elena Sommer, 28.82.

100 FR — 13, Waldo County (Camille Ewald, Lizzy Bahner, Maggie Maheu, Lauren Scott), 1:44.68.

The Bluefish boys individual and relay results were:

Ages 15 and older

200 IM — 5, Lincoln Graf, 2:13.57.

100 fly — 10, Sawyer Carson, 1:02.14.

100 free — 14, Thomas Bradley, 54.70.

500 free — 4, Fletcher Marriner, 5:22.85.

200 FR — 8, Waldo County (Thomas Bradley, Sawyer Carson, Lincoln Graf, Fletcher Marriner), 1:38.94.

Ages 13-14

200 MR — 8, Waldo County (Joe Lemon, Josiah Howard, Tanner Carson, Will Robbins), 2:09.51.

200 free — 11, Matthew Levesque, 2:09.87; and 15, Will Robbins, 2:28.46.

200 IM — 16, Joe Lemon, 2:56.27.

50 free — 2, Brigham Graf, 23.61; and 14, Josiah Howard, 29.64.

100 fly — 8, Tanner Carson, 1:03.99.

100 free — 2, Brigham Graf, 52.36; and 26, Joe Lemon, 1:08.80.

100 back — 13, Matthew Levesque, 1:10.38.

100 breast — 12, Josiah Howard, 1:25.62.

200 FR — 4, Waldo County (Tanner Carson, Will Robbins, Matthew Levesque, Brigham Graf), 1:47.29.

Ages 11-12

200 MR — 5, Waldo County (Nicholas Hicock, Benjamin Ricard, Adam Tomalty, Victor Ahlefeld), 2:25.18.

100 IM — 12, Victor Ahlefeld, 1:26.52.

50 free — 2, Adam Tomalty, 27.78;13, Sam Potter, 32.75; and 25, Owen Mailloux, 36.59.

50 fly — 15, Dakota Harriman, 45.99; and 16, Owen Mailloux, 48.90.

100 free — 4, Adam Tomalty, 1:02.60; 11, Victor Ahlefeld, 1:14.16; and 12, Benjamin Ricard Jr., 1:14.89.

50 back — 7, Nicholas Hicock, 39.74; and 9, Sam Porter, 40.10.

50 breast — 11, Benjamin Ricard Jr., 44.06; and 16, Dakota Harriman, 48.79.

200 FR — 7, Waldo County (Nicholas Hicock, Owen Mailloux, Dakota Harriman, Sam Potter), 2:28.60.

Ages 9-10

200 MR — 7, Waldo County (Landon Coombs, Connor Wood, Ryan Curtis, Avery Gobin), 3:13.95.

100 IM — 18, Connor Wood, 1:56.44; and 20, Cole Mailloux, 1:57.38.

50 free — 11, Ryan Curtis, 37.01; 32, Cole Mailloux, 45.16; and 44, Carter Raymond, 47.94.

50 fly — 15, Avery Gobin, 58.52; and 16, Connor Wood, 1:00.60.

100 free — 6, Owen Tomalty, 1:16.72; 10, Ryan Curtis, 1:23.39; 11, Thatcher Otis, 1:26.21; and 23, Carter Raymond, 1:49.27.

50 back — 3, Owen Tomalty, 40.04; 5, Ian Lucas, 40.67; 15, Landon Coombs, 46.26; 17, Thatcher Otis, 49.41; and 25, Carter Raymond, 54.39.

50 breast — 24, Cole Mailloux, 59.33.

200 FR — 3, Waldo County (Owen Tomalty, Avery Gobin, Thatcher Otis, Ian Lucas), 2:31.97.

Ages 8 and yount

50 free — 10, Jedsen Otis, 48.82.

25 back — 2, Chamberlain Coombs, 19.55; 6, Quinn Coleman, 22.53; and 31, Kale Cushman, 29.88.

25 free — 10, Quinn Coleman, 20.49; 13, Jedsen Otis, 21.26; and 23, Kale Cushman, 23.74.

100 FR — 3, Waldo County (Chamberlain Coombs, Kale Cushman, Quinn Coleman, Jedsen Otis), 1:25.43.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.