High school track and field

Double-trouble: Lions Robertson-McIntire, Hansen state Class B champs

BAHS' girls 4x100-meter relay, which includes Lagerbom, Bruns, Banks, Robertson-McIntire, also first
By Staff | Jun 03, 2019
Photo by: Mark Haskell

Brewer — For years, two Belfast Area High School student-athletes — Junne Robertson-McIntire and Jack Hansen — have set a high standard — a state-championship standard — of success for the always-deep, ultra-talented Lion winter and spring track-and-field teams.

The pair did it again on Saturday, June 1 in the state Class B championship meet.

The teammates won two individual state titles, while Robertson-McIntire also was a member of a first-place relay team and another runner-up foursome.

Overall, it was another tremendous day for the Lions, again buoyed by the standout efforts of Robertson-McIntire and Hansen.

Watch video and see more photos below.

Robertson-McIntire, one of the finest sprinters in New England, finished first in the 100 and 200 meters, and as the final leg of the winning 4x100-meter relay that also included Audrey Lagerbom, Lindsay Bruns and Mackenzie Banks.

Perhaps even more impressively, Robertson-McIntire had to run the 100 meters three times on day. She ran a prelim 100 to see which runners qualified for the finals, but a malfunction in the electronic timing equipment forced the athletes to make that same 100-meter sprint twice in the prelims and, for a few, like Robertson-McIntire, once in the finals.

The junior prevailed in all three runs.

Additionally, Hansen, one of the finest all-around athletes in New England, soared to titles in the triple jump and pole vault.

Also of note for the Lions was the fact Max Lewis played, and won, his third singles tennis match in Belfast's Class B North semifinal playoff victory over John Bapst of Bangor on Saturday morning in Belfast before he traveled to Brewer to finish seventh in the state high jump at five feet and eight inches.

"It was pretty stressful to be honest," Lewis said. "I woke up and went to tennis, and they changed the schedule so I could compete first."

To add to the stress, John Bapst was late because of transportation issues. The matches were scheduled to start at 10 a.m., but did not get underway until 11:15.

"That made everything tighter," Lewis said. "John Bapst arriving late really added to the stress. I arrived in Brewer around 1:45, and I was scheduled to jump at 2 p.m. I had to change and warmup in 15 minutes.

"It was a pretty big relief when I got to track. I was stressing really bad on the way up there hoping I would make it. (The) tennis (matches) affected me a lot. My legs were really tired. I had jumped 6-foot 2-inches in practice, which would have won [the title], and 6-feet normally, but [I jumped] 5-foot 8-inches at the meet. It was a big difference and I was pretty upset with myself."

The Lions had to reach qualifying distances, times and heights during previous meets to earn spots in the state championship meet.

The state champs, among others, qualified for the New England championships on Saturday, June 8 in Saco.

The New England qualifiers from Maine are based on the performances at the three state meets (Class A at Lewiston, Class B at Brewer and Class C at Mount Blue). The state champs in each event from the three classes and the next three best performances will qualify for the New England meet.

If one or more of the six qualifiers decides not to compete, then the New England field from Maine will be filled with the next best performances from the state meets.

The state Class B girls team scores were: Brewer 84, York 70, Cony of Augusta 59, Belfast 53, Old Town 51, Greely of Cumberland 45, Winslow 44, Waterville 27, Mount Blue of Farmington 25, Cape Elizabeth 24, Leavitt of Turner 24, Freeport 21, Mount Desert Island 19, Lawrence of Fairfield 18, Gray-New Gloucester 17, Lincoln Academy of Newcastle 9, Medomak Valley of Waldoboro 8, Maine Central Institute of Pittsfield 8, Lake Region 8, Camden Hills of Rockport 7.5, John Bapst of Bangor 5, Poland 4.5, Ellsworth 4, Presque Isle 4, Yarmouth 3, Gardiner 2 and Foxcroft Academy of Dover-Foxcroft 2.

The state Class B boys team scores were: York 63.33, Greely 53, Mount Desert Island 40, Belfast 39.5, Hermon 38, Presque Isle 38, Brewer 35.5, Cape Elizabeth 32.5, Erskine Academy of South China 31.33, Old Town 31, Lincoln Academy 27, Nokomis of Newport 26, Yarmouth 25, Waterville 22, Cony of Augusta 20, Camden Hills 18, Freeport 18, Maine Central Institute 18, Foxcroft Academy 14, Morse of Bath 11, Mount Blue 9, Oceanside of Rockland 8, Fryeburg Academy 6, Leavitt 6, Ellsworth 6, Gray-New Gloucester 5, Gardiner 4, Lawrence 3, Medomak Valley 1 and John Bapst 0.5.

The Belfast girls individual and relay results were:

4x800-meter relay — 7, Belfast (Mallory Tibbetts, Kayla Payson, Hannah Sanderson, Lindsay Bruns), 10:35.71.

100 meters — (prelims) 1, Junne Robertson-McIntire, 12.71; and 29, Audrey Lagerbom, 14.11.

100 meters — (finals) 1, Junne Robertson-McIntire, 12.61.

4x100-meter relay — 1, Belfast (Audrey Lagerbom, Lindsay Bruns, Mackenzie Banks, Junne Robertson-McIntire), 51.97.

800 meters — 20, Mallory Tibbetts, 2:39.13.

200 meters — 1, Junne Robertson-McIntire, 26.32.

4x400-meter relay — 2, Belfast (Lindsay Bruns, Ada Potter, Lillie Mitchell, Junne Robertson-McIntire), 4:18.25.

High jump — 3, Lia Frazee, 5-0.

Long jump — 20, Lillie Mitchell, 13-9.

Triple jump — 6, Lia Frazee, 32-6.5; and 9, Lillie Mitchell, 31-08.75.

Javelin — 3, Shera Hilt, Bel, 107-10.

Discus — 13, Cali Joseph, 92-7; and 15, Katie Ritchie, 90-10.

Shot put — 12, Katie Ritchie, 30-4.

Pole vault — 8, Lillie Mitchell, 8-6; and 9, Lia Frazee, 7-9.

The Belfast boys individual and relay results were:

4x800-meter relay — 16, Belfast (Brian Rollerson, Matthew Kelley, Joseph Potter, Zachary Armstrong), 9:49.94.

110-meter hurdles — (prelims) 5, Jack Hansen, 16.38.

110-meter hurdles — (finals) 4, Jack Hansen, 16.07.

100 meters — (prelims) 3, Cole Martin, 11.64; and 15, Donovin Armstrong, 12.00.

100 meters — (finals) 8, Cole Martin, 11.75.

4x100-meter relay — 2, Belfast (Donovin Armstrong, Jon Duso, Cole Martin, Andrew Akles), 45.25.

400 meters — 12, Andrew Akles, 54.28.

3,200 meters — 9, Miles Cannon, 10:30.37.

4x400-meter relay — 8, Belfast (Donovin Armstrong, Jon Duso, Gary Moline, Andrew Akles), 3:42.02.

High jump — 7, Max Lewis, 5-8.

Long jump — 3, Jack Hansen, 21-00.75; 8, Jon Duso, 19-10; and 12, Cole Martin, 19-0.

Triple jump — 1, Jack Hansen, 43-6.75; and 7, Jon Duso, 40-7.75.

Pole vault — 1, Jack Hansen, 14-0; and 16, Nicholas Ritchie, 10-6.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

State Class B track-and-field championships
State Class B track-and-field championships on June 1 in Brewer. (Video by: Mark Haskell and Zack Miller)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
(Photo by: Mark Haskell)
Comments (0)
If you wish to comment, please login.